Seriale na podstawie książek – Netflix i inne platformy. Co warto obejrzeć?
Jakiś czas temu opublikowaliśmy na blogu zestawienie 10 najlepszych seriali na podstawie książek. Podobną listę możecie znaleźć również na portalu Czytaj PL. Tym razem postanowiliśmy zebrać najnowsze serialowe produkcje oraz nadchodzące premiery, które powstały na podstawie książkowy pierwowzór. W zestawieniu znajdziecie przede wszystkim seriale Netlix na podstawie książek, ale nie zabraknie w nim również innych produkcji.
Najnowsze seriale na podstawie książek – Netflix
The Ghostbride
„The Ghostbride” to serial produkcji Netflixa, który swoją premierę miał w styczniu tego roku. Jego akcja rozgrywa się w Malezji pod koniec XIX wieku. Li Lan pochodzi z biednej rodziny, nie ma więc dużych szans na znalezienie męża. Niespodziewanie otrzymuje jednak propozycję, która może zmienić jej los – kobieta ma poślubić dziedzica bogatego rodu. Jest jednak jeden problem – narzeczony jest martwy, a zgodnie z chińską tradycją duch zmarłego kawalera nie może zaznać spokoju do momentu, aż nie znajdzie narzeczonej wśród żywych.
Serial „The Ghostbride” powstał w oparciu o powieść Yangsze Choo pod tym samym tytułem. Książka Choo, zainspirowana chińskimi wierzeniami i tradycjami, jest porywającą opowieścią pełną namiętności, duchów i intryg.
Dracula
Serial „Drakula” sięga po klasyczną historię hrabiego Drakuli i reinterpretuje ją w ciekawy sposób, pokazując losy wampira, począwszy od czasów jego młodości spędzonej w Europie Wschodniej, przez walkę z potomkami Van Helskinga, aż po daleką przyszłość. Każdy z trzech odcinków trwa około półtorej godziny.
„Dracula” nie jest wierną adaptacją klasycznej powieści Brama Stokera, która dla twórców była raczej luźną inspiracją. Czy takie podejście opłaciło się? Zdania są podzielone, ale najlepiej przekonać się samemu.
Wiedźmin
„Wiedźmin” to jeden z najgłośniejszych tytułów 2019 roku. Został wyprodukowany przez Netflix, a jego showrunnerką jest Lauren Schmidt. Ten polsko-amerykański serial powstał w oparciu o wiedźmiński cykl Andrzeja Sapkowskiego.
Serial Netflixa na podstawie książek o Wiedźminie przedstawia losy Geralta z Rivii, będącego najemnym łowcą potworów, młodej księżniczki Cirilli i czarodziejki Yennefer. Przeznaczenie splecie życia trójki bohaterów – będą oni musieli stawić czoła zagrożeniom czekającym na nich na Kontynencie, który stopniowo pogrąża się w coraz większym zamęcie. Pierwszy sezon, który miał swoją premierę w grudniu zeszłego roku, został zrealizowany na podstawie kilku wybranych opowiadań z książek „Miecz przeznaczenia” i „Ostatnie życzenie”. Dzięki takiej formie adaptacji twórcy serialu mogli przedstawić widzom bohaterów oraz pokazać ich przeszłość i motywacje, zanim ci spotkają się ze sobą.
13 powodów
Kolejny serial Netflixa na podstawie książki to „13 powodów”, który miał swoją premierę w 2017 roku, jednak zaledwie kilka dni temu na platformie ukazał się jego czwarty i ostatni sezon. Wszystko zaczyna się od Hannah Baker, jej samobójstwa i trzynastu kaset, na których dziewczyna nagrała powody odebrania własnego życia. Przez kolejne sezony bohaterowie mierzą się ze śmiercią Hannah i konsekwencjami własnych decyzji.
Serial, a właściwie jego pierwszy sezon, powstał w oparciu o powieść „13 powodów” Jay’a Ashera. W literackim pierwowzorze akcja rozgrywa się w jeden dzień. Książka została bestsellerem „New York Timesa” i przetłumaczono ją na ponad 30 języków.
Szukając Alaski
„Szukając Alaski” to serial na podstawie debiutanckiej powieści Johna Greena (pod tym samym tytułem). Książka przez niektórych krytyków porównywana jest do „Buszującego w zbożu” J.D. Salingera.
W szkole z internatem pojawia się nowy uczeń – Miles. Na miejscu poznaje grupę przyjaciół i zakochuje się w zbuntowanej dziewczynie o imieniu Alaska, która z każdą chwilą fascynuje go coraz bardziej. Miles stopniowo zaczyna odkrywać, że życie pięknej dziewczyny nie jest tak idealne, jak na początku myślał.
Serial momentami różni się od książki, między innymi wprowadza nowe wątki. Tak jak i w wypadku powieściowego pierwowzoru nie mamy do czynienia z prostą teen dramą, ale pełną smutku opowieścią o dojrzewaniu, miłości, zagubieniu i niezrozumieniu.
Unorthodox
26 marca tego roku na platformie Netflixa pojawił się czteroodcinkowy miniserial “Unorthodox”. Przedstawiona w nim została historia dziewiętnastoletniej Żydówki Esty, która żyje w zaaranżowanym małżeństwie w niezwykle ortodoksyjnej społeczności chasydów Satmar zamieszkujących nowojorski Williamsburg. Dziewczyna różni się od reszty swojej społeczności. Nie jest szczęśliwa w małżeństwie i nie odnajduje się w świecie rządzonym przez specyficzne reguły. Postanawia uciec od Berlina i rozpocząć nowe życie.
Ta niemiecko-amerykańska produkcja to adaptacja autobiograficznej książki Debory Feldman „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”. Serial i książka mają wspólny mianownik, ale historie Esty i Deborach różnią się od siebie.
