Colson Whitehead po raz drugi został laureatem Nagrody Pulitzera! Jury przyznało mu nagrodę za powieść „Miedziaki”. Wcześniej, w 2017 roku otrzymał to wyróżnienie za „Kolej podziemną”.

Colson Whitehead – Nagroda Pulitzera

Colson Whitehead, amerykański pisarz i dziennikarz, zdobył drugiego w swojej karierze Pulitzera. W 2017 roku otrzymał to wyróżnienie za powieść „Kolej podziemna”. W tym roku jury przyznało mu Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja za powieść „Miedziaki”. Po bestsellerowej „Kolei podziemnej”, uhonorowanej nie tylko Nagrodą Pulitzera, ale również National Book Award, Colson Whitehead z znów poruszył trudny rozdział w historii Ameryki.

Pulitzer miedziaki colson whitehead
Kup „Miedziaki” – książkę wyróżnioną Nagrodą Pulitzera w 2020 roku w formie ebooka, audiobooka lub książki papierowej!

„Miedziaki” – opis książki:

Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych.

Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.

Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym „Miedziakiem” (The Nickel Academy), którego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod jego pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki. W rzeczywistości Akademia okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór, przepadnie bez wieści. Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę – przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.

Druzgocąca, porażająca i niezwykle ambitna powieść, która dowodzi, że Colson Whitehead jest pisarzem w szczytowej formie.

Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury w 2020 roku

Nagroda Pulitzera przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinach literatury, dziennikarstwa i muzyki. W każdej z nich rozróżnia się gatunki i dziedziny. W kategorii literatura nagroda przyznawana jest za: dramat, książkę historyczną, biografię, poezję, literaturę faktu o raz najlepszą fikcję literacką. Oto laureaci tegorocznego Pulitzera:

Dramat: Michael R. Jackson za A Strange Loop
Historia: W. Caleb McDaniel za „Sweet Taste of Liberty. A true Story of Slavery in America”
Biografia: Benjamin Moser za Sontag: Her Life and Work
Poezja: Jericho Brown za „The Tradition”
Literatura faktu: Anne Boyer za The Undying oraz Greg Grandin za „The End of the Myth”
Fikcja: Colson Whitehead za „Miedziaki”

Nagroda Pulitzera

Nazwa nagrody pochodzi od nazwiska Josepha Pulitzera, amerykańskiego dziennikarza i wydawcy, działającego na przełomie XIX i XX wieku. Nagroda Pulitzera przyznawana jest za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinach dziennikarstwa, literatury i muzyki. Pierwszy raz przyznano ją w 1917 roku.

nagroda pulitzera colson whitehead kolej podziemna
Kup „Kolej podziemną” – książkę wyróżnioną Nagrodą Pulitzera w 2017 roku w formie ebooka, audiobooka lub książki papierowej!