21 września Stephen King obchodził 75 urodziny. Przy tej okazji warto przyjrzeć się najciekawszym książkom amerykańskiego mistrza horroru. Przygotowaliśmy dla was ranking książek Stephena Kinga wg portalu Goodreads, na którym użytkownicy z całego świata oceniają przeczytane dzieła literackie.

10 najlepszych książek Stephena Kinga wg Goodreads

Goodreads to największy na świecie portal społecznościowy poświęcony literaturze. Użytkownicy z całego świata mogą dodawać się wzajemnie do znajomych, oceniać i recenzować przeczytane książki oraz komentować aktywność innych internautów. Przeczytane książki można oceniać w skali od 1 do 5. 

Przy okazji 75 urodzin autora „Carrie” przedstawiamy wam zestawienie najlepiej ocenianych książek Stephena Kinga. W pierwszej dziesiątce znalazły się same książki ze średnią oceną powyżej 4,0, co w przeliczeniu na procenty daje minimalną ocenę na poziomie 80%! Książki Kinga są nie tylko jednymi z najwyżej, ale również najczęściej ocenianych. „Lśnienie” oceniło przeszło 1,7 miliona użytkowników!

  1. Miasteczko Salem, tłum. Arkadiusz Nakoniecznik, ocena 4,03

„Miasteczko Salem” to jedna z najlepszych książek Kinga. 4,03 to średnia spośród blisko 350 tysięcy ocen! W książkach Kinga często pojawiają się pisarze, nie inaczej jest tutaj. Do tytułowego miasta po wielu latach wraca znany powieściopisarz Ben Mears, który w Salem spędził dzieciństwo. Szczególnie interesuje go dom rodziny Marstenów, w którym wiele lat wcześniej doszło do tragicznych wydarzeń. Niedługo przed przyjazdem Bena do Salem, dom został kupiony przez dwóch tajemniczych mężczyzn. Wkrótce w miasteczku w dziwnych okolicznościach zaczynają umierać ludzie.

stephen king miasteczko salem
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com
  1. Doktor sen, tłum.Tomasz Wilusz, ocena 4,11

„Doktor sen” to kontynuacja kultowego „Lśnienia” (patrz miejsce 6). Danny, chłopiec, który dzięki swoim parapsychicznym zdolnościom potrafi widzieć duchy. Teraz jest już dorosły, jednak od kiedy w dzieciństwie spędził zimę w Hotelu Panorama, nie może odgonić się od tragicznych wizji. W tym celu przemierza Amerykę w poszukiwaniu spokoju. Ostatecznie trafia do małego miasteczka w New Hampshire, gdzie wstępuje do grupy Anonimowych Alkoholików oraz domu opieki, gdzie pomaga umierającym w ostatnich chwilach życia. Dzięki temu otrzymuje pseudonim „Doktor Sen”.

doktor sen
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com
  1. Misery, tłum. Robert Lipski, ocena 4,18

Kolejnym tytułem na liście najlepszych książek Stephena Kinga jest  „Misery”. Powieść ta to rasowy, pełny napięcia thriller psychologiczny. Główny bohater i narrator, Paul Sheldon, to autor poczytnych romansów. Zmęczony pisaniem romansideł postanowił uśmiercić główną bohaterkę swojej serii i zająć się pisaniem poważnej literatury. Pewnego dnia podczas szalejącej zamieci jadąc pod wpływem alkoholu Paul ulega wypadkowi. Odzyskuje przytomność w stojącym na kompletnym odludziu domu Annie Wilkes, pielęgniarki zaczytującej się w romansach  Sheldona. Pobyt w domu Annie przerodzi się w prawdziwy koszmar, kiedy kobieta przeczyta ostatnią książkę Paula.

