Wielkie noworoczne wietrzenie serwerów na Woblinku wciąż trwa! Jeśli jeszcze nie zdążyliście wybrać nic dla siebie, przychodzimy z pomocą. Wybraliśmy top 10 najlepszych audiobooków, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Wśród nich znajdziecie tytuły popularnonaukowe, obyczajowe, kryminalne, a także literaturę piękną czy reportaż.

Oprócz poniższych tytułów w promocji znajdziecie 3000 audiobooków aż do -57%! Oferta jest ważna do 16 lutego 2023 roku.

Wielkie noworoczne wietrzenie serwerów: Top 10 audiobooków

Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi – Andrzej Dragan, Wydawnictwo Otwarte
Czyta Maciej Kowalik

Kwantechizm Andrzej Dragan
Kup audiobooka Kwantechizm na Woblink.com

Nasze zestawienie top 10 audiobooków wielkiego noworocznego wietrzenia serwerów otwiera „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi. Andrzej Dragan jest profesorem fizyki teoretycznej i laureatem kilkudziesięciu nagród za działalność naukową oraz fotograficzną, muzyczną i filmową. W 2020 roku wspólnie z profesorem Arturem Ekertem opublikował pracę „Kwantowa zasada względności” mogącą okazać się największym przełomem w rozumieniu teorii kwantowej od czasów Einsteina.

Wyobrażenia o wszechświecie formułowane od wieków okazują się zbiorem przybliżeń lub nonsensów. Mówienie z pewnością o czymkolwiek jest więc, zdaniem Dragana, nie tylko bezczelnością, ale – co gorsza – nietaktem. Coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością, a wizja świata, która zaczyna się rysować, jest dogłębnie szokująca.

By ją przybliżyć, autor „Kwantechizmu” w jasny i klarowny sposób wyjaśnia niezwykłe wnioski wynikające z przełomowych teorii Einsteina oraz najbardziej zaskakujące prawa mechaniki kwantowej. Przedstawia również własny, nowy i rewolucyjny model łączący je ze sobą. Tłumaczy także dlaczego kury bez ustanku poruszają głowami, mrówki nie galopują, a dinozaury nie narzekałyby na długość doby.

Osobni – Katarzyna Franus, Wydawnictwo Czarna Owca
Czyta Filip Kosior

Osobni Katarzyna Franus
Kup audiobooka Osobni na Woblink.com

„Osobni” Katarzyny Franus to powieść o trudnej drodze do bliskości. Wzrusza i dowodzi, że niekiedy warto się zatrzymać, aby sprawdzić, czy po drugiej stronie lęku czeka szczęście.

Mateusz to dyrektor handlowy międzynarodowej korporacji. Mieszka w Warszawie i wiedzie zabawowe życie niemłodego już singla. Jak ognia unika bliskich relacji.
Tymek, osierocony chłopiec z górskiej wioski, marzy o tym, żeby wystartować w lokalnym półmaratonie. Nie ma jednak zgody organizatorów, bo ma tylko dziesięć lat i brakuje mu opiekuna.
Kinga, do tej pory sprawna i silna biegaczka maratonowa, jest przerażona zbliżającą się menopauzą. Ucieka z miasta, żeby odnaleźć ciszę i spokój w Beskidach.
Przypadkowe spotkanie z dala od miejskiego zgiełku odmieni życie trójki bohaterów.

Katarzyny Franus jest psycholożką, anglistką, konsultantką scenariuszową, redaktorką literacką i pasjonatką biegania, zwłaszcza po górskich graniach. Akcję swojej książki osadziła w beskidzkiej wiosce, w której kupiła ziemię i chce postawić drewniany dom.

Fragment powieści „Osobni” znajdziecie TUTAJ.

