Książki fantasy – znamy je z obecności magii, czasem potworów, a z pewnością ze świetnie dopracowanych światów. Erikson, Sanderson, Kuang czy Ziemiański? Oto Top 10 najlepszych książek fantasy, które z pewnością warto przeczytać! Dajcie się wciągnąć do świata pełnego czarowników, sekretnych misji oraz tajemnic, które znajdując się w niepowołanych rękach, mogą wywołać wiele szkód.

 

Jakie są najlepsze serie fantasy?

Spis treści:

  1. Trylogia Mroczne Materie: Philip Pullman
  2. Seria Pan Lodowego Ogrodu: Jarosław Grzędowicz
  3. Cykl Dziedzictwo: Christopher Paolini
  4. Archiwum Burzowego Światła: Brandon Sanderson
  5. Seria Jakub Wędrowycz: Andrzej Pilipiuk
  6. Seria Malazańska Księga Poległych: Steven Erikson
  7. Trylogia Z mgły zrodzony: Brandon Sanderson
  8. Trylogia Wojen Makowych: Rebecca F. Kuang
  9. Seria Dary Anioła: Miasto kości: Cassandra Clare
  10. Trylogia Achaja: Andrzej Ziemiański

Trylogia Mroczne Materie – Philip Pullman

Najlepsze serie fantasy: Zorza polarna - Philip Pullman
Kup audiobooka Zorza polarna na Woblink.com

Ranking książek fantasy należy zacząć od trylogii Mroczne materie. To seria fantasy autorstwa Philipa Pullmana. W jej skład wchodzą „Zorza polarna”, „Delikatny nóż” oraz „Bursztynowa luneta„. Z reguły skierowana jest do młodszych czytelników, jednak Pullman pisząc ją, nie miał sprecyzowanego odbiorcy. Wobec tego zarówno dorośli czytelnicy, jak i ci młodsi, odnajdą w tej serii coś dla siebie.

O czym są Mroczne materie?

To historia dorastania dwójki dzieci, Lyry Belacqua i Willa Parry’ego, oraz ich podróży poprzez światy równoległe. Trylogia umiejscowiona jest w wieloświecie, gdzie razem z dziećmi czytelnik może poruszać się między różnymi równoległymi płaszczyznami czasowymi. W „Zorzy polarnej” historia toczy się w świecie podobnym do naszego, ale styl ubioru przypomina ten z brytyjskiej epoki edwardiańskiej. W „Delikatnym nożu” historia oscyluje między naszym światem, światem z pierwszej powieści oraz z trzeciego tomu, w którym znajduje się miasto Cittàgazze. Natomiast w ostatniej części, „Bursztynowa luneta”, obok wymienionych wcześniej światów pojawia się jeszcze kilka innych.

W trylogii Mroczne materie elementy fantastyczne skupiają się głównie na obecności czarownic bądź opancerzonych niedźwiedzi polarnych, natomiast seria nawiązuje również do pojęć z fizyki, filozofii czy teologii. Trylogię można traktować jako retelling i swoiste odwrócenie „Raju utraconego” Johna Miltona. Tutaj Pullman chwali ludzkość za to, co Milton uważał za najtragiczniejszy grzech pierworodny. Oprócz inspiracji Miltonem, Pullman tworząc Mroczne materie odwoływał się do eseju „O teatrze marionetek” Heinricha von Kleista oraz do dzieł Williama Blake’a. Krytycy często porównywali tę serię z „Opowieściami z Narnii” C. S. Lewisa, „Mostem do Terabithii” Katherine Paterson oraz do „Pułapkami czasu” Madeleine L’Engle.

 

Seria Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz
Kup ebooka lub audiobooka Pan Lodowego Ogrodu na Woblink.com

Pan Lodowego Ogrodu to czterotomowa seria jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy fantastyki, Jarosława Grzędowicza. Wydawana była w latach 2005-2012 i na długie lata zapisała się w sercach czytelników tego gatunku.

O czym jest „Pan Lodowego Ogrodu”?

Oś wydarzeń skupia się wokół Vuko Drakkainena, który dzięki najnowszej technice włada ponadludzkimi zdolnościami. Jego zadaniem jest odnalezienie na jednej z planet, Midgaardzie, kilkorga naukowców, którzy przed laty zaginęli bez śladu. Nie jest to jednak najłatwiejsze zadanie, gdyż na planecie Vuko zastaje zupełnie nową, ale niezwykle rozwiniętą cywilizację. Mieszkańcy Midgaardu są łudząco podobni do Ziemian, ale różnią się obyczajami, kulturą, ilością zębów czy wyglądem oczu. Czym jest Lodowy Ogród i tytułowy Pan Lodowego Ogrodu? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce.

