Najlepsze szkoły w książkach
Najlepsze szkoły w książkach
Na osłodzenie powrotu do szkoły postanowiliśmy przygotować zestawienie kilku fikcyjnych (i prawdziwych!) placówek edukacyjnych, które zasługują na uwagę. Część z nich charakteryzuje się atmosferą magii i baśniowości, a część to zwykłe szkoły, które przez przedstawienie ich w książce bardzo mocno wpływają na wyobraźnię czytelnika. Znajdziecie tutaj trochę elitarnych placówek, szkoły podstawowe, ale również akademie pełne magii. To co? Gotowi, by rozpocząć podróż po najlepszych literackich szkołach?
Książki, których akcja toczy się w szkole
Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie – seria „Harry Potter” J. K. Rowling
Miejmy najbardziej oczywistą książkową szkołę w tej kategorii jako pierwszą z głowy. Chyba każdemu z nas, gdy słyszy hasło „szkoły w książkach” przychodzi na myśl Hogwart z serii „Harry Potter” J. K. Rowling. I nie bez powodu! Hogwart jest szkołą magii wymyśloną przez pisarkę na potrzeby jej serii. Mieści się w bliżej niesprecyzowanym zamku na terenie Szkocji. Do Hogwartu dostawały się dzieci w jedenastym roku życia, a nauka trwała tam siedem lat. Po znalezieniu się w murach Hogwartu uczniowie byli wybierani do konkretnego domu – Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff lub Ravenclaw. W trakcie uczęszczania do niej młodzi adepci uczyli się przyrządzania eliksirów czy rzucania zaklęć. Świetne wykreowanie Hogwartu sprawiło, że każda osoba czytająca serię przygód Harry’ego Pottera zapragnęła otrzymać swój list z zaproszeniem w jej progi!
Pierwsza część, w której pojawia się Hogwart to „Harry Potter i Kamień Filozoficzny„. Harry Potter to sierota i podrzutek, wychowywany przez ciotkę, która traktuje go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą, a jedyna pamiątka to zagadkowa blizna na czole. Wszystko wyjaśnia się w jedenaste urodziny chłopca, gdy nagle okazuje się, że jest oczekiwany w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Od tego miejsca zaczyna się przygoda trwająca kolejnych siedem tomów. Seria „Harry Potter” J. K. Rowling nie bez powodu posiada jedną z najbardziej charakterystycznych i uwielbianych szkół w całej literaturze!
Szkoła na Wyspie Roke – „Czarnoksiężnik z Archipelagu” Ursula K. Le Guin
W samym sercu archipelagu Ziemiomorza znajduje się magiczna wyspa Roke. To na niej mgła odpędza całe zło, a podopieczni uczą się kontrolować pogodę, radzić sobie ze smokami, rzucać zaklęcia i wiele więcej. Ursula K. Le Guin w najlepszym stylu opisuje środowisko szkoły oraz relacje między wszystkimi uczniami. Nie brakuje tutaj rywalizacji, ale można również zaobserwować formujące się przyjaźnie na całe życie. Szkoła jawi się jako dosyć ekstrawagancka, wykonana z przepychem i dosyć klasycznie tajemnicza jak dla magicznych szkół. W tym wszystkim Le Guin udaje się nie popaść w banał, a szkoła na Wyspie Roke jest miejscem wielkiej i świętej mocy. Tak dopracowane szkoły w książkach zdarzają się bardzo rzadko!
Sama książka – „Czarnoksiężnik z Archipelagu” – opowiada o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak – nie czując upadlającego strachu – pogodzić się z myślą o śmierci. „Czarnoksiężnik z Archipelagu” to pierwsza część czterotomowego cyklu „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin, przez znawców zgodnie obwołanego arcydziełem światowej literatury fantasy. Sama saga „Ziemiomorze” to opowieść o dorastaniu, pozbywaniu się młodzieńczej pychy, ale również o odnajdywaniu przyjaźni i zrozumieniu konsekwencji ludzkich działań.