Pielgrzym – Terry Hayes, tłum. Maciej Szymański, Wydawnictwo REBIS
Czyta Jacek Rozenek

Kup audiobooka Pielgrzym na Woblink.com

Naszą kolejną propozycją jest „Pielgrzym” Terry’ego Hayesa. To elektryzujący thriller łączący w sobie cechy najlepszych powieści tego gatunku na czele z „Dniem Szakala”, „Homelandem” i cyklem „Jason Bourne”. Tytułowy „Pielgrzym” to kryptonim oficjalnie nie istniejącego człowieka. Dawniej miał dowodzić tajnym wydziałem wewnętrznym wywiadu USA. Swoje doświadczenie zawodowe opisał w książce. Nie przewidział, że może stać się ona podręcznikiem mordercy…

Młoda kobieta zamordowana w jednym z podrzędnych hoteli na Manhattanie. Publicznie ścięty mężczyzna w Arabii Saudyjskiej. Oczy ukradzione żywemu człowiekowi pracującemu w tajnym laboratorium badawczym w Syrii. Ludzkie szczątki na zboczu góry w Hindukuszu. Spisek, którego celem jest mrożąca krew w żyłach zbrodnia przeciwko całej ludzkości i jedna nić łącząca wszystkie te wydarzenia. A także jeden człowiek, który może podjąć wyzwanie – Pielgrzym.

Opowieść naprawdę wywołuje dreszcz: napięcie rośnie w miarę rozwoju akcji (…). Zabójcza tajemnica, szokujący rachunek współczesnej międzynarodowej polityki i niezwykły bohater – świetna, intrygująca lektura.
„Literary Review”

Oszustka – Aleksandra Śmigielska, Wydawnictwo Znak
Czyta Agnieszka Postrzygacz

Kup audiobooka Oszustka na Woblink.com

„Oszustka” to debiutancka powieść Aleksandry Śmigielskiej, wielokrotne nagradzanej w konkursach organizowanych w ramach festiwali kryminału (np. Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego we Wrocławiu czy Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda). Swój warsztat pisarski szlifowała pod okiem Katarzyny Bondy, Wojciecha Chmielarza i Marty Guzowskiej. Z bohaterką „Oszustki” łączy ją kot i zawód – i na szczęście nic więcej.

Przeszłości nie da się zmienić. Można ją jednak oszukać, czego próbuje dokonać Marta. Jej poprzednie życie było pilnie strzeżoną tajemnicą. Udało jej się zwieść całe otoczenie na tyle długo, że w końcu sama zapomniała, kim kiedyś była.

Niespodziewanie przeszłość zaczyna upominać się o bohaterkę… Ktoś postanawia przypomnieć jej całe zło, które zostawiła za sobą i zburzyć jej idealne życie, jakie obecnie prowadzi z ukochanym Piotrem i córkami.

Do czego posunie się Marta, aby uchronić najbliższych przed prawdą?

Shuggie Bain – Douglas Stuart, tłum. Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Poznańskie
Czyta Janusz Zadura

Kup audiobooka Shuggie Bain na Woblink.com

Innym, zdecydowanie wartym uwagi, audiobookiem jest „Shuggie Bain”. To debiutancki tytuł Douglasa Stuarta będący niezapomnianą, pełną emocji historią o uzależnieniu, miłości i jej granicach, seksualności, a także rodzicielstwie.

Akcja dzieje się w Szkocji lat 80. XX wieku. Glasgow powoli umiera na oczach jego mieszkańców. Coraz więcej z z nich musi opuścić miasto, by przetrwać. Na miejscu zostaje Agnes Bain, porzucona przez męża matka trójki dzieci. Coraz częściej szuka ucieczki od rzeczywistości w alkoholu, co odbija się na całym jej życiu. Jej zmagania z alkoholizmem, a także życie całej rodziny i panujące w górniczym miasteczku ubóstwo opisuje syn kobiety, Shuggie Bain.

Książka, porównywana do prozy Hanyi Yanagihary, Alana Hollinghursta czy Édouarda Louisa była nominowana do wszystkich czołowych nagród literackich, na czele z National Book Award i Nagrodą Bookera, której Stuart został laureatem – właśnie za swój literacki debiut.

