Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsze książki młodzieżowe na lato
- TOP10: Najlepsze książki na wakacje dla młodzieży – lato 2024
- Polecane książki w ofercie Woblink
- Najlepsze książki młodzieżowe na lato 2023 – TOP10
- Najlepsze książki młodzieżowe na lato 2022 – TOP10
TOP10: Najlepsze książki na wakacje dla młodzieży – lato 2024
Książki młodzieżowe są jednymi z najchętniej czytanych gatunków na świecie. Za sprawą TikToka literatura dla młodzieży stała się coraz bardziej popularna i wielu wydawców (zagranicznych oraz polskich) coraz częściej sięga po wydawanie tytułów YA. Wątki związane z dorastaniem, pierwszą miłością bądź na temat problemów spotykanych w szkole często pojawiają się w tego typu książkach. Coraz częściej można jednak obserwować w literaturze młodzieżowej również zwrot w kierunku poznawania swojej tożsamości i odkrywania siebie samego, a także książki dla młodzieży stają się odskocznią od świata rzeczywistego. W tym poście skupimy się na tym jakie są najlepsze książki młodzieżowe na lato.
W trakcie błogiego letniego wolnego często pojawia się to fundamentalne dla książkoholika pytanie: co czytać w wakacje? Wobec tego przychodzimy z pomocą i wybraliśmy dla was najlepsze książki młodzieżowe na lato, z którymi na pewno będziecie się dobrze bawić. Zebraliśmy takie pozycje, które z pewnością dostarczą wielu wzruszeń, ale również poruszają ważniejsze tematy. W poniższej liście znajdziecie najnowsze tytuły z roku 2024 oraz te nieco starsze, które wybraliśmy z myślą o nadchodzących urlopach. Pojawiają się książki młodzieżowe na lato o wiele bardziej nastawione na zgłębianie tematu dorastania i pierwszej miłości, ale również takie, w których komentują się szersze problemy współczesnej młodzieży.
Iron Flame. Żelazny płomień – Rebecca Yarros, tłum. Sylwia Chojnacka, Wydawnictwo Filia
Tegoroczną listę najlepszych książek młodzieżowych na lato 2024 otwiera „Iron Flame. Żelazny płomień”, czyli drugi tom bijącej rekordy popularności serii „ Empireum”. Pierwsza część pt. „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło” zagwarantowała autorce pierwsze miejsce na liście New York Timesa.
„W trakcie pierwszego roku część z nas traci życie. W trakcie drugiego reszta traci człowieczeństwo” – Xaden Riorson
W „Żelaznym płomieniu” czytelnicy poznają dalsze losy Violet i Xadena. Dziewczyna zaczyna prawdziwy trening i już się zastanawia, jak to przetrwa. Nie chodzi o to, że jest wyczerpujący, brutalny czy stworzony do przesuwania progu bólu kadetów do granic wytrzymałości. Problem stanowi nowy wicekomendant. Zdecydowanie postawił sobie za punkt honoru udowodnienie Violet, że jest bezsilna. Jednak Violet wciąż cechuje spryt i żelazna wola.
Córka dymu i kości – Laini Taylor, tłum. Joanna Krystyna Radosz, Wydawnictwo Moondrive
Kolejna jest „Córka dymu i kości” Laini Taylor. To pierwszy tom otwierający bestsellerową serię fantasty dla młodzieży.
Niebieskowłosa Karou zdobywa zęby dla swojego opiekuna z baranimi rogami. Wychowana przez chimery nie boi się korzystać z magii i używa jej nawet do spełniania najmniejszych zachcianek. Nie wie jeszcze, że ich cena jest o wiele wyższa niż mogło by się jej wydawać – do czasu, kiedy jej przybrana rodzina znika bez śladu.
Akiva od dawna nie poznałtak intrygującej dziewczyny jak Karou. Z zaskoczeniem odkrywa, że coś przyciąga go do tej wyjątkowej śmiertelniczki. By się przekonać co to jest, musi podążać za Karou jak cień.
Susza – Maria Krasowska, Wydawnictwo You&YA
„Susza” to druga część serii Fala Marii Krasowskiej, blogerki, pisarki, podróżniczki, akrobatki i tancerki.
Od koszmarnego tsunami, które wywróciło do góry nogami życie mieszkańców Bali, minął już miesiąc . W tym czasie Sydney i Elvis zdążyli się w sobie zakochać, a następnie pokłócić się tak spektakularnie, że teraz każde z nich zostało samo. Chociaż tak naprawdę tylko Elvis został sam, bo siostry mają dodatkowe towarzystwo.
Zapasy żywności szybko się kończą. Vi, którzy przeżyli, są gotowi zrobić wszystko, żeby zaspokoić głód. Trudne czasy wymagają trudnych decyzji, a jedna z nich znowu łączy ze sobą drogi nastolatków.
Czy dziewczyna będzie w stanie zaufać komuś, kto już raz tak bardzo ją zawiódł?
The Inheritance Games – Jennifer Lynn Barnes, tum. Krzysztof Puawski, Wydawnictwo Must Read
Pierwszy tom bestsellerowej trylogii Jennifer Lynn Barnes pełnej zwrotów akcji, sekretów i niebezpieczeństw.
