Najbardziej wyczekiwane premiery książek, czyli co czytać w 2024 roku? Zapowiedzi i nowości wydawnicze
Co będziemy czytać w 2024 roku? Choć nie znamy jeszcze wszystkich zapowiedzi i premier książkowych na najbliższe dwanaście miesięcy, to część wydawców podzieliła się już swoimi planami. Miłośników literatury na pewno ucieszy fakt, że do księgarń trafią powieści Paula Lyncha, laureata Nagrody Bookera 2023 i Audrey Magee, której nazwisko znalazło się na długiej liście nominowanych do Nagrody Bookera 2022. Ponadto w tym roku ukaże się kolejna książka noblistów Annie Ernaux, Abdulrazaka Gurnaha i Jona Fossego. Polscy czytelnicy będą mogli sięgnąć po bestsellerową książkę Ann Napolitano, którą pokochali Barack Obama i Oprah Winfrey. Swoją premierę będą miały także nowe powieści Stephena Kinga, Sylwii Chutnik, Jędrzeja Pasierskiego, Mony Awad i Ruth Ware. Poznaj premiery książek zapowiedziane na 2024!
Spis treści
- Nowości książkowe 2024 – co będziemy czytać w tym roku?
- Literacki rok – zapowiedzi i premiery książek 2024
- Nowości książkowe styczeń 2024
- Nowości książkowe luty 2024
- Nowości książkowe marzec 2024
- Nowości książkowe kwiecień 2024
- Nowości książkowe maj 2024
- Nowości książkowe czerwiec 2024
- Nowości książkowe lipiec 2024
- Nowości książkowe sierpień 2024
- Nowości książkowe wrzesień 2024
- Nowości książkowe październik 2024
- Nowości książkowe listopad 2024
- Nowości i zapowiedzi wydawnicze 2024 – data nieznana
Nowości książkowe 2024 – co będziemy czytać w tym roku?
Bez wątpienia, fani literatury będą mieli na co czekać! W tym roku na polskich czytelników czeka wiele tłumaczeń znakomitych powieści. Ukażą się nowe książki noblistów Annie Ernaux, Abdulrazaka Gurnaha i Jona Fossego. Do księgarń trafią także powieści Paula Lyncha, laureata Nagrody Bookera 2023, Han Kang, zdobywczyni nagrody Man Booker Prize 2016 i Audrey Magee, której nazwisko znalazło się na długiej liście nominowanych do Nagrody Bookera 2022. Swoją premierę będą miały również: koreański bestseller „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong”, książka finalistki National Book Award for Young People’s Literature w 2017 czy powieść Julii Armfield, zdobywczyni Polari Prize.
Spośród polskich premier w 2024 roku warto zwrócić uwagę na nowe książki Sylwii Chutnik, Agaty Przybyłek i Ewy Winnickiej. Szczególnie dużo będzie się działo w polskim kryminale. Nadchodzą powieści Remigiusza Mroza, Jędrzeja Pasierskiego, Izabeli Janiszewskiej, Hanny Greń, Bartosza Szczygielskiego i Agnieszki Pietrzyk.
Literacki rok – zapowiedzi i premiery książek 2024
Nowości książkowe styczeń 2024
Witajcie w księgarni Hyunam-Dong – Hwang Bo-reum, tłum. Wydawnictwo Albatros
„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to koreański bestseller, który w ciągu kilka miesięcy został sprzedany w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy, a teraz podbija serca czytelnikom na całym świecie. Książka jest pełną wdzięku opowieścią o szukaniu pocieszenia i akceptacji w życiu.
Wyczerpana fizycznie i psychicznie Yeong-ju postanawia zrealizować dawne marzenie. Bohaterka przeprowadza się na obrzeża Seulu i otwiera kameralną księgarnię, Hyunam-dong. Przez kilka pierwszych kilka miesięcy księgarnia świeci pustkami. Jednak kiedy zatrudnia Min-juna, sympatycznego baristę, również szukającego życiowej drogi, a następnie zaczyna organizować spotkania autorskie, kółko czytelnicze i powoli opracowuje własną filozofię sprzedaży książek, zaczyna wreszcie czuć się swobodnie – nareszcie jest u siebie.
Jak sprzedać nawiedzony dom – Grady Hendrix, tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo ZYSK i S-ka
Przerażająca, a jednocześnie mrocznie zabawna opowieść o nawiedzonym domu i sekretach z rodzinnej przeszłości.
Kiedy Louise dowiaduje się, że jej rodzice zmarli, boi się wracać do domu. Nie chce zostawiać córki pod opieką byłego męża i lecieć do Charleston. Nie chce mieć nic wspólnego z domem rodzinnym, wypchanym po brzegi pozostałościami po karierze naukowej ojca i życiowej obsesji matki na punkcie lalek. Nie chce uczyć się żyć bez dwóch osób, które najlepiej znała i najbardziej kochała.
Jednak przede wszystkim nie chce mieć do czynienia ze swoim bratem Markiem. Mężczyzna nigdy nie opuścił rodzinnego miasta. Jest bezrobotny i ma siostrze za złe jej życiowy sukces. Niestety, Louise będzie potrzebowała jego pomocy, aby przygotować dom do sprzedaży, ponieważ wprowadzenie go na rynek będzie wymagało czegoś więcej niż tylko odświeżenia ścian. Niektóre domy nie chcą bowiem zostać sprzedane – ten również ma inne plany…
Nie mówię żegnaj – Han Kang, tłum. Justyna Najbar-Miller, Wydawnictwo W.A.B.
Han Kang, zdobywczyni nagrody Man Booker Prize 2016, wraca po pięciu latach z nową powieścią. W „Nie mówię żegnaj” opowiada o ludobójstwie w 1948 roku na wyspie Czedżu. Autorka opisuje wydarzenia historyczne oraz kreśli portret trzech kobiet oraz wpływ, jaki na nie miała doznana przemoc i strata. Stawia również ważne pytania dotyczące pamięci zbiorowej czy odpowiedzialności historycznej.
„Nie mówię żegnaj” to opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła.
Witaj piękna – Ann Napolitano, tłum. Anna Dobrzańska, Wydawnictwo Otwarte
„Witaj piękna” to książka, którą pokochali Barack Obama i Oprah Winfrey. Ann Napolitano przedstawia czytelnikom głęboko poruszającą opowieść o prawdziwej miłości oraz o tym, co to znaczy być częścią rodziny.
William Waters dorastał w cieniu tragedii. Od momentu śmierci jego siostry, rodzice nie byli w stanie na niego patrzeć, a tym bardziej go pokochać. William dorastał więc w przekonaniu, że nie zasługuje na miłość. Kiedy na pierwszym roku studiów spotyka pełną życia i ambitną Julię Padavano, ma wrażenie, jakby ktoś w jego otoczeniu po raz pierwszy zapalił światło. Wraz z Julią w życiu Williama pojawia się jej rodzina. Dziewczyna i jej trzy siostry są bowiem nierozłączne. Pierwsza z nich, Sylvie, to kochająca książki marzycielka. Druga – Cecelia – jest artystką i wolnym duchem. Trzecią z nich, Emeline, można opisać jako opiekunkę domowego ogniska. Rodzina Padavano wypełnia świat Williama nieznanym dotąd szczęściem i miłością.
Niestety przeszłość bohatera nie daje o sobie zapomnieć. Zaczyna niszczyć nie tylko idealnie zaplanowaną przez Julię wspólną przyszłość, ale też siostrzane więzy. W rezultacie dochodzi do rozłamu w rodzinie, który zmienia jej losy na pokolenia…
Popłynę przed siebie jak rzeka – Shelley Read, tłum. Michał Juszkiewicz, Wydawnictwo Marginesy
To porywająca opowieść o dorastaniu, miłości naznaczonej stratą oraz o wytrwałości i pamięci. Całość została zainspirowana zniszczeniem miasta Iola w latach sześćdziesiątych XX wieku. Shelley Read subtelnie udowadnia, że życie płynie jak rzeka – wzbiera i wędruje naprzód nawet wtedy, kiedy natrafia na tamę.
Siedemnastoletnia Victoria Nash prowadzi gospodarstwo na rodzinnej farmie brzoskwiń w Kolorado. Wilson Moon to młody włóczęga z tajemniczą przeszłością, który jest zdeterminowany, by żyć po swojemu.
Ich przypadkowe spotkanie bezpowrotnie zmienia bieg ich życia.
Jedyne prawdziwe miłości – Taylor Jenkins Reid, tłum. Agnieszka Brodzik, Wydawnictwo Czwarta Strona
„Jedyne prawdziwe miłości” to najnowsza książka Taylor Jenkins Reid, autorki takich bestsellerów jak „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”, „Daisy Jones & The Six” czy „Malibu płonie”.
Dwudziestoczteroletnia Emma bierze ślub ze swoją szkolną miłością, Jessem. Para wiedzie szczęśliwe życie na własnych zasadach. Niecały rok po ślubie helikopter Jessego znika z radaru gdzieś nad Pacyfikiem, a mężczyzny nie udaje się odnaleźć.