Cykl z reguły zalicza się do science fantasy z uwagi na osadzenie świata w przyszłości, ale jednoczesne pokazanie postaci magów, potworów bądź kapłanów. Seria spotkała się z niezwykłym uznaniem czytelników i jednocześnie jest jedną z najchętniej czytanych i najlepszych serii fantasy w Polsce. Pierwszy tom książki Grzędowicza zdobył wszystkie najważniejsze w Polsce nagrody przyznawane fantastyce, co zdecydowanie sprawiło, że ta seria musiała pojawić się na naszej liścienTop 10 serii fantasy.

 

Cykl Dziedzictwo – Christopher Paolini

Eragon - Christopher Paolini
Kup ebooka lub audiobooka Eragon na Woblink.com

Cykl Dziedzictwo to tetralogia w gatunku fantastyki dla młodzieży autorstwa amerykańskiego pisarza Christophera Paoliniego. Seria jest bardziej znana pod nazwą pierwszego tomu, czyli „Eragon”. Książki z cyklu Dziedzictwo umiejscowione są w fikcyjnym świecie zwanym Alagaësia, który został oryginalnie wymyślony przez pisarza i rządzi się zaskakującymi magicznymi prawami. Co zaskakujące, Christopher Paolini napisał pierwszą wersję „Eragona” w wieku piętnastu lat, gdy skończył wcześniej liceum i oczekiwał na przyjęcie na uniwersytet. Początkowo Paolini wydał książkę metodą self-publishingu w 2001 roku, a dwa lata później podjęło ją duże wydawnictwo.

O czym jest książka „Eragon”?

To pierwszy tom, który rozpoczyna a href=”https://woblink.com/seria/eragon-dziedzictwo-christopher-paolini”>cykl Dziedzictwo. Skupia się na przedstawieniu postaci nastoletniego chłopca, Eragona, który pewnego razu znajduje smocze jajo. Jest to przyczynkiem do rozwoju wielkiej przygody z magią oraz z czarami. Chłopiec wraz ze swoim smokiem o imieniu Saphira starają się poznać lepiej świat pełen magii, a także usunąć z tronu złowieszczego króla Galbatorixa. Z początku cały cykl otrzymywał średnie recenzje od krytyków, jednak sprzedaż bardzo szybko nabrała tempa i jest to obecnie jedna z najczęściej i najchętniej czytanych książek fantasy dla młodzieży. Doczekała się również swojej filmowej adaptacji w 2006 roku z Edem Speleersem, Jeremym Ironsem oraz Johnem Malkovicem.

Na cykl Dziedzictwo składają się cztery książki oraz jeden zbiór historii ze świata Alagaësii:Eragon”, „Najstarszy”„, „Brisingr”, „Dziedzictwo” oraz „Widelec, Wiedźma i smok. Opowieści ze świata Alagaesii Tom 1: Eragon”.

 

Archiwum Burzowego Światła – Brandon Sanderson

książki fantasy, które warto przeczytać: Droga królów - Brandon Sanderson
Kup audiobooka lub ebooka Droga królów na Woblink.com

Archiwum Burzowego Światła to seria książek fantasy amerykańskiego pisarza oraz wykładowcy twórczego pisania, Brandona Sandersona. Cykl jest monumentalnym opus magnum literackim Sandersona i jednocześnie jego największym i najdokładniejszym projektem w całej karierze. Pisarz od samego początku powstania serii zapowiadał, że będzie ona liczyła dziesięć tomów, z czego każdy z nich w polskim tłumaczeniu wynosi około 1000 stron lub więcej. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z największych projektów literackich w świecie fantastyki. Mimo obszerności cechuje go niezwykła dokładność i konsekwentność w zakresie budowania świata, kreowania bohaterów oraz kompleksowego przedstawienia systemu magicznego. Z tego powodu znalazł się w tym rankingu książek fantasy.

Archiwum Burzowego Światła było nominowane do Nagrody Hugo dla najlepszej serii powieści. Natomiast „Droga królów” i „Słowa światłości” były nominowane do nagrody Locusa dla najlepszej powieści fantasy i zdobyły nagrodę Gemmella.