Shogun – James Clavell, tłum. Małgorzata Grabowska, Wydawnictwo Aleksandria
Czyta Andrzej Hausner

Kup audiobooka Shogun na Woblink.com

Kolejne miejsce na liście top 10 audiobooków wielkiego noworocznego wietrzenia serwerów zajmuje książka pióra Jamesa Clavella. „Shogun” to monumentalna i wielowątkowa opowieść o zderzeniu się dwóch cywilizacji, honorze, poświęceniu i nienawiści przeplatającej się z miłością.

Akcja rozgrywa się na przełomie XVI i XVII wieku, w czasie wielkich odkryć, dalekich podróży, zdobywania nowych ziem i zakładania kolonii. Angielski żeglarz John Blackthorne trafia do kraju kwitnącej wiśni, w przełomowym momencie historii Japonii – zaraz po śmierci wodza, który zreformował i zjednoczył kraj. Blackthorne walczy o przetrwanie na japońskim dworze pełnym spisków i knowań. Musi zachować czujność i rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Chce za wszelką cenę odnaleźć drogę umożliwiającą mu powrót do Europy. Nie jest to jednak proste w kraju samurajów, gdzie walka o władzę ani trochę nie przypomina zachodniej rzeczywistości. „Shogun” został zekranizowany i na stałe wpisał się do kanonu najważniejszych dzieł ubiegłego wieku.

Gorzko, gorzko – Joanna Bator, Wydawnictwo Znak
Czyta Anna Maria Buczek

Kup audiobooka Gorzko, gorzko na Woblink.com

Joanna Bator jest Laureatką Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima, Nagrody Literackiej Usdomer, szwajcarskiej Spycher Literaturpreis. To autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym zekranizowanego niedawno „Ciemno, prawie noc”. W swojej szóstej powieści wraca na Dolny Śląsk zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim.

„Gorzko, gorzko” to opowieść o pragnieniu wolności i miłości, którego dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Czemu Barbara popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Czemu Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalina pozna prawdę?

Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która odnajduje fragmenty rodzinnej historii i składa je w całość. Rekonstruuje pamięć swojej naznaczonej traumą rodziny, a także mierzy się z własną miłosną utratą.

Realizm i magiczność nadają powieści niepowtarzalny urok i styl, dzięki czemu na długo zostaje z czytelnikiem.

Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin – Michał Lubina, Wydawnictwo Szczeliny
Czyta Michał Lubina

Kup audiobooka Niedźwiedź w objęciach smoka na Woblink.com

Jak to się stało, że Moskwa i Pekin w ciągu zaledwie kilku dekad przeszły od wrogości do bliskości? W 1969 roku sowieckie wojska gromiły Chińczyków nad Ussuri, a Mao Zedong bał się inwazji ZSRR na Chińską Republikę Ludową. Dziś Rosja i Chiny głoszą partnerstwo strategiczne potwierdzone przyjaźnią polityczną Xi Jinpinga i Władimira Putina. Michał Lubina w „Niedźwiedziu w objęciach smoka” pokazuje, jak Rosja stopniowo godziła się na pełnienie roli młodszego brata Chin, na arenie międzynarodowej i we wzajemnych relacjach. Państwo Środka jest obecnie bogatsze, silniejsze i ważniejsze. Jak Chiny wykorzystają tę przewagę?

Michał Lubina jest naukowcem, podróżnikiem, publicystą. Mieszkał w Chinach i w Rosji. Napisał dziewięć książek i przeszło 100 artykułów dotyczących w przede wszystkim Azji. Otrzymał liczne nagrody za osiągnięcia naukowe oraz stypendium Ministerstwa Nauki, przyznawane wybitnym młodym badaczom i stypendium rządu Republiki Chińskiej na Tajwanie.

