W wieku 94 lat w Paryżu zmarł najważniejszy pisarz czeskiej sceny literackiej – Milan Kundera. Był autorem wielu powieści, m.in. „Nieznośna lekkości bytu”, „Księga śmiechu i zapomnienia” czy „Sztuka powieści”.

11 lipca zmarł Milan Kundera, jeden z najważniejszych pisarzy literatury czeskiej. Wiadomość o śmierci Milana Kundery podała agencja Reutera za publiczną czeską telewizją. Kundera był znany wszystkim przede wszystkim z niezapomnianych powieści, takich jak „Nieznośna lekkość bytu”, „Księga śmiechu i zapomnienia” czy „Sztuka powieści”. Tworzył również powieści po francusku.

Kim był Milan Kundera? Pisarz należał do pokolenia, które nie zaznało przedwojennej, wolnej Czechosłowacji. W 1984 roku opublikował swoje najbardziej znane dzieło, czyli powieść „Nieznośna lekkość bytu”. W 1990 roku wydał ostatnią powieść napisaną w języku czeskim, Nieśmiertelność. Późniejsze utwory tworzył w języku francuskim. Jego prace były tłumaczone na liczne języki świata, m.in. na angielski, niemiecki, hiszpański, grecki i polski. Milan Kundera często był wymieniany jako potencjalny laureat Literackiej Nagrody Nobla. 

 

Najbardziej znane dzieło Milana Kundery – „Nieznośna lekkość bytu”

„Nieznośna lekkość bytu” to najbardziej znane i doceniane dzieło niedawno zmarłego czeskiego pisarza. Nazywane jest arcydziełem literatury czeskiej, ale również literatury światowej. Po raz pierwszy powieść została wydana w 1984 roku, a niedługo później doczekała się głośnej filmowej adaptacji z Danielem Day-Lewisem i Juliette Binoche. Kundera jednak nie był zadowolony z adaptacji i od tej pory nie wyraził zgody na adaptację żadnego z jego dzieł.

W „Nieznośnej lekkości bytu” poznajemy burzliwy związek Teresy i Tomasza. Ich relacja odbiega od prawdziwej miłości – nieskomplikowanej i łatwej, a jednak czytelnik z zapartym tchem czyta o relacjach głównych bohaterów. Ich związek staje się tłem do rozważań nad naturą ludzką oraz nad decyzjami, które podejmujemy w życiu. Dodatkowo Kundera w swojej książce podejmuje temat roli przypadku oraz niemożliwości powtórzenia żadnego ludzkiego wydarzenia, przez co życie nabiera tytułowej pozornej lekkości. Pytanie jednak czy ta lekkość nie jest właśnie największym ludzkim ciężarem?

Kundera nigdy nie był uważany za pisarza politycznego, chociaż nie stronił od tematów związanych z komentowaniem współczesnego świata. Wątki polityczne, znane z jego wczesnych dzieł, znikają z czasem na rzecz rozważań filozoficznych. Styl pisania Kundery jest inspirowany dziełami niemieckiego filozofa Nietzschego. Prace pisarza często odnosiły się do muzyki, ale bardzo lubił odnosić się również w swoich tekstach w sprawie czeskiego folku.

 

Zdjęcie wyróżniające: © Elisa Cabot