Na cykl będzie składało się dziesięć tomów, a do tej pory w Polsce zostały wydane cztery. Seria składa się z książek:Droga królów”, „Słowa światłości”, „Dawca przysięgi i „Rytm wojny”. Natomiast kiedy pojawi się piąty tom Archiwum Burzowego Światła? Pisarz zapowiedział, że w 2024 roku za granicą ukaże się piąta część cyklu, czyli „Knights of Wind and Truth”, jednak na polską premierę będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

 

Seria Jakub Wędrowycz – Andrzej Pilipiuk

najlepsze serie fantasy: Kroniki Jakuba Wędrowycza - Andrzej Pilipiuk
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Kroniki Jakuba Wędrowycza na Woblink.com

Tym razem przewrotnie na naszej liście najlepszych książek fantasy umieściliśmy serię o Jakubie Wędrowyczu, która w znacznym stopniu parodiuje gatunek, jednak dalej wykorzystując tę estetykę. Cykl o Jakubie Wędrowyczu składa się obecnie z dziesięciu tomów opowiadań, łącznie jest to ponad 100 utworów. Postać Jakuba Wędrowycza po raz pierwszy pojawiła się w opublikowanym w 1996 na łamach „Feniksa” opowiadaniu „Hiena”. Cała seria była wydawana przez ponad dwadzieścia lat, czyli od 2001 roku do 2022.

O czym jest cykl o Jakubie Wędrowyczu?

To historie pastiszowe związane z postacią bohatera, który jednocześnie przedstawia się jako filozof, ale bardziej oscyluje w kierunku wiejskiego pijaczyny. Jednak jest o tyle wyjątkowy, że jest zarówno dowcipnisiem, jak i rycerzem, ale także dziwakiem. Mimo tego, że Pilipiuk bardzo chciał być wspominany jako pisarz poważnej fantastyki to jednak jego seria parodiująca ten gatunek jest jego najpopularniejszą.

Jakub Wędrowycz nie jest jednym z typowych bohaterów powieści fantastycznych. Pisarz kreuje go na raczej odrażającego nie tylko swoim wyglądem, ale również zachowaniem. Wędrowycz nie stroni od bimbru, niepoprawnego zachowania i decyzji, które często można poddać w wątpliwość. Ten wioskowy egzorcysta jest miniaturą skupiającą rozliczne wady i problemy polskiego społeczeństwa, a jednocześnie trudno jest nie przyznać mu w niektórych kwestiach racji. Andrzej Pilipiuk opisuje w cyklu o Jakubie Wędrowyczu siermiężny obraz polskiej rzeczywistości i nie stroni od krytyki tego państwa. Autor w swojej twórczości nie stawia na wymyślanie alternatywnych światów, ale pracuje z materiałem danym mu od dzieciństwa – kreśli w iście groteskowy sposób obraz dobrze znanej nam rzeczywistości.

Jak czytać cykl o Jakubie Wędrowyczu?

Najlepiej chronologicznie według kolejności wydawania książek. Na cykl składa się dziesięć tomów: „Kroniki Jakuba Wędrowycza”, „Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure…”, „Zagadka Kuby Rozpruwacza”, „Wieszać każdy może”, „Homo bimbrownikus”, „Trucizna”, „Konan Destylator”, „Karpie bijem” oraz „Faceci w gumofilcach”.

 

Seria Malazańska Księga Poległych – Steven Erikson

ranking książek fantasy: Ogrody księżyca - Steven Erikson
Kup ebooka Ogrody księżyca na Woblink.com

Malazańska Księga Poległych to seria fantasy kanadyjskiego pisarza Stevena Eriksona, która była wydawana w latach 1999 do 2011. Świat stworzony przez Eriksona nie ma oficjalnej nazwy, chociaż pisarz żartobliwie i pieszczotliwie nazywa go światem Wu. Ta nazwa zyskała popularność wśród fanów jako czułe i nieformalne określenie planety, na której dzieje się akcja książek. Świat Malazański jest kulą ziemską, a właściwie wydaje się być podobny rozmiarami do Ziemi. Do tej pory nie opublikowano jednolitej mapy całej planety, chociaż fani często próbowali ją stworzyć. Seria zyskała szerokie uznanie krytyków, a recenzenci chwalili ogromny zakres dopracowania, złożoność fabuły i charakterystykę. Inni autorzy, tacy jak Glen Cook czy Stephen R. Donaldson okrzyknęli ją arcydziełem porównując wyobraźnię Eriksona do Josepha Conrada, Henry’ego Jamesa, Williama Faulknera czy Fiodora Dostojewskiego.

Jak czytać cykl Malazańska Księga Poległych?

Seria składa się z dziesięciu tomów, które początkowo od trzeciej części były wydawane dwutomowo. Polski wydawca jednak w nowszych wydaniach postanowił zachować integralność wszystkich części. Wobec tego seria prezentuje się następująco: „Ogrody Księżyca”, „Bramy Domu Umarłych”, „Wspomnienie lodu”, „Dom łańcuchów”, „Przypływy nocy”, „Łowcy kości”, „Wicher śmierci”, „Myto ogarów”, „Pył snów”, „Okaleczony Bóg”. To opus magnum Ericksona zdecydowanie zasługuje na uwagę, więc musiało znaleźć się w naszym zestawieniu Top 10 serii fantasy.

