Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. To wyróżnienie przyznawane jest przez Parlament Europejski od 2009 roku. Nagradzani są autorzy i autorki książek z 41 krajów, które biorą udział w programie Unii Europejskiej – „Kreatywna Europa”. Celem nagrody jest promowanie różnorodności współczesnej literatury europejskiej. 

Nagroda Literacka Unii Europejskiej solidarna z Ukrainą

Do tej pory Nagroda Literacka Unii Europejskiej była przyznawana w cyklu trzyletnim, tak by uhonorować jednego autora bądź autorkę z każdego kraju biorącego udział w programie „Kreatywna Europa”. W tym roku nagroda zmienia formułę. Siedmioosobowe europejskie jury przyzna wyróżnienie jednemu zwycięzcy oraz pięć wyróżnień specjalnych. Dziś podano listę czternastu nominowanych autorów z czternastu krajów.

Jury ogłosiło również, że w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie, Nagroda „pozostaje zaangażowana w celebrowanie różnorodnej literatury i kultur, co jest szczególnie ważne w tych niepewnych czasach. Konsorcjum EUPL ma zaszczyt umieścić nominację z Ukrainy na liście nominacji w roku 2022. Solidaryzujemy się z Ukrainą, a w szczególności z ukraińskimi pisarzami, tłumaczami, wydawcami, księgarzami i bibliotekarzami. Cztery lata temu EUPL miała pierwszą ukraińską laureatkę, Haskę Shyyan, a w 2022 roku Ukraiński Instytut Książki nominował Eugenię Kuzniecową. Wraz ze społecznością książkową na całym świecie konsorcjum EUPL potępia rosyjskie ataki i wzywa do przywrócenia pokoju na Ukrainie”.

Nagroda Literacka Unii Europejskiej – nominacje

Nagroda Literacka Unii Europejskiej przyznawana jest w trzyletnim cyklu. Oznacza to, że wszystkie kraje biorące udział w programie „Kreatywna Europa” podzielone są na trzy grupy, tak by w ciągu trzech lat pisarz lub pisarka każdego z nich miał szansę na nominację lub nagrodę. W tym roku nominowani są autorzy z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Belgii, Gruzji, Grecji, Irlandii, Włoch, Litwy, Macedonii Północnej, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii i Ukrainy. Laureata bądź laureatkę poznamy podczas ceremonii otwarcia Paryskich Targów Książki, która odbędzie się 21 kwietnia 2022 roku. EUPL jest organizowany przez konsorcjum stowarzyszeń składających się z Federacji Wydawców Europejskich (FEP) oraz Europejskiej i Międzynarodowej Federacji Księgarzy (EIBF), przy wsparciu Komisji Europejskiej.

 • Austria: Peter KaroshiZu den Elefanten,Wydawca: Leykam Verlag
 • Bośnia i Hercegowina: Slađana Nina PerkovićU Jarku, Wydawca: Imprimatur
 • Belgia: Gaea SchoetersTrofee, Wydawca: Uitgeverij Querido
 • Gruzja: ივა ფეზუაშვილი (Iva Pezuashvili)ბუნკერი, Wydawca: ინტელექტი (Intelekt)
 • Grecja: Τάκης Καμπύλης (Takis Kampylis)Γενικά Συμπτώματα (Generla Symptoms), Wydawca: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ (Kastaniotis)
 • Irlandia: Tadhg Mac DhonnagainMadame Lazare, Wydawca: Futa Fata
 • Włochy: Daniele MencarelliSempre tornare, Wydawca: Mondadori
 • Litwa: Tomas VaisetaCh., Wydawca: Baltos lankos
 • Macedonia Północna: Владимир Јанковски (Vladimir Jankovski)Скриени желби, немирни патувања (Hidden Desires, Restless Travels), Wydawca: Антолог (Anthology)
 • Norwegia: Kjersti AnfinnsenØyeblikk for evigheten, Wydawca: Kolon forlag
 • Rumunia: Raluca NagyTeo de la 16 la 18 (Cléo od 5 do 7), Wydawca: Nemira
 • Słowacja: Richard PupalaŽeny aj muži, zvieratá, Wydawca: Lindeni
 • Hiszpania: Jacobo BergarecheLos días perfectos (Perfect days), Wydawca: Libros del Asteroide
 • Ukraina: Євгенія Кузнєцова (Eugenia Kuznetsova)Спитайте Мієчку (Ask Miyechka), Wydawca: Видавництво Старого Лева (Wydawnictwo Stary Lew)

Polscy laureaci Nagrody Literackiej Unii Europejskiej

W związku z tym, że Nagroda Literacka Unii Europejskiej przyznawana jest w cyklach trzyletnich, polscy autorzy mieli szansę otrzymać ją cztery razy. W 2009 roku wyróżniony został Jacek Dukaj za monumentalną powieść „Lód”. Trzy lata później Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za „Pensjonat”. Kolejnymi laureatkami były pisarki – w 2015 roku wyróżniona została Magdalena Parys za powieść „Magik”, a w 2019 roku Nagroda powędrowała w ręce Marty Dzido.