Znamy laureatów National Book Awards 2021
W środę , 17 listopada poznaliśmy laureatów National Book Awards, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Wśród zwycięzców znaleźli się m.in. Jason Mott i Tiya Miles.
National Book Awards 2021 – znamy laureatów
W trakcie uroczystej gali, która odbyła się 17 listopada, poznaliśmy laureatów National Book Awards. To jedno z najważniejszych wyróżnień literackich nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale w ogóle na świecie. Nagroda przyznawana jest pisarzom i pisarkom pochodzącym z USA. Jedyny wyjątek od tej zasady stanowi kategoria „przekład literacki”. National Book Awards przyznaje się za najlepszą książkę wydaną w roku wręczenia nagrody. Jest to zatem wyróżnienie, które zwraca uwagę na najbardziej aktualną amerykańską literaturę. Przyznaje się ją w pięciu kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja, literatura młodzieżowa oraz przekład literacki.
Laureaci National Book Awards 2021
Laureaci tegorocznej edycji National Book Awards
Podczas tegorocznej, 72 edycji, wyłoniono następujących laureatów:
National Book Awards w kategorii „literatura piękna”:
Jason Mott za książkę „Hell of a Book”
Bohaterem książki „Hell of a Book” jest czarnoskóry pisarz, którzy przemierza kraj, by promować swoją najnowszą powieść. Jak to zwykle bywa, podróż staje się tutaj symboliczna – „Hel of a Book” to tak naprawdę książka o o miłości i odkrywaniu samego siebie. Bohater szuka odpowiedzi na to, co to znaczy być ciemnoskórym w Stanach Zjednoczonych.
Powieść Jasona Motta została określona „mistrzowską”, a jury doceniło ją za „bycie jednocześnie zabawną, wnikliwą i głęboko poruszającą”. Sam autor zadedykował swoją nagrodę „wariatom — wszystkim przybyszom, dziwakom, zastraszanym, osobom tak dziwnym, że nie miały innego wyboru jak tylko zostać źle zrozumianymi przez świat i otaczających ich ludzi”.
National Book Awards w kategorii „literatura faktu”:
Tia Miles za „All That She Carried: The Journey of Ashley’s Sack, a Black Family Keepsake”
W wyróżnionej National Book Awards książce pt. „All That She Carried: The Journey of Ashley’s Sack, a Black Family Keepsake” Tia Miles opowiada o trzech pokoleniach afroamerykańskiej rodziny. Pretekstem do opowieści jest bawełniana torba przekazywana z pokolenia na pokolenie, która staje się niemym świadkiem amerykańskiej historii, w tym brutalnej i dramatycznej historii niewolnictwa.
National Book Awards w kategorii „poezja”:
Martin Espada za „Floaters”
Swoje wiersze Martin Espada dedykuje przede wszystkim buntownikom. Autor jawnie potępia opieszałość rządu w kwestii walki ze skutkami huraganu Maria, który w 2017 roku zdewastował Puerto Rico, skąd pochodzi ojciec Martina. Jury zwróciło uwagę na to, że wiersze, które znalazły się w tomiku „Floaters” „przypominają o sile obserwacji”.
jest synem Portorykańczyka
Zbiór wierszy pt. „Floaters” poświęcony jest buntownikom oraz marzycielom. Potępia także niewystarczającą zdaniem autora reakcję rządu na huragan Maria, który w 2017 roku dotknął m.in. Puerto Rico — ojczyznę jego ojca. „Te wiersze przypominają nam o sile obserwacji, widzenia wszystkiego” – argumentowali swój wybór sędziowie.
National Book Awards w kategorii „literatura młodzieżowa”:
Malinda Lo za „Last Night at the Telegraph Club”
Fabuła książki „Last Night at the Telegraph Club” osadzona jest w 1954 roku. Lata 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych nie były najlepszym miejscem do zakochania się dla dwóch dziewcząt, zwłaszcza w rejonie Chinatown. Bohaterki książki – Lily Hu i Kathleen Miller na zawsze zapamietają moment, w którym minęły migający neon lesbijskiego baru Telegraph Club. Wtedy dziewczyny postanowiły, że zmierzą się ze wszystkimi przeciwnościami losu, byle ich miłość ujrzała światło dzienne.
National Book Awards w kategorii „przekład literacki”:
Elisa Shua Dusapin za „Winter in Sokcho” w tłumaczeniu Aneesy Abbas Higgins
W swojej książce Elisa Shua Dusapin opowiada o trudnej relacji między francusko-koreańską recepcjonistką a francuskim rysownikiem, którzy przybywa do nadmorskiego Sokcho. Czytelnik nie zna imienia bohaterki, może o niej dowiedzieć się tyle, ile wynika z dialogów i jej wizji postrzegania świata. Przybyły do Sokcho Kerrand próbuje w opuszczonym przez turystów mieście znaleźć inspirację do swojej kolejnej książki.
źródło: Lubimy Czytać
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)