 

Trylogia Z mgły zrodzony – Brandon Sanderson

Z mgły zrodzony - Brandon Sanderson
Kup książkę lub ebooka Z mgły zrodzony na Woblink.com

Trylogia Z mgły zrodzony to seria stworzona przez Brandona Sandersona. W jej skład wchodzą trzy tomy Pierwszej Ery, czyli „Z mgły zrodzony”, „Studnia wstąpienia” oraz „Bohater wieków” tworzone w latach 2006-2008. Pomysł na serię Ostatnie Imperium przyszedł Sandersonowi podczas czytania książek o Harry’m Potterze. Autor zastanawiał się nad tym, co by się stało, gdyby istniał świat, w którym to antagonista („czarny pan”) zwyciężył, a bohater przepowiadany przez legendy ostatecznie poniósł klęskę. Jego drugim pomysłem, pierwotnie niepowiązanym, było opowiedzenie historii napadu w scenerii fantasy, pomysł zainspirowany serią filmów Ocean’s . Pisarz rozpoczął swoją pracę nad trylogią „Z mgły zrodzony” w trakcie starnia się o wydanie swojej debiutanckiej książki, czyli „Elantris”.

O czym jest „Z mgły zrodzony”?

Akcja tej trylogii dzieje się na na planecie Scadrial, która jest częścią Cosmere, czyli większego uniwersum stworzonego przez Sandersona. Trylogia Pierwszej Ery, czyli „Z mgły zrodzony”, jest kroniką wysiłków tajnej grupy Allomantów, którzy próbują obalić dystopijne imperium i osiedlić się w nowym świecie. Ten cykl odniósł ogromny sukces i skłonił Sandersona do dalszego rozwijania swojego fikcyjnego uniwersum Cosmere, które obejmuje również Archiwum Burzowego Światła.

Oprócz Pierwszej Ery, Sanderson stworzył również Serię Waxa i Wayne’a (Druga Era), w której skład wchodzą „Stop prawa”, „Cienie tożsamości” oraz „Żałobne opaski”. Akcja tej drugiej serii toczy się około 300 lat po zakończeniu pierwszej trylogii. Opowiada o wyczynach Waxilliuma Ladriana, który jest zmuszony do przeniesienia się do dużego miasta. Tam mężczyzna rozpoczyna śledztwo  w sprawie porwań i rabunków. Trzecia seria zostanie osadzona we wczesnej epoce komputerów z technologią lat 80., gdzie główna bohaterka będzie kobietą. Natomiast czwarta seria ma być operą kosmiczną.

 

Trylogia Wojen Makowych – Rebecca F. Kuang

Wojna makowa - Rebecca F. Kuang
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Wojna makowa na Woblink.com

Trylogia Wojen Makowych to seria fantasy stworzona przez amerykańską pisarkę pochodzenia chińskiego Rebekkę F. Kuang. Cykl jest debiutanckim utworem tejże pisarki, a prawa do jej publikacji wydawca nabył po aukcji przeprowadzonej z okazji 20. urodzin Kuang. „Wojna makowa” odbiła się szerokim echem na międzynarodowej scenie literackiej i od momentu wydania stała się fenomenem. Za swą debiutancką powieść Kuang zdobyła nagrody: Williama L. Crawforda za debiut fantasy, Comptona Crooka za najlepszy debiut powieściowy w 2019 oraz Astounding dla nowego pisarza w 2020. „Wojny Makowe” były również nominowane w 2019 do Nebuli w kategorii najlepsza powieść, Locusa w kategorii najlepszy debiut oraz World Fantasy w kategorii najlepsza powieść. Cała trylogia była w 2021 roku nominowana do najważniejszej nagrody przyznawanej powieściom fantasy, czyli do Nagrody Hugo w kategorii najlepszy cykl. Książki do tej pory zostały przetłumaczone na siedemnaście języków. Jest to więc jedna z najlepszych serii fantasy, które warto przeczytać.

O czym jest „Wojna Makowa”?

