Co będziemy czytać w 2024 roku? Choć nie znamy jeszcze wszystkich zapowiedzi i premier książkowych na najbliższe dwanaście miesięcy, to część wydawców podzieliła się już swoimi planami. Miłośników literatury na pewno ucieszy fakt, że do księgarń trafią powieści Paula Lyncha, laureata Nagrody Bookera 2023 i Audrey Magee, której nazwisko znalazło się na długiej liście nominowanych do Nagrody Bookera 2022. Ponadto w tym roku ukaże się kolejna książka noblistów Annie Ernaux, Abdulrazaka Gurnaha i Jona Fossego. Polscy czytelnicy będą mogli sięgnąć po bestsellerową książkę Ann Napolitano, którą pokochali Barack Obama i Oprah Winfrey. Swoją premierę będą miały także nowe powieści Sylwii Chutnik, Jędrzeja Pasierskiego, Mony Awad i Ruth Ware. Poznaj premiery książek zapowiedziane na 2024!

Spis treści

Nowości książkowe 2024 – co będziemy czytać w tym roku?

Bez wątpienia, fani literatury będą mieli na co czekać!  W tym roku na polskich czytelników czeka wiele tłumaczeń znakomitych powieści. Ukażą się nowe książki noblistów Annie Ernaux, Abdulrazaka Gurnaha i Jona Fossego. Do księgarń trafią także powieści Paula Lyncha, laureata Nagrody Bookera 2023, Han Kang, zdobywczyni nagrody Man Booker Prize 2016 i Audrey Magee, której nazwisko znalazło się na długiej liście nominowanych do Nagrody Bookera 2022. Swoją premierę będą miały również: koreański bestseller „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong”, książka finalistki National Book Award for Young People’s Literature w 2017 czy powieść Julii Armfield, zdobywczyni Polari Prize.

Spośród polskich premier warto zwrócić uwagę na nowe książki Sylwii Chutnik, Agaty Przybyłek i Ewy Winnickiej. Szczególnie dużo będzie się działo w polskim kryminale. Nadchodzą powieści Remigiusza Mroza, Jędrzeja Pasierskiego, Izabeli Janiszewskiej, Hanny Greń, Bartosza Szczygielskiego i Agnieszki Pietrzyk.

Literacki rok – zapowiedzi i premiery książek 2024

Nowości książkowe styczeń 2024

Witajcie w księgarni Hyunam-Dong – Hwang Bo-reum, tłum. Wydawnictwo Albatros

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong"
Kup ebooka Witajcie w księgarni Hyunam-Dong na Woblink.com

„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to koreański bestseller, który w ciągu kilka miesięcy został sprzedany w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy, a teraz podbija serca czytelnikom na całym świecie. Książka jest pełną wdzięku opowieścią o szukaniu pocieszenia i akceptacji w życiu.

Wyczerpana fizycznie i psychicznie Yeong-ju postanawia zrealizować dawne marzenie. Bohaterka przeprowadza się na obrzeża Seulu i otwiera kameralną księgarnię, Hyunam-dong. Przez  kilka pierwszych kilka miesięcy księgarnia świeci pustkami. Jednak kiedy zatrudnia Min-juna, sympatycznego baristę, również szukającego życiowej drogi, a następnie zaczyna organizować spotkania autorskie, kółko czytelnicze i powoli opracowuje własną filozofię sprzedaży książek, zaczyna wreszcie czuć się swobodnie – nareszcie jest u siebie.

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Jak sprzedać nawiedzony dom"
Kup ebooka Jak sprzedać nawiedzony dom na Woblink.com

Jak sprzedać nawiedzony dom – Grady Hendrix, tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo ZYSK i S-ka

Przerażająca, a jednocześnie mrocznie zabawna opowieść o nawiedzonym domu i sekretach z rodzinnej przeszłości.

Kiedy Louise dowiaduje się, że jej rodzice zmarli, boi się wracać do domu. Nie chce zostawiać córki pod opieką byłego męża i lecieć do Charleston. Nie chce mieć nic wspólnego z domem rodzinnym, wypchanym po brzegi pozostałościami po karierze naukowej ojca i życiowej obsesji matki na punkcie lalek. Nie chce uczyć się żyć bez dwóch osób, które najlepiej znała i najbardziej kochała.

Jednak przede wszystkim nie chce mieć do czynienia ze swoim bratem Markiem. Mężczyzna nigdy nie opuścił rodzinnego miasta. Jest bezrobotny i ma siostrze za złe jej życiowy sukces. Niestety, Louise będzie potrzebowała jego pomocy, aby przygotować dom do sprzedaży, ponieważ wprowadzenie go na rynek będzie wymagało czegoś więcej niż tylko odświeżenia ścian. Niektóre domy nie chcą bowiem zostać sprzedane – ten również ma inne plany…

Nie mówię żegnaj – Han Kang, tłum. Justyna Najbar-Miller, Wydawnictwo W.A.B.

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Nie mówię żegnaj"
Kup książkęNie mówię żegnaj na Woblink.com

Han Kang, zdobywczyni nagrody Man Booker Prize 2016, wraca po pięciu latach z nową powieścią. W „Nie mówię żegnaj” opowiada o ludobójstwie w 1948 roku na wyspie Czedżu.  Autorka opisuje wydarzenia historyczne oraz kreśli portret trzech kobiet oraz wpływ, jaki na nie miała doznana przemoc i strata. Stawia również ważne pytania dotyczące pamięci zbiorowej czy odpowiedzialności historycznej.

„Nie mówię żegnaj” to opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła.

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Witaj piękna"
Kup ebooka Witaj piękna na Woblink.com

Witaj piękna – Ann Napolitano, tłum. Anna Dobrzańska, Wydawnictwo Otwarte

„Witaj piękna” to książka, którą pokochali Barack Obama i Oprah Winfrey. Ann Napolitano przedstawia czytelnikom głęboko poruszającą opowieść o prawdziwej miłości oraz o tym, co to znaczy być częścią rodziny.

William Waters dorastał w cieniu tragedii. Od momentu śmierci jego siostry, rodzice nie byli w stanie na niego patrzeć, a tym bardziej go pokochać. William dorastał więc w przekonaniu, że nie zasługuje na miłość. Kiedy na pierwszym roku studiów spotyka pełną życia i ambitną Julię Padavano, ma wrażenie, jakby ktoś w jego otoczeniu po raz pierwszy zapalił światło. Wraz z Julią w życiu Williama pojawia się jej rodzina. Dziewczyna i jej trzy siostry są bowiem nierozłączne. Pierwsza z nich, Sylvie, to kochająca książki marzycielka. Druga – Cecelia – jest artystką i wolnym duchem. Trzecią z nich, Emeline, można opisać jako opiekunkę domowego ogniska. Rodzina Padavano wypełnia świat Williama nieznanym dotąd szczęściem i miłością.

Niestety przeszłość bohatera nie daje o sobie zapomnieć. Zaczyna niszczyć nie tylko idealnie zaplanowaną przez Julię wspólną przyszłość, ale też siostrzane więzy. W rezultacie dochodzi do rozłamu w rodzinie, który zmienia jej losy na pokolenia…

Popłynę przed siebie jak rzeka – Shelley Read, tłum. Michał Juszkiewicz, Wydawnictwo Marginesy

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Popłynę przed siebie jak rzeka"
Kup ebooka Popłynę przed siebie jak rzeka na Woblink.com

To porywająca opowieść o dorastaniu, miłości naznaczonej stratą oraz o wytrwałości i pamięci. Całość została zainspirowana zniszczeniem miasta Iola w latach sześćdziesiątych XX wieku. Shelley Read subtelnie udowadnia, że życie płynie jak rzeka – wzbiera i wędruje naprzód nawet wtedy, kiedy natrafia na tamę.

Siedemnastoletnia Victoria Nash prowadzi gospodarstwo na rodzinnej farmie brzoskwiń w Kolorado. Wilson Moon to młody włóczęga z tajemniczą przeszłością, który jest zdeterminowany, by żyć po swojemu.

Ich przypadkowe spotkanie bezpowrotnie zmienia bieg ich życia.

Jedyne prawdziwe miłości – Taylor Jenkins Reid, tłum. Agnieszka Brodzik, Wydawnictwo Czwarta Strona

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Jedyne prawdziwe miłości"
Kup ebooka Jedyne prawdziwe miłości na Woblink.com

„Jedyne prawdziwe miłości” to najnowsza książka Taylor Jenkins Reid, autorki takich bestsellerów jak „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”, „Daisy Jones & The Six” czy „Malibu płonie”.

Dwudziestoczteroletnia Emma bierze ślub ze swoją szkolną miłością, Jessem. Para wiedzie szczęśliwe życie na własnych zasadach. Niecały rok po ślubie helikopter Jessego znika z radaru gdzieś nad Pacyfikiem, a mężczyzny nie udaje się odnaleźć.

Emma rzuca pracę i stara się poskładać swoje życie. Kilka lat później spotyka dawnego przyjaciela. Okazuje się, że kobieta jest w stanie ponownie kogoś pokochać. Para się zaręcza, a kobieta wierzy, że dostała drugą szansę na bycie szczęśliwą.

Wszystko do czasu, gdy Jesse się odnajduje…

Operacja Mir – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Operacja MIR"
Kup ebooka Operacja MIR na Woblink.com

Kontynuacja bestsellerowego „Projektu Riese”!

Parker budzi się w innym, zupełnie nieznanym mu świecie. Mężczyzna nie ma pojęcia, jak się do niego dostał. Tutejsza Natalia nie przypomina jego Nataszy, on sam zaś zostaje wrzucony w życie innej wersji siebie. Życie, którego nie zna i z którym nie chce mieć nic wspólnego.

Chce wrócić do znanej mu rzeczywistości, podczas gdy Natasza robi wszystko, by go odnaleźć. Niespodziewanie spotyka jednak w tunelach Kompleksu Riese osoby, które nie powinny się tam znajdować. A zaraz potem cały świat obraca się w entropiczny chaos…

zapowiedzi wydawnicze 2024 - "Kontratak"
Kup ebooka Kontratak na Woblink.com

Kontratak – Sohn Won-Pyung, tłum. Edyta Matejko-Paszkowska, Wydawnictwo Mova

Kolejna, po głośnym debiucie pt. „Almond” przetłumaczonym na dwadzieścia języków, powieść koreańskiej pisarki Sohn Won-Pyung.

W „Kontratakcie” opowiada o współczesnych trzydziestolatkach mieszkających w Korei Południowej, którzy chcą stać się pełnoprawnymi dorosłymi. Nie są jednak w stanie przeciwstawić się absurdom struktur społecznych i zinstytucjonalizowanej władzy.

Książka została nagrodzona prestiżową południowokoreańską Literacką Nagrodą Jeju 4.3 i nagrodą japońskich księgarzy Japan Bookstore Awards. Jest polecana przez Bibliotekę Narodową Korei Południowej, a „The Economist” uznał ją za powieść inspirującą japońskie pisarki i czytelniczki.

Nowości książkowe luty 2024

Źródło – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne

zapowiedzi książek 2024 - "Źródło"
Kup ebooka Źródło na Woblink.com

Jędrzej Pasierski powraca z siódmym tomem cyklu z Niną Warwiłow w roli głównej. Tym razem komisarz będzie musiała zmierzyć się ze sprawą śmierci słynnego podróżnika i jego żony, których ciała odnaleziono w wąwozie w Beskidzie Sądeckim.

Na miejscu zbrodni brakuje plecaka i aparatu Łazęgi – tak w okolicy nazywają podróżnika. Śledztwo sięga od Nowego Sącza po opuszczone hale pasterskie. Nieuchronnie prowadzi Ninę do samego Rytowa, położonej wysoko w górach osady zamieszkiwanej przez nietypową społeczność. Tu wiedzie najszybsza droga, jaką mógł podążyć sprawca po morderstwie. Wiejska zasłona milczenia skrywa starą prawdę, że zabójca zawsze wraca na miejsce zbrodni. Zwłaszcza gdy u źródła zostawił po sobie szczególny ślad…

zapowiedzi książek 2024 - "Dintojra"
Kup ebooka Dintojra na Woblink.com

Dintojra – Sylwia Chutnik, Wydawnictwo Znak

„Dintojra” znaczy zemsta. Jej różne oblicza przedstawia w swojej najnowszej książce Sylwia Chutnik. Sprzedawca z sexshopu, samotna aktorka, zakochana dziewczyna – wszyscy mają złamane serca, zmagają się z samotnością i własnymi demonami, a także marzą o lepszym życiu.

Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć.
Na własnych zasadach, wbrew trudnościom, nie pytając o zgodę.
Czasem, jak w przypadku Dzidki, nadejście vendetty poprzedza desperacki krzyk: Ludzieeee, czemu mi nikt nie pomaga?
Jeśli się wylosowało od losu nie willę z basenami, a lepiankę w Polsce B, C, elgiebete, to inaczej nie będzie.
Dintojrę trzeba zrobić po swojemu i do widzenia.

