Olga Tokarczuk znalazła się na tzw. długiej liście nominowanych do prestiżowej amerykańskiej National Book Award. Nominację otrzymała za tłumaczenie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Olga Tokarczuk z szansą na National Book Award.

Olga Tokarczuk znalazła się na tzw. długiej liście nominowanych do prestiżowej amerykańskiej National Book Award. Polska pisarka została nominowana w kategorii Translated Literature Nominację otrzymała za tłumaczenie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Na język angielski przetłumaczyła ją Antonia Lloyd-Jones. W marcu ta sama powieść znalazła się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Prowadź swój pług przez kości umarłych
Kup ebooka, książkę lub audiobooka na Woblink.com

Opis książki

Thriller moralny, który do ostatniej strony trzyma w napięciu. Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich. Jak łatwo przewidzieć, nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a.

W okolicy zaczynają umierać kłusownicy i krzywdziciele zwierząt. Seria zgonów rośnie. Janina ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę. Jednak Janina wie więcej, bo czyta w gwiazdach, jak w otwartej księdze…

Druga nominacja

Tegoroczna nominacja do National Book Award jest już drugą w dorobku Olgi Tokarczuk. W zeszłym roku w ścisłym finale nagrody znalazła się jej powieść „Bieguni”. O tym kto otrzyma tegoroczne wyróżnienie dowiemy się w październiku.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych", w przekładzie Antonia Lloyd-Jones, na długiej liście nominacji do amerykańskiej National Book Award for Translated Literature!Wielka radość 😊

Publiée par Olga Tokarczuk sur Mardi 17 septembre 2019