Świat obiegła przejmująca wiadomość o śmierci Javiera Maríasa. Marek Krajewski zapowiedział pożegnanie z książkami o Eberhardzie Mocku. Na początku tygodnia na Wawelu stanął Żelazny Tron z Westeros, a Olga Tokarczuk znalazła się na długiej liście nominowanych do National Book Award. Oprócz tego poznaliśmy również laureatów Nagrody Gombrowicza i Nagrody Literacka Podróż Hestii. Prezentujemy woblinkowy przegląd książkoholicznego internetu!

Javier Marías nie żyje

Tomas Nevinson - Javier Marias
Kup książkę papierową Tomas Nevinson na Woblink.com

11 września 2022 roku świat obiegła przejmująca wiadomość o odejściu wybitnego hiszpańskiego pisarza, Javiera Maríasa. Mężczyzna zmarł w niedzielne popołudnie w Madrycie, 20 września skończyłby 71 lat.

Jak przekazał hiszpański dziennik „El Mundo”, pisarz zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim Fundacji im. Jiméneza Diaza. Marías przebywał tam od kilku miesięcy z powodu komplikacji zdrowotnych wynikających z obustronnego zapalenia płuc.

Javier Marías ma na swoim koncie 16 powieści, w tym uznaną przez krytyków trylogię „Twoja twarz jutro”. Oprócz niej na szczególną uwagę zasługują także  „Serce tak białe” oraz „Wszystkie dusze”. W tym roku wydał swoją ostatnią powieść „Tomás Nevinson”.

Swój smutek na Twitterze wyraził również hiszpański premier, Pedro Sánchez, nazywając Maríasa „jednym z wielkich pisarzy naszych czasów” i twierdząc, że jego świadczący o ogromnym talencie dorobek na zawsze będzie miał fundamentalne znaczenie dla hiszpańskiej literatury.

 

Marek Krajewski żegna się z Eberhardem Mockiem

Diabeł stróż - Marek Krajewski
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Diabeł stróż na Woblink.com

Na swoim profilu na Facebooku autor popularnej serii kryminałów retro, Marek Krajewski, ogłosił, że żegna się z przygodami Eberharda Mocka. Pisarz zapowiedział, że „Błaganie o śmierć”, która ma premierę 12 października, będzie ostatnią powieścią z wrocławskim detektywem.

Jesienią 1997 roku Marek Krajewski skończył swoją pierwszą powieść z Eberhardem Mockiem w roli głównej – „Śmierć w Breslau”. Dziś, po blisko 25 latach, żegna się z popularną serią kryminałów i stawia na rozwój w innym kierunku. Jakie będą jego kolejne książki? Tego jeszcze nie wiemy, lecz coś nam mówi, że Marek Krajewski jeszcze nas zaskoczy!

Książki z Eberhardem Mockiem, funkcjonariuszem policji kryminalnej, rozgrywają się we Wrocławiu. Na cykl składa się dziesięć książek: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Głowa Minotaura”. W 2016 roku ukazał się pierwszy tom retrospektywnego cyklu pt. „Mock”, w którym czytelnicy mogą poznać pierwsze lata kariery tytułowego bohatera. W 2017 ukazał się drugi tom „Mock. Ludzkie zoo”, następnie „Mock. Pojedynek”, a w 2019 roku do księgarń trafił „Mock. Golem”. Najnowsze tomy z cyklu o Eberhardzie Mocku to „Moloch” (2020) i „Diabeł stróż” (2021).

A czego możemy spodziewać się po „Błaganiu o śmierć“, czyli ostatnim tomie przygód Mocka? W swoim poście na Facebooku Marek Krajewski komentuje ją w ten sposób:

„Błaganie o śmierć“ jest powieścią wyjątkowo mocno osadzoną w realiach wczesnej Republiki Wiemarskiej, której codzienność była dla wielu realizacją apokaliptycznych proroctw. Dławiąca bieda i ostentacyjne bogactwo, barokowe apartamenty przemysłowców w Rynku i bezokienne nory gruźlików na Nadodrzu, przekupni sportowcy i groźna mafia Bractwa Pierścieniowców, zdemobilizowani żołnierze i polityczni manipulanci, fałszywa filantropia i potworne zboczenia. To wszystko jest w tej pożegnalnej powieści z Mockiem.

 

Olga Tokarczuk wśród nominowanych do długiej listy The National Book Award 2022

Księgi Jakubowe - Olga Tokarczuk
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Księgi Jakubowe na Woblink.com

Ogłoszono listę książek nominowanych do długiej listy The National Book Award, a wśród nich znalazła się ponownie książka Olgi Tokarczuk! Na liście nominowanych pojawiła się powieść Olgi Tokarczuk „The Books of Jacob” („Księgi Jakubowe”) w przekładzie Jennifer Croft.

Polska noblistka pojawiła się wśród nominowanych w kategorii przekład już trzeci raz! Wcześniej w ścisłym finale The National Book Award znalazła się książka „Flights” („Bieguni”) Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft oraz „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead” („Prowadź swój pług przez kości umarłych”) w tłumaczeniu Antoni Lloyd-Jones.