„Russkij mir” to koncepcja geopolitycznie prowincjonalna wobec uniwersalizmu idei „tianxia”. Rosja jest większa od Chin, ale smok jest potężniejszy od niedźwiedzia. Jeszcze niedawno te bestie na siebie polowały. Teraz razem wychodzą na żer i dzielą się zdobyczą, bo smokowi to (na razie) odpowiada. Michał Lubina wyjaśnia, jak i dlaczego to się odbywa. Od pierwszych stron obiecuje czytelnikowi, że uzupełni jego wiedzę, zaspokoi ciekawość, uszanuje inteligencję, pobudzi wyobraźnię. I dotrzymuje słowa. Świetna książka.
Grzegorz Dobiecki
redaktor programu Dzień Na Świecie w Polsat News

Mężczyzna imieniem Ove – Fredrik Backman, tłum. Alicja Rosenau, Wydawnictwo Marginesy
Czyta Marcin Popczyński

Kup audiobooka Mężczyzna imieniem Ove na Woblink.com

„Mężczyzna imieniem Ove” to debiutancka powieść Fredrika Backmana, autora bestsellerowych „Niespokojnych ludzi”.

To powinien być dzień śmierci Ovego, wreszcie ten cholerny dzień, kiedy Ove to zrobi. Żeby znowu móc z nią być.
Ma już wszystkiego dosyć. Dużo w życiu przeszedł, a teraz musi funkcjonować w rzeczywistości, w której jego zasady i rutyny są niezrozumiałe. W dodatku jest to świat bez jego Sonji. Dlatego też doszedł do wniosku, że nadszedł czas, żeby się ewakuować.

Tylko że najpierw na drodze staje mu pewien gamoń i jego ciężarna żona. Para zjawia się w najmniej oczekiwanych momentach.

Ove nie przewiduje, że świat ma mu jeszcze wiele do zaoferowania, a on sam równie wiele może dać innym. I to nie tylko ludziom! W końcu jest jeszcze kot.

„Mężczyzna imieniem Ove”jest ciepłą i urzekającą opowieścią o tęsknocie za bliską osobą, niespodziewanej przyjaźni i sile społecznych więzów. To rewelacyjna komedia, która wyciśnie łzy z oczu nawet największego twardziela.

Powieść doczekała się głośnej ekranizacji z Tomem Hanksem w roli głównej.

Opowiem o tobie gwiazdom – Edyta Prusinowska, Wydawnictwo Otwarte
Czyta zespół lektorów

Kup audiobooka Opowiem o tobie gwiazdom na Woblink.com

Na koniec zostawiliśmy wyjątkową propozycję – audiobookową superprodukcję „Opowiem o tobie gwiazdom”. Książka Edyty Prusinowskiej podbiła serca czytelników w całej Polsce i szybko trafiła na listę najlepiej sprzedających się tytułów.

Astrid po śmierci siostry marzy o jednym – aby opuścić rodzinne miasto. Po skończeniu liceum wraz z przyjacielem postanawia wprowadzić w życie swój plan: zostawić za sobą wszystkie dotychczasowe doświadczenia i wyruszyć w podróż. Zapraszają też nowo poznanego kolegę, dzięki któremu coś, co było marzeniem, może stać się rzeczywistością. Czas, który razem spędzą, zbliży ich na tyle, że doprowadzi do rozkwitu kiełkujących uczuć.

„Opowiem o tobie gwiazdom” to opowieść o determinacji młodych ludzi, którzy mimo wielu przeciwności losu i przykrych doświadczeń życiowych dążą do odnalezienia szczęścia.

W rolach głównych superprodukcji znajdziemy młodych aktorów. Głosu książkowej Astrid udzieli Julia Rocka, a Plutonowi Wiktor Piechowski. Natomiast jako Jajo wystąpi Jakub Dąbrowski, a jako Sydney sama autorka, czyli Edyta Prusinowska. W pozostałych rolach wysłuchamy również głosu Katarzyny Kołeczek, Magdaleny Kumorek, Szymona Mysłakowskiego, Ignacego Martusewicza, Katarzyny Hołyńskiej, Elżbiety Kijowskiej i Artura Świtlaka.