Seria fabularnie bazowana jest na chińskiej dynastii Song i na wojnie chińsko-japońskiej. W trylogii poznajemy losy Rin, która z mieszkania w slumsach przenosi się do prywatnej szkoły wojskowej. Następnie obserwujemy jej losy w trakcie największej wojny, która przetaczała się przez wykreowany przez Kuang świat. „Wojna makowa” to trylogia pełna magii, trudnych wyborów oraz moralnie niepoprawnych głównych bohaterów, którzy często podejmują złe decyzje, dzięki czemu wydają się nam bardziej ludzcy. Jeśli zastanawiacie się ile tomów ma Trylogia Wojen Makowych to składają się na nią: „Wojna Makowa”,Republika Smoka” i „Płonący bóg”. Seria zdecydowanie zasługuje na miejsce w naszym zestawieniu „Top 10 serii fantasy”, jednak jest to lektura dla czytelników o silnych nerwach!

 

Seria Dary Anioła: Miasto kości – Cassandra Clare

Miasto kości - Cassandra Clare
Kup książkę lub ebooka Miasto kości na Woblink.com

Dary Anioła to sześciotomowa seria fantasy autorstwa amerykańskiej pisarki Cassandry Clare. Cykl książek był wydawany przez pisarkę w latach 2007-2014. Początkowo książki miały być trylogią, jednak autorka postanowiła dopisać kolejne trzy książki, by w pełny sposób zakończyć całą serię. Cassandra Clare, a właściwie Judith A. Rumelt, to amerykańska pisarka tworząca fantastykę young adult. Na swoim koncie ma nie tylko serię „Dary Anioła”, ale również „Diabelskie maszyny”, „Mroczne intrygi”, „Ostatnie godziny”, „Najstarsze klątwy”, „Magisterium” oraz szereg innych historii ze świata Nocnych Łowców.

O czym są „Dary Anioła”?

To seria Cassandry Clare opowiadająca o rodzie pochodzącym od aniołów, którzy nazywają siebie Nocnymi Łowcami. Tysiące lat temu Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim – pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nocnymi Łowcami. Przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela. Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata. Stają na przeciw krzyżówkom człowieka i demona, wilkołakom, wampirom, czarodziejom i wróżkom. Cała seria skupia się na bohaterach, którzy starają się przeciwdziałać antagonistom nastawionym na zniszczenie świata ludzkiego.

Na serię „Dary Anioła” składa się sześć części: „Miasto kości”, „Miasto popiołów”, „Miasto szkła”, „Miasto upadłych aniołów”, „Miasto zagubionych dusz” oraz „Miasto niebiańskiego ognia”.

 

Trylogia Achaja – Andrzej Ziemiański

najlepsze książki fantasy: Achaja - Andrzej Ziemiański
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Achaja na Woblink.com

Achaja” to trzytomowa powieść fantasy autorstwa polskiego pisarza i architekta Andrzeja Ziemiańskiego, która otwiera cykl kolejnych książek pisarza. Cała seria jest jedną z najchętniej czytanych w Polsce i nieustannie przyciąga do siebie rzesze fanów.

O czym jest „Achaja”?

To jedna powieść w trzech tomach, które były publikowane w latach 2002-2004 nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów. Zawiera w sobie świat pełen elementów magicznych oraz nadprzyrodzonych, które zapewniły Andrzejowi Ziemiańskiemu sukces na polskiej arenie fantasy. Pierwsze dwa tomy nominowane były do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a w 2004 roku drugi tom otrzymał Nagrodę Nautilus. W związku z tym seria „Achaja” musiała pojawić się na naszej liście „Top 10 serii fantasy”.

Andrzej Ziemiański jako autor fantastyki debiutował na łamach „Sigmy” w 1979 opowiadaniem „Zakład zamknięty”. Natomiast debiutem w formie książkowej był zbiór opowiadań „Daimonion” wydany w 1985 roku. W związku z małym popytem na polską fantastykę w latach 90., zdecydował się na wydanie swojej książki „Przesiadka w przedpieklu” pod pseudonimem Patrick Shoughnessy. W 2004 roku wznowił ją jednak pod własnym nazwiskiem. Pisarz przez ponad dekadę nie wydawał książek po to, by wrócić w 2000 jako autor opowiadania „Bomba Heisenberga”.

W przeciwieństwie do książek z lat 80., gdzie występowały głównie nieznane miejsca i angielskie nazwy, Ziemiański zdecydował się osadzić swoje książki po 2000 roku w realiach polskich. Najczęściej historia rozgrywa się we Wrocławiu (jego rodzinnym mieście), a bohaterów wzoruje na znanych sobie ludziach. Największą popularność przyniosła mu „Achaja”, którą zalicza się do gatunku fantasy, choć sam autor zdecydowanie uważa ją za powieść science-fiction.

To już koniec naszej listy „Top 10 serii fantasy, które warto przeczytać”. Mamy nadzieję, że wybierzecie się razem z nami do opisanych w artykule fantastycznych światów!