Powieść została zekranizowana w 1990 roku. Reżyserem filmu był Rob Reiner, a głównie role zagrali James Caan jako Paul Sheldon i Kathy Bates jako Annie Wilkes. Za swoją rolę Bates została uhonorowana Oscarem (Najlepsza aktorka pierwszoplanowa) i Złotym Globem (Najlepsza aktorka w dramacie).

stephen king misery goodreads
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com
  1. Instytut, tłum. Rafał Lisowski, ocena 4,20

„Instytut” jest najnowszą książką w całym zestawieniu. Powieść została wydana w 2019 roku i gatunkowo najbliżej jej do fantastyki z elementami literatury młodzieżowej. To opowieść o tytułowym Instytucie, państwowym obiekcie, gdzie porywa się i więzi dzieci obdarzone telekinezą i telepatią. Jednym z rekrutów jest Luke Ellis, niezwykle inteligentny dwunastolatek, który zamierza dokonać czegoś, co nie udało się nikomu wcześniej – uciec z Instytutu i ocalić resztę dzieciaków. 

stephen king instytut
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com
  1. Lśnienie, tłum. Zofia Zinserling, ocena 4,23

Stephen King jest nie tylko jednym z najchętniej czytanych, kupowanych, ale również ekranizowanych pisarzy na świecie. Na dodatek wiele filmowych i serialowych adaptacji okazało się bardzo udanych. Tworząc ranking książek Stephena Kinga nie można nie wymienić „Lśnienia”, kultowego horroru w reżyserii Stanleya Kubricka, ze znakomitą rola Jacka Nicholsona i muzyką Krzysztofa Pendereckiego wybrzmiewającą w tle.

Akcja powieści rozpoczyna się, gdy Jack Torrance, pisarz i były nauczyciel, jedzie wraz z rodziną do położonego wysoko w górach Hotelu Panorama, gdzie otrzymał posadę dozorcy w sezonie zimowym. W trakcie pobytu w Panoramie zaczyna dochodzić do różnych paranormalnych zdarzeń, na dodatek syn Jacka, Danny, dzięki darowi tytułowego lśnienia, widzi makabryczne scene, które wiele lat temu odgrywały się w Panoramie.

stephen king lśnienie
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com
  1. To, tłum. Robert Lipski, ocena 4,24

„To” jest jednym z bestsellerów Stephena Kinga, będącym jest nie tylko horrorem, ale także opowieścią o przyjaźni, miłości i dorastaniu. W kanałach miasteczka Derry zalęga się bliżej nieokreślone zło, przybierające przeróżne postacie, klauna, głosu w rurach, wielkiego ptaka. Poluje na dzieci i tylko dzieci są w stanie TO zobaczyć. Grupka jedenastoletnich przyjaciół staje do  walki z potworem. Akcja powieści toczy się dwutorowo. Część wydarzeń rozgrywa się w 1958 roku, kiedy główni bohaterowie są nastolatkami, a druga w 1985 roku, gdy wszyscy są dorosłymi ludźmi, którzy muszą ponownie zmierzyć się z największym koszmarem dzieciństwa. 

Przeszło 1100 stronicowa książka doczekała się dwóch ekranizacji (z 1990 i z 2017 roku).

stephen king to
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com
  1. Dallas ‘63, tłum. Tomasz Wilusz, ocena 4,30

King, mimo że kojarzony jest przede wszystkim z horrorami, nie ogranicza się wyłącznie do tego gatunku. Doskonałym przykładem jest powieść „Dallas ‘63” będąca połączeniem powieści obyczajowej z fantastyką. Autor sięga po klasyczny motyw literatury fantastycznej – podróży w czasie  – aby przenieść głównego bohatera do 1958 roku. Jake Epping, trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego, otrzymuje od swojego znajomego szaloną misję powstrzymania zamachu na prezydenta. Aby ocalić Kennedy’ego Jake musi przejść przez tajemniczy portal i cofnąć się do 1958 roku. 

Fabuła powieści jest dla Kinga pretekstem do nakreślenia klimatu Ameryki lat 60., reinterpretacji mitu o śmierci JFK, a także znalezienia odpowiedzi na pytanie “co by było, gdyby”.

stephen king dallas 63
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com
  1.  Cztery pory roku, tłum. Zbigniew A. Królicki, ocena 4,34

Drugie miejsce na liście najlepszych książek Stephena Kinga wg Goodreads, ex aequo z „Bastionem”, zajmuje tom czterech minipowieści „Cztery pory roku”. Aż trzy z nich doczekały się ekranizacji, a najpopularniejsza z nich, „Skazani na Shawshank”, otrzymała siedem nominacji do Oscarów. 

