8 marca to idealna okazja, by docenić głosy kobiet w literaturze i ich wkład w kształtowanie kultury. W Woblinku mamy przyjemność pracować z utalentowanymi kobietami, które nie znalazły się tutaj bez powodu. Każda z nas uwielbia czytać. W tym roku postanowiłyśmy podzielić się z Wami naszymi ulubionymi książkami napisanymi przez kobiety. Przygotowałyśmy listę tytułów, które nas zachwyciły i zainspirowały. To idealne książki na Dzień Kobiet. Zapraszamy do lektury!

Książki idealne na Dzień Kobiet

Bez kobiet nie byłoby historii literatury, dlatego tego dnia – w szczególności – warto podkreślać, jak wiele im zawdzięczamy. Pisarki stopniowo przełamywały bariery społeczne, kulturowe i polityczne, otwierając drzwi dla kolejnych pokoleń twórczyń słowa. Nasz zespół w dużej części składa się z kobiet. Otaczamy się literaturą napisaną przez różne autorki każdego dnia, ale 8 marca może być świetnym pretekstem, by przedstawić Wam nasze osobiste rekomendacje.

Julka poleca – Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley – Charlotte Gordon, tłum. Paulina Surniak, Wydawnictwo Poznańskie

Nie jest to zwykła biografia, lecz prawdziwy skarb wśród książek o kobietach! Mary Wollstonecraft i Mary Shelley już w XVIII i XIX wieku przeciwstawiały się konwenansom i torowały drogę dla przyszłych feministek. Obie – matka i córka – zostawiły po sobie nieoceniony ślad w historii. Tę biografię autorstwa Charlotte Gordon czyta się lepiej niż nie jedną powieść. Jest to książka, która inspiruje, zapiera dech w piersiach i pozostawia z wieloma przemyśleniami.

książki na dzień kobiet: Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, Charlotte Gordon
Kup ebooka Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley na Woblink.com

Emi poleca – Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn – Caroline Criado Perez, tłum. Anna Sak, Wydawnictwo Karakter

To książka, która otwiera oczy! Autorka pokazuje, jak brak danych dotyczących kobiet wpływa na nasz świat, prowadząc do nierówności. Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w dyskusji z osobą, która lekceważy znaczenie feminizmu, „Niewidzialne kobiety” Caroline Criado Perez mogą być Twoją skarbnicą argumentów.

książki na Dzień Kobiet: Niewidzialne kobiety, Caroline Criado Perez
Kup ebooka Niewidzialne kobiety na Woblink.com

Karo poleca – Lektura uproszczona – Cristina Morales, tłum. Agata Ostrowska, Katarzyna Okrasko, Wydawnictwo Artrage

Bezpośrednia, inteligentna i odważna – „Lektura uproszczona” opisuje życie czterech niepełnosprawnych kuzynek, które zaciekle walczą o swoją godność i niezależność. Cristina Morales pisze o potrzebach i pragnieniach kobiet, nie boi się kontrowersji ani czarnego humoru. „Lektura uproszczona” wychodzi naprzeciw stereotypom i zmusza do myślenia.

książki na Dzień Kobiet: Lektura uproszczona, Cristina Morales
Kup ebooka Lektura uproszczona na Woblink.com

Ola poleca – Lekcje chemii – Bonnie Garmus, tłum. Marek Cieślik, Wydawnictwo Marginesy

„Lekcje chemii” to niebanalna, przenikliwa i dowcipna opowieść, która uczy patrzenia na świat z otwartym umysłem i ciekawością. Zachęca do tego, by spełniać marzenia i dbać o własne dobro, nawet, a przede wszystkim wtedy gdy jest to trudne. Pokazuje siłę kobiety, która nie godząc się na status quo, porwała za sobą inne kobiety. Niezwykle satysfakcjonująca lektura.

Lekcje chemii, Bonnie Garmus
Kup ebooka Lekcje chemii na Woblink.com

Martyna poleca – Przeklęty królik – Bora Chung, tłum. Marta Niewiadomska, Tajfuny

Fenomenalny zbiór opowiadań południowokoreańskiej pisarki. To doskonale wyważona mieszanka makabreski, przypowieści i folkloru. W „Przeklętym króliku” czytelnicy znajdą m.in. opowieść o głowie w toalecie, krwawiącym złotem lisie i bardzo nietypowej ciąży.

Przeklęty królik, Bora Chung
Kup ebooka Przeklęty królik na Woblink.com

Werka poleca – Wrony – Petra Dvořákova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła

Książka Petry Dvořákovej to powieść ważna, angażująca i bolesna w swojej wymowie. Autorka porusza temat przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie. Historia porusza do łez i nie jest łatwa odbiorze, ale uważam, że każdy powinien ją przeczytać.

książki na Dzień Kobiet: Wrony, Petra Dvorakova
Kup ebooka Wrony na Woblink.com

Karolina poleca – Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie)radzimy – Joanna Flis, Wydawnictwo Znak

Świetna książka, która uświadamia, jak dzieciństwo wpływa na nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu. Tłumaczy różnice pokolenie