Dziesięć tytułów na tegorocznej długiej liście w kategorii przekład zostało pierwotnie napisanych w dziewięciu różnych językach: arabskim, duńskim, francuskim, niemieckim, japońskim, norweskim, perskim, polskim i hiszpańskim. Wśród tegorocznych dominowanych pojawiły się takie tytuły jak:

  • „A New Name: Septology VI-VII”, Jon Fosse w przekładzie z norweskiego Damion Searls
  • „Seasons of Purgatory”, Shahriar Mandanipour w przekładzie z perskiego Sara Khalili
  • „Kibogo”, Scholastique Mukasonga, przekład z francuskiego Mark Polizzotti
  • „Jawbone”, Mónica Ojeda, przekład z hiszpańskiego Sarah Booker
  • „The Employees”, Olga Ravn, przekład z duńskiego Martin Aitken
  • „Seven Empty Houses”, Samanta Schweblin, przekład z hiszpańskiego Megan McDowell
  • „Where You Come”, Saša Stanišić, przekład z niemieckiego Damion Searls („Skąd”, Wydawnictwo Książkowe Klimaty)
  • „Scattered All Over the Earth”, Yoko Tawada, przekład z japońskiego Margaret Mitsutani
  • „The Books of Jacob”, Olga Tokarczuk, przekład z polskiego Jennifer Croft („Księgi Jakubowe”)

Finaliści ze wszystkich z pięciu kategorii (fikcja literacka, poezja, literatura faktu, literatura tłumaczona na język angielski i literatura młodzieżowa) zostaną wyłonieni 4 października, a zwycięzca zostanie ogłoszony podczas ceremonii wręczenia nagród 16 listopada.National Book Award 2022

 

 

Na Wawelu stanął Żelazny Tron z Westeros

Ogień i krew - George R. R. Martin
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Ogień i krew. Część I na Woblink.com

W poniedziałek, 20 września 2022 roku, na tarasie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie stanął Żelazny Tron! Jest on dobrze znany wszystkim fanom George’a R. R. Martina, a w szczególności książki i serialu „Gra o tron” oraz nowej produkcji HBO „Ród smoka”.

Jaskinia, zwana Smoczą Jamą, znajdująca się u podnóża Wawelu wedle legend miała być kryjówką mitycznej postaci krakowskiego Smoka. Od czasu powstania tej opowieści (na przełomie XII i XIII wieku) Wawel na całym świecie kojarzony jest z obecnością smoków. Wobec tego nie mogło zabraknąć tych wyobrażonych przez George’a R. R. Martina! Poza ogromnym tronem, który ma ponad 2,8 metra wysokości, 3,4 metra głębokości i 3,8 metra szerokości, na wzgórzu wawelskim pojawiły się także ślady smoków Targaryenów. Można przejść się obok czaszki wielkiego Baleriona oraz zobaczyć smocze jaja, z których niedługo mogą wykluć się nowe smoki.

 

Ekspozycja otwarta jest do niedzieli 25 września 2022 w godzinach od 10:00 do 20:00.

 

(fot. Maja Zdanowska/HBO Max Polska)
(fot. Maja Zdanowska/HBO Max Polska)

 

 

Poznaliśmy laureatów Nagrody Gombrowicza i Nagrody Literacka Podróż Hestii

Wrzesień jest miesiącem przyznawania najważniejszych nagród literackich. W poprzednich postach pisaliśmy o finalistach Nagrody Bookera, Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej AngelusTym razem poznaliśmy laureatów Nagrody Gombrowicza oraz Nagrody Literacka Podróż Hestii.

Niejedno - Barbara Woźniak
Kup ebooka Niejedno na Woblink.com

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest przyznawana autorkom i autorom prozy artystycznej za ich debiutancką lub drugą wydaną książkę. Nagroda została ustanowiona w roku 2015, a honorowym patronatem objęła ją żona polskiego pisarza, Rita Gombrowicz. W tym roku nagrodzona została Barbara Woźniak za powieść „Niejedno”.

Członkini jury, Zofia Król, zauważyła przy wręczaniu nagrody:

W czasach, w których łatwo głosimy tezy o fatalnym stanie polskiej literatury fabularnej, Barbara Woźniak proponuje pełnowymiarową powieść o starości, chorobie, opiece, marności pracy akademickiej i znużeniu życiem. Splata ją sprawnie z wątkami przemyśleń i lektur głównego bohatera.

Natomiast Mateusz Pakuła został wyróżniony miesięczną rezydencją we francuskim Vence za książkę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

 

Stan splątania - Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Kup ebooka Stan splątania na Woblink.com

Nagroda Literacka Podróż Hestii stawia sobie za cel wskazywanie książek, które mogą trafić do nowego kanonu literatury dziecięco młodzieżowej. Jury, które przyznaje nagrodę bierze pod uwagę powieści, opowiadania i powieści graficzne przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, które zostały oryginalnie napisane w języku polskim i po raz pierwszy wydane w 2021 roku. Łącznie do tej edycji Nagrody zgłoszono 83 książki. Tegoroczną laureatką została Roksana Jędrzejewska-Wróbel za wydaną w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego książkę „Stan splątania”.

Fragment laudacji dla autorki brzmiał następująco:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel podjęła się bardzo trudnego zadania opowiedzenia o ludziach, którzy nigdzie się nie mieszczą. „(…) ani na placu zabaw, ani w oczekiwaniach rodziców i nauczycieli. Nieustannie wyrastają z ubrań, ale wciąż nie są dorośli. Uwięzieni w fazie poczwarki nie przynależą nigdzie, za to drażnią wszystkich. A co najgorsze – także samych siebie”.

W 2021 roku nagrodę otrzymała Katarzyna Ryrych za książkę „Lato na Rodos”.

To wszystko na dziś, ale już teraz zapraszamy Was na kolejny przegląd książkoholicznego internetu. Bądźcie z nami!