Białość – Jon Fosse, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo ArtRage

nowości książkowe 2024 - "Białość"
Kup ebooka Białość na Woblink.com

„Białość” to najnowsza nowela zdobywcy literackiej Nagrody Nobla 2023. Mężczyzna wyrusza samochodem w drogę bez żadnego powodu i celu. Skręca raz w prawo, raz w lewo, aż w końcu grzęźnie gdzieś w leśnej głuszy na całkowitym odludziu. Szybko zapada zmrok  i zaczyna padać śnieg. Jednak zamiast szukać pomocy i drogi ucieczki z leśnej głuszy, nierozsądnie zapuszcza się w głąb ciemnego lasu.

Gubi, a kiedy wreszcie – zmarznięty i zmęczony – przystaje, spotyka świecącą pośród ciemności istotę. Wspaniała, niepokojąca proza.

Zwykłe ludzkie ułomności – Megan Nolan, tłum. Katarzyna Makaruk, Wydawnictwo Filtryzapowiedzi książek 2024 - "Zwykłe ludzkie ułomności"
Data premiery: 28 lutego

Megan Nolan jest autorką głośnego i nagradzanego debiutu „Akty desperacji”. Obecnie jest określana jako, obok Sally Rooney, jedna z najważniejszych pisarek pokolenia milenialsów w Irlandii.

W „Zwykłych ludzkich ułomnościach” pisze o rodzinie Greenów żyjącej w Londynie lat 90. Greenowie w obawie przed stygmatyzacją, a nawet karą więzienia dla swojej ciężąrnej nastoletniej córki, wyjeżdżają z Irlandii do stolicy Zjednoczonego Królestwa. W przyszłości na urodzoną z niechcianej ciąży dziewczynkę, którą wychowuje głównie babcia, padnie oskarżenie o zabicie dziecka.

Dzień zero – Ruth Ware, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Czwarta Strona

Kup ebooka Dzień zero na Woblink.com

Data premiery: 28 lutego

„Dzień zero” to najnowsza powieść Ruth Ware, autorki takich bestsellerów jak „Pod kluczem” czy „Śmierć pani Westaway”.

Jack i jej mąż Gabe to topowi w branży testerzy systemów zabezpieczeń. Nieoczekiwaniu jedno z rutynowych zleceń wymyka się spod kontroli zawodowców. Kiedy kobieta wraca do domu, znajduje w nim martwego męża.

Policja ma jedną podejrzaną – jest nią Jack.

Kobieta decyduje się na ucieczkę. Musi szybko zdecydować się, komu może ufać i jak daleko jest gotowa się posunąć. Czy uda jej się odkryć prawdę, zanim zostanie schwytana?

Love, Theoretically – Ali Hazelwood, tłum. Filip Sporczyk, Wydawnictwo MUZA S.A.
Data premiery: 28 lutego

Fizyczka teoretyczna Elsie Hannaway prowadzi podwójne życie. Za dnia jest wykładowczynią kontraktową na kilku uczelniach. Za marne pieniądze ocenia prace studentów i uczy termodynamiki, licząc na stałe zatrudnienie. Nocami zaś zarabia na utrzymanie jako udawana partnerka wcielając się w taką wersję siebie, jakiej akurat oczekuje klient.

Nieoczekiwanie wszystko zaczyna wymykać się jej spod kontroli. A wszystko to za sprawą Jacka Smitha, wkurzająco atrakcyjnego starszy brat ulubionego klienta Elsie i jak się okazuje, nieczułego fizyka eksperymentalisty. Jack zasiada w komisji rekrutacyjnej na MIT i stanowi główną przeszkodę na drodze bohaterki do zdobycia pracy marzeń.

Nowości książkowe marzec 2024

Ciała – Annie Ernaux, tłum. Agata Kozak, Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 6 marca

Na nową książkę noblistki składają się trzy krótkie teksty. Autorka porusza w nich takie tematy jak nielegalnej wówczas we Francji aborcji, o brutalnej inicjacji seksualnej na koloniach i o młodym kochanku, z którym związała się starsza narratorka.

