Won-Pyung Sohn - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Almond, Ebook | Won-Pyung Sohn

    Yunjae od urodzenia nie przejawia żadnych emocji. Cierpi na aleksytymię – zaburzenie, które utrudnia odczuwanie radości, smutku czy strachu. To mniejsza niż przeciętnie liczba neuronów w ciele migdałowatym mózgu skazuje go na ten stan i społeczną alienację. W szkole Yunjae jest outsiderem, a w domu o tym, że emocje w ogóle istnieją, przypominają mu mama i babcia, rozwieszając karteczki z napisami: „śmiech” lub „płacz”.W dniu jego szesnastych urodzin, podczas wspólnego wyjścia...

    Promocja
    okładka Almond, Książka | Won-Pyung Sohn

    Spotykają się dwa potwory. Jednym z nich jestem ja. Yunjae od urodzenia nie przejawia żadnych emocji. Cierpi na aleksytymię – zaburzenie, które utrudnia odczuwanie radości, smutku czy strachu. To mniejsza niż przeciętnie liczba neuronów w ciele migdałowatym mózgu skazuje go na ten stan i społeczną alienację. W szkole Yunjae jest outsiderem, a w domu o tym, że emocje w ogóle istnieją, przypominają mu mama i babcia, rozwieszając karteczki z napisami: „śmiech” lub „płacz”. W dni...

Won-Pyung Sohn - książki, ebooki i audiobooki

Won-Pyung Sohn to południowokoreańska reżyserka, scenarzystka i powieściopisarka, laureatka wielu nagród filmowych i literackich. Jest absolwentką socjologii oraz filozofii Uniwersytetu Sogang, a także reżyserii w Koreańskiej Akademii Sztuk Filmowych. Jak twierdzi, tworzenie filmów jest dla niej tak samo ważne, jak pisanie powieści, gdyż oba te gatunki są wyjątkowe w swej ekspresji. Zamierza w związku z tym realizować się zarówno we wspólnym (film), jak i indywidualnym (książka) procesie twórczym.

Polskiemu czytelnikowi Sohn znana jest bliżej jako autorka młodzieżowej powieści „Almond” (2021).

Kariera reżyserska Won-Pyung Sohn

Mimo iż Won-Pyung Sohn od szkoły podstawowej marzyła, by zostać profesjonalną powieściopisarką, najpierw zadebiutowała w przemyśle filmowym. Po ukończeniu studiów w KAFA wyreżyserowała kilka filmów krótkometrażowych, m.in. „Oooh You Make Me Sick” (2005), obraz, za który zdobyła kilka nagród i uznanie krytyków filmowych, czy „I Believe in the Moment” (2006), za scenariusz do którego została wyróżniona nagrodą przez Science Fantasy Writers.

Won-Pyung Sohn jako pisarka

W trakcie studiów Sohn wielokrotnie wysyłała swoje prace na różne konkursy literackie używając ponad trzydziestu pseudonimów. Nie odniosła jednak sukcesu. W 2013 roku, po urodzeniu dziecka postanowiła, że będzie pisać za każdym razem, gdy tylko będzie miała do tego przestrzeń. Po pewnym czasie ze zdziwieniem odkryła, że w ten sposób udało jej się stworzyć więcej niż początkowo zakładała. Tak powstała jej debiutancka powieść „Almond”, za którą została wyróżniona Changbi Prize for Young Adult Fiction (2016). Zaledwie rok później autorka otrzymała Jeju 4.3 Peace Literary Prize za powieść „Counterattack of the Thirty” („Seoreunui bangyeok”).

Powieści Won-Pyung Sohn dotykają ważnych tematów społecznych, badając jednocześnie znaczenie ludzkiej egzystencji i rozwoju. Autorka tworzy je w dość unikalny sposób. Najpierw wybiera temat, którym zamierza się zająć, a dopiero później kreuje postacie mu odpowiadające. Jej powieści charakteryzują się także szybkim rozwojem fabuły.

Powieść „Almond” w księgarni internetowej Woblink

Debiutancka powieść Sohn, „Almond”, odniosła międzynarodowy sukces. Prawa do jej tłumaczenia zostały sprzedane do 12 krajów, co dla początkującej autorki było niezwykłym osiągnięciem. Dzieło Koreanki jak na razie jest jedyną powieścią, która doczekała się polskiego tłumaczenia. W księgarni Woblink można ją nabyć zarówno formie ebooka, jak i książki papierowej.

„Almond” jest docenioną przez krytyków opowieścią dla młodzieży o dorastaniu i nauce akceptacji inności. Główny bohater, Yunjae, cierpi na aleksytemię. Mniejsza niż standardowo w ciele migdałowatym mózgu liczba neuronów pozbawia chłopca możliwości odczuwania emocji, czym skazuje go na niezrozumienie i izolację społeczną. Gdy na skutek brutalnego napadu, mama i babcia Yunjae tracą życie w dniu jego szestastych urodzin, chłopcem zaczyna opiekować się piekarz zwany doktorem Shim. Życie Yunjae zaczyna zmieniać się, gdy na swojej drodze spotyka wybuchowego i nadpobudliwego Gona. Mimo że chłopcy różnią się niczym ogień i woda, jeden czuje za dużo, drugi prawie nic, okazuje się, że mogą sobie wiele ofiarować.

Kolejna książka autorki, „Counterattack of The Thirty”, jest powieścią o obawach i poczuciu straty młodszych pokoleń, które marzą o zwyczajnym, dorosłym życiu. „April Snow” z kolei zajmuje się tematem współodczuwania. Analizuje przestrzeń pomiędzy osobą, która cierpi i tą, która próbuje to cierpienie zrozumieć. Powieści nie są dostępne w polskim tłumaczeniu.

Autorka ma w planach jeszcze co najmniej kilka prac, w tym stworzenie epickiej powieści pokoleniowej. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać. Zdecydowanie warto.