Avery Grambs chce przetrwać szkołę średnią i zdobyć stypendium, a wszystko to żeby jak najszybciej uciec od swojego dotychczasowego życia. Wszystko zmienia się, kiedy po śmierci miliardera Tobiasa Hawthorne’a niespodziewanie okazuje się, że mężczyzna zostawił praktycznie cały majątek właśnie jej.
Czy to jakiś podstęp? Avery nie ma pojęcia czego się spodziewać. W końcu nigdy nie widziała Tobiasa Hawthorne’a. Żeby otrzymać swoje dziedzictwo, dziewczyna musi przenieść się do ogromnego, pełnego sekretnych przejść i zagadek Hawthorne House. Sprawy komplikują się, kiedy okazuje się, że budynek jest zajmowany również przez rodzinę, którą właśnie wywłaszczył stary miliarder. Jego wnuki były przekonane, że odziedziczą fortunę.
Czy Avery jest oszustką, czy też ostatnią zagadką dziadka, który uwielbiał wszystkich zaskakiwać? Uwięziona w świecie bogactwa dziewczyna zostanie wciągnięta w niezwykle niebezpieczną grę.
Seria Igrzyska śmierci – Suzanne Collins, tłum. Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz, Wydawnictwo Media Rodzina
„Igrzyska śmierci” to jedna z najpopularniejszych serii w literaturze młodzieżowej. Pierwszy tom ukazał się w Polsce w 2009 roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina i od razu podbił serca czytelników. Następne części – „W pierścieniu ognia” i „Kosogłos” ugruntowały pozycję Suzanne Collins wśród topowych autorów książek dla młodzieży.
Główna bohaterka „Igrzysk śmierci”, Katniss Everdeen, mieszka w państwie Panem, powstałym na terenie dawnych Stanów Zjednoczonych. Bohaterka zostaje zmuszona do wzięcia udziału w corocznych Głodowych Igrzyskach, gdzie w wyniku losowania wybieranych jest 24 uczestników, którzy muszą stoczyć walkę na śmierć i życie. Cały turniej jest transmitowany przez telewizję. Wygrany może być tylko jeden…
Aurora – Agata Gładysz, Wydawnictwo OdyseYA
Słoneczna Werona, stara księgarnia i wakacje! Czy istnieje lepszy scenariusz na pierwszą miłość?
Aurora właśnie skończyła liceum i postanawia zrobić najbardziej szaloną rzecz w swoim życiu – wsiąść w zupełnie przypadkowy samolot! Los zadecydował, że dziewczyna poleci do słonecznej, pachnącej lawendą i rozmarynem Werony. Na miejscu będzie musiała zmierzyć się z największym życiowym wyzwaniem, czyli miłością.
Will stale żyje na walizkach. Pomiędzy jedną a drugą podróżą stara się odnaleźć samego siebie. Szybko okaże się, że w Weronie przyjdzie mu odnaleźć kogoś innego… Ten ktoś nosi imię Aurora i ma niesamowicie zielone oczy. Czy serce Willa jest gotowe na taki przewrót? Szczególnie kiedy do gry dołączy ten drugi?
Tak jest okej – Nina Lacour, tłum. Anna Pliś, Wydawnictwo Jaguar
Kolejną powieścią, po którą warto sięgnąć w te wakacje jest „Tak jest okej” Niny Lacour. To przejmująca i piękna opowieść o żalu oraz sile przyjaźni. Tytuł ten został wyróżniony nagrodą The Michael L. Printz Award 2018.
Marin nie utrzymuje kontaktów z nikim ze swojego dawnego życia. Nikt nie zna prawdy o tych ostatnich tygodniach. Nawet jej najlepsza przyjaciółka na całym świecie, Mabel. Jednak Marin wciąż czuje, jak przyciąga ją wszystko to, od czego starała się uciec.
Teraz, kilka miesięcy później Marin czeka na odwiedziny Mabel. Dziewczyna będzie musiała zmierzyć się z tym wszystkim, co pozostawiła bez słowa komentarza i stawić czoła samotności.
Radio Silence – Alice Oseman, tłum. Nina Lubiejewska, Wydawnictwo Jaguar
W zestawieniu najlepszych książek na lato nie mogło zabraknąć Alice Oseman, autorki serii bestsellerowych komiksów „Heartstopper”. Tym razem polecamy „Radio Silence”.
Frances marzy o tym, żeby dostać się na uniwersytet. Uczy się całymi dniami i nie pozwoli, żeby cokolwiek stanęło jej na drodze do osiągnięcia celu. W jej pieczołowicie uporządkowany świat zaczynają jednak wkraczać wątpliwości. A to wszystko za sprawą Aleda, twórcy swojego ulubionego podcastu. Frances pierwszy raz w życiu doświadcza prawdziwej przyjaźni i postanawia odkryć, kim tak naprawdę pragnie być. Zanim to się stanie, dziewczyna będzie musiała stawić czoła przeszłości i rozprawić się z nią raz na zawsze.
Dom sióstr marnotrawnych – Krystal Sutherland, tłum. Kaja Makowska, Wydawnictwo We need YA
„Dom sióstr marnotrawnych” Krystal Sutherland to połączenie powieści młodzieżowej z horrorem. Głównymi bohaterkami są siostry Hollow, Iris, Grey i Vivi. Kiedy były dziećmi, zniknęły z ulicy jednego ze szkockich miast. Wróciły miesiąc później. Nie pamiętały gdzie były, ani co się z nimi działo. Ich włosy stały się białe, a oczy czarne. Ludzie zaczęli uważać je za nieznośnie piękne i niewytłumaczalnie niebezpieczne.