Wszystkie te wątki, nakreślone wcześniej w „Latach”, teraz są poruszane bardzo dokładnie. Jak pisze wydawca, to ta odsłona twórczości Ernaux, o której była mowa w laudacji noblowskiej, ale która nie była dotąd w Polsce znana: bezlitośnie i z bardzo bliska opisującej sprawy seksu, ciała, kobiecości.

Nie o takiej córce marzyliście – Erika L. Sanchez, Wydawnictwo OdyseYAzapowiedzi książek 2024 - "Nie o takiej córce marzyliście"
Data premiery: 6 marca

Julię najbardziej zaskoczył uśmiech zastygły na twarzy martwej siostry. Wyglądała, jakby chciała kogoś skrzywdzić. Takiej Olgi nie znała. Przecież to właśnie Olga była „tą lepszą córką”, która zawsze spełniała oczekiwania rodziców. Z kolei Julia była niepokorną buntowniczką, marzącą tylko o tym, żeby wyrwać się z domu. To przez nią siostra była tam, gdzie była, kiedy zginęła. Teraz Olga odeszła, a Julia została.

Niedługo później Julia odkrywa, że Olga mogła nie być tak idealna, jak wszyscy myśleli. Za wszelką cenę chce dowiedzieć się o niej więcej. Pomaga jej uroczy i bogaty chłopak, z którym pozornie więcej ją dzieli, niż łączy. Ich zakazane spotkania sprawiają, że Julia zaczyna zbliżać się do prawdy.

TW: W książce poruszone zostały takie tematy jak: przemoc, depresja, próba samobójcza, nadużycia seksualne, wykluczenie społeczne, homofobia.

Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu – Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter

Kup ebooka Gościnne występy na Woblink.com

„Gościnne występy” zbierają niektóre wykłady Marcina Wichy dla studentek i studentów uczelni artystycznych, a także teksty o projektowaniu publikowane w prasie.

Autor zabiera czytelników na spacer po warszawskim Grochowie. Zagląda do swojej dawnej szkoły, przemierza bliższą i dalszą okolicę. Obserwuje pracę grupy projektowej Centrala. Zaprasza do swojej pracowni. Opowiada o niepowodzeniach, porażkach, zabawnych sytuacjach. A także o spotkaniach i o ludziach.

„Gościnne występy” to tytuł o codziennym projektowaniu, zwykłej architekturze i o życiu.

Przyjaciółka – B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 13 marca

Najnowszy thriller psychologiczny autorki, której powieści – na czele z „Za zamkniętymi drzwiami” – podbijały listy bestsellerów New York Timesa. Tym razem B.A. Paris prezentuje czytelnikom opowieść o sekretach, które nigdy nie znikają.

Iris i Gabriel wrócili do domu z wakacji. Niespodziewanie, na miejscu zastają jedną z przyjaciółek, Laure. Atmosfera błyskawicznie zaczyna gęstnieć z każdą przekroczoną przez Laure granicą – kobieta śpi w ich łóżku, nosi ubrania Iris czy przestawia meble.

Laure odeszła od męża, będącego dobrym przyjacielem pary, z powodu romansu i wiadomości o dziecku. Małżeństwo chce być wsparciem dla bliskich, jednak nastrój Laure staje się coraz bardziej nieprzewidywalny.

Jedynym wytchnieniem od bieżących wydarzeń jest pojawienie się w mieście nowej pary. Nikt jeszcze nie wie, że wkrótce na jaw zaczną wychodzić mroczne i niebezpieczne sekrety z przeszłości.

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery, tłum. Anna Baśkowska, Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 13 marca

„Anne ze Złotych Iskier” to szósty tom opowieści o rudowłosej Anne pióra Lucy Maud Montgomery w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej. Również tym razem, tak jak w przypadku pierwszej części pt. „Anne z Zielonych Szczytów”, autorka przekładu zdecydowała się na zmianę tytułu z wcześniejszego „Ania ze Złotego Brzegu”.

Anne Blythe razem ze swoją rodziną, mężem Gilbertem i piątką dzieci, przeniosła się do domu, któremu nadali nazwę Złote Iskry. W odwiedziny przyjeżdża ciotka Gilberta, Mary Maria Blythe, i zostaje o wiele dłużej, niż zapowiadała. W pewnym momencie cała rodzina ma jej dosyć.