Emma rzuca pracę i stara się poskładać swoje życie. Kilka lat później spotyka dawnego przyjaciela. Okazuje się, że kobieta jest w stanie ponownie kogoś pokochać. Para się zaręcza, a kobieta wierzy, że dostała drugą szansę na bycie szczęśliwą.
Wszystko do czasu, gdy Jesse się odnajduje…
Operacja Mir – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
Kontynuacja bestsellerowego „Projektu Riese”!
Parker budzi się w innym, zupełnie nieznanym mu świecie. Mężczyzna nie ma pojęcia, jak się do niego dostał. Tutejsza Natalia nie przypomina jego Nataszy, on sam zaś zostaje wrzucony w życie innej wersji siebie. Życie, którego nie zna i z którym nie chce mieć nic wspólnego.
Chce wrócić do znanej mu rzeczywistości, podczas gdy Natasza robi wszystko, by go odnaleźć. Niespodziewanie spotyka jednak w tunelach Kompleksu Riese osoby, które nie powinny się tam znajdować. A zaraz potem cały świat obraca się w entropiczny chaos…
Kontratak – Sohn Won-Pyung, tłum. Edyta Matejko-Paszkowska, Wydawnictwo Mova
Kolejna, po głośnym debiucie pt. „Almond” przetłumaczonym na dwadzieścia języków, powieść koreańskiej pisarki Sohn Won-Pyung.
W „Kontratakcie” opowiada o współczesnych trzydziestolatkach mieszkających w Korei Południowej, którzy chcą stać się pełnoprawnymi dorosłymi. Nie są jednak w stanie przeciwstawić się absurdom struktur społecznych i zinstytucjonalizowanej władzy.
Książka została nagrodzona prestiżową południowokoreańską Literacką Nagrodą Jeju 4.3 i nagrodą japońskich księgarzy Japan Bookstore Awards. Jest polecana przez Bibliotekę Narodową Korei Południowej, a „The Economist” uznał ją za powieść inspirującą japońskie pisarki i czytelniczki.
Nowości książkowe luty 2024
Źródło – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne
Jędrzej Pasierski powraca z siódmym tomem cyklu z Niną Warwiłow w roli głównej. Tym razem komisarz będzie musiała zmierzyć się ze sprawą śmierci słynnego podróżnika i jego żony, których ciała odnaleziono w wąwozie w Beskidzie Sądeckim.
Na miejscu zbrodni brakuje plecaka i aparatu Łazęgi – tak w okolicy nazywają podróżnika. Śledztwo sięga od Nowego Sącza po opuszczone hale pasterskie. Nieuchronnie prowadzi Ninę do samego Rytowa, położonej wysoko w górach osady zamieszkiwanej przez nietypową społeczność. Tu wiedzie najszybsza droga, jaką mógł podążyć sprawca po morderstwie. Wiejska zasłona milczenia skrywa starą prawdę, że zabójca zawsze wraca na miejsce zbrodni. Zwłaszcza gdy u źródła zostawił po sobie szczególny ślad…
Dintojra – Sylwia Chutnik, Wydawnictwo Znak
„Dintojra” znaczy zemsta. Jej różne oblicza przedstawia w swojej najnowszej książce Sylwia Chutnik. Sprzedawca z sexshopu, samotna aktorka, zakochana dziewczyna – wszyscy mają złamane serca, zmagają się z samotnością i własnymi demonami, a także marzą o lepszym życiu.
Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć.
Na własnych zasadach, wbrew trudnościom, nie pytając o zgodę.
Czasem, jak w przypadku Dzidki, nadejście vendetty poprzedza desperacki krzyk: Ludzieeee, czemu mi nikt nie pomaga?
Jeśli się wylosowało od losu nie willę z basenami, a lepiankę w Polsce B, C, elgiebete, to inaczej nie będzie.
Dintojrę trzeba zrobić po swojemu i do widzenia.
Białość – Jon Fosse, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo ArtRage
„Białość” to najnowsza nowela zdobywcy literackiej Nagrody Nobla 2023. Mężczyzna wyrusza samochodem w drogę bez żadnego powodu i celu. Skręca raz w prawo, raz w lewo, aż w końcu grzęźnie gdzieś w leśnej głuszy na całkowitym odludziu. Szybko zapada zmrok i zaczyna padać śnieg. Jednak zamiast szukać pomocy i drogi ucieczki z leśnej głuszy, nierozsądnie zapuszcza się w głąb ciemnego lasu.
Gubi, a kiedy wreszcie – zmarznięty i zmęczony – przystaje, spotyka świecącą pośród ciemności istotę. Wspaniała, niepokojąca proza.
Zwykłe ludzkie ułomności – Megan Nolan, tłum. Katarzyna Makaruk, Wydawnictwo Filtry
Megan Nolan jest autorką głośnego i nagradzanego debiutu „Akty desperacji”. Obecnie jest określana jako, obok Sally Rooney, jedna z najważniejszych pisarek pokolenia milenialsów w Irlandii.
W „Zwykłych ludzkich ułomnościach” pisze o rodzinie Greenów żyjącej w Londynie lat 90. Greenowie w obawie przed stygmatyzacją, a nawet karą więzienia dla swojej ciężąrnej nastoletniej córki, wyjeżdżają z Irlandii do stolicy Zjednoczonego Królestwa. W przyszłości na urodzoną z niechcianej ciąży dziewczynkę, którą wychowuje głównie babcia, padnie oskarżenie o zabicie dziecka.
Dzień zero – Ruth Ware, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Czwarta Strona
„Dzień zero” to najnowsza powieść Ruth Ware, autorki takich bestsellerów jak „Pod kluczem” czy „Śmierć pani Westaway”.
Jack i jej mąż Gabe to topowi w branży testerzy systemów zabezpieczeń. Nieoczekiwaniu jedno z rutynowych zleceń wymyka się spod kontroli zawodowców. Kiedy kobieta wraca do domu, znajduje w nim martwego męża.
Policja ma jedną podejrzaną – jest nią Jack.
Kobieta decyduje się na ucieczkę. Musi szybko zdecydować się, komu może ufać i jak daleko jest gotowa się posunąć. Czy uda jej się odkryć prawdę, zanim zostanie schwytana?
Love, Theoretically – Ali Hazelwood, tłum. Filip Sporczyk, Wydawnictwo MUZA S.A.
Fizyczka teoretyczna Elsie Hannaway prowadzi podwójne życie. Za dnia jest wykładowczynią kontraktową na kilku uczelniach. Za marne pieniądze ocenia prace studentów i uczy termodynamiki, licząc na stałe zatrudnienie. Nocami zaś zarabia na utrzymanie jako udawana partnerka wcielając się w taką wersję siebie, jakiej akurat oczekuje klient.
Nieoczekiwanie wszystko zaczyna wymykać się jej spod kontroli. A wszystko to za sprawą Jacka Smitha, wkurzająco atrakcyjnego starszy brat ulubionego klienta Elsie i jak się okazuje, nieczułego fizyka eksperymentalisty. Jack zasiada w komisji rekrutacyjnej na MIT i stanowi główną przeszkodę na drodze bohaterki do zdobycia pracy marzeń.
Nowości książkowe marzec 2024
Ciała – Annie Ernaux, tłum. Agata Kozak, Wydawnictwo Czarne
Na nową książkę noblistki składają się trzy krótkie teksty. Autorka porusza w nich takie tematy jak nielegalnej wówczas we Francji aborcji, o brutalnej inicjacji seksualnej na koloniach i o młodym kochanku, z którym związała się starsza narratorka.
Wszystkie te wątki, nakreślone wcześniej w „Latach”, teraz są poruszane bardzo dokładnie. Jak pisze wydawca, to ta odsłona twórczości Ernaux, o której była mowa w laudacji noblowskiej, ale która nie była dotąd w Polsce znana: bezlitośnie i z bardzo bliska opisującej sprawy seksu, ciała, kobiecości.
Nie o takiej córce marzyliście – Erika L. Sanchez, Wydawnictwo OdyseYA
Julię najbardziej zaskoczył uśmiech zastygły na twarzy martwej siostry. Wyglądała, jakby chciała kogoś skrzywdzić. Takiej Olgi nie znała. Przecież to właśnie Olga była „tą lepszą córką”, która zawsze spełniała oczekiwania rodziców. Z kolei Julia była niepokorną buntowniczką, marzącą tylko o tym, żeby wyrwać się z domu. To przez nią siostra była tam, gdzie była, kiedy zginęła. Teraz Olga odeszła, a Julia została.
Niedługo później Julia odkrywa, że Olga mogła nie być tak idealna, jak wszyscy myśleli. Za wszelką cenę chce dowiedzieć się o niej więcej. Pomaga jej uroczy i bogaty chłopak, z którym pozornie więcej ją dzieli, niż łączy. Ich zakazane spotkania sprawiają, że Julia zaczyna zbliżać się do prawdy.