W „Skazanych na Shawshank” Stephen King opowiada historię więźnia odsiadującego dożywonie za morderstwa, których nie popełnił. Mężczyzna obmyśla misterny plan ucieczki. Kolejną minipowieścią jest „Pojętny uczeń”. Hitlerowski zbrodniarz ukrywa się pod przybranym nazwiskiem w małym amerykańskim miasteczku. Niespodziewanie poznaje pewnego chłopca, który pragnie zostać jego “uczniem”. Pozostałe tytuły ze zbioru to „Ciało”, czwórka nastolatków wyrusza w drogę, by zobaczyć zwłoki, oraz „Metoda oddychania”, w której pewien lekarz opowiada historię makabrycznego porodu.

stephen king cztery pory roku goodreads
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com
  1. Bastion, tłum. Robert Lipski, ocena 4,34

Postapokaliptyczny „Bastion” jest jedną z najwyżej ocenianych pozycji w rankingu książek Stephena Kinga. Jest też najobszerniejszą książką, w jego dorobku literackim. Supernowoczesna broń biologiczna przynosi ludzkości całkowitą zagładę. Ci, którzy zdołali przetrwać zaczynają śnić. Wizje pokazują im drogę i nadejście Wysłanników Dobra i Zła. Każda osoba musi dokonać wyboru i podążyć wybraną ścieżką. Ludzkość dzieli się na dwa obozy i rusza, aby niszczyć, bądź budować nową rzeczywistość.

stephen king bastion książka goodreads
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com
  1. Zielona mila, tłum. Andrzej Szulc, tłum. ocena 4,45

Zdecydowanie najwyższą ocenę, z przeszło 257 tysięcy ocen, zdobyła „Zielona mila”. Akcja powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku w więzieniu w Cold Mountain. Historię poznajemy z perspektywy Paula Edgecomba, który spisuje swoje wspomnienia z domu starców. Paul opowiada o Johnie Coffeyu, więźniu, który trafia na blok śmierci. To wyjątkowy więzień, ponieważ posiada dar uzdrawiania. Wszystko wskazuje na to, że został skazany niesłusznie, jednak prawomocny wyrok już zapadł i Coffey musi zostać stracony. 

King w swojej książce opisuje brutalne i surowe warunki panujące w więzieniu, egzekucje, kary,a także  życie więźniów i strażników, także po odbyciu wyroków czy zakończeniu pracy. 

Na podstawie książki powstał kultowy film w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem i Michaelem Clarkiem Duncanem w rolach głównych.

zielona mila stephen king
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Cykl „Mroczna Wieża”

Pisząc o najlepszych książkach Stephena Kinga według użytkowników Goodreads nie można pominąć cyklu „Mroczna Wieżauważanego przez wielu czytelników za opus magnum pisarza. Licząca osiem powieści seria powstawała w latach 1970-2012 i łączy w sobie elementy fantastyki naukowej, horroru, fantasy, a także westernu. W „Mrocznej Wieży” Stephen King opowiada historię Rolanda Deschaina, ostatniego żyjącego członka bractwa rycerskiego, rewolwerowców. Jego celem jest dotarcie do mitycznej Mrocznej Wieży. 

Najwyżej oceniany jest trzeci tom cyklu „Ziemie Jałowe” (ocena 4,22).

stephen king mroczna wieża
Znajdź książkę na Woblink.com

Dodatek:

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, Stephen King, tłum. Paulina Braiter, ocena 4,34

Równie wysoką oceną jak przedstawione powyżej powieści cieszy się autobiograficzna książka Stephena Kinga, w której autor udziela porad dla początkujących pisarzy, a także zdradza wiele szczegółów ze swojego życia. Opowiada o traumach z dzieciństwa, trudach biedy, okresach picia alkoholu i zażywania narkotyków oraz o niebezpiecznym wypadku samochodowym. W „Jak pisać” zdradza czytelnikom historie konkretnych pomysłów, tekstów i postaci. 

 

 

stephen king jak pisać pamiętnik rzemielśnika książka
Znajdź ebooka na Woblink.com

Stephen King – bestsellery, który musisz przeczytać

Stephen King to autor powieści trzymających w napięciu. Jego książki bez wątpienia zasługują na uwagę i miejsce na naszych półkach.

Lubisz kryminały? Sprawdź nasz ranking najlepszych książek kryminalnych!