Grey i Vivi wiodą życie według własnych zasad i z dala od domu. Najmłodsza z sióstr, Iris, stara się dopasować do otoczenia i skończyć szkołę średnią. Jednak kiedy Grey znika, pozostawiając tajemnicze wskazówki, jedyną szansą na jej odnalezienie jest rozwiązanie zagadki tego, co przydarzyło się im w dzieciństwie.
Siostry stają twarzą w twarz z przerażającymi zjawiskami nadprzyrodzonymi. Im bliżej są prawdy, tym bardziej zaczynają rozumieć, że Grey od lat skrywa mroczny sekret.
Krew, która nas dzieli – Edyta Prusinowska, Wydawnictwo Moondrive
Na koniec przedstawiamy opowieść o wampirach w wydaniu Edyty Prusinowskiej, autorki takich powieści jak „Opowiem o tobie gwiazdom” i „Truskawkowy blond”.
Dakota chce dostać się na studia medyczne i nie zamierza zrezygnować ze swoich marzeń. Dlatego kiedy kolega z klasy prosi ją o korepetycje, dziewczyna zgadza się bez wahania. W końcu to doskonała okazja, żeby powtórzyć cały materiał. W dodatku Henry jest dość intrygujący.
Niespodziewanie spokojne życie sennego miasteczka przerywa tajemnicza śmierć jednego z nauczycieli, a Dakota i Henry znaleźli się w centrum wszystkich wydarzeń.
Stopniowo okazuje się, że Windermore skrywa wiele tajemnic. Niektóre nieodwracalnie zamkną Henry’emu i Dakocie drogę powrotu do normalnego życia.
Najlepsze książki młodzieżowe na lato 2023 – TOP10
Rodzina Monet – Weronika Marczak, Wydawnictwo You&YA
„Rodzina Monet” to bestsellerowa seria powieści młodzieżowych Weroniki Marczak. Cykl okazał się gigantycznym sukcesem wydawniczym i fenomenem wśród polskiej literatury Young Adult.
Główną bohaterką serii jest Hailie Monet. W pierwszym tomie „Rodzina Monet. Skarb” czytelnicy poznają ją jako piętnastolatkę, która właśnie straciła dwie najukochańsze osoby: mamę i babcię. Z pełnego miłości domu trafia do luksusowej willi w Pensylwanii zamieszkanej przez pięciu władczych i zdystansowanych mężczyzn, którzy przyjmują nastolatkę w zdecydowanie chłodny sposób.
Will, Vincent, Dylan, Shane i Tony to starsi bracia Hailie, o których istnieniu nie miała wcześniej pojęcia. Dziewczyna tęskni za ukochaną mamą i czuje się zagubiona w nowej rzeczywistości. Doskwiera jej również brak zrozumienia ze strony nowo poznanego rodzeństwa. Pozornie w nowym domu jest wszystko, o czym tylko może marzyć nastolatka: najlepsze w stanie prywatne liceum, drogie ubrania czy stylowy mundurek. Jednak Hailie czuje się samotna. Na dodatek z każdym dniem odkrywa, że życie jej braci pełne jest niebezpiecznych sekretów, których będą strzec, zwłaszcza przed swoją młodszą siostrą.
Ballada ptaków i węży – Suzanne Collins, tłum. Piotr Budkiewicz Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Wydawnictwo Media Rodzina
Kolejna na liście jest „Ballada ptaków i węży”, czyli czwarta powieść z cyklu Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”. To prequel wydarzeń rozgrywających się w poprzednich tomach. Autorka zabiera czytelników w podróż w przeszłość, prosto do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk.
Dziesiąte Głogowe Igrzyska rozpoczynają się od poranka dożynek. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow chce za wszelką cenę wykorzystać szansę, jaką daje mu rola mentora i zdobyć ogromną sławę. Ród Snowów, kiedyś potężny, teraz podupadł, a dalszy los chłopaka zależy włącznie od tego, czy uda mu się pokonać innych mentorów. Niestety fortuna nie wydaje mu się sprzyjać. W udziale przypada mu dziewczyna z najbiedniejszego Dwunastego Dystryktu.
Losy tej dwójki splotą się nierozerwalnie, a każda decyzja podjęta przez Coriolanusa będzie prowadzić do sukcesu, bądź do miażdżącej porażki. Snow na arenie stoczy walkę na śmierć i życie, ale poza nią w młodym mężczyźnie zacznie się rodzić współczucie. Tylko jak postępować zgodnie z zasadami, kiedy nadrzędnym celem jest przetrwanie?
Na jesień 2023 roku została zapowiedziana premiera filmu w oparciu o „Balladę ptaków i węży”. W głównych rolach wystąpią Tom Blyth, Rachel Zegler i znana z „Eufroii” Hunter Shafer.
Tego lata stałam się piękna – Jenny Han, tłum. Matylda Biernacka, Wydawnictwo Young
„Tego lata stałam się piękna” to powieść otwierająca serię autorki bestsellera „Do wszystkich chłopców, których kochałam”.
