Już 10 października po południu poznamy kolejnych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W związku z kontrowersjami, które pogrążyły Akademię Szwedzką, w zeszłym roku nie przyznano literackiego Nobla. W związku z tym, w tym roku poznamy aż dwóch laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia w świecie książek.

Literacka Nagroda Nobla – faworyci

Media najczęściej mówią o tym, że medal trafi w ręce kanadyjskiej poetki Anne Carson. Podobnie myślą bukmacherzy, którzy wyceniają jej sukces na 5/1. Na portalu internetowym, który zbiera zakłady, pierwsze pięć miejsc zajmują kobiety. Oprócz Carson, na czele stawki są Margaret Atwood (6.5/1), Maryse Condé (7.5/1), Olga Tokarczuk (8/1) oraz Lyudmila Ulitskaya (9/1).  Jak co roku, wśród faworytów wymienia się Japończyka Harukiego Murakamiego, jednego z najbardziej poczytnych żyjących powieściopisarzy na świecie. W ostatnich latach Akademia Szwedzka chętniej sięgała po autorów spoza Europy. Dlatego wśród tegorocznych faworytów znajdują się Kenijczyk Ngugi Wa Thiong’o, Chinka Can Xue, Chińczyk Yu Hua oraz Yoko Tawada pochodzenia japońskiego. Co ciekawe z bukmacherskiego zestawienia zniknął Cormac McCarthy, w zeszłych latach wielokrotnie wymieniany w gronie faworytów.

Olga Tokarczuk

Monika Ochędowska w artykule dla Tygodnika Powszechnego pisze o noblowskich fanatykach, którzy za wszelką cenę starają się znaleźć sposób na przewidzenie, kto ma największe szanse na statuetkę. W 2017 roku odkryli, że najczęściej wypożyczanymi książkami z Noblowskiej Biblioteki były powieści Kazuo Ishiguro, późniejszego laureata Nagrody. Kilka miesięcy temu, na jednym z forów internetowych pojawiła się informacja, że członkowie Akademii wypożyczyli łącznie siedem książek Olgi Tokarczuk. W tegorocznym zestawieniu bukmacherów, Polka znajduje się wśród faworytów. Jej szanse wycenianie są 8/1, co daje jej trzecie miejsce w prognozie na Nobla. Zestawienie Nicer Odds znajdziecie tutaj.

Prowadź swój pług przez kości umarłych
Kup ebooka, książkę lub audiobooka na Woblink.com

Werdykt Akademii Szwedzkiej poznamy 10 października o godz. 13. Ogłoszenie będzie transmitowane na oficjalnym kanale Akademii na YouTubie.

Literacka Nagroda Nobla
Znajdź noblowską promocję na Woblink.com