„Anne ze Złotych Iskier” to przede wszystkim pochwała przyjaźni, rodziny, radości z życia i szacunku do innych. W tomie nie zabrakło przygód i wybryków dzieci. Każde z nich ma swój charakter, problemy i przeżycia. Wkrótce rodzi się mała Rilla (która otrzymała imię po Marilli). Tymczasem Anne również mierzy się z wyzwaniami – nie tylko z wychowaniem pociech, lecz także z kryzysem w swoim małżeństwie. Rudowłosa bohaterka sądzi, że Gilbert stracił nią zainteresowanie i jest zazdrosna o jego dawną przyjaciółkę ze studiów.

Kolonia – Audrey Magee, tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 13 marca

„Kolonia” to powieść, za którą Audrey Magee została nominowana do Nagrody Bookera i Orwell Prize. Na jej kartach odmalowała barwny portret wyspiarskiego życia. To powieść czuła, a jednocześnie pełna szorstkiego humoru.

1979 rok, jedna irlandzkich wysepek.

Anglik Lloyd jest malarzem, który przybywa na wyspę w poszukiwaniu wyjątkowego światła i przestrzeni. Zależy mu przede wszystkim na izolacji – żeby nic nie mogło zaburzyć jego weny.

Francuz Jean-Pierre Masson jest językoznawcą. Na wyspę przybywa, w celu badania dialektu jej mieszkańców. Jemu również zależy na izolacji – żeby nic nie zaburzało wyników jego badań.

Irlandczycy przyglądają się spotkaniu tych dwóch osobowości. Jedni dziwią się przybyszom, inni irytują ich obecnością, a jeszcze inni wiążą z nimi nadzieje na lepsze jutro.

Tymczasem w ogarniętej wojną domową Irlandii dochodzi do eskalacji przemocy. Niemal każdego dnia giną niewinni ludzie.

Ten głód – Chelsea G. Summers, tłum. Urszula Gardner, Wydawnictwo MOVA
Data premiery: 13 marca

Zgodnie z zapowiedziami wydawcy, tego tytułu można się spodziewać w pierwszym kwartale 2024 roku. „Ten głód” to szalona powieść z elementami historii detektywistycznej i horroru, przedstawiająca czarującą psychopatkę ze świata kulinariów.
Bardzo dobrze przyjęta przez krytyków literackich, zwracających uwagę na feministyczny aspekt historii („The New York Times”, „The New Republic”) i komediowy ton powieści, w której forma satyry jest zarazem krytyką definicji płci („Vanity Fair”), porównujących wątek etyki morderstwa jako hołdu dla piękna z powieścią „Pachnidło” Patricka Süskinda („The New Republic”) i określających ją jako „szatańsko zabawną” („Publishers Weekly”).

Gdy leżę, konając – William Faulkner, tłum. Jacek Dehnel, Wydawnictwo Znak
Data premiery: 27 marca

Niewznawiana w Polsce od 30 lat, jedna z najważniejszych powieści XX wieku w nowym przekładzie Jacka Dehnela.

To jedna z najbardziej znanych książek Faulknera, zekranizowana w 2013 roku przez Jamesa Franco.To innowacyjna w formie i opowiedziana techniką „strumienia świadomości” odyseja rodziny Bundrenów. Nawet dziś, prawie sto lat od pierwszego wydania, wciąż zaskakuje swoją nowoczesnością i nie pozostawia obojętnym.

Addie umiera. Niebawem cała rodzina wyruszy na cmentarz w odległym Jefferson. Martwą kobietę, jej męża i pięcioro dzieci czeka podróż przez wszystkie żywioły. A nad wozem kołuje coraz więcej sępów…

Kiedy byłyśmy ptakami – Ayanna Lloyd Banwo, tłum. Tomasz Wyżyński, Wydawnictwo Echa
Data premiery: 27 marca

„Kiedy byłyśmy ptakami” to osadzona w magicznej scenerii Karaibów opowieść o potędze kobiet i uzdrawiającej sile miłości.

Yejide St Bernard i Emmanuela Darwina, parę młodych ludzi z Trynidadu, łączy niesamowita więź z umarłymi.

Rodzina St Bernardów od lat mieszka w starym domu na szczycie wzgórza niedaleko Port Angeles. To teren dawnej plantacji kakao uprawianej początkowo przez niewolników. W każdym pokoleniu jedna z kobiet – głowa rodziny – przeprowadza dusze mieszkańców miasta w zaświaty.

Relacje Yejide z jej matką Petronellą od początku były skomplikowane. Kiedy matka umarła, pozostawiła córkę zupełnie nieprzygotowaną do wypełnienia swojej roli.

Darwin, którego wychowała pobożna rastafarianka, sumiennie przestrzegał zakazu zbliżania się do umarłych. Nigdy nie uczestniczył w pogrzebie, nie widział ludzkich zwłok.

Kiedy jego chora matka nie mogła już pracować, Darwin złamał zasady. Żeby zapewnić byt rodzinie, znalazł zatrudnienie jako grabarz na najstarszym cmentarzu w Port Angeles.

I tam poznał Yejide.

Nowości i zapowiedzi wydawnicze 2024 – data nieznana

Prophet Song – Paul Lynch, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Marginesyzapowiedzi książkowe 2024 - "Prophet Song"

„Prophet song” Paula Lyncha to powieść, która została uhonorowana Nagrodą Bookera 2023. Autor przedstawia w niej dystopijną wizję Irlandii, w której triumfuje totalitaryzm i tyrania.

Bohaterką książki jest mieszkanka Dublina, Eilish Stack, która pewnego dnia zastaje przed swoimi drzwiami dwóch funkcjonariuszy nowo powstałej jednostki policji, domagających się przesłuchania jej męża. Paul Lynch na kartach książki przedstawia przerażający obraz terroru i wojny domowej, a także druzgocącą walkę matki starającej się ochronić swoją rodzinę.

 

nowości książkowe 2024 - "By the sea"By the Sea – Abdulrazak Gurnah, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Poznańskie

W 2024 roku nadkładem Wydawnictwa Poznańskiego ukaże się trzecia książka brytyjsko-tanzańskiego noblisty, Abdulrazaka Gurnaha. Pewnego listopadowego popołudnia Saleh Omar pojawia się na lotnisku Gatwick. Ma ze sobą mała torebkę zawierającą najcenniejszy dla niego przedmiot – pudełku z kadzidłem.

Tymczasem Latif Mamud, związany z przeszłością bohatera, mieszka samotnie w londyńskim mieszkaniu. Kiedy dojdzie do spotkania, historia zostanie ujawniona.

„By the Sea” to opowieść o miłości, zdradzie, uwiedzeniu, opętaniu i o ludziach starających się odnaleźć choćby okruchy stabilności w wirze czasów.

 

The Bee Sting – Paul Murray, tłum. Łukasz Witczak, Wydawnictwo Filtrynowości książkowe 2024 - "The bee sting"

Paul Murray przedstawia pełne kłopotów życie irlandzkiej rodziny Barnesów. Niegdyś dochodowy biznes samochodowy Dickiego podupada. Jego zona sprzedaje swoją biżuterię na eBayu. Z kolei nastoletnia córka pary, Cass, niegdyś najlepsza w klasie, obecnie chce tylko dotrwać do egzaminów pijąc na umór. Jej brat, dwunastoletni PJ, wprowadza ostatnie poprawki w swoim wielkim planie ucieczki w domu.

Kiedy wszystko poszło tak bardzo nie tak? Czy jeden pechowy moment może całkowicie zmienić kierunek, w jakim podąża życie? Czy w napisanej już historii można jeszcze liczyć na szczęśliwe zakończenie?

 

nowości książkowe 2024 - "Our wives under the sea"Our Wives Under the Sea – Julii Armfield, tłum. Agnieszka Walulik, Wydawnictwo Poznańskie

„Our Wives Under the Sea” to trzymająca w napięciu powieść Julii Armfield, zdobywczyni Polari Prize – najważniejszej nagrody dla książek z reprezentacją LGBTQ.

Miri jest przekonana, że odzyskała żonę, kiedy Leah w końcu wraca po zakończonej katastrofą misji na dnie oceanu. Szybko staje się jasne, że Leah, która wróciła może nie być tą samą osobą, która wyjechała z domu na misję.

Wydaje się, że cokolwiek wydarzyło się podczas wyjazdu kobiety, wróciło razem z nią…

 

nowości książkowe 2024 - "All's well"All’s Well – Mona Awad, tłum. Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie

„All’s Well” to kolejna powieść Mony Awad, autorki onirycznego „Króliczka” utrzymanego w klimacie dark akademia.

Życie Mirandy Fitch to koszmar. Wypadek, który zakończył jej obiecującą karierę aktorską i pozostawił po sobie chroniczny ból, pogłębiające się uzależnienie od leków i nieudane małżeństwo. Obecnie jest o krok od utraty pracy jako reżyserka teatru uniwersyteckiego.