Nastoletnia Bella cały rok z utęsknieniem czeka na wakacje. W końcu wszystko, co najlepsze i magiczne, dzieje się właśnie latem. To wtedy może spędzić czas z braćmi Conradem i Jeremiahem. W jednym z nich podkochuje się od dawna. Drugi jest jest najlepszym przyjacielem. Tego lata nadchodzi przełom: bracia przestają wiedzieć w niej młodszą siostrę. To także ich ostatnie wspólne wakacje, bo lada moment każdy z chłopców znajdzie się u progu dorosłości i zajmie się innymi sprawami. Czy Bella wyzna swoje uczucia? Czy te wakacje odmienią ją na zawsze?
Kolejnymi tytułami z serii są „Bez ciebie nie ma lata” i „Dla nas zawsze będzie lato”.
Powieść doczekała się serialowej adaptacji i szybko stała się hitem na Amazon Prime.
Zakochaliśmy się w nadziei – Lancali, tłum. Iga Wiśniewska, Wydawnictwo We need YA
Gdy na tle bezlitosnego krajobrazu szpitala zakochuję się w chłopcu o promiennych oczach, staje się on moją jedyną radością w tym pogrążonym w smutku miejscu. I właśnie dlatego, kiedy popełnia samobójstwo na moich oczach, całkiem się rozpadam…
Obiecuję sobie wtedy, że już nigdy nikogo nie pokocham. Ale pojawiają się trzy wyjątki: moi przyjaciele – Sony, Neo i Coeur – mały gang zbuntowanych, umierających dzieciaków. Sony stoi na jego czele, choć ma tylko jedno płuco. Neo, porywczy pisarz poruszający się na wózku inwalidzkim, uwiecznia nasze dokonania na papierze: od kradzieży po terroryzowanie naszego pielęgniarza. Coeur jest pięknym chłopcem, umięśnionym, łagodnym olbrzymem z sercem do wymiany.
Bohaterowie „Zakochaliśmy się w nadziei” zmagają się z różnymi chorobami i nieuchronnie zbliżającą się śmiercią. Grupa nastolatków przebywa w szpitalu i to tam w przeważającej części rozgrywa się akcja tej niezwykle poetyckiej książki.
Historia przedstawiona jest z perspektywy wszechwiedzącego narratora opowiadającego o losach bohaterów. Sam, Sony, Neo, Coeur, Hikari – każdy z nich zmaga się się z innymi chorobami i problemami, a jednocześnie pragnie doznać czegoś pięknego. Nastolatkowie zakochują się, poznają przyjaciół i przeżywają całą gamę emocji.
Muchomory w cukrze – Marta Bijan, Wydawnictwo Young
Pięcioro świeżo upieczonych maturzystów – Fio, Wenus, Hanna, Kostek i Robin – spędzają lato w Domku z Drewna i Szkła.Właścicielem tego miejsca jest przybrany brat Kostka, Adam. Chłopak jest starszy od paczki znajomych i sprawia wrażenie oderwanego od rzeczywistości, przez co wydaje się być tajemniczy i intrygujący.
Urokliwy dom w środku lasu wydaje się być doskonałym miejscem, żeby odpocząć i odciąć się od problemów. Niestety, z czasem okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się wydaje. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, a odpowiedź na pytanie o to, kim jest Adam, jest niepokojąco niejednoznaczna. Odcięci od świata, pośrodku niczego, nie mają pewności kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.
Wymarzone wakacje nieoczekiwanie zmieniły się w koszmar…
Następca tronu – Holly Black, tłum. Stanisław Kroszczyński, Zuzanna Byczek, Wydawnictwo Jaguar
Na naszej liście nie mogło zabraknąć którejś z powieści Holly Black, pisarki fantastyki młodzieżowej, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Fani jej prozy cenią Black przede wszystkim za niezwykle interesujące postaci, przemyślane światy magiczne oraz polityczne intrygi.
Naszą propozycję jest „Następca tronu. Opowieść z Elfhame”. To sequel bestsellerowej trylogii „Okrutny książę”. Od wydarzeń rozgrywających się w trylogii minęło osiem lat. W Elfhame panuje nowy Najwyższy Król, a wywodząca się z ludzkiego rodu królowa rządzi razem z nim. Uważany przez wszystkich za następcę tronu Dąb wyrósł na krzepkiego młodego człowieka. Chłopak zamiast uczestniczyć w niekończących się biesiadach, podejmuje niezwykle niebezpieczną misję. Stawka w tej grze jest niezwykle wysoka – chodzi o ocalenie Elfhame w ostatecznym starcie z Nore, zdetronizowaną władczynią Zębatego Dworu.
Lepiej niż w filmach – Lynn Painter, tłum. Monika Wisniewska, Wydawnictwo Young
Kolejną propozycją jest lekka i wciągająca powieść „Lepiej niż w filmach” Lynn Painter.
Liz Buxbaum to dziewczyna wychowana na komediach romantycznych. Miłość do romansów i szczęśliwych zakończeń ma we krwi. Już dawno oddała swoje serce Michaelowi, który wyjechał, kiedy oboje byli dzieciakami. Chłopak wraca do miasta, a Liz jest gotowa zrobić wszystko, żeby jej dawna miłość ją zauważyła. Zaprzyjaźni się nawet ze swoim wrogiem z dzieciństwa, który jest jednocześnie kolegą Michaela – Wesem Bennetem.