The Stranger
Współpraca poczytnego pisarza Harlana Cobena z Netflixem ruszyła na dobre. Po brytyjsko-francuskim serialu „Safe” i zapowiedzi polskiej adaptacji „W głębi lasu” (która startuje już 12 czerwca, o czym przeczytacie poniżej) na platformę streamingową trafił kolejny serial zainspirowany jego twórczością.
To „The Stranger”, który miał swoją premierę 30 stycznia, i jest klasycznym, pełnym napięcia oraz zagadek thrillerem. Głównym bohaterem opowieści jest Adam Price, który prowadzi idealne życie wraz ze swoją żoną i dziećmi. Wszystko zmienia się, kiedy odwiedza go nieznajoma. Kobieta wyjawia Adamowi mroczny sekret jego żony, który każe mu się zastanowić nad tym, co tak naprawdę wie o swojej rodzinie.
Serial powstał w oparciu o powieść „Nieznajomy”.
Serial HBO na podstawie książki – co warto zobaczyć?
Mroczne materie
Ten przygodowy serial fantasy powstał na podstawie trylogii autorstwa Philipa Pullmana, na którą składają się książki: „Zorza polarna”, „Delikatny nóż” i „Bursztynowa luneta”.
„Mroczne materie”, czyli serial HBO na podstawie książki, to produkcja, której główną bohaterką jest Lyra, pozornie zupełnie zwyczajna dziewczyna. Jej życie zmienia się, kiedy przy próbie pomocy zaginionemu przyjacielowi odkrywa spisek dotyczący porwanych dzieci. Lyra chce też zrozumieć, na czym polega tajemnicze zjawisko zwane Pyłem. Podczas pełnej przygód podróży przez różne światy dziewczyna spotyka odważnego Willa i razem z nim poznaje mrożące krew w żyłach sekrety.
The Outsider
Spokojne życie mieszkańców małego miasteczka w stanie Georgia zmienia się o 180 stopni, gdy odnalezione zostaje ciało chłopca. Na miejscu zbrodni policjanci odnajdują ślady sprawcy, a świadkowie identyfikują go bez trudu. Jednak w tej sprawie nic nie jest tak proste, jak się wydaje. Detektyw Ralph Alderson rozpoczyna własne śledztwo, chcąc poznać prawdę o makabrycznym morderstwie, które z każdą nową informacją wydaje się coraz bardziej tajemnicze.
„The Outsider” od HBO został zrealizowany na podstawie powieści Stephena Kinga o tym samym tytule, będącej połączeniem kryminału i horroru.
Produkcje Canal+ warte obejrzenia
Żmijowisko
Grupa dorosłych już przyjaciół ze studiów wyjeżdża ze swoimi dziećmi na wakacje do tytułowego Żmijowiska. Wspólne imprezy są mocno zakrapiane alkoholem. W trakcie jednej z nich znika Ada, nastoletnia córka Kamili i Arka. Zakrojone na ogromną skalę poszukiwania nie przynoszą oczekiwanego efektu – dziewczyna nie zostaje odnaleziona. Rok później Arek wraca do Żmijowiska, aby samodzielnie kontynuować poszukiwania córki. W takcie prowadzonego przez niego śledztwa na jaw wychodzą nowe, zaskakujące fakty.
Bestsellerowa powieść „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, na podstawie której zrealizowano serial, otrzymała w 2019 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru.
W głębi lasu
„W głębi lasu” to kolejny (po „1983”) z polskich seriali Netflixa na podstawie książek. Tym razem scenarzyści zainspirowali się powieścią Harlana Cobena pod tym samym tytułem, której akcja oryginalnie rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych.
W produkcji Netflixa akcja zostaje przeniesiona do Warszawy. Podczas obozu dla młodzieży dochodzi do morderstwa czwórki nastolatków. Przypadkowymi świadkami zbrodni zostaje para zakochanych, która szukała w lesie ustronnego miejsca. Szybko pojawia się problem – policja znalazła jedynie dwa ciała. Co mogło stać się z pozostałymi? Czy dwie osoby cudem przeżyły? Wśród zaginionych jest siostra prokuratora. Mężczyzna od lat nie może pogodzić się z jej stratą i wciąż zadaje sobie pytanie – czy ona żyje?
The Watch
„The Watch”, czyli „Straż”, to brytyjski serial oparty na powieściach z cyklu „Świat Dysku” autorstwa jednego z najpopularniejszych pisarzy fantasy na świecie – Terry’ego Pratchetta. Straż Miejska to policyjna formacja miasta Ankh-Morpork. Książki, w których się pojawia, to między innymi: „Straż! Straż!”, „Zbrojni”, „Na glinianych nogach”, „Piąty Elefant”, „Straż Nocna” czy „Łups!”.
Serial ma skupiać się na codziennej pracy ludzi, wilkołaków, wampirów, trolli, krasnoludów i innych ras służących w straży miejskiej Ankh-Morpork. Najprawdopodobniej produkcja będzie mieć fabułę epizodyczną. Każdy odcinek będzie poświęcony innej zagadce czy problemowi, z jakimi przyjdzie się zmagać członkom straży. Jakiś czas temu BBC America udostępniło pierwsze zdjęcia z planu serialu. Produkcja będzie miała swoją premierę jeszcze w tym roku.
Wszystkie seriale, poza dwoma ostatnimi z listy, miały już swoją premierę i możemy je oglądać na platformach streamingowych. Wyżej przedstawione produkcje to w większości książki zekranizowane przez Netflix, jednak znajdą się w nich także produkcje, które mogą zobaczyć subskrybenci HBO czy Canal+.
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (187)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)