TW: W książce poruszone zostały takie tematy jak: przemoc, depresja, próba samobójcza, nadużycia seksualne, wykluczenie społeczne, homofobia.
Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu – Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter
„Gościnne występy” zbierają niektóre wykłady Marcina Wichy dla studentek i studentów uczelni artystycznych, a także teksty o projektowaniu publikowane w prasie.
Autor zabiera czytelników na spacer po warszawskim Grochowie. Zagląda do swojej dawnej szkoły, przemierza bliższą i dalszą okolicę. Obserwuje pracę grupy projektowej Centrala. Zaprasza do swojej pracowni. Opowiada o niepowodzeniach, porażkach, zabawnych sytuacjach. A także o spotkaniach i o ludziach.
„Gościnne występy” to tytuł o codziennym projektowaniu, zwykłej architekturze i o życiu.
Przyjaciółka – B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Wydawnictwo Albatros
Najnowszy thriller psychologiczny autorki, której powieści – na czele z „Za zamkniętymi drzwiami” – podbijały listy bestsellerów New York Timesa. Tym razem B.A. Paris prezentuje czytelnikom opowieść o sekretach, które nigdy nie znikają.
Iris i Gabriel wrócili do domu z wakacji. Niespodziewanie, na miejscu zastają jedną z przyjaciółek, Laure. Atmosfera błyskawicznie zaczyna gęstnieć z każdą przekroczoną przez Laure granicą – kobieta śpi w ich łóżku, nosi ubrania Iris czy przestawia meble.
Laure odeszła od męża, będącego dobrym przyjacielem pary, z powodu romansu i wiadomości o dziecku. Małżeństwo chce być wsparciem dla bliskich, jednak nastrój Laure staje się coraz bardziej nieprzewidywalny.
Jedynym wytchnieniem od bieżących wydarzeń jest pojawienie się w mieście nowej pary. Nikt jeszcze nie wie, że wkrótce na jaw zaczną wychodzić mroczne i niebezpieczne sekrety z przeszłości.
Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery, tłum. Anna Baśkowska, Wydawnictwo Marginesy
„Anne ze Złotych Iskier” to szósty tom opowieści o rudowłosej Anne pióra Lucy Maud Montgomery w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej. Również tym razem, tak jak w przypadku pierwszej części pt. „Anne z Zielonych Szczytów”, autorka przekładu zdecydowała się na zmianę tytułu z wcześniejszego „Ania ze Złotego Brzegu”.
Anne Blythe razem ze swoją rodziną, mężem Gilbertem i piątką dzieci, przeniosła się do domu, któremu nadali nazwę Złote Iskry. W odwiedziny przyjeżdża ciotka Gilberta, Mary Maria Blythe, i zostaje o wiele dłużej, niż zapowiadała. W pewnym momencie cała rodzina ma jej dosyć.
„Anne ze Złotych Iskier” to przede wszystkim pochwała przyjaźni, rodziny, radości z życia i szacunku do innych. W tomie nie zabrakło przygód i wybryków dzieci. Każde z nich ma swój charakter, problemy i przeżycia. Wkrótce rodzi się mała Rilla (która otrzymała imię po Marilli). Tymczasem Anne również mierzy się z wyzwaniami – nie tylko z wychowaniem pociech, lecz także z kryzysem w swoim małżeństwie. Rudowłosa bohaterka sądzi, że Gilbert stracił nią zainteresowanie i jest zazdrosna o jego dawną przyjaciółkę ze studiów.
Kolonia – Audrey Magee, tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Poznańskie
„Kolonia” to powieść, za którą Audrey Magee została nominowana do Nagrody Bookera i Orwell Prize. Na jej kartach odmalowała barwny portret wyspiarskiego życia. To powieść czuła, a jednocześnie pełna szorstkiego humoru.
1979 rok, jedna irlandzkich wysepek.
Anglik Lloyd jest malarzem, który przybywa na wyspę w poszukiwaniu wyjątkowego światła i przestrzeni. Zależy mu przede wszystkim na izolacji – żeby nic nie mogło zaburzyć jego weny.
Francuz Jean-Pierre Masson jest językoznawcą. Na wyspę przybywa, w celu badania dialektu jej mieszkańców. Jemu również zależy na izolacji – żeby nic nie zaburzało wyników jego badań.
Irlandczycy przyglądają się spotkaniu tych dwóch osobowości. Jedni dziwią się przybyszom, inni irytują ich obecnością, a jeszcze inni wiążą z nimi nadzieje na lepsze jutro.
Tymczasem w ogarniętej wojną domową Irlandii dochodzi do eskalacji przemocy. Niemal każdego dnia giną niewinni ludzie.
Ten głód – Chelsea G. Summers, tłum. Urszula Gardner, Wydawnictwo MOVA
Gdy leżę, konając – William Faulkner, tłum. Jacek Dehnel, Wydawnictwo Znak
Niewznawiana w Polsce od 30 lat, jedna z najważniejszych powieści XX wieku w nowym przekładzie Jacka Dehnela.
To jedna z najbardziej znanych książek Faulknera, zekranizowana w 2013 roku przez Jamesa Franco.To innowacyjna w formie i opowiedziana techniką „strumienia świadomości” odyseja rodziny Bundrenów. Nawet dziś, prawie sto lat od pierwszego wydania, wciąż zaskakuje swoją nowoczesnością i nie pozostawia obojętnym.
Addie umiera. Niebawem cała rodzina wyruszy na cmentarz w odległym Jefferson. Martwą kobietę, jej męża i pięcioro dzieci czeka podróż przez wszystkie żywioły. A nad wozem kołuje coraz więcej sępów…
Kiedy byłyśmy ptakami – Ayanna Lloyd Banwo, tłum. Tomasz Wyżyński, Wydawnictwo Echa
„Kiedy byłyśmy ptakami” to osadzona w magicznej scenerii Karaibów opowieść o potędze kobiet i uzdrawiającej sile miłości.
Yejide St Bernard i Emmanuela Darwina, parę młodych ludzi z Trynidadu, łączy niesamowita więź z umarłymi.
Rodzina St Bernardów od lat mieszka w starym domu na szczycie wzgórza niedaleko Port Angeles. To teren dawnej plantacji kakao uprawianej początkowo przez niewolników. W każdym pokoleniu jedna z kobiet – głowa rodziny – przeprowadza dusze mieszkańców miasta w zaświaty.
Relacje Yejide z jej matką Petronellą od początku były skomplikowane. Kiedy matka umarła, pozostawiła córkę zupełnie nieprzygotowaną do wypełnienia swojej roli.
Darwin, którego wychowała pobożna rastafarianka, sumiennie przestrzegał zakazu zbliżania się do umarłych. Nigdy nie uczestniczył w pogrzebie, nie widział ludzkich zwłok.
Kiedy jego chora matka nie mogła już pracować, Darwin złamał zasady. Żeby zapewnić byt rodzinie, znalazł zatrudnienie jako grabarz na najstarszym cmentarzu w Port Angeles.
I tam poznał Yejide.
Nowości książkowe kwiecień 2024
Zapadlina – Robert Małecki, Wydawnictwo Literackie
Prawie pół wieku temu ziemia po raz pierwszy zapadła się na terenie kopalni w Wapnie. Nikt nie zginął, jednak okolica zaczęła przyciągać nieszczęśliwe zdarzenia.
Ciała Jacka Malinowskiego nigdy nie odnaleziono. Według oficjalnej wersji wydarzeń prawdopodobnie zginął w wypadku. Dwadzieścia lat później kluczowy świadek zmienia zeznania, podważając wszystko, co do tej pory wiedziano. Komisarz Maria Herman bada tropy z przeszłości. W tym samym czasie dochodzi do napaści na znanym miejscowym lekarzu.
Hotel ZNP – Izabela Tadra, Wydawnictwo Filtry
Hotel ZNP to prawdopodobnie najbrzydszy hotel w całej Warszawie. Ma jednak pewne zalety. Z jego okien można podziwiać Wisłę, a w szufladach nocnych stolików zamiast Biblii można trafić na kryształowe popielniczki.
Dodatkowy jest położony w połowie drogi między domami głównej bohaterki i mężczyzny, który ją interesuje. Nieuchronnie para wybiera ten przybytek na miejsce schadzki. Belcia za wszelką cenę stara się przykuć uwagę obiektu pragnień niekończącą się opowieścią o swoim życiu. Z całych sił wierzy, że póki ta będzie trwała, wciąż istnieje szansa na szczęśliwe zakończenie.
Dom pożądania – Alexis Henderson, tłum. Przemysław Hejmej, Wydawnictwo Mova
„Dom pożądania” jest mroczną i porywającą powieścią gotycką, w której młoda bohaterka zostaje wciągnięta do wyższych sfer społeczeństwa. A wszystko po to, by mogła pełnić rolę osobliwej służącej.
Marion Shaw wychowała się w biednych slumsach. Niespodziewanie dostrzega w gazecie osobliwe ogłoszenie o poszukiwaniu krwiopanny.