Tylko że nic nie idzie zgodnie z planem… Im więcej czasu spędzają wspólnie, tym lepiej czują się w swoim towarzystwie. Czy Liz będzie w stanie odejść od ułożonego od dawna w głowie scenariusza?
Dom nad błękitnym morzem – TJ Klune, tłum. Justyna Szcześniak, Wydawnictwo You&YA, Papierowy Księżyc
„Dom nad błękitnym morzem” to piękna opowieść o miłości i tolerancji, która powinna spodobać się czytelnikom w każdym wieku.
Linus Barker jest pracownikiem Wydziału Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi. Mężczyzna ma czterdzieści lat, mieszka w małym domku z wrednym kotem oraz kolekcją starych płyt gramofonowych i bardzo poważnie traktuje swoją pracę.
Jego nudne i uporządkowane zmienia się bezpowrotnie, kiedy Niezwykle Ważne Kierownictwo zleca mu tajemniczą, ściśle tajną misję – Barker ma odwiedzić sierociniec położony na odległej wyspie i stwierdzić, czy zamieszkujące go dzieci są tak niebezpieczne, jak się wydaje. Plotki głoszą, że są. I to bardzo. Tak bardzo, że mogą przyczynić się do nadejścia końca świata.
Lato złamanych zasad – K. L. Walther, tłum. Maria Kabat, Wydawnictwo Moondrive
„Lato złamanych zasad” to bestseller „New York Timesa” inspirowany piosenkami Taylor Swift.
To będzie lato flirtu, zabawy i spełnionych marzeń. To będzie moje lato. Lato złamanych zasad.
Po tragicznej śmierci siostry Meredith zdystansowała się od przyjaciół i rodziny. Ponad rok później chce odzyskać stracony czas. Idealna okazja do odnowienia zerwanych więzi nadchodzi niespodziewanie szybko – jest nią coroczny zjazd rodzinny połączony z weselem kuzynki. Rodzina Meredith ma pewną tradycję, którą jest gra w Zabójcę. Dziewczyna postanawia uwziąć w niej udział, żeby uczcić pamięć ukochanej siostry. Żeby zapewnić sobie zwycięstwo, zawiera sojusz z jednym z drużbów. W miarę upływu czasu Meredith zaczyna zdawać sobie sprawę, że mury, którymi się otoczyła, zaczynają się rozpadać…
Czy wakacyjne szaleństwa sprawią, że w jej życie znowu wkroczy miłość?
Najzimniejszy dotyk – Isabel Sterling, tłum. Iga Wiśniewska, Wydawnictwo We need YA
Listę najlepszych książek młodzieżowych na lato zamyka „Najzimniejszy dotyk” Isabel Sterling. Elise Beaumont jest przeklęta. Przy każdym dotyku doświadcza śmierci bliskich osób. Po utracie brata, którego śmierć przewidziała, jednak nie była w stanie zapobiec – desperacko chce pozbyć się swojego strasznego daru.
Claire Montgomery również ma wyjątkowy związek ze śmiercią – przede wszystkim dlatego, że już nie żyje. W każdym razie z technicznego punktu widzenia. Claire jest wampirzycą i została wyznaczona przez Zasłonę, aby pomóc Elise w opanowaniu mocy Wyroczni Śmierci.
Na początku Elise nie chce współpracować z wampirzycą. Wszystko zmienia się, kiedy przewiduje morderstwo i chce za wszelką cenę powstrzymać brutalną śmierć. Nawet jeśli musi poświęcić własną przyszłość i liczyć na pomoc Claire.
Sytuacja komplikuje się, gdyż Claire i Elise nie są jedynymi paranormalnymi w mieście. Morderca chodzi po ulicach, a wampirzyca nie może się oprzeć uczuciu, które przyciąga ją do Elise. I owym uczuciem nie jest to głód krwi.
Kiedy dziewczyny zbliżają się do siebie, Elise zaczyna się zastanawiać, czy naprawdę może komuś takiemu jak Claire. Komuś, kto może pomóc wyjaśnić Elise tajemnicę śmierci jej brata.
Najlepsze książki młodzieżowe na lato 2022 – TOP10
Heartstopper – Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, Wydawnictwo Jaguar
Bestellerowy komiks Alice Oseman podbił serca fanów na całym świecie na długo przed serialową adaptacją Netfliksa! Powieść graficzna tuż po jej wydaniu bardzo szybko stała się jednym z najchętniej czytanych komiksów młodzieżowych na świecie. Serialowa adaptacja Netfliksa „Heartstopper” na nowo podbiła serca milionów fanów, a przed jej zobaczeniem najlepiej przeczytać dzieło oryginalne.
Nick i Charlie poznają się w szkole. Nick gra w szkolnej drużynie rugby, a Charlie jest szykanowany przez swoich rówieśników i został wyoutowany przed całą szkołą rok wcześniej. Teraz chłopak próbuje nawigować między szkołą a mówieniem o swojej orientacji w sposób otwarty. Nick słyszał o Charliem, jednak do tej pory nie miał okazji z nim porozmawiać. Szybko ulega to zmianie, gdy trafiają na wspólne zajęcia i siadają w jednej ławce. Okazuje się, że bardzo łatwo udaje im się nawiązać kontakt i szybko zostają przyjaciółmi, jednak Charlie zakochuje się w Nicku, mimo tego, że czuje, iż nie ma u niego szans. Czy uda im się odnaleźć wspólny język? Co narodzi się z ich relacji?
