Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej najlepszej powieści kryminalnej wydanej w roku poprzedzającym rozdanie. W ścisłym finale znaleźli się Wojciech Chmielarz, Grzegorz Dziedzic, Anna Kańtoch, Joanna Opiat-Bojarska, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda i Jakub Żulczyk. Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 zostanie wręczona 28 maja podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 – finałowa siódemka

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 – znamy siedmiu finalistów

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 – znamy siedmiu finalistów

Nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2022 wyłoniła kapituła w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula. W ścisłym finale znalazło się siedem powieści – to właśnie spośród nich zostanie wyłoniony tegoroczny laureat lub laureatka. Wygrany tradycyjnie otrzyma statuetkę i czek w wysokości 25 tysięcy złotych, ufundowany przez Burmistrza Miasta Wrocław. Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 zostanie przyznana 28 maja w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Poznamy wówczas również laureatów Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 – finaliści:

 1. Wojciech Chmielarz, „Wilkołak” (Marginesy)

  Głównym bohaterem najnowszej powieści Wojciecha Chmielarza jest Dawid Wolski. W trakcie pogrzebu jego ojca, mecenasa Wolskiego dostrzega w tłumie Igę – kobietę jego życia. Ojciec Dawida w przeszłości doprowadził do uwolnienia mordercy Igi. Choć minęło dziesięć lat od rzekomej zbrodni, Dawid jest pewny, że to właśnie Igę zobaczył w trakcie pogrzebu. Nikt mu nie wierzy, bowiem oficjalnie Iga nie żyje. Mężczyzna sięgnie bo najbardziej kontrowersyjne metody, byle udowodnić, że ma rację. W tym celu kontaktuje się z prokuratorem Adamem Górnikiem, który pomoże mu rozwiązać zagadkę.

  Wilkołak nagroda wielkiego kalibru 2022 chmielarz wojciech
  Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com
 2. Grzegorz Dziedzic, „Żadnych bogów, żadnych panów” (Papierowy Księżyc)

  Chicago, rok 1918. Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Szybko okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów, a on sam musi stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości.nagroda wielkiego kalibru 2022 żadnyh bogów żadnych panów grzegorz dziedzic

 3. Anna Kańtoch, „Lato utraconych” (Marginesy)

  Jest rok 1999. W starej leśniczówce niedaleko Rudnika dochodzi do krwawej zbrodni – nieznany sprawca atakuje spędzającą tam wakacje pięcioosobową rodzinę. Udaje się przeżyć jedynie najstarszemu z dzieci. Okazuje się, że chłopak to odnaleziona zaledwie kilka miesięcy wcześniej ofiara porwania. Dwanaście lat wcześniej mały Kuba zniknął bez śladu nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, a teraz, kiedy udało mu się wrócić do domu, wkroczył w nowy koszmar. Czy obie te sprawy coś łączy? Jakie zło prześladuje chłopca? I dlaczego? Do śledztwa zostaje przydzielona Krystyna Lesińska, doświadczona policjantka specjalizująca się w nieoczywistych sprawach. Kobieta równocześnie mierzy się z własnymi demonami – niedawną, nagłą śmiercią męża i wciąż niedającym jej spokoju zaginięciem brata. Sprawa Pogańskiego Młyna to dla niej gra o wysoką stawkę, pokaże bowiem, czy Lesińska jest jeszcze w stanie pracować, czy nadszedł już czas, by złożyła broń i odeszła. Lato utraconych to pełna napięcia i czającej się grozy powieść kryminalna, zaglądająca w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy.
  lato utraconych anna kańtoch marginesy nagroda nagroda wielkiego kalibru 2022
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 4. Joanna Opiat-Bojarska, „Oni” (Słowne)

  Misterna intryga, rosnące napięcie i charakterni bohaterowie tworzą piorunującą mieszankę tego, co w thrillerach najlepsze! Kosma nie potrafi żyć bez ustalonego porządku, zwyczajów i rytuałów. Wszystko, co niespodziewane, wpędza go w panikę. Dlatego kiedy pewnego dnia jego ojciec – jedyna bliska mu osoba – zostaje oskarżony o brutalne morderstwo i aresztowany, świat Kosmy wywraca się do góry nogami. Czy to możliwe, że ukochany tata jest mordercą? Mężczyzna nie ma wyboru: jeśli nie rozwikła zagadki, jego ojciec spędzi resztę życia za kratami. Tyle że nie będzie to łatwe. I to nie tylko dlatego, że morderstwo popełniono przed laty, nie wiadomo, kto jest ofiarą, a potencjalni świadkowie nabrali wody w usta. Kosma ma zespół Aspergera i nawet w zwykłych sprawach jego odbiór świata różni się od tego, jak postrzega go większość. A co dopiero wtedy, gdy nie wszyscy chcą, by prawda wyszła na jaw… Dziewiętnaście lat to sporo czasu, by zatrzeć ślady i znaleźć typowych winnych. Ale Kosma nie jest typowy. I nie zamierza się poddać.
  nagroda wielkiego kalibru 2022 oni nominacje
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 5. Anna Rozenberg, „Maski pośmiertne” (Czwarta Strona)

  Lipiec 2013 roku. Inspektor David Redfern otrzymuje wezwanie do akcji udaremnienia zamachu w katedrze w Guildford. W czasie interwencji odkrywa, że terrorystą jest jego dawny przyjaciel i partner, Adrian Bones. Broniąc się przed niezrównoważonym napastnikiem, policjant oddaje śmiertelny strzał. Wkrótce targany poczuciem winy opuszcza Guildford i rozpoczyna służbę w Woking.
  Niedługo w miasteczku znalezione zostają zmasakrowane zwłoki. Ofiarą brutalnego mordu jest polska turystka. Kobieta przyjechała do Anglii z mężem, który teraz zaginął bez śladu. Pierwsze śledztwo Redferna szybko się komplikuje – współpracownicy są nieufni, a materiał dowodowy niczego tak naprawdę nie wyjaśnia.
  maski pośmiertne rozenberg kryminał festiwal kryminału nagroda wielkiego kalibru 2022
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 6. Maciej Siembieda, „Kukły” (Agora)

  Jakub Kania dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, który tuż przed wybuchem wojny strawił jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Śląsku. Sprawa ta powiązana jest z makabrycznym odkryciem w tamtejszym kościele a wiedzie ku Freudenkreis, działającej do dziś elitarnej organizacji zrzeszającej zaufanych ludzi Heinricha Himmlera. Kania podejmuje trop, który prowadzi go ku tajemnicom niemieckich okultystów, działalności specjalnej jednostki dokumentującej sekrety czarownic oraz ku poszukiwaniom korzeni aryjskiej rasy. Ale stawka w śmiertelnie niebezpiecznej grze, w którą uwikłał się Jakub Kania, jest znacznie cenniejsza…

  nagroda wielkiego kalibru 2022 kukły

 7. Jakub Żulczyk, „Informacja zwrotna” (Świat Książki)

  Nazywam się Marcin Kania. Jestem alkoholikiem i zaraz zabiję człowieka. Syn Marcina Kani, żyjącego z tantiemów byłego muzyka, twórcy jednego z największych polskich hitów, pewnego dnia znika bez śladu. Jedyne, co po sobie pozostawia to zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że poprzedniego wieczoru widział się z synem. Jednak prawie nic z tego spotkania nie pamięta. Zapił.

  Kania, alkoholik leczący się z choroby w ośrodku ,,Jutro”, wyrusza w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoja brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie. Klucz do odkupienia i odnalezienia syna tkwi w jego wyniszczonym przez alkohol umyśle. Musi sobie tylko przypomnieć.

  informacja zwrotna żulczyk nominacja nagroda wielkiego kalibru 2022
  Kup audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

Sprawdź także: bestsellery kwiecień 2022 Ebooki oraz premiery książek 2022.