Mimo, że niewiele wie o dalekiej Północy, gdzie bogaci szlachcice żyją w luksusie i piją krew młodych służących, Marion zgłasza się na to stanowisko. Otrzymuje posadę w cieszącym się złą sławą Domu Pożądania. Stopniowo bohaterka zostaje wciągnięta w bezwzględną grę w kotka i myszkę. Będzie musiała nauczyć się zasad panujących w tym tajemniczym domu, który inaczej może stać się jej grobem.
Wellness – Nathan Hill, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Znak
Nathan Hill, autor rewelacyjnie przyjętych „Niksów”, powraca z powieścią – lustrem, w którym czytelnicy mogą ujrzeć swoje codzienne lęki i fascynacje.
Elisabeth i Jacka przyciąga do siebie niepowstrzymana siła. Spotykają się i natychmiast stają nierozłączni. Po dwudziestu wspólnie spędzonych latach okazuje się, że ich związek to iluzja. Zamiast namiętności czują nudę i rozczarowanie.
A przecież dopiero co kupili swój wymarzony dom. Dom na zawsze…
Zapowiedzi książkowe maj 2024
Słowo honoru – Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
„Słowo honoru” to mistrzowska powieść szpiegowska, w której Marek Krajewski odkrywa mało znane karty z historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej i PRL.
Lwów, 1938. Europa stoi na krawędzi wojny.
Edward „Łyssy” Popielski podejmuje decyzję, która już na zawsze zaważy na losach jego, jego najbliższych i Rzeczpospolitej.
Wrocław, 1956. W Polsce władze obejmuje Gomułka.
W szeregach funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa poruszenie. Na jaw wychodzą tajemnice i układy. Jaki wpływ na nową rzeczywistość może mieć starzejący się oficer przedwojennego polskiego wywiadu?
Rok szarańczy – Terry Hayes, tłum. Maciej Szymański, Wydawnictwo Rebis
Autor bestsellerowego „Pielgrzyma” powraca z długo wyczekiwaną nową powieścią!
Ludzkość staje na rozdrożu. Jedna droga wiedzie ku przyszłości, druga ku całkowitej zagładzie. Kolejnej szansy nie będzie.
Kane jest tajnym agentem i specjalistą od Regionów Niedostępnych. Jego zadanie jest proste. Musi wkroczyć, wypełnić misję i wrócić.
Niespodziewanie na pograniczu Iranu, Pakistanu i Afganistanu Kane spotyka przeciwnika gotowego pchnąć świat ku katastrofie. To budzący grozę, inteligentny i okrutnego człowiek z zemstą w sercu i krwią na rękach.
Nadchodząca fala. Sztuczna inteligencja, władza i najważniejszy dylemat ludzkości w XXI wieku – Michael Bhaskar, Mustafa Suleyman, tłum. Justyn Hunia, Wydawnictwo Szczeliny
Mustafa Suleyman, współzałożyciel pionierskiej firmy DeepMind zajmującej się rozwijaniem sztucznej inteligencji, znalazł się w samym centrum trwającej obecnie rewolucji. W swojej przełomowej książce pokazuje, że AI może stać się bronią obosieczną.
Wzburzenie powierzchni. Algorytmy samodzielnie zaczynają grać w gry i układać przynoszące zwycięstwo nowe strategie. W 2016 roku pierwszy raz program AI pokonał człowieka w grze w go.
Powstanie fali. W roku 2022 pojawia się przełomowy Chat GPT, drukarki 3D drukują domy, autonomiczne kombajny i traktory przejmują opiekę nad uprawami, rozwijają się techniki „zaprogramowanego odmładzania”.
Tsunami. Technologia deepfake pozwala na sianie chaosu na niespotykaną skalę, powstaje inteligentna broń, państwa wykorzystują systemy rozpoznawania twarzy do zwiększania nadzoru nad obywatelami. W Chinach rodzą się pierwsze dzieci ze zmodyfikowanym DNA. Dzięki inżynierii genetycznej możliwe staje się eliminowanie szkodliwych dla człowieka gatunków. AI dostaje możliwość manipulowania życiem.
Jak powietrze – Ada D’Adamo, tłum. Anna Osmólska-Mętrak, Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 15 maja 2024
„Jak powietrze” to powieść wyróżniona nagrodą Premio Strega – włoskim odpowiednikiem Bookera – oraz Premio Strega Giovani.
To niezwykle poruszająca poruszająca, subtelna i słodko-gorzka powieść, która od razu po premierze stała się bestsellerem. Ada d’Adamo była tancerką baletową, ale narodziny niepełnosprawnej córki Darii przed szesnastoma laty, przerwały jej karierę i zmieniły jej życie. Kiedy Ada pogodziła się z losem, usłyszała kolejną druzgocącą diagnozę: chorowała na raka, a rokowania były złe.
Nie poddała się i postanowiła napisać powieść będącą listem pożegnalnym do córki, w którym opowiada swoją, a także ich wspólną, historię.
To pierwsza i ostatnia powieść autorki. Ada D’Adamo zmarła w 2023 roku w swoim domu w Rzymie, kilka dni po ogłoszeniu nominacji do nagrody Strega.
Nad morzem – Abdulrazak Gurnah, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Poznańskie
W maju tego roku nadkładem Wydawnictwa Poznańskiego ukaże się trzecia książka brytyjsko-tanzańskiego noblisty, Abdulrazaka Gurnaha.
Pewnego listopadowego popołudnia Saleh Omar pojawia się na lotnisku Gatwick. Ma ze sobą mała torebkę zawierającą najcenniejszy dla niego przedmiot – pudełku z kadzidłem.
Tymczasem Latif Mamud, związany z przeszłością bohatera, mieszka samotnie w londyńskim mieszkaniu. Kiedy dojdzie do spotkania, historia zostanie ujawniona.
„Nad morzem” to wstrząsająca historia o stracie i wielkich pragnieniach. To także opowieść o miłości, zdradzie, uwiedzeniu, opętaniu i o ludziach starających się odnaleźć choćby okruchy stabilności w wirze czasów.
Juno – Anna Dziewit-Meller, Wydawnictwo Literackie
„Juno” to dowcipna, nieco złośliwa, a także bardzo smutna opowieść o kobietach, kryzysie wieku średniego, długu, winie, ambicji, śmierci i żałobie.
Na przykładzie jednej zupełnie zwyczajnej rodziny z mazurskiej wsi Anna Dziewit-Meller pokazuje, że każdy rodzi się od razu pod kreską.
Aleksandra zbliża się do czterdziestki, pracuje i wychowuje trzech synów. Jej codzienność to same obowiązków i problemy finansowe. Kobieta pragnęłaby od życia znacznie więcej. Próbuje swoich sił jako pisarka, gdyż od zawsze marzyła o uznaniu czytelników i intelektualnej sławie.
Marianna, młodsza siostra bohaterki, mieszka w rodzinnej wsi na Mazurach. Jest popularną instagramerką. Z pozoru szczęśliwa i spełniona, pragnie macierzyństwa i zmaga się z poczuciem winy.
Czy choroba ojca, pozwoli im odtworzyć więź i pogodzić się z wydarzeniami z przeszłości?
Im mroczniej, tym lepiej – Stephen King, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Albatros
Wydawnictwo Albatros zapowiedziało coś, na co wszyscy czekają! Stephen King powraca ze zbiorem opowiadań, w którym znalazły się zarówno rozbudowane historie, jak i krótsze formy. Niektóre są szokujące, inne surrealistyczne, mrocznie, a jeszcze inne komiczne.
Większość z kilkunastu zawartych w nim utworów publikowana jest po raz pierwszy. Wśród nich znalazły się m.in. nowela nawiązującą do kultowej powieści Kinga o psie Cujo czy opowiadanie inspirowane twórczością Cormaca McCarthy’ego i dedykowane temu wybitnemu, niedawno zmarłemu pisarzowi.
Nowości książkowe czerwiec 2024
Powiedzmy, że Piontek – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie
W opisie książki czytamy, że może to być nowe literackie oblicze Szczepana Twardocha. Wciągająca, błyskotliwa, pełna niespodzianek i odniesień do współczesności gra z czytelnikami.
73-letni górnik, Erwin Piontek, wybiera się w rejs dookoła świata. Ma ambitny plan, żeby nigdy nie zawijać do portu, przez całe dwadzieścia dziewięć tysięcy mil.
Losy Piontka mogą też przebiegać zupełnie inaczej. Nie żegluje, a leży na czerwonej ziemi, w dolinie rzeki Auob, która nie płynie przez Deutsch-Südwestafrika, ponieważ jest wyschnięta, ale tam się znajduje.
A może jest zupełnie inaczej. Może Erwin Piontek jest sobowtórem pewnego dyktatora?
Miraż – Henrik Fexeus, Camilla Läckberg, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
„Miraż” to trzecia część serii powieści duetu Läckberg & Fexeus.
Sztokholm, grudzień. Ktoś grozi szwedzkiemu ministrowi sprawiedliwości. Tymczasem twórca murali odkrywa w sztokholmskim metrze na stertę kości. Szczątki należą do poszukiwanego od kilku miesięcy znanego finansisty. Nad sprawą ma pracować zespół Miny Dabiry. Do pomocy w dochodzeniu zostaje wezwany mentalista Vincent Walder.
Niespodziewanie w metrze zostaje znaleziony kolejny ludzki szkielet, co wystawia na próbę skuteczność całego zespołu.
Zbędni – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Wojciech Chmielarz wraca z nową powieścią!
Jan pod wpływem alkoholu śmiertelnie potrąca dziewczynę. Na co dzień sprawuje pieczę nad polem namiotowym i stara się walczyć z nałogiem. Tamtego tragicznego wieczoru kolejny pijany wsiada do samochodu. Strach przed przyznaniem się do zabicia dziewczyny jest większy niż jego uczciwość. Zakopuje jej ciało w lesie. Jednak wyrzuty sumienia nie pozwalają mu zapomnieć o zabójstwie. Dręczony wyrzutami sumienia Jan przegląda prasę, rozpytuje i szuka. Kim była ta kobieta? Czemu nikt jej nie szuka?
Pochodzący z Belgii Jules jest jedynym gościem pola namiotowego.Po co tu jest i kim jest odwiedzająca go osoba?
W Kowarach aspirantka Maria Szulej szuka zaginionej dziewczynki. Ktoś porwał Karolinę. Nie zgłoszono jednak żadnego żądania okupu. Tymczasem rodzina wynajmuje detektywa, by szukał dowodów przeciw matce dziecka.
Coś dziwnego dzieje się także w nowym pensjonacie Aliny i Mirka…
Świat pełny jest sekretów, mroku i występku. Czy prawda, która wyjdzie na światło dzienne zdoła kogokolwiek wyzwolić?
Jeden dzień z życia Abeda Salamy – Nathan Thrall, tłum. Monika Bukowska, Wydawnictwo Znak
Reportaż „Jeden dzień z życia Abeda Salamy” Nathana Thrall to zwycięzca tegorocznej Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury faktu. Tytuł ten została ogłoszony najlepszą książką 2023 roku według „The New Yorkera”, „The Economist”, „Time’a”, „The New Republic” i „Financial Timesa”.
Syn Abeda Salamy, pięcioletni Milad, jest bardzo podekscytowany szkolną wycieczką. Część rodziców boi się deszczowej pogody, ale ostatecznie autobusy ruszają w drogę. Kilka godzin później Abed dowiaduje się, że doszło do wypadku.
Kiedy mężczyzna dociera na miejsce, widzi spalony autobus. Część dzieci przetransportowano do szpitali w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Niektóre zaginęły. Abed chce za wszelką ceną odnaleźć syna, ale czy mu się to uda? Jest po niewłaściwej stronie muru separacyjnego i ma niewłaściwe dokumenty. Jak przekroczy punkty kontrolne?
Wszystko mam bardziej – Jacek Hołub, Wydawnictwo Czarne
W czerwcu ukaże się najnowszy reportaż Jacka Hołuba, dziennikarza i autora cenionych reportaży jak „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach”, „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” czy „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”.
Tym razem Jacek Hołub koncentruje się na życiu w spektrum autyzmu. Konfrontuje mity i stereotypy krążące wokół autyzmu, opisując zmieniające się postrzeganie neuroróżnorodności.
A przede wszystkim rozmawia – nie tylko z psychologami – ale przede wszystkim z osobami w spektrum autyzmu. Bohaterowie „Wszystko mam bardziej” opowiadają między innymi o swoich trudnościach w relacjach społecznych, związkach, mocnych stronach i pasjach.
Zaproszona – Emma Cline, tłum. Agnieszka Walulik, Wydawnictwa Pauza
Na Long Island upalne lato dobiega końca. Alex spędza ostatni tydzień sierpnia w robiącej wrażenie posiadłości poznanego na Manhattanie mężczyzny. Jednak nie jest już tu mile widziana. Nieodpowiednie zachowanie na przyjęciu sprawia, że dotąd zachwycony nią Simon każe jej się wynieść.
Dokąd miałaby wrócić? Wydaje się, że z tej sytuacji nie ma wyjścia…
Eksponat – Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek w polskim kryminale powraca w swojej własnej powieści!
Komisarz Klementyna Kopp jest emerytowana policjantką z wyjątkowym talentem do pakowania się w kłopoty. Ma też swoje powody, żeby wyruszyć w podróż życia. Początkowo miasteczko Last Stop na Florydzie wydaje się jej świetnym wyborem, jednak im lepiej się je poznaje, tym więcej tajemnic kryje.
Na oczach komisarz dwóch mężczyzn atakuje drobną kobietę, a to jest coś, czego Klementyna nie będzie nigdy przenigdy tolerować. Chce pomóc napadniętej, a w rezultacie odnajduje tajemniczego topielca oraz zostaje wplątana w zawiłą intrygę.
Bogaty pisarz organizuje nowatorski nocny bieg ultramaratoński. Ernest Miller nie wie jednak, że każdy z zaproszonych gości skrywa mroczny sekret. Dodatkowo w rezydencji gospodarza znalezione zostaje kolejne ciało. Kto zginie następny? Czy zatrzymanie się w Last Stop to był największy dotychczasowy błąd charyzmatycznej policjantki?
Odważne młode kobiety – Jessica Knoll, tłum. Malwina Stopyra, Wydawnictwo Filia
Powieść inspirowana atakiem najgłośniejszego seryjnego mordercy.
Rok 1978, Tallahassee. Przewodnicząca uniwersyteckiego bractwa, Pamela Schumacher, zostaje obudzona o 3 nad ranem przez dziwny dźwięk. Dziewczyna postanawia zbadać sytuację. To, co znajduje za drzwiami, to scena bestialskiego okrucieństwa: dwie z jej sióstr są martwe, dwie kolejne zmasakrowane.
W ciągu następnych kilku dni Pamela stopniowo poznaje mrożącą krew w żyłach tajemnicę, związaną z przestępstwem, które przyciągało uwagę opinii publicznej przez prawie pół wieku.
W Seattle Tina Cannon łączy zniknięcie swojej najlepszej przyjaciółki z tragedią w Tallahassee. Kobieta jest przekonana, że za zniknięcie odpowiada ten sam mężczyzna.
Bohaterki są zdeterminowane, aby wymierzyć sprawiedliwość. Zaprowadzi je to wprost do niebezpiecznej konfrontacji…
Wszystko dobrze – Mona Awad, tłum. Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie
„Wszystko dobrze” to kolejna powieść Mony Awad, autorki onirycznego „Króliczka” utrzymanego w klimacie dark akademia.
Życie Mirandy Fitch to koszmar. Wypadek, który zakończył jej obiecującą karierę aktorską i pozostawił po sobie chroniczny ból, pogłębiające się uzależnienie od leków i nieudane małżeństwo. Obecnie jest o krok od utraty pracy jako reżyserka teatru uniwersyteckiego.
Niespodziewanie spotyka trzech dziwnych darczyńców.
Tragedia w Waco. David Koresh i tajemnica jego sekty – Jeff Guinn, tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Wydawnictwo Poznańskie
Jeff Guinn jest nagradzanym dziennikarzem śledczym i autorem licznych bestsellerów, m.in. biografii Charlesa Mansona czy książki o sekcie Jima Jonesa. W 2024 roku polscy czytelnicy będą mogli sięgnąć po kolejny tytuł jego pióra – „ Tragedia w Waco”. Guinn opisuje oblężenie przez organy ścigania kompleksu należącego do sekty religijnej Gałąź Dawidowa w okolicach miasta Waco w stanie Teksas.
Stara się również znaleźć odpowiedź na pytanie o to, co sprawiło, że David Koresh chciał poprowadzić swoich popleczników do świętej wojny z Babilonem i zapoczątkować czasy ostateczne.
Autor, opierając się na niezwykle wnikliwej analizie dokumentów oraz na relacjach naocznych świadków, ponownie ujawnia swój niekwestionowany talent, który ukazał wcześniej w bestsellerowych książkach Jimie Jonesie i Charlesie Mansonie.
Nowości książkowe lipiec 2024
Dom drzwi – Tan Twan Eng, tłum. Agata Ostrowska, Wydawnictwo Poznańskie
„Dom drzwi” to oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść nominowana do Nagrody Bookera 2023. Na jej kartach autor wykreował porywająca historię o miłości, zdradzie, buncie, zbrodni, tajemnicy i sile opowieści.
Wyspa Penang w Malezji, rok 1921. William Somerset Maugham, słynny pisarz podróżujący po Azji ze swoim sekretarzem i kochankiem Geraldem, odwiedza Lesley Hamlyn i jej męża Roberta. Maugham znajduje się w skomplikowanej sytuacji – skrywa łączące go z Geraldem uczucie. Czuje się uwięziony w małżeństwie, a w dodatku niespodziewanie traci wszystkie oszczędności. Rozpaczliwie potrzebuje inspiracji do nowej powieści.
Lesley także sprawia wrażenie nieszczęśliwej. Maugham podejrzewa ją o romans. Gdy tylko dowiaduje się o jej relacji z chińskim rewolucjonistą Sun Yat Senem, wyczuwa w tej historii materiał na książkę. Kiedy przyjaźń między dwójką bohaterów zacieśnia się, mężczyzna odkrywa zaskakującą historię, w której skrywana namiętność przeplata się z kryminalną intrygą, skandalem, a nawet rewolucją.
Cały mój gniew – Sabaa Tahir, tłum. Maciej Potulny, Wydawnictwo We Need YA
Sabaa Tahir, przedstawia genialną, chwytającą za serce i niezapomnianą współczesną powieść młodzieżową o rodzinie i przebaczeniu. To książka o miłości i stracie, która łączy, mimo wielu przeciwności losu.
Lahore, Pakistan.
Kiedyś. Misbah to kochająca opowiadanie historii marzycielka i świeżo upieczona żona Toufiqa. Związek tej dwójki został zaaranżowany. Kiedy niespodziewanie ich życiem wstrząsa tragedia, para przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Para otwiera motel Cloud’s Rest Inn i ma nadzieję na nowy początek. Juniper, Kalifornia.
Dzisiaj. Salahudin i Noor są dla siebie kimś znacznie więcej niż najlepszymi przyjaciółmi. Dorastali razem jako wyrzutki w niewielkim pustynnym miasteczku Juniper położonym w Kalifornii. Rozumieją się bez słów – do czasu wielkiej kłótni, która niszczy ich więź. Teraz Sal stara się prowadzić rodzinny motel, gdyż jego matka Misbah podupada na zdrowiu, a pogrążonego w żałobie ojca pochłania alkoholizm. Noor pracuje w sklepie monopolowym swojego wuja i stara się ukryć fakt, że złożyła podanie do college’u. Dziewczyna chce uciec zarówno od gniewnego krewnego, jak i samego Juniper. Kiedy Sal próbuje uratować motel, wszystko wymyka się spod kontroli. Razem z Noor będą musieli zadać sobie pytanie o to, ile warta jest przyjaźń i czy dadzą rady pokonać potwory z przeszłości.
Kamienne figurki – Lloyd Devereux Richards, tłum. Tomasz Wyżyński, Wydawnictwo Czarna Owca
„Kamienne figurki” to thriller okrzyknięty fenomenem TikToka. Kto przeglądał tę platformę po prostu nie mógł nie natknąć się na powieść Lloyda Devereux Richardsa. Co ciekawe, książka pierwotnie ukazała się w 2012 roku, jednak jej premiera przeszła bez echa. Dopiero w 2023 roku, po tym, jak córka autora wrzuciła TikToka o „Kamiennych figurkach”, thriller zajął pierwsze miejsce na liście bestsellerów Amazona. Od tego czasu powieść podbija kolejne kraje.
Ale o czym tak właściwie jest ten hit TikToka?W wąwozach południowej Indiany znajdywane są zwłoki młodych kobiet. Przy każdym ciele zabójca zostawia wizytówkę – kamienną figurkę wyrzeźbioną na podobieństwo posążków rdzennych plemion Papui-Nowej Gwinei.
Do dochodzenia zostaje przydzielona agentka Christine Prusik, główny antropolog sądowy w biurze FBI z Chicago.Dekadę wcześniej, podczas prac na terenie Nowej Gwinei, badała bardzo podobne figurki. Czy to koszmarne fantazje zwyrodnialca czy za tą sprawą może stać coś więcej?
Dom pogrzebowy Cottona – Monica Brashears, tłum. Urszula Gardner, Wydawnictwo MOVA
Monica Brashears przedstawia czytelnikom niekonwencjonalną baśń, której akcja rozgrywa się w zakładzie pogrzebowym. Jej opowieść oscyluje pomiędzy powieścią grozy, erotyczną i humorystyczną.
Magnolia ostatni raz przekroczyła próg kościoła na pogrzebie babki. Została całkiem sama. To, co zarobi na stacji benzynowej nie starcza jej nawet na czynsz dla właściciela, a ten wie, jak domagać się zapłaty.
Pewnej nocy zagadkowy mężczyzna o imieniu Cotton proponuje jej pracę modelki. Sprawa komplikuje się, kiedy dochodzi do podania miejsca pracy. Mianowicie Magnolia ma pracować w domu pogrzebowym. Za odpowiednią opłatą żałobnicy będą mogli porozmawiać z dziewczyną, która dzięki profesjonalnemu makijażowi będzie upodobniona do ich zmarłej. Przez godzinę w zakładzie pogrzebowym zarobi więcej niż przez miesiąc na stacji benzynowej.
Jednak stopniowo prośby Cottona stają się coraz bardziej śmiałe, a Magnolia odkrywa, że stawką jest coś więcej niż tylko pieniądze.
„Dom pogrzebowy Cottona” został ogłoszony najlepszą książką 2023 roku według National Public Radio (NPR).
101 Reykjavik – Hallgrimur Helgason, tłum. Jacek Godek, Wydawnictwo ArtRage
„101 Reykjavik” to groteskowa i poruszająca opowieść o szaleństwie współczesnego świata. Na jej podstawie powstał kultowy film w reżyserii Baltasara Kormákura.
Björn Hlynur ma trzydzieści trzy lata i wciąż mieszka z matką. Dni upływają mu przede wszystkim na oglądaniu porno i paleniu papierosów. Björn Hlynur za wszelką cenę stara się uniknąć dorosłości, a wszystkie próby konfrontacji z rzeczywistością kończą się ogromną katastrofą.
Jego życie polega na przełączaniu programów, wycieczek do nocnych klubów, paleniu papierosy, oglądaniu filmów i zażywaniu pigułek ecstasy. Wszystko zmienia się, kiedy do jego domowego azylu wprowadza się oszałamiająca narzeczona jego matki.
Slenderman. Internetowy demon, choroba psychiczna i zbrodnia dwunastolatek – Kathleen Hale, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Czarne
W te wakacje, nakładem wydawnictwa Czarne, ukaże się reportaż „Slenderman. Internetowy demon, choroba psychiczna i zbrodnia dwunastolatek”. Na jego kartach Kathleen Hale pisze o słynnej tragedii, niesamowicie toksycznej przyjaźni, wadach amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej i wymiaru sprawiedliwości.
Morgan i Bella były najlepszymi przyjaciółkami. Przynajmniej do momentu pojawienia się nowej dziewczynki imieniem Anissa, która zapoznała Morgan z internetowymi creepypastami. To właśnie tam przeczytały o Slendermanie – niebezpiecznej kreaturze polującej na dzieci. Obsesja Morgan i Anissy na punkcie fikcyjnej postaci rosła w siłę, aż dziewczynki zapragnęły zostać jego posłanniczkami. W tym celu postanowiły zamordować Bellę. Miały dwanaście lat, kiedy namówiona przez Anissę Morgan ugodziła swoją dawną przyjaciółkę nożem aż dziewiętnaście razy.
Wakacje pod morzem – Marta Bijan, Wydawnictwo Young
Marta Bijan, autorka „Muchomorów w cukrze”, wraca z kolejną powieścią. Tym razem przeplata sielankowość leniwego lata z przerażającą grozą.
Odkąd mama Leo zapadła w śpiączkę, szesnastolatka jest pod opieką starszego brata Roberta. To jedyna osoba, której ufa. W dzieciństwie często spędzali rodzinne wakacje nad morzem. W sielankowym plażowaniu towarzyszył im zaprzyjaźniony syn właścicieli Hotelu Bursztyn, Filip. Niespodziewanie któregoś lata wyjazdy w to miejsce po prostu się skończyły.
Teraz zarówno Filip jak i Bursztyn znowu pojawiają się w ich życiu. Rodzeństwo podejmuje letni staż w hotelu. Stopniowo goście zaczynają zachowywać się dziwnie, relacje między nastolatkami gęstnieją, a Bałtyk wyrzuca na brzeg zatopione przez lata tajemnice.
Nowości książkowe sierpień 2024
Odurzeni. Naziści, CIA i sekretna historia psychodelików – Norman Ohler, tłum. Monika Kilis, Wydawnictwo Poznańskie
Norman Ohler, autor bestsellera „Trzecia Rzesza na haju”, przedstawia niekonwencjonalną historią powojennego świata. W „Odurzonych” bazuje na archiwalnych źródłach i ujawnia szereg powiązań między nazistami a początkami badań nad narkotykami w Ameryce.
Śledzi historię LSD – od substancji stworzonej do celów medycznych, przez nazistowskie eksperymenty wojskowe, aż po amerykańskie badania, które zapoczątkowały kontrowersyjny sławą program MK-ULTRA. Dotyczył sposobów „prania mózgu” i tortur psychicznych. To właśnie on ukierunkował oficjalną politykę władz w sprawie psychodelików na kolejne lata.
Glutologia – Adam Mirek, Wydawnictwo Znak
„Glutologia” to przeszło 500 stron ciekawostek i faktów o mikropaskudach, wstrętnych robalach i podstępnych chorobach. A wszystko to w wydaniu Adama Mirka, autora bestsellerowych i uwielbianych przez dzieci w całej Polsce „Bebechów”.
Z książki można dowiedzieć się między innymi:
– skąd tabletka wie, co boli,
– dlaczego niektórzy po wypiciu szklanki mleka muszą biec do toalety,
– kim jest podstępny złodziej kości,
– dlaczego wirusy są wredniejsze niż bakterie
– jak nie dać się chorobom.
Prawie jak w domu – Sarah Gaiey, tłum. Robert J. Szmidt, Wydawnictwo Mova
To opowieść o domu, który skrywa dużo więcej niż tylko wspomnienia…
Vera jest zmuszona wrócić do Domu Crowdera. To miejsce, w którym się wychowała, które przez lata było jej bezpieczną przystanią. To też miejsce, w którym jej ojciec – seryjny morderca – w piwnicy mordował swoje ofiary.
Teraz, kiedy matka dziewczyny jest umierająca, Vera na nowo musi zmierzyć się ze swoją traumą. Dodatkowo wśród rzeczy w domu znajduje notatki ojca. Pochodzą z jego dziennika, który zaginął dawno temu. Skąd się tu wzięły? I kto je podrzucił?
Ludzie, którzy sieją w śniegu – Tina Harnesk, tłum. Agata Teperek, Wydawnictwo Marginesy
Nowości książkowe wrzesień 2024
Magiczna rana – Dorota Masłowska, Wydawnictwo Karakter
Długo wyczekiwany powrót Doroty Masłowskiej. „Magiczna rana” jest określana jako trashowa powieść, która w zabawny, a zarazem niezwykle poważny sposób ujmuje spory wycinek współczesnej rzeczywistości. Autroka tropi popkulturowe schematy i językowe klisze.
W książce pojawią się osobliwe, ale nad wyraz znajome postaci – bywalcy siłowni, kobiety w rozsypce, mieszczanie i małolaty. Bohaterowie znajdą się w najróżniejszych miejscach – w bogatych mieszkaniach, na wege weselu czy w rzemieślniczej piekarni. Postaci te napędzać będą aspiracje i niemożliwe do zaspokojenia pragnienia.
Cicha lokatorka – Clémence Michallon, tłum. Piotr Królak, Wydawnictwo Marginesy
Kryminalna książka roku 2023 według „New York Timesa”.
Aidan Thomas jest pomocnym, rodzinnym i szanowanym członek lokalnej społeczności. Jednak Aidan jest również seryjnym mordercą. Jego ofiarą padło już osiem kobiet, a dziewiąta – Rachel – czeka na śmierć w przydomowej szopie.
Kiedy żona Aidana umiera, on i jego trzynastoletnia córka Cecilia muszą się przeprowadzić. Mężczyzna nie ma innego wyjścia, jak tylko zabrać ze sobą Rachel, którą przedstawia córce jako potrzebującą noclegu „przyjaciółkę rodziny”.
Aidan sądzi, że Rachel po pięciu latach niewoli nie będzie zdolna do ucieczki. Nie docenia jednak kobiety, która rozpoczyna walkę o przetrwanie.
Nasze podmorskie żony – Julii Armfield, tłum. Agnieszka Walulik, Wydawnictwo Poznańskie
„Nasze podmorskie żony” to trzymająca w napięciu powieść Julii Armfield, zdobywczyni Polari Prize – najważniejszej nagrody dla książek z reprezentacją LGBTQ. Autorka w hipnotyzujący sposób łączy romans z horrorem i sci-fi.
Miri jest przekonana, że odzyskała żonę, kiedy Leah w końcu wraca po zakończonej katastrofą misji na dnie oceanu. Szybko staje się jasne, że Leah, która wróciła może nie być tą samą osobą, która wyjechała z domu na misję.
Wydaje się, że cokolwiek wydarzyło się podczas wyjazdu kobiety, wróciło razem z nią…
Listy miłosne do seryjnego mordercy – Tasha Coryell, tłum. Dorota Pomadowska, Wydawnictwo Mova
Hannah, dogłębnie rozczarowana swoim życiem, spędza większość wolnego czasu na forum poświęconym prawdziwym zbrodniom. Z zaangażowaniem śledzi sprawę morderstw czterech kobiet, których nagie ciała zostały porzucone w wąwozie położonym niedaleko Atlanty.
Główny podejrzany to młody i nieziemsko przystojny prawnik, William Thompson. Dowody nie zostawiają miejsca na wątpliwości co do jego winy i mężczyzna trafia do więzienia. Hannah postanawia napisać do niego list, na który William niespodziewanie odpisuje.
Tak zaczyna się ich korespondencyjna znajomość, a fascynacja Hannah przeradza się w obsesję na punkcie mężczyzny.
Gdy w podobnych okolicznościach co poprzednie ginie kolejna kobieta, mężczyzna zostaje uniewinniony. Czy na pewno jest niewinny?
Niegodne – Agustina Bazterrica, tłum. Katarzyna Mojkowska, Wydawnictwo Mova
„Niegodne” to nowa powieść autorki międzynarodowego hitu „Wyborny trup”. Tym razem Agustina Bazterrica roztacza przed czytelnikami wizję postapokaliptycznej rzeczywistości. Porusza kwestię relacji między kobietami, temat władzy i religii, a wszystko to w gotyckim stylu.
Po wielkiej katastrofie świat cofa się do Średniowiecza. Tylko garstka ludzi przetrwała. Trwa dramatyczna walka o dostęp do zasobów, a powietrze jest gęste od zarazy. Do dawnego klasztoru – obecnego Domu Świętego Siostrzeństwa – trafia grupa kobiet. Każda chce zostać Oświeconą.
Wszystko, co dzieje się w Domu Świętego Siostrzeństwa, pozostaje pod ścisłym nadzorem okrutnej Siostry Przełożonej, nad którą stoi tylko tajemniczy „On”.
Obrona – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
„Obrona” to już osiemnasta powieść z bestsellerowego cyklu Remigiusza Mroza. Joanna Chyłka jest w połowie ósmego miesiąca ciąży. Przygotowania do macierzyństwa przerywa jej wizyta milionerki, która przedstawia bardzo intratną propozycję obrony pewnego człowieka. Kobieta nie jest z nim w żaden sposób powiązana, twierdzi jednak, że pokryje wszystkie koszty w ramach dobroczynnego projektu mającego wyciągać z więzień niewinnych osadzonych.
Skazany trafił za kratki dwadzieścia lat temu za zabójstwo, a dowody świadczące o jego winie były jednoznaczne i przytłaczające. Kasację oddalono.
Początkowo Chyłka nie widzi podstaw do wznowienia postępowania, jednak odnajduje w nich coś, co sprawia, że pomimo protestów Kordiana oraz prowadzącego jej ciążę lekarza podejmuje się obrony tego człowieka.
Czysta Ameryka. Przemilczana historia eugeniki – Elizabeth Catte, tłum. Rafał Lisowski, Wydawnictwo Czarne
Elizabeth Catte w „Czystej Ameryce” kreśli historię ruchu eugenicznego w Stanów Zjednoczonych. Bierze za przykład stan Wirginia, gdzie w Western State Hospital, dokonano przymusowej sterylizacji tysiąca siedmiuset osób. Obecnie niezwykle trudno znaleźć jakąkolwiek wzmiankę na ten temat.
W pierwszych dekadach XX wieku Amerykanie reklamowali eugenikę wszędzie, w tym na jarmarkach. Uniwersytety w całym kraju kształciły lekarzy i pracowników opieki społecznej tak, aby skupiali się na izolacji i kontroli biednych, chorych psychicznie, niezaradnych, „mieszańców”.
Rybie oko – Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
Dominika Słowik, laureatka Paszportu „Polityki”, wraca z nową powieścią. Natalia słucha Backstreet Boys, uczy się układów tanecznych z teledysków w MTV, podbiera mamie kosmetyki, a buty do szkoły nosi w najzwyklejszej siatce. Pali pierwsze fajki i Ściga się z przyjaciółkami o pierwszą krew w majtkach. W skrócie – Natalia dorasta.
Jej mama, dwudziestoparoletnia Edyta, wychowuje córkę samotnie i ze wszystkich sił stara się zapewnić jej jak najlepsze życie.
Edyta, dwudziestoparoletnia mama Nat, samotnie ją wychowuje i stara się zapewnić córce jak najlepsze życie. Często jest dla niej przyjaciółką niż rodzicem. Pracuje w całodobowym sklepie i oszczędza na gorsze czasy. Jej los zaczyna się odmieniać, kiedy poznaje Artura, wytatuowanego kierowcę tira.
Dziewczyna z wrzosowisk – Lucinda Riley, tłum. Anna Esden-Tempska, Wydawnictwo Albatros
„Dziewczyna z wrzosowisk” to tekst Lucindy Riley, który dzięki jej synowi i współtwórcy ostatniego tomu serii Siedem Sióstr, Harry’emu Whittakerowi, otrzymał nowe życie i osiągnął ostateczny kształt. To opowieść o przeznaczeniu, którego nie sposób odmienić.
Anglia, lata siedemdziesiąte.
Urodzona i wychowana w małej wiosce na wrzosowiskach Yorkshire piękna Leah Thompson szturmem zdobywa świat modelingu. Odbywa podróże z Mediolanu do Londynu i Nowego Jorku i pławi się w luksusie. Nigdy nie marzyła o takim życiu i dostała znacznie więcej niżby chciała. Jednak mroczna i prawie zapomniana przepowiednia, podąża jej śladem niczym cień. Czy bohaterka znajdzie w sobie odwagę i siłę, by przeciwstawić się temu, co dawno już zapisano w gwiazdach?
Polska, lata II wojny światowej.
Róża i David stracili rodziców w okupowanej przez Niemców Polsce. Przeszli przez piekło obozu. Poznali tam głód, strach i samotność. Ich nadzieją była ucieczka do Anglii. Czy uda im się tam dostać i znaleźć bezpieczne schronienie?
Oszustwo – Zadie Smith, tłum. Justyna Hunia, Wydawnictwo Znak
„Osztustwo” to bestseller „New York Timesa” i „Sunday Timesa” oraz triumfalny powrót Zadie Smith.
Elisabeth Touchet na co dzień wiedzie życie gosposi i nieformalnej redaktorki grafomańskich powieści. Jednak tajemnicza wdowa spowita jest mrokiem. Tylko ona widzi coś, czego nie potrafią dostrzec inni. W dodatku ma odwagę, by pragnąć niedozwolonego w świecie, w którym żądzą mężczyźni, prasa i konwenanse.
Na kartkach „Oszustwa” Zadie Smith snuje śmiałą opowieść o tęsknocie za możliwością życia po swojemu. XIX wieczna Anglia stanowi doskonałą scenerię dla opowieści o fake newsach, manipulacji i dociekaniu prawdy w świecie, w którym wszyscy kłamią.
The Pumpkin Spice Café – Laurie Gilmore, tłum. Agnieszka Moore, Wydawnictwo Endorfina
Jeanie nieoczekiwanie dziedziczy Pumpkin Spice Café po swojej ciotce. Nie spodziewa się, jak bardzo mały lokal w urokliwym Dream Harbor zmieni jej życie. Tymczasem Logan, przystojny miejscowy farmer, najbardziej na całym świecie ceni sobie święty spokój. Pojawienie się Jeanie wywróci jego uporządkowane życie jak huragan.
Mimo, że Logan stara się trzymać z daleka od nowo przybyłej, czuje, że coś go do niej przyciąga. Czy niesamowicie optymistyczna Jeanie stopi lodowate serce zrzędliwego farmera? Czy dyniowe latte i jej uśmiech wystarczą, żeby przełamać bariery?
Nowości książkowe październik 2024
Skrzep– Robert Małeckim, Wydawnictwo Literackie
Robert Małecki wraca z kolejnym – już piątym – tomem serii kryminalnej z komisarzem Bernardem Grossem.
Michał Arłak, mąż i ojciec, brutalnie zamordowawszy żonę i córkę, wiesza się w przydomowej szopie. U jego stóp leży młotek pokryty krwią. W związku z tą tragedią, Bernard Gross przerywa lot do Anglii i podejmuje śledztwo. Mimo, że zbrodnia nie budzi żadnych wątpliwości, zbyt wiele detali nie daje spokoju komisarzowi.
Czego nie mówi śledczym sąsiad rodziny i jednocześnie jedyny świadek? Dlaczego ubrania sprawcy noszą tak mało śladów krwi?
Jad, który w nas płynie – Edyta Prusinowska, Wydawnictwo Moondrive
Kontynuacja bestsellerowej „Krwi, która nas dzieli”.
Życie Dakoty znów staje na głowie. Przeprowadzka do nowego miasta miała być nowym początkiem, ale w rzeczywistości komplikuje wszystko jeszcze bardziej. Jej najlepszy przyjaciel, Henry, uzależnia się od piołunu, przez co traci swoją ludzką naturę, stając się bezlitosnym wampirem. Dakota i Erin desperacko walczą, żeby go uratować. W dodatku powraca przeszłość Erin…
Czy Henry’ego da się ocalić? Jakie sekrety skrywa przeszłość Erin?
Zanim się pożegnamy – Toshikazu Kawaguchi, tłum. Marta Markowicz, Grupa Wydawnicza Relacja
Czwarta część bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”.
Toshikazu Kawaguchi wprowadza czytelników w świat nowych kawiarnianych gości, którzy dostają szansę, by powiedzieć to, na co nie mieli odwagi lub czego nie byli świadomi przed bolesnym rozstaniem z bliskimi. Przedstawia historie męża mającego coś ważnego do przekazania żonie, kobiety, która nie mogła pożegnać się ze swoim pieskiem, dziewczyny, która za długo zwlekała z odpowiedzią na oświadczyny oraz córki, która chciała zerwać relacje z ojcem.
Dzikie bezkresy – Lauren Groff, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Pauza
„Dzikie bezkresy” to powieść Laurean Groff, trzykrotnej finalistki National Book Award i autorki bestsellerów New York Timesa.
Na jej kartach autorka opowiada historię młodej dziewczyny – służącej i kochanki ministra. Nieoczekiwanie jej podróż przez Atlantyk przybiera tragiczny obrót. Bohaterka, z dala od domu, musi rozpocząć walkę o przetrwanie.
Powieść polecają m.in. Madeline Miller („Kirke”, „Pieśń o Achillesie”), Sarah Waters („Złodziejka”, „Ktoś we mnie”) i Sara Collins („Wyznania Frannie Langton”).
Nowości książkowe listopad 2024
Pan Kołysanka – J.H. Markert, tłum. Katarzyna Matczuk, Wydawnictwo Harde
Premiera: 13 listopada
Po bardzo dobrze przyjętym „Gościu z koszmaru”, Wydawnictwo Harde prezentuje czytelnikom kolejną powieść J.H. Markerta. Tym razem to „Pan Kołysanka”.
Pod miejscowością Harrod’s Reach rozciąga się stary, zrujnowany tunel kolejowy. Dochodzi w nim do serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kiedy właśnie w tym miejscu dochodzi do odnalezienia rannego i pogrążonego w śpiączce Sully’ego Dupree, owładnięci strachem mieszkańcy żądają zasypania przekopu. Zastępca szeryfa Beth Gardner nie wierzy w złą aurę tego miejsca. Jednak, kiedy odnajduje w nim dwa ciała, a przy nich dziwne zapiski z wersami ze starych kołysanek, zmienia zdanie.
Niedługo później Sully Dupree na krótko budzi się ze śpiączki i przekazuje starszemu bratu wiadomość, że jest uwięziony po drugiej stronie tunelu w Lalalandii.
Pewien mężczyzna od lat słyszy w swojej głowie głos, który nazywa Panem Kołysanką. W końcu ulega jego podszeptom i wypełnia rozkazy. Zaczyna zabijać.
Pieśń prorocza – Paul Lynch, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Marginesy
„Pieśń prorocza” Paula Lyncha to powieść, która została uhonorowana Nagrodą Bookera 2023. Autor przedstawia w niej dystopijną wizję Irlandii, w której triumfuje totalitaryzm i tyrania.
Bohaterką książki jest mieszkanka Dublina, Eilish Stack, która pewnego dnia zastaje przed swoimi drzwiami dwóch funkcjonariuszy nowo powstałej jednostki policji, domagających się przesłuchania jej męża. Paul Lynch na kartach książki przedstawia przerażający obraz terroru i wojny domowej, a także druzgocącą walkę matki starającej się ochronić swoją rodzinę.
Nowości i zapowiedzi wydawnicze 2024 – data nieznana
The Bee Sting – Paul Murray, tłum. Łukasz Witczak, Wydawnictwo Filtry
Paul Murray przedstawia pełne kłopotów życie irlandzkiej rodziny Barnesów. Niegdyś dochodowy biznes samochodowy Dickiego podupada. Jego zona sprzedaje swoją biżuterię na eBayu. Z kolei nastoletnia córka pary, Cass, niegdyś najlepsza w klasie, obecnie chce tylko dotrwać do egzaminów pijąc na umór. Jej brat, dwunastoletni PJ, wprowadza ostatnie poprawki w swoim wielkim planie ucieczki w domu.
Kiedy wszystko poszło tak bardzo nie tak? Czy jeden pechowy moment może całkowicie zmienić kierunek, w jakim podąża życie? Czy w napisanej już historii można jeszcze liczyć na szczęśliwe zakończenie?
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)