1 czerwca, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu po raz szesnasty zostanie przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru – najważniejsza polska nagroda przyznawana kryminałom wydanym w roku poprzedzającym rozdanie. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy pisarzy nominowanych do tegorocznej Nagrody.

W tym roku jury wytypowało siedem książek, napisanych przez sześciu pisarzy. Trójka z nich ma szansę na drugą lub trzecią Nagrodę Wielkiego Kalibru. Pozostała trójka do 1 czerwca będzie żyć w nadziei na swoje pierwsze wyróżnienie. Oto tegoroczni nominowani i ich książki:

Igor Brejdygant, „Rysa” (Wydawnictwo W.A.B.)

Brejdygant jeszcze nie ma na swoim koncie Nagrody Wielkiego Kalibru. W tym roku ma szansę na wyróżnienie dzięki bardzo dobrze przyjętej książce „Rysa”. Jest to powieść, której akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Dochodzi do serii morderstw warszawskich bezdomnych. Prowadząca śledztwo komisarz Brzozowska odkrywa, że z ofiarami łączy ją mroczna przeszłość. Mająca problemy z zanikami pamięci śledcza musi stawić czoła wewnętrznym demonom. „Rysa” to książka z pogranicza kryminału i thrillera psychologicznego.

Nagroda Wielkiego Kalibru: Rysa
Kup książkę na Woblink.com

Wojciech Chmielarz, „Cienie”, „Żmijowisko” (Wydawnictwo Marginesy)

Nagroda Wielkiego Kalibru dobrze znana jest Wojciechowi Chmielarzowi. Laureat Nagrody z 2015 roku, tym razem jest nominowany za dwie powieści – „Cienie” oraz „Żmijowisko”. Pierwszą z nich jest piąty tom cyklu o sprawach prowadzonych przez Jakuba Mortkę oraz pierwszy wydany pod skrzydłami Wydawnictwa Marginesy, po przenosinach z Wydawnictwa Czarne. Warto przypomnieć, że Chmielarz Nagrodę otrzymał za trzeci tom tej serii. Drugą z nominowanych książek jest głośne „Żmijowisko”, na podstawie której Canal+ Polska przygotowuje serial telewizyjny.

Nagroda Wielkiego Kalibru: Żmijowisko
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (Wydawnictwo W.A.B.)

Mariusza Czubaja spokojnie można nazwać weteranem Nagrody – otrzymał ją już dwukrotnie: w 2009 roku wyróżniono jego „21:37”, natomiast dwa lata temu jury przyznało mu nagrodę za „R.I.P.”. W nominowanej „Dziewczynce z zapalniczką” Czubaj ponownie eksploruje mroczną stronę Śląska – tym razem nieopodal Katowic zastrzelony zostaje emerytowany policjant. Tylko dwie osoby wiedzą co znajdowało się w samochodzie, w którym znaleziono ciało. Trzecią osobą jest Rudolf Heinz – profiler dobrze znany czytelnikom Czubaja.

Dziewczynka z zapalniczką
Kup książkę na Woblink.com

Marta Guzowska, „Ślepy archeolog” (Wydawnictwo Marginesy)

Marta Guzowska to kolejna nominowana, która ma na swoim koncie Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2013 roku jury przyznało jej wyróżnienie za „Ofiarę Polikseny”. Proza Guzowskiej jest bardzo charakterystyczna – autorka w swoich książkach łączy dwie pasje – pisanie kryminałów i archeologię. W kryminałach Guzowskiej zbrodnie popełniane są podczas wykopalisk, prac konserwacyjnych lub ich przyczyną jest kradzież cennych dzieł sztuki. W „Ślepym archeologu” akcja rozgrywa się na Krecie, gdzie niewidomy archeolog trafia na ciała polskich turystów.

Nagroda Wielkiego Kalibru: Ślepy archeolog
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Robert Małecki, „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

Tegoroczna nominacja to szansa na pierwszą Nagrodę Wielkiego Kalibru dla Roberta Małeckiego. Pisarz został nominowany za swoją powieść „Skaza” – pierwszy tom z komisarzem Bernardem Grossem w roli głównej. Gross staje w obliczu rozwiązania sprawy śmierci dwóch osób – nastolatka wyłowionego z jeziora i bezdomnego mężczyzny. Oba zdarzenia łączy tylko to, że wydarzyły się w mroźną noc. Żeby przełamać zmowę milczenia mieszkańców miejscowości, w której znaleziono zwłoki, Gross sięga po sprawę z przeszłości.

Nagroda Wielkiego Kalibru: Skaza
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Maciej Siembieda, „Miejsce i imię” (Wydawnictwo Wielka Litera)

„Miejsce i imię” Macieja Siembiedy to drugi tom cyklu, którego głównym bohaterem jest Jakub Kania, były prokurator IPN. Tym razem dostaje zlecenie z Jerozolimy – ma odnaleźć miejsce pochówku holenderskich Żydów zabitych w obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Tym samym trafia na ślad nazistowskiej szlifierni diamentów. Szybko okazuje się, że za zleceniem znalezienia grobów stoi klika chcąca przejąć światowy rynek diamentów.

Nagroda Wielkiego Kalibru: Miejsce i imię
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Nagroda Wielkiego Kalibru

Laureat otrzyma statuetkę oraz czek w wysokości 25 tysięcy złotych. Nagrodę tradycyjnie funduje Prezydenta Miasta Wrocławia. Uroczysta gala wręczenia odbędzie się 1 czerwca. Nominowanych wybrała kapituła, w skład której w tym roku wchodzili prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Witold Bereś, prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula.