Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej najlepszej powieści kryminalnej wydanej w roku poprzedzającym rozdanie. W ścisłym finale znaleźli się Katarzyna Gacek, Anna Kańtoch, Julia Łapińska, Anna Potyra, Paweł Rzewuski, Maciej Siembieda oraz Marek Stelar. Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 zostanie wręczona 3 czerwca w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Wielki Kaliber 2023 – znamy finałową siódemkę

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 wyłoniła kapituła w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula. W ścisłym finale znalazło się siedem powieści – to właśnie spośród nich zostanie wyłoniony tegoroczny laureat lub laureatka. Wygrany tradycyjnie otrzyma statuetkę i czek w wysokości 25 tysięcy złotych, ufundowany przez Burmistrza Miasta Wrocław. Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 zostanie wręczona 3 czerwca w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru odbywającej się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Poznamy wówczas również laureatów Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, Nagrody Edytorskiej Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 – nominacje:

Pies ogrodnika Katarzyna Gacek
Kup książkę lub ebooka Pies ogrodnika na Woblink.com

Katarzyna Gacek, „Pies ogrodnika” (Wydawnictwo Znak)

Co zrobić, kiedy odkrywa się zdradę męża? Można spróbować go przechytrzyć, a następnie założyć kobiecą agencję detektywistyczną!

Gaja musi zmienić swoje na pozór doskonale poukładane życie. Wspiera ją rudowłosa modelka Klara i najlepsze przyjaciółka, urzędniczka Matylda. Niespodziewanie właśnie wtedy w Milanówku dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest uczennica liceum, a agencja Czajka dostaje pierwsze zlecenie: ma udowodnić, że jedyny podejrzany – przystojny nauczyciel, którego właśnie aresztowano – jest niewinny. żeby rozwiązać zagadkę zbrodni, Gaja wchodzi w konflikt z policją. Dodatkowo będzie musiała zmierzyć się z uczuciami, o których już dawno zapomniała.

Jesień zapomnianych Anna Kańtoch
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Jesień zapomnianych na Woblink.com

„Pies ogrodnika” Katarzyny Gacek to wciągający i dowcipny kryminał o tajemniczym morderstwie, nielegalnej miłości oraz miasteczku pełnych podejrzanych.

Anna Kańtoch, „Jesień zapomnianych” (Wydawnictwo Marginesy)

Anna Kańtoch, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2021, tym razem została nominowana za „Jesień zapomnianych”. To mroczny finał elektryzującej trylogii kryminalnej. Pierwszy tom pt. „Wiosna zaginionych” ukazał się w 2020 roku i to właśnie on został uhonorowany Nagrodą. Druga część serii, „Lato utraconych”, miała swoją premierę w 2021 roku.

W „Jesieni zapomnianych” Kańtoch kreśli niejednoznaczną intrygę kryminalną, w którą wplata pytania o ludzką psychikę i jej zdolności.

Czerwone Jezioro Julia Łapińska
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Czerwone jezioro na Woblink.com

Październik 1966 roku. Rodzina Krystyny Wojciechowskiej żyje w zawieszeniu – przed trzema laty brat bohaterki zaginął w tajemniczych okolicznościach w Tatrach. Nikt nie chce przyjąć do wiadomości tego, że Roman może już nigdy nie wrócić. Tymczasem znajomy z dzieciństwa Krystyny popełnia samobójstwo. Okazuje się, że to nie pierwszy taki zgon w okolicy. Wojciechowska dowiaduje się, że tymi wcześniejszymi interesował się jej brat. I to zaraz przed zaginięciem. Krystyna ma nadzieję, że te sprawy jakoś się ze sobą łączą. Postanawia pomóc lokalnemu dziennikarzowi dotrzeć do rodzin zmarłych. W tle prowadzonego przez nich śledztwa majaczy widmo Wampira z Zagłębia…

Julia Łapińska, „Czerwone jezioro” (Wydawnictwo Agora)

Kolejną nominowaną jest Julia Łapińska z powieścią „Czerwone jezioro”, wyłonioną z prawie 500 zgłoszeń zwyciężczyni pierwszego konkursu na powieść sensacyjną wydawnictwa Agora.

Pakt Anna Potyra
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Pakt na Woblink.com

Co łączy uczestników wyrafinowanego przyjęcia ze brodniami popełnionymi przed laty w radzieckim garnizonie? Czy miejscowa legenda o żołnierz topiących zwłoki kobiet w Czerwonym Jeziorze może mieć coś wspólnego z prawdą? Kuba Krall był niegdyś najlepszym polskim fotoreporterem, autorem szokujących zdjęć ze wszystkich wojen ostatnich lat. Jednak za sukcesem kryje się leczony alkoholem syndrom stresu pourazowego. Kiedy mężczyzna sięga dna, niespodziewany ratunek nadchodzi ze strony starego przyjaciela, a obecnie biznesmena. Krall otrzymuje zlecenie ostatniej szansy – ma sfotografować wesele rosyjskiego oligarchy, Borysa Morozowa. Niespodziewanie Kuba zauważa w luksusowej scenerii pewne niewygodne szczegóły, a mianowicie pannę młodą, która jeszcze w czasie wesela zdradza dopiero co poślubionego męża. Tajemniczego mężczyznę w szatach jurodiwego. Zmasakrowane zwłoki porzucone nad ranem na terenie imprezy… Rozwiązanie zagadki kryją zdjęcia. Trzeba tylko wiedzieć, jak na nie patrzeć.

Anna Potyra, „Pakt” (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Nie ma zbrodni doskonalszej niż taka, która nigdy nie została odkryta.

Komisarz Adam Lorenz przyjeżdża w odwiedziny do swojego dawnego przyjaciela, który dorobiwszy się fortuny, wrócił w rodzinne strony i postanowił kupić zrujnowany poniemiecki pałac. Przed laty odnaleziono tu zwłoki młodej dziewczyny, która popełniła samobójstwo. Teraz nie ma nawet śladu po dawnej tragedii. Pałac przywrócono do stanu dawnej świetności, a do odnowionych stajni po prawie stu latach wróciły konie. Majątek tętni życiem. Jednak za fasadą doskonałości kryją się przerażające tajemnice.

Syn bagien Paweł Rzewuski
Kup ebooka Syn bagien na Woblink.com

W dniu przyjazdu Adama znika bez śladu pracownica majątku, młoda Ukrainka. Okoliczności zaginięcia wskazują na to, że dziewczyna padła ofiarą przestępstwa. Po kilku dniach potwierdza się najczarniejszy scenariusz. Na miejsce zostaje wezwana prokurator Maria Szafrańska. To właśnie ona ma rozwikłać zagadkę śmierci Ukrainki. Dzięki pomocy Lorenza zaczyna rozumieć, że ta zbrodnia jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Nie przypuszczają nawet jak głęboko sięgają korzenie zła.

Paweł Rzewuski, „Syn bagien” (Wydawnictwo Literackie)

Kolejnym nominowanym jest Paweł Rzewuski za niezwykły kryminał z potężną dawką historii przedwojennej Polski pt. „Syn bagien”. Kapitan Maurycy Jakubowski będzie musiał przeprowadzić śledztwo, w którym przyjdzie mu się mierzyć z siłami nie tylko z tego świata…

Rok 1937. Na dzikim Polesiu dochodzi do serii okrutnych morderstw i zaginięć. Podejrzenia kierują się w stronę Wacława Kostka-Biernackiego, wszechwładnego wojewody poleskiego. To uwielbiany przez mieszkańców, a znienawidzony przez przeciwników politycznych i podejrzany o konszachty z samym diabłem niepodzielny władca.

Jednym z zaginionych  jest kapitan kontrwywiadu Adam Staff. Dowództwo w ślad za nim posyła ambitnego Maurycego Jakubowskiego, który niczym kapitan Marlow podąża na spotkanie z poleskim Kurtzem – Wacławem Biernackim.

Katharsis Maciej Siembieda
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Katharsis na Woblink.com

Czy plotki o tym, że wojewoda składa swoje ofiary szatanowi są prawdziwe? Maurycy trafia do poleskiego Twin Peaks, miejsca pełnego degeneratów, alkoholików oraz wyznawców Hitlera i Stalina. Chcąc rozwiązać zagadkę, będzie musiał poznać szereg pradawnych wierzeń oraz przerażających rytuałów, których istnienia nawet nie podejrzewał.

Maciej Siembieda, „Katharsis” (Wydawnictwo Agora)

„Katharsis” to pasjonująca opowieść o ludziach wciągniętych w wir historii oraz uczuciach, które bez względu na okoliczności decydują o podejmowanych decyzjach. Autor snuje ponadczasową i ponadnarodową opowieść o dobru i złu, tożsamości, chęci życia w zgodzie ze sobą oraz o polityce.

W tej pełnej zaskakujących zwrotów akcji, sensacyjnych wydarzeń i miłości historii Siembieda opowiada o losach pozornie niezwiązanych ze sobą bohaterów. Kostas Tosidos to bohater greckiej partyzantki, który w 1949 roku wraz z rodziną trafia do tajnego szpitala na polskiej wyspie Wolin. Zmienia tożsamość, jednak nieoczekiwanie dogania go prowadząca ku tragedii grecka przeszłość. „Sacharyna”, przemytnik z Gdyni lat trzydziestych, staje się królem czarnego rynku. Janis, syn Kostasa, po wojnie przerwa karierę bokserską i zostaje milicjantem. Jedno ze śledztw poprowadzi go ku rozwiązaniu największej tajemnicy jego ojca. „Zulus”, wychowanek „Sacharyny” pisze własny rozdział powojennej historii przestępczej Gdyni.

Krzywda Marek Stelar
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Krzywda na Woblink.com

Drogi czwórki bohaterów powieści przetną się w jednym miejscu: w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie, gdzie w latach 1949-52 Sowieci wydobywali surowiec do budowy własnej bomby atomowej.

Marek Stelar, „Krzywda” (Wydawnictwo Filia)

Ostatnim nazwiskiem wśród tegorocznej siódemki nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 jest Marek Stelar. Jego „Krzywda” to pełen napięcia kryminał o poczuciu krzywdy, które po latach znajduje ujście i niszczy wszystko na swojej drodze.

W gminie Nowe Warpno dochodzi do morderstwa emerytowanej nauczycielki Reginy Remus. Kobieta nie była lubiana w miasteczku. Samotna, wyniosła zgorzkniała i wyniosła, a jej niemieckie pochodzenie sprawiło, że nie miała łatwego dzieciństwa. W domu zamordowanej aspirant Przeworski poza napisanym na podłodze krwią nazwiska mordercy znajduje zrobione w 1946 roku zdjęcie załogi posterunku MO. Tymczasem podczas porządkowania starego cmentarza odkryte zostają szczątki więźniów obozu koncentracyjnego.

Sprawa morderstwa wydaje się praktycznie rozwiązana. Szanowany obywatel i właściciel stoczni jachtowej w Stralsundzie twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem. Jednak to właśnie jego odciski palców znaleziono na nożu tkwiącym w piersi ofiary. Aspirant czuje, że sprawa sięga bardzo daleko w przeszłość, może nawet do czasów wojny.

Nagroda Wielkiego Kalibru – laureaci

Dotychczas laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru zostali: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj (dwukrotnie), Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński, Wojciech Chmielarz, Jakub Szamałek, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Jędrzej Pasierski, Anna Kańtoch oraz Grzegorz Dziedzic.

A tak prezentowała się zeszłoroczna siódemka finalistów:

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 – znamy finałową siódemkę!