Znamy nominacje do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej
Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. To wyróżnienie przyznawane jest przez Parlament Europejski od 2009 roku. Nagradzani są autorzy i autorki książek z 41 krajów, które biorą udział w programie Unii Europejskiej – „Kreatywna Europa”. Celem nagrody jest promowanie różnorodności współczesnej literatury europejskiej.
Nagroda Literacka Unii Europejskiej solidarna z Ukrainą
Do tej pory Nagroda Literacka Unii Europejskiej była przyznawana w cyklu trzyletnim, tak by uhonorować jednego autora bądź autorkę z każdego kraju biorącego udział w programie „Kreatywna Europa”. W tym roku nagroda zmienia formułę. Siedmioosobowe europejskie jury przyzna wyróżnienie jednemu zwycięzcy oraz pięć wyróżnień specjalnych. Dziś podano listę czternastu nominowanych autorów z czternastu krajów.
Jury ogłosiło również, że w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie, Nagroda „pozostaje zaangażowana w celebrowanie różnorodnej literatury i kultur, co jest szczególnie ważne w tych niepewnych czasach. Konsorcjum EUPL ma zaszczyt umieścić nominację z Ukrainy na liście nominacji w roku 2022. Solidaryzujemy się z Ukrainą, a w szczególności z ukraińskimi pisarzami, tłumaczami, wydawcami, księgarzami i bibliotekarzami. Cztery lata temu EUPL miała pierwszą ukraińską laureatkę, Haskę Shyyan, a w 2022 roku Ukraiński Instytut Książki nominował Eugenię Kuzniecową. Wraz ze społecznością książkową na całym świecie konsorcjum EUPL potępia rosyjskie ataki i wzywa do przywrócenia pokoju na Ukrainie”.
Nagroda Literacka Unii Europejskiej – nominacje
Nagroda Literacka Unii Europejskiej przyznawana jest w trzyletnim cyklu. Oznacza to, że wszystkie kraje biorące udział w programie „Kreatywna Europa” podzielone są na trzy grupy, tak by w ciągu trzech lat pisarz lub pisarka każdego z nich miał szansę na nominację lub nagrodę. W tym roku nominowani są autorzy z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Belgii, Gruzji, Grecji, Irlandii, Włoch, Litwy, Macedonii Północnej, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii i Ukrainy. Laureata bądź laureatkę poznamy podczas ceremonii otwarcia Paryskich Targów Książki, która odbędzie się 21 kwietnia 2022 roku. EUPL jest organizowany przez konsorcjum stowarzyszeń składających się z Federacji Wydawców Europejskich (FEP) oraz Europejskiej i Międzynarodowej Federacji Księgarzy (EIBF), przy wsparciu Komisji Europejskiej.
- Austria: Peter Karoshi, Zu den Elefanten,Wydawca: Leykam Verlag
- Bośnia i Hercegowina: Slađana Nina Perković, U Jarku, Wydawca: Imprimatur
- Belgia: Gaea Schoeters, Trofee, Wydawca: Uitgeverij Querido
- Gruzja: ივა ფეზუაშვილი (Iva Pezuashvili), ბუნკერი, Wydawca: ინტელექტი (Intelekt)
- Grecja: Τάκης Καμπύλης (Takis Kampylis), Γενικά Συμπτώματα (Generla Symptoms), Wydawca: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ (Kastaniotis)
- Irlandia: Tadhg Mac Dhonnagain, Madame Lazare, Wydawca: Futa Fata
- Włochy: Daniele Mencarelli, Sempre tornare, Wydawca: Mondadori
- Litwa: Tomas Vaiseta, Ch., Wydawca: Baltos lankos
- Macedonia Północna: Владимир Јанковски (Vladimir Jankovski), Скриени желби, немирни патувања (Hidden Desires, Restless Travels), Wydawca: Антолог (Anthology)
- Norwegia: Kjersti Anfinnsen, Øyeblikk for evigheten, Wydawca: Kolon forlag
- Rumunia: Raluca Nagy, Teo de la 16 la 18 (Cléo od 5 do 7), Wydawca: Nemira
- Słowacja: Richard Pupala, Ženy aj muži, zvieratá, Wydawca: Lindeni
- Hiszpania: Jacobo Bergareche, Los días perfectos (Perfect days), Wydawca: Libros del Asteroide
- Ukraina: Євгенія Кузнєцова (Eugenia Kuznetsova), Спитайте Мієчку (Ask Miyechka), Wydawca: Видавництво Старого Лева (Wydawnictwo Stary Lew)
Polscy laureaci Nagrody Literackiej Unii Europejskiej
W związku z tym, że Nagroda Literacka Unii Europejskiej przyznawana jest w cyklach trzyletnich, polscy autorzy mieli szansę otrzymać ją cztery razy. W 2009 roku wyróżniony został Jacek Dukaj za monumentalną powieść „Lód”. Trzy lata później Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za „Pensjonat”. Kolejnymi laureatkami były pisarki – w 2015 roku wyróżniona została Magdalena Parys za powieść „Magik”, a w 2019 roku Nagroda powędrowała w ręce Marty Dzido.
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)