Hampden College – „Tajemna historia” Donny Tartt
Hampden College w Vermoncie to szkoła niezwykle postępowa, która specjalizuje się w sztukach wyzwolonych. Bardzo ciężko jest się do niej dostać. To elitarne miejsce, w którym tylko najbardziej wyspecjalizowani w sztuce ludzie mogą znaleźć swoje miejsce. Hampden College jako swoją misję określało przygotowanie studentów w szeroko rozumianej humanistyce, ale również w sztukach zachodnich bądź filozofii. Pośród wszystkich wykładowców tylko jeden uczy starożytnej Greki i to właśnie jego uczniowie są najdokładniej wybierani. Tylko najlepsi spośród (już) najlepszych w szkole mogą pobierać u niego nauki. To właśnie do jego klasy trafia główny bohater „Tajemnej historii„, Richard Papen. Hampden College widnieje jako jedna z tych elitarnych szkół, w której życie towarzyskie jest jeszcze ważniejsze niż sama nauka. Sam uniwersytet ma swoje mankamenty, jednak sposób w jaki Donna Tartt przedstawia tę placówkę sprawia, że czytelnik usilnie stara się ją poznać.
„Tajemna historia” to fenomenalny debiut Donny Tartt. Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza tam do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej. Pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Wyjątkowi uczniowie zaczynają eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością. Te jednak nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, przez co dochodzi do morderstwa. Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?
„Tajemna historia” to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.
Obóz Herosów – seria „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” Ricka Riordana
Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest – być takim dzieckiem?
Co prawda obóz to nie to samo co szkoła, ale ze względu na walory edukacyjne jak najbardziej można dołączyć go do tego zestawienia! Obóz Herosów mieści się na Long Island w Nowym Jorku i uczęszczają tam greccy półbogowie. Obóz prowadzony jest przez boga Dionizosa i centaura Chejrona, a szkolić mogą się tam młodzi herosi. Chłopcy i dziewczyny biorą udział w szeregu przydatnych zajęć związanych z udoskonaleniem swoich mocy. Młodzi adepci traktują to również jako szkołę, w której mogą zdobyć edukację na temat najpotrzebniejszych życiowych sytuacji. Obóz Herosów podbił serca wszystkich czytelników książek Ricka Riordana do tego stopnia, że w rzeczywistości niektóre miasta w Polsce i na świecie również organizują podobne obozy dla fanów książek! Z pewnością Obóz Herosów jest jedną z placówek edukacyjnych, które czytelnicy kochają całym sercem!
Gdy dwunastoletni Percy Jackson dowiedział się o swoim pochodzeniu, natychmiast wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny, Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną „broń masowego rażenia” – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać.
Szkoła podstawowa z serii „Mikołajek” René Goscinnego
Szkoła podstawowa z serii przygód Mikołajka jawi się jako obraz szkoły każdego z nas. Jest to placówka, w której uczą się w klasie z Mikołajkiem jedynie chłopcy. Chłopczyk ma paczkę swoich najlepszych kumpli, z którymi spędza całe dni. Razem tworzą zgraną paczkę przyjaciół, którą każdy z nas chciałby mieć w swoich szkolnych latach. Nauczyciele bywają dla nich surowi, jednak atmosfera w szkole jest przyjazna i w końcu od czego są przerwy!
To właśnie wtedy dzieje się najwięcej, w tym wszystkie psikusy i zabawy! Szkoła podstawowa z „Mikołajka” ma swoje minusy, tak jak i każda inna, jednak to, jakie relacje zostają w niej zawarte zdecydowanie przemawia na jej plus. Akcja książki głównie dzieje się w przestrzeni szkolnej, więc trudno nie zauważyć tego, jaką rolę odgrywa w miejscu wszystkich chłopców – to tutaj dzieje się całe ich towarzyskie życie. „Mikołajek” wobec tego jest jedną z książek z ciekawszym przedstawieniem szkoły w książkach.
Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku! Koniecznie musicie poznać historię wszystkich chłopców, jeśli jeszcze nie mieliście tej przyjemności. Takich książek dziecięcych potrzeba nam więcej!