Niespodziewanie spotyka trzech dziwnych darczyńców.

Waco – Jeff Guinn, tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Wydawnictwo
Poznańskienowości książkowe 2024 - "Waco"

Jeff Guinn jest nagradzanym dziennikarzem śledczym i autorem licznych bestsellerów, m.in. biografii Charlesa Mansona czy książki o sekcie Jima Jonesa. W 2024 roku polscy czytelnicy będą mogli sięgnąć po kolejny tytuł jego pióra – „Waco”. Guinn opisuje oblężenie przez organy ścigania kompleksu należącego do sekty religijnej Gałąź Dawidowa w okolicach miasta Waco w stanie Teksas.

nowości książkowe 2024 - "The mountains sing"Gdzie śpiewają góry – Nguyễn Phan Quế Mai, tłum. Izabela Matuszewska, Wydawnictwo Albatros

„Gdzie śpiewają góry” to międzynarodowy bestseller i prozatorski debiut nagradzanej wietnamskiej poetki. Powieść ta w 2020 roku znalazła się w podsumowaniu najlepszych książek roku wg redakcji „New York Timesa”. Rekomendowali ją m.in. przez redaktorzy „The Washington Post”, „O, The Oprah Magazine”, „USA Today”.

Urodzona na początku XX wieku Dieu Lan zostaje razem z dziećmi zmuszona do opuszczenia rodzinnego gospodarstwa po wprowadzonej przez nowy komunistyczny rząd reformie rolnej. Lata później opowiada o tych wydarzeniach wnuczce Hương, dorastającej w czasie brutalnej wojny amerykańsko-wietnamskiego.

To poetycka, napisana żywnym językiem i poruszająca saga rodzinna. Nguyễn Phan Quế na jej kartach pisze o tym, jak ludzkie uczucia potrafią pomóc przetrwać w nawet najmroczniejszych czasach.

 

You Like It Darker – Stephen King, Wydawnictwo Albatrospremiery książkowe 2024 - "You like it darker"

Wydawnictwo Albatros zapowiedziało coś, na co wszyscy czekają! Stephen King powraca ze zbiorem opowiadań, w którym znalazły się zarówno rozbudowane historie, jak i krótsze formy.  Niektóre są szokujące, inne surrealistyczne, mrocznie, a jeszcze inne komiczne.

Większość z kilkunastu zawartych w nim utworów publikowana jest po raz pierwszy. Wśród nich znalazły się m.in. nowela nawiązującą do kultowej powieści Kinga o psie Cujo czy opowiadanie inspirowane twórczością Cormaca McCarthy’ego i dedykowane temu wybitnemu, niedawno zmarłemu pisarzowi.

Premiera tego tytułu zaplanowana jest na maj.

premiery książkowe 2024 - "The vaster wilds"The Vaster Wilds – Lauren Groff, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Pauza

„The Vaster Wilds” to powieść Laurean Groff, trzykrotnej finalistki National Book Award i autorki bestsellerów New York Timesa.

Na jej kartach autorka opowiada historię młodej dziewczyny – służącej i kochanki ministra. Nieoczekiwanie jej podróż przez Atlantyk przybiera tragiczny obrót. Bohaterka, z dala od domu, musi rozpocząć walkę o przetrwanie.

Powieść polecają m.in. Madeline Miller („Kirke”, „Pieśń o Achillesie”), Sarah Waters („Złodziejka”, „Ktoś we mnie”) i Sara Collins („Wyznania Frannie Langton”).

Zapadlina – Robert Małecki, Wydawnictwo Literackie

W pierwszej połowie 2024 roku ma ukazać się trzeci tom cyklu Roberta Małeckiego z Marią Herman i Olgierdem Borewiczem. W „Zapadlinie” czytelnicy zmierzą się w kolejnym skomplikowanym śledztwem, a bohaterowie będą musieli stoczyć walkę ze swoimi demonami i uzależnieniami.

Nowa powieść Szczepana Twardocha

Wydawnictwo Literackie poinformowało również o planowanej premierze nowej powieści Szczepana Twardocha. Na ten moment nie zdradzono jeszcze ani tytułu, ani żadnych informacji na temat fabuły.

Więcej szczegółów wkrótce. Lista będzie aktualizowana na bieżąco!