Seria komiksowa „Heartstopper” to jedna z tych książek, które sprawiają, że na twarzy czytelnika rozlewa się uśmiech rozczulenia i zadowolenia z poznanej właśnie lektury. W stosunkowo krótkiej i przystępnej formie Alice Oseman udaje się przedstawić wszystkie wzloty i upadki zakochiwania się w drugiej osobie, przy jednoczesnym poruszaniu tematów poważniejszych społecznie, takich jak znęcanie się w szkole i poszukiwanie własnej tożsamości. Komiks to dobry wybó na wakacje: lekka forma, przystępna treść, a losy Charliego i Nicka wywołają wiele emocji i szczęścia! Jednym zdaniem: seria „Heartstopper” Alice Oseman to pozycja idealna na lato!
Cała szkoła mówi o mnie – Michelle Quach, tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie
„Cała szkoła mówi o mnie” Michelle Quach to pozycja wyjątkowa: pełna przewrotnego humoru, mądrości w opowiadaniu o dorastaniu oraz o pierwszej miłości, która nie zawsze jest tym, czego mogliśmy się spodziewać.
Eliza jest uczennicą niezwykle nastawioną na sukces: najlepsze oceny, cały czas to samo schludne ubranie oraz jej ukochana szkolna gazetka „Sygnalista”. Wyrazisty makijaż, strojenie się bądź przyziemne uczucia, takie jak zakochanie, były ostatnim, co Eliza miała na swojej liście na ten rok – jej cel był prosty: zostać redaktorką naczelną „Sygnalisty”, jednak nie spodziewała się tego, co zastanie ją w nowym roku szkolnym. Okazuje się jednak, że do konkursu o to miejsce pojawia się jeszcze jeden kandydat – Len. Jest niedoświadczonym w pisaniu szkolnym baseballistą, który po ostatniej kontuzji szuka swojego nowego miejsca w szkole. Eliza Quan staje przed nowym wyzwaniem – musi zmierzyć się ze swoim rywalem, a jednocześnie walczyć o wymarzone od lat stanowisko. Przy okazji dziewczyna staje się twarzą feministycznej rewolucji w swojej szkole. Czy uda się jej zdobyć stanowisko? A co jeśli Len wcale nie jest tak zły, jak początkowo przypuszczała?
Powieść Michelle Quach otwiera młodemu czytelnikowi oczy na wiele istotnych kwestii: między innymi porusza wątki związane z poznaniem swojej wartości, równouprawnieniem oraz pierwszą miłością. Autorce udaje się w sposób dosadny i wciągający zbudować fabułę, która zainteresuje czytelnika od pierwszej strony, a przy okazji porusza wiele tematów, które każda młoda osoba powinna znać. „Cała szkoła mówi o mnie” to pozycja, po którą należy sięgnąć tego lata!
Loveless – Alice Oseman, tłum. Anna Halbersztat, Wydawnictwo Jaguar
„Loveless” to książka twórczyni cyklu komiksów Heartstopper – została nagrodzona YA Book Prize 2021 wzruszająca opowieść o odnajdywaniu własnej tożsamości. Georgia nigdy nie była zakochana, nigdy się z nikim nie całowała, nikt nigdy jej się nie podobał. Zaczyna się zastanawiać dlaczego miłość u innych osób wydaje się tak łatwa, a w jej przypadku już nie.
Dziewczyna jest pewna, że w końcu uda się jej zakochać w drugiej osobie – w końcu tego wymaga od niej presja społeczna, prawda? Niestety kiedy jej starania spełzają na niczym, zaczyna zastanawiać się dlaczego w jej wypadku miłość nie jest taka prosta. W zderzeniu z nowymi pojęciami – aseksualnością i aromantycznością – Georgia jest jeszcze bardziej niepewna swoich uczuć. Czy to oznacza, że jej przeznaczeniem jest wieść życie bez miłości? A może przez cały czas szukała tego, co nie było dla niej odpowiednie? A może miłość to nie tylko romantyczne uczucie… Alice Oseman to jeden z najbardziej autentycznych i najmocniej wybrzmiewających głosów we współczesnej literaturze Young Adult.
Nieodgadniony – Maureen Johnson, tłum. Paweł Łopatka, Wydawnictwo Poradnia K
„Nieodgadniony” to pierwsza część kryminalnej trylogii „Truly Devious”. Podczas lektury możemy poczuć się jak w Escape Roomie – pełnym zagadek pomieszczeniu, z którego tylko spryt i bystry umysł pozwolą się wydostać.
Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1936 roku, kiedy wydarzyła się zbrodnia i współcześnie. Akademia Ellinghama to elitarna, prywatna szkoła w Vermont, dzieło życia Alberta Ellinghama. Jednak jest to również miejsce pełne łamigłówek, tajemnych przejść i ukrytych korytarzy. W 1936 roku, wkrótce po otwarciu akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka, w którym podpisana pseudonimem „Nieodgadniony” postać wymienia sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny założyciela Akademii staje się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA. Dopiero wiele lat później Stevie Bell, uczennica pierwszego roku Akademii, postanawia rozwikłać zagadkę z przeszłości. Jakie tajemnice skrywa szkoła? Czy dziewczynie uda odkryć się sekret i pozostać bezpieczną?
