Poznaliśmy laureatów Nagrody Pulitzera 2021. Tradycyjnie obok laureatów w kategoriach dla dziennikarzy, muzyków, reporterów i fotografów, znaleźli się laureaci w kategoriach literackich – za najlepszą powieść, książkę historyczną, reportaż, biografię i poezję.

Nagroda Pulitzera 2021: Powieść

„The Night Watchman” to książka laureatki National Book Award, oparta na niezwykłym życiu dziadka autorki. Mężczyzna pracował jako nocny stróż i walczył z wywłaszczeniem rdzennej ludności Dakoty Północnej. Jest rok 1953. Thomas Wazhashk próbuje zrozumieć konsekwencje wprowadzenia nowej ustawy „emancypacyjnej”, która dyskutowana jest w Kongresie. On i inni członkowie Rady Chippewa zdają sobie sprawę, że projekt ustawy nie wiąże się z nadaniem praw i pełnej wolności Indianom. Nowe prawo poważnie zagrozi ich prawom do ziemi i własnej tożsamości. Louise Erdrich tworzy fikcyjną opowieść, która jednak jest bardzo mocno osadzona w rzeczywistości. Autorka porusza temat nierówności, dyskryminacji i wyzyskiwania rdzennych mieszkańców USA.

W finale obok Louise Erdrich znaleźli się Daniel Mason za „A Registry of My Passage Upon the Earth” i Percival Everett za „Telephone”.

Nagroda Pulitzera 2021: Historia

Marcia Chatelain pisze o nieznanej historii związków bogactwa czarnoskórych Amerykanów z rozwojem popularności fast foodów. To opowieść o tym, jak restauracje typu McDonald’s nasycały czarne dzielnice i jak przedstawiciele franczyz popularnych restauracji podejmowali współpracę z czarnoskórymi kapitalistami.

Ponadto w finale znaleźli się Eric Cervini za „The Deviant’s War: The Homosexual vs. the United States of America” i Megan ate Nelson za „The Three-Cornered War: The Union, the Confederacy, and Native Peoples in the Fight for the West”.

Nagroda Pulitzera 2021: Biografia

„The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X” to biografia jednego z najważniejszych czarnoskórych aktywistów XX wieku, dokończona przez Les Payne’a, który po śmierci matki kontynuował pracę nad książką.

Poza Pulitzerem książka otrzymała National Book Award oraz znalazła się na listach książek roku 2020 wg magazynów „Time” i „New York Times”.

Ponadto w finale znaleźli się Heather Clark za „Red Comet: The Short Life and Blazing Art of Sylvia Plath” i Amy Stanley za „Stranger in the Shogun’s City: A Japanese Woman and Her World”.

Nagroda Pulitzera 2021: Poezja

Ta książka jest hymnem pragnienia przeciwko wykluczeniu. To opowieść o domaganiu się akceptację ciała, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, wagi, płci.

Ponadto w finale znaleźli się Mei-mei Berssenbrugge za „A Treatise on Stars” i Carolyn Forché za „In the Lateness of the World”.

Nagroda Pulitzera 2021: Reportaż

W swojej książce David Zucchino pisze o przejmującej historii zamieszek i zamachu stanu z 1898 roku w Wilmington. Pod koniec XIX wieku Wilmington było jednym z najlepiej prosperujących miast w Karolinie Północnej oraz przykładem społeczności, w której w dobrym kierunku zmierza pomieszanie rasowe. W mieście rozrastała się afroamerykańska klasa średnia. Na dodatek w strukturach władzy zasiadali zarówno biali, jak i czarni, a także policjanci, sędziowie. Jednak w stanie egzystowało silne stronnictwo białych suprematystów, który chcieli odwrócić tendencję w dążeniu społeczeństwa do równości.

nagroda pulitzera 2021

Ponadto w finale znaleźli się Cathy Park Hong za „Minor Feelings: An Asian American Reckoning” i Sierra Crane Murdoch za „Yellow Bird: Oil, Murder, and a Woman’s Search for Justice in Indian Country”.