Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce za rok 2020. Od blisko trzydziestu lat badacze zadają jedno kluczowe pytanie – o czytanie w całości bądź fragmencie przynajmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Tym razem na pytanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. Oznacza to najlepszy wynik od sześciu lat, wzrost o 3% w skali roku i aż o 5% w skali dwóch lat.

Stan czytelnictwa w Polsce 2020

Po raz kolejny Biblioteka Narodowa w formie raportu podzieliła się wynikami badań dotyczącymi stanu czytelnictwa w Polsce. Tradycyjnie od blisko trzydziestu lat respondenci odpowiadają na pytania dotyczące czytania na przestrzeni 12 miesięcy poprzedzających pytanie. Jedną z najważniejszych kwestii jest sprawdzenie, jaka część społeczeństwa sięga po książki.

W ubiegłbym roku przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało 42% respondentów. To oznacza najlepszy wynik od sześciu lat, wzrost w o 3% w skali roku i aż o 5% w skali dwóch lat. Póki co, za wcześnie jest wysuwać wnioski, że to dobry sygnał, bowiem do wyników z początku XXI wieku jeszcze daleko. Na pewno wpływ na wzrost czytelnictwa miała pandemia, w wyniku której wiele instytucji kultury, restauracji, hoteli zostało zamkniętych. Przez ostatnie 12 miesięcy znacznie ograniczone zostały możliwości spędzania wolnego czasu, w związku z tym osoby do tej pory nie mające czasu na czytanie, mogły zdecydować się na sięgnięcie po lekturę.

W kolejnych częściach raportu dowiadujemy się, jakie są preferencje czytelników, którzy zadeklarowali, że sięgnęli po przynajmniej jedną książkę. Następnie padają odpowiedzi na pytania o ilość czytanych książek rocznie, wielkość domowej biblioteczki, formę korzystania z treści tekstowych, a także miejsce zamieszkania i status materialny respondentów. Dodatkowo w tym roku raport został rozszerzony o pytania dotyczące zmiany sytuacji ekonomicznej, w wyniku pandemii.

Mróz, Tokarczuk i King najchętniej czytanymi autorami w Polsce

W badaniach Biblioteki Narodowej padają również pytania o preferencje czytelnicze respondentów. W 2020 roku najczęściej wymienianymi autorami byli Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. Zaraz za podium znaleźli się Harlan Coben, Adam Mickiewicz i Henryk Sienkiewicz. Kolejne miejsca zajęli Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch i E.L. James. Pierwszą dziesiątkę zamyka Jø Nesbo. Czytelnicy najchętniej wybierają literaturę sensacyjno-kryminalną (24%), popularną (20%), ale też biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Badania zostały przeprowadzone na grupie 2015 osób – 953 mężczyzn i 1062 kobiety. Pełny raport możecie znaleźć na stronie Biblioteki Narodowej.