Szkoła Dobra i Zła – seria „Akademia Dobra i Zła” Soman Chainani
Szkoła Dobra i Zła jest legendalną placówką wykreowaną przez Soman Chainani. To właśnie tutaj adepci zgłębiają tajniki rzeczy o jakich marzyli. W Szkole Dobra i Zła zwykłe dziewczynki i zwykli chłopcy są szkoleni, by zostać bajkowymi postaciami – albo dobrymi bohaterami, albo złoczyńcami. Obraz szkoły u Soman Chainani jest jednym z najciekawszych we współczesnej literaturze młodzieżowej. Chainani cały czas bazuje na opozycji dobra i zła sugerowanego kolorem odpowiednio białym i czarny. Natomiast wszystkie rzeczy, które przydarzają się tutaj głównym bohaterom sprawiają, że edukacja, którą otrzymują młodzi adepci jest nie do porobienia. To jedno z ciekawszych przedstawień szkoły w książkach! Bardzo polecamy zaznajomić się z całą serią! Szczególnie ze względu na to, że już niedługo do kin będzie wchodził film na podstawie „Akademii Dobra i Zła„.
Główna seria opowiada o najlepszych przyjaciółkach, Sophie i Agatha, które dowiadują się dokąd trafiają po skończeniu trzynastu lat wszystkie zaginione dzieci. Sophie, najładniejsza dziewczyna w całym Gavaldonie, całe dotychczasowe życie marzyła, żeby trafić do zaczarowanego świata. Ze swoimi różowymi sukienkami i skłonnością do dobrych uczynków, wie, że ma szansę dostać się do Szkoły Dobra i w efekcie zostać księżniczką z bajek. Z kolei Agatha gustuje w mrocznych stronach i czarnych kotach. Jest pełna niechęci do wszystkich napotkanych na jej drodze istot i myśli, że trafi do Szkoły Zła. Tymczasem staje się zupełnie inaczej… Polecamy również przeczytanie prequela „Akademii Dobra i Zła”, który w szczegółach opowiada o utworzeniu tej szkoły oraz o historii, która za nią stoi!
Akademia Weltona – „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum
„O, Kapitanie, Mój Kapitanie!” – kto z nas słysząc ten fragment wiersza Walta Whitmana, nie ma przed oczami słynnej sceny w klasie Akademii Weltona w filmie „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”? Akademia Weltona była prywatną szkołą pośród wzgórz Vermontu, do której wstęp mieli tylko chłopcy. W filmie jest ukazywana jako najlepsza placówka w Stanach Zjednoczonych. Od początku założenia panują w niej cztery zasady: tradycja, honor, dyscyplina, doskonałość. Sami nauczyciele byli w niej bardzo wymagający i oczekiwali dużo pracy od każdego ucznia. Jednak to właśnie przyjaźnie, które tutaj się rodziły są czymś, co pokochali widzowie i czytelnicy na całym świecie. Mimo tego, że akademia była niezwykle wymagająca to postać Johna Keatinga, jednego nauczycieli, sprawiła, że czytelnik i widz samemu chciałby uczestniczyć w takich lekcjach!
Książka „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum powstała na podstawie scenariusza filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga zagrał Robin Williams. Akcja rozpoczyna się na początku nowego roku szkolnego w Akademii Weltona. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi nowy, John Keating. To właśnie on przedstawia inny sposób kształcenia i wychowania młodych ludzi niż dyscyplina. Obrona własnej indywidualności, wrażliwość na poezję i umiejętność dostrzegania jej wokół siebie, radość życia i korzystanie z tego, co przynosi każdy dzień – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie, Stowarzyszeniu Umarłych Poetów. Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?
