W ciągu ostatnich dni odeszło od nas dwóch znanych i cenionych pisarzy – Terry Goodkind, autor cyklu „Miecz prawdy” oraz Winston Groom, twórca „Forresta Gumpa“.

Winston Groom

Winston Groom zmarł 16 września w wieku 77 lat w Fairhope w Alabamie. Spędził tam większą część swojego życia. O śmierci pisarza poinformowała Karin Wilson, burmistrz miasta.

Winston Groom rozpoczął swoją literacką karierę w latach 80. Jego debiutancka powieść nosiła tytuł „W lepszych czasach” i była opowieścią o młodych żołnierzach z Kompanii Bravo Pułku Kawalerii Powietrznej. Pierwszy rozgłos przyniosła mu książka „Conversations with the Enemy”, za którą został nominowany do Nagrody Pulitzera. Winston Groom jest jednak kojarzony przede wszystkim z „Forrestem Gumpem”. Powieść ta przyniosła autorowi wielką sławę, którą ugruntowała oscarowa ekranizacja w reżyserii Roberta Zemeckisa z Tomem Hanksem w roli głównej. Niedługo po premierze filmu Groom wydał kontynuację historii Forresta „Gump i spółka”.

Gubernator Alabamy (rodzinnego stanu Grooma), Kay Ivey, odniósł się do śmierci pisarza na swoim Twitterze:

Ze smutkiem przyjęłam wiadomość, że Alabama straciła jednego z naszych najbardziej utalentowanych pisarzy. Choć zostanie zapamiętany za stworzenie Forresta Gumpa, Winston Groom był utalentowanym dziennikarzem i autorem piszącym o amerykańskiej historii. Nasze serca i modlitwy są z rodziną zmarłego.

Terry Goodkind

17 września zmarł Terry Goodkind. Miał 72 lata. O śmierci pisarza poinformował jego agent, który zamieścił wpis na oficjalnym profilu autora na Facebooku:

Dziś rano, czwartek, 17 września, straciliśmy Terry ‚ego Goodkinda. To wielka strata. Niewyobrażalna strata. Nie da się ująć w kilka słów, jak niesamowity był człowiek, mąż, pisarz, przyjaciel i człowiek, Terry Goodkind. On już jest rozpaczliwie tęskniony. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni za to, że dzielił się z nami wszystkimi swoją życiową pracą, ponieważ zawsze był wdzięczny za to, że jest trzymany w naszych sercach.

Terry Goodkind przyszedł na świat w miejscowości Omaha w stanie Nebraska. Ze względu na dysleksje nie planował zostania pisarzem. Był stolarzem, potem malował obrazy, które sprzedawał w galeriach. Po jakimś czasie zaczął pisać – jego pierwszą powieścią było „Pierwsze prawo magii”. Książka szybko odniosła sukces i rozpoczęła bestsellerowy cykl fantasy Miecz prawdy. Do serii należy szesnaście powieści. Kolejne dziewięć rozgrywa się w tym samym uniwersum. Cykl sprzedano w nakładzie przekraczającym 25 milionów egzemplarzy.

Goodkind inspirował filmowców. Prawo do ekranizacji serii Miecz prawdy kupił Sam Raimi. Produkcja początkowo miała być miniserialem, jednak po rozmowach pisarza z producentem zadecydowano o stworzeniu pełnego sezonu serialu. Niestety już po drugim sezonie produkcję anulowano i do dzisiaj nikt jej nie wznowił.

Zdjęcie wyróżniające:

– fotografia Winstona Grooma / Facebook/ Mayor Karin Wilson / Carolina Groom
– fotografia Terry’ego Goodkinda / Facebook / Terry Goodkind