„Nieodgadniony” to powieść, która przywodzi na myśl klasyczne kryminały Arthura Conan Doyle’a bądź Agathy Christie. Jednocześnie jest to jednak książka na wskroś współczesna, dziejąca się tu i teraz, wśród młodych ludzi, dla których świat nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie.
Autoboyography – Christina Lauren, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Trzy lata temu rodzina Tannera Scotta przeprowadziła się z Kalifornii do mormońskiego Provo, przez co biseksualny nastolatek zdecydował się „wrócić do szafy”. Teraz, mając przed sobą ostatni semestr liceum, Tanner chce już tylko zaliczyć brakujące przedmioty i raz na zawsze opuścić znienawidzony stan Utah.
Jednak jego przyjaciółka Autumn rzuca mu wyzwanie. Posuwa mu pomysł udziału w prestiżowych zajęciach, w ramach których najwybitniejsi uczniowie z ich szkoły mają napisać własną książkę. Tanner postanawia zaryzykować, choćby po to, by udowodnić wszystkim, jaki to głupi pomysł. Napisanie książki w cztery miesiące brzmi prosto, jednak dla Tannera brzmi to jak wieczność. Jednak wystarczy jedna sekunda, by chłopak stracił głowę dla Sebastiana Brothera, przystojnego mentora jego kursu i jednocześnie konserwatywnego mormona. Pytanie jednak czy to uczucie zostanie odwzajemnione, a także czy taka miłość ma szansę przetrwać?
„Autoboyography” to historia jednocześnie daleka i bliska – w tej dziejącej się w amerykańskich realiach opowieści odnajdzie się każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z światopoglądem własnym i otaczającego świata.
Some Mistakes Were Made – Kristin Dwyer, tłum. Ewa Ratajczyk, Wydawnictwo Znak
Ellis i Eastona połączyło niespodziewane uczucie. Wydawało się, że jest to miłość, która jest w stanie przebić mur oddzielający ich dwa zupełnie różne światy. Rodzina Albreyów otoczyła dziewczynę opieką, jakiej nie zaznała we własnym domu, a Easton miał być chłopakiem, na którego czekała… Niestety seria tragicznych zbiegów okoliczności zmusza Ellis do szybkiej wyprowadzki.
Wkrótce Ellis kończy liceum w południowej Kalifornii. Ten rok, który spędziła z daleka od domu pozwolił jej na spojrzenie na siebie z innej perspektywy. Wreszcie udaje się jej odkryć kim jest oraz czego oczekuje od życia. Dziś jest przekonana, że zostawiła za sobą bolesne wspomnienia i chłopaka, który złamał jej serce. Jednak kiedy brat Eastona zaprasza ją na rodzinną uroczystość, dziewczyna nie jest pewna czy to najlepszy pomysł. Tucker zapewnia jednak, że Albreyowie nie wyobrażają sobie świętowania bez niej. To miłe – przecież kiedyś byli dla niej jak rodzina… Tylko czy po tym wszystkim, co się stało, Ellis będzie w stanie na nowo im zaufać? I czy Easton jest gotowy na to spotkanie?
„Some Mistakes Were Made” to jedna z idealnych powieści na tegoroczne lato! Pełna skrywanych uczuć, zwrotów akcji i poznawania siebie samego. Po takie książki młodzieżowe zdecydowanie warto sięgnąć!
Wszystkiego, co najlepsze – Mason Deaver, tłum. Artur Łuksza, Wydawnictwo We Need YA
Kiedy Ben ujawnia przed rodzicami, że jest osobą niebinarną, zostaje wyrzucone z domu i zmuszone zamieszkać ze swoją dawno niewidzianą siostrą Hannah. Zmagając się z zaburzeniami lękowymi, spotęgowanymi przez ostatnie wydarzenia, nieśmiało robi coming out również przed siostrą. W uporaniu się z traumami i atakami paniki wspiera Ben terapeutka. W szkole stara się pozostać niezauważone i nie mówić o swojej tożsamości.
Jednak Nathan, zabawny i charyzmatyczny uczeń, bierze w szkole Ben pod swoje skrzydła. Pokazuje nie tylko pokazuje jak wszystko działa, ale także uświadamia także, czym jest przyjaźń. W miarę jak znajomość się rozwija, zmieniają się również uczucia, które wobec siebie żywią. To, co wydawało się katastrofalnym zwrotem wydarzeń, zaczyna wyglądać jak szansa na nowe, szczęśliwe życie.
„Wszystkiego, co najlepsze” to książka, która bawi i wzrusza. Opowieść o życiu, przyjaźni i miłości, a także wspaniały przykład rodzenia się nadziei w obliczu przeciwności losu.
Tancerze burzy – Jay Kristoff, tłum. Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Wydawnictwo Uroboros
„Tancerze burzy” to epicka, wzruszająca i tragiczna opowieść o przyjaźni, miłości, wierności i zdradzie. Pierwsza część trylogii „Wojna lotosowa” wprowadza czytelnika w świat wysp Shima. Są one rządzone przez przez okrutnego szoguna, są na granicy przetrwania: toksyczny przemysł wyniszcza państwo, a władca dba wyłącznie o własne interesy.
Tajemnicza, wszechmocna Gildia surowo karze każdego, kogo podejrzewa o Nieczystość. W tym świecie zaawansowana technologia przeplata się z japońską mitologią. W tych jakże niespokojnych czasach szogun wydaje wyraźne polecenie. Wysyła Yukiko i jej ojca po gryfa – gatunek istniejący już tylko w legendach – co od początku jawi się jako zadanie niemożliwe do wykonania. Życie ojca i córki wisi na włosku, bo jak wszyscy doskonale wiedzą, szogunowi się nie odmawia. Jednak misja okazuje się dalece bardziej niebezpieczna niż niemożliwa.
„Tancerze burzy” to pełna zwrotów akcji książka, która pokazuje kunszt literacki Jaya Kristoffa. Jest to jedna z powieści fantastycznych, które trzeba przeczytać! Większość pozycji tego autora to książki dla nastolatków idealne na lato, więc gorąco zachęcamy po sięgnięcie!
She Drives Me Crazy – Kelly Quindlen, tłum. Iwona Wasilewska, Wydawnictwo Jaguar
Dziewczyna spotyka dziewczynę i… chociaż się nie cierpią, powszechnie wiadomo, że od miłości do nienawiści tylko jeden krok. Po porażce w meczu koszykówki przeciwko drużynie swojej byłej, siedemnastoletnia Scottie sądzi, że najgorsze już się stało. Niespodzianka! Niedługo później udaje się jej wjechać w zderzak samochodu należącego do jej szkolnej nemezis, równie pięknej, co wrednej czirliderki, Irene Abraham.
Dziewczyny łączy trudna przeszłość pełna wzajemnej nienawiści i nieskrywanej niechęci. Z pewnością ostatnim o czym marzą to wspólne podróże do szkoły… A jednak niestety zostają do nich zmuszone. Samochód Irene ląduje w warsztacie, Scottie nie ma więc innego wyjścia niż robić za taksówkę. Przynajmniej tak to widzą matki nastolatek. Sytuacja jednak okazuje się mieć swoje plisy – Scottie chce odegrać się na byłej dziewczynie, a Irene potrzebuje dodatkowych pieniędzy na naprawdę samochodu. Dziewczyny mogą sobie pomóc… Tyle że okazuje się to trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.
W końcu nikt nie mówił, że udawanie związku przed całym liceum należy do rzeczy łatwych. Im głębiej Scottie i Irene brną w intrygę, tym więcej dowiadują się o sobie samych. Niektóre odkrycia zaś okazują się całkiem niespodziewane. „She Drives Me Crazy” to świetna książka z wątkiem enemies to lovers, a jednocześnie Kelly Quindlen funduje czytelnikom niepowtarzalną historię o udawanym związku! Z tą książką nie będzie dało się nudzić w wakacje!
Córka Strażnika Ognia – Angeline Boulley, tłum. Donata Olejnik, Wydawnictwo Dolnośląskie
Powstaje ekranizacja tej powieści! Przygotowuje ją Netflix wraz z wytwórnią Higher Ground Michelle i Barracka Obamów.
Daunis Fontaine jest osiemnastoletnią pół-Amerykanką i pół-Indianką z plemienia Odżibwejów. Dziewczyna jest świadkiem zastrzelenia swojej przyjaciółki i trafia w sam środek śledztwa, które prowadzi FBI w sprawie pewnego śmiertelnego narkotyku. Daunis niechętnie zgadza się na rolę tajnej agentki oraz na wykorzystanie indiańskiej medycyny do wykrycia źródła nieznanej substancji. Dziewczyna pragnie być silną Anishinaabe kwe – kobietą odżibwejską, ale ceną może okazać się rezygnacja z marzeń i miłości…
„Córka Strażnika Ognia” to jedna z najgłośniejszych powieści zeszłego roku. To jedna z tych książek młodzieżowych, które powinny stać się lekturą obowiązkową dla dorosłych! Angeline Boulley jest niezwykle wyczulona na trudną amerykańską historię i bardzo zgrabnie wplata poważniejsze tematy rasowe oraz etniczne w opowieść o poszukiwaniu prawdy, ale również o poszukiwaniu siebie samej. Z „Córką Strażnika Ognia” nie sposób się nudzić!
Wszystkie najlepsze książki młodzieżowe na lato znajdziecie w księgarni Woblink.com. Mamy nadzieję, że któraś z powyższych książek przyciągnęła Waszą uwagę i że umili Wam wakacyjny odpoczynek!
Polecane książki w ofercie Woblink
Jeśli jesteś miłośnikiem tajemniczych zbrodni, zachęcamy do przyjrzenia się naszym propozycjom najlepszych kryminałów na wakacje!
Natomiast jeśli uwielbiasz czytać emocjonujące historie z wątkiem romantycznym w tle, polecamy zajrzeć do naszego zestawienia najlepszych romansów na wakacje!
Wolisz literaturę non-fiction? Koniecznie sprawdź poniższe zestawienie najlepszej literatury faktu!
Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsza literatura faktu na lato
A może preferujesz audiobooki? W takim razie zachęcamy do sprawdzenia „Najlepszych audiobooków na lato”.
Czego słuchać w wakacje? TOP 10: Najlepsze audiobooki na lato
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)