Tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru został Jędrzej Pasierski za powieść „Roztopy”! Nagroda przyznawana jest najlepszej książce kryminalnej wydanej w roku poprzedzającym rozdanie. Tradycyjnie laureatów poznaliśmy podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Oprócz wyróżnienia za najlepszy kryminał roku, przyznane zostało jeszcze siedem innych wyróżnień, w tym nagrody za najlepszy debiut roku, Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników.

Nagroda Wielkiego Kalibru dla Jędrzeja Pasierskiego

Laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru został Jędrzej Pasierski. Wyróżnienie otrzymał za powieść „Roztopy”, drugi tom serii z Niną Warwiłow w roli głównej. Do nagrody, oprócz Pasierskiego, nominowani byli Tomasz Duszyński (za „Toksycznych”), Marta Guzowska (za „Raj”) Michał Kuzborski (za „Paradoks kłamcy”), Robert Małecki (za „Wadę”), Jakub Szamałek (za „Kimkolwiek jesteś”) oraz Ida Żmiejewska (za „Warszawiankę”).

Jędrzej Pasierski nagroda wielkiego kalibru
Na Woblinku czeka na was specjalna promocja – ebooki Jędrzeja Pasierskiego za 15,35 zł!

Jędrzej Pasierski jest prawnikiem, ukończył Uniwersytet Warszawski. W przeszłości pracował w organizacjach, które zajmują się prawną ochroną środowiska, a także międzynarodową pomocą rozwojową i współpracą państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej Pasierski został uhonorowany II wyróżnieniem w konkursie Czarny Kapelusz 2019 – za kreację komisarz Niny Warwiłow.

Jędrzej Pasierski – serią z Niną Warwiłow

Dom bez klamek

Pierwszą książką Jędrzeja Pasierskiego jest, wydany w 2018 roku, „Dom bez klamek”. Tytuł ten otwiera serię kryminalną z Niną Warwiłow. Pewnego zimowego poranka  w szpitalu psychiatrycznym w Weseliskach pielęgniarka dokonuje przerażającego odkrycia. Znajduje ciało jednego z pacjentów, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Sprawę próbuje rozwiązać podkomisarz Nina Warwiłow. Szybko okazuje się, że pytań jest znacznie więcej niż odpowiedzi, a przeszłość osób zamieszanych w tę sprawę jest pełna mrocznych sekretów. „Dom bez klamek” znalazł się na liście 12 bestsellerów w zeszłorocznej edycji największej polskiej akcji promującej czytelnictwo, akcji Czytaj PL.

ze strachem dom bez klamek
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Roztopy

Kolejną częścią serii z komisarz Warwiłow jest powieść „Roztopy”. Po zimie przychodzą roztopy, a wraz z nimi policja napotyka w lesie na tajemnicze zwłoki. Kim jest zamordowana osoba i czy ma jakiś związek z Joanną Pascho, lekarką z Warszawy, która niedawno przeniosła się w góry? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź Nina Warwiłow. Aby rozwiązać zagadkę tej zbrodni kobieta będzie musiała zagłębić się w pełną mroku i sekretów przeszłość małej beskidzkiej wioski.

roztopy ze strachem
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Czerwony świt

26 lutego tego roku, swoją premierę miała trzecia część cyklu – „Czerwony świt”. 20 marca 2015 roku cała Polska obserwuje zaćmienie słońca. W tym samym czasie w lofcie na warszawskiej Pradze umiera znana aktorka młodego pokolenia, Sara Kosowska. Policja sądzi, że kobieta padła ofiarą morderstwa. Sprawą będzie musiała zająć się Nina Warwiłow. Zadanie okaże się trudne, gdyż przyjaciele ofiary plączą się w zeznaniach, a media śledzą każdy krok policji.

ze strachem czerwony świt
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Poza serią kryminalną z Niną Warwiłow Jędrzej Pasierski napisał pełen napięcia thriller „W imię natury”.  Mateusz Chabrowski prowadzi spokojne, satysfakcjonujące życie. Pewnego dnia, kiedy ktoś przynosi do siedziby jego firmy zdjęcie mężczyzny, który wygląda na martwego, życie Mateusza zmienia się o 180 stopni. Wkrótce znika jego żona i nikt nie wierzy w przedstawioną przez niego wersję zdarzeń.

Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników dla Roberta Małeckiego

Oprócz wyróżnienia za najlepszy kryminał roku, wręczono jeszcze kilka innych. Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymał Zygmunt Miłoszewski.

Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru przypadła do Robertowi Małeckiego za książkę „Wada”. Laureat otrzymał nie tylko statuetkę, ale również 5 tysięcy złotych. „Wada” to drugi tom śledczych przygód komisarza Bernarda Grossa. Przypominamy, że pierwszy tom mogliście czytać w ramach ubiegłorocznej edycji akcji Czytaj PL, a w tym roku za darmo możecie czytać i słuchać trzeciego tomu – „Skazy”!