Akademia Ellinghama – seria „Truly Devious” Maureen Johnson
Fabuła pierwszej części serii „Truly Devious”, czyli „Nieodgadniony„, dzieje się w dwóch liniach czasowych. Jedną z nich są czasy współczesne, gdy uczęszcza do niej nasza główna bohaterka, Stevie Bell. Akademia Ellinghama to elitarna, prywatna szkoła w Vermoncie – chyba z tą miejscowością mamy konkretny trop przedstawiania ekskluzywnych placówek w popkulturze! Szkoła ta była dziełem życia Alberta Ellinghama. Tym, co przemawia na korzyść tej szkoły jest fakt, iż to miejsce pełne łamigłówek i zagadek, wijących się ścieżek, ogrodów, ukrytych korytarzy i tajemnych przejść. Niestety za budową samej szkoły i jej otwarciem stoi tajemnica zniknięcia córki i żony Alberta Ellinghama. Nie zmienia to faktu, że sama placówka jawi się jako miejsce niepokojące, ale w najlepszym znaczeniu tego słowa. To taka szkoła, którą można poznać od środka, zwiedzić i odkryć jej tajemnice! Atmosfera niedopowiedzeń i ukrytych znaczeń owiewa Akademię Ellinghama mrocznym klimatem, a chyba każdy z nas chciałby czasem pobawić się w detektywa.
Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1936 roku, kiedy wydarzyła się zbrodnia i współcześnie. W 1936 roku, wkrótce po otwarciu akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka. Podpisana pseudonimem „Nieodgadniony” postać wymienia w nim sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny założyciela Akademii staje się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA. Dopiero wiele lat później Stevie Bell, uczennica pierwszego roku Akademii, postanawia rozwikłać zagadkę z przeszłości. Jakie tajemnice skrywa szkoła? Czy dziewczynie uda odkryć się sekret i pozostać bezpieczną? „Nieodgadniony” to powieść, która przywodzi na myśl klasyczne kryminały Arthura Conan Doyle’a bądź Agathy Christie. Jednocześnie jest to jednak książka na wskroś współczesna, dziejąca się tu i teraz, wśród młodych ludzi, dla których świat nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie.
Forks High School – seria „Zmierzch” Stephanie Meyer
Forks High School jest jedyną w tym zestawieniu szkołą, która istnieje naprawdę! Stephanie Meyer osadziła w niej akcję swojej bestsellerowej książki „Zmierzch”. Sama placówka znajduje się w miejscowości Forks w Waszyngtonie i z pozoru jest szkołą taką, jak wszystkie inne. A jednak uczęszczają do niej wampiry oraz wilkołaki! Być może sama w sobie nie jest zbyt interesującą placówką i zasadami czy estetyką nie odbiega od innych szkół na całym świecie. Natomiast akcja dziejąca się w Forks High School jest nie do pobicia! W końcu to tutaj poznajemy nowe życie Belli, a także właśnie tu zaczyna się jej obsesja na punkcie wampira, Edwarda. Nie uważacie, że za samo posiadanie wampirów bądź wilkołaków Forks High School zasługuje na dodatkowe punkty?
„Zmierzch” to porywająca opowieść o miłości, łącząca cechy horroru, romansu i powieści o dojrzewaniu. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington. W szkole spotyka tajemniczego, niezwykle przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności – nie można mu się oprzeć, ale i nie można go przejrzeć. Bella usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo. Już niedługo może nie być odwrotu… Saga „Zmierzch” jest światowym fenomenem. Książki z tego cyklu zostały sprzedane w milionach egzemplarzy! W 2008 r. powieść została sfilmowana, na ekranach kin trafiły także ekranizacje kolejnych części.
Szkoły w książkach – najciekawsze tytuły
Mamy nadzieję, że osłodziliśmy Wam nieco powrót do szkoły! Być może, by zapomnieć chociaż na chwilę o lekcjach, wybierzecie się w podróż do świata jednej ze szkół z tego zestawienia. Na nowy rok szkolny życzymy Wam, by każdy dzień mijał Wam jak w Hogwarcie!
A jeśli szukasz innych ciekawych tytułów dla nastolatków, koniecznie sprawdź nasz artykuł pt. Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsze książki młodzieżowe na lato, gdzie znajdziesz tytuły, które świetnie sprawdzą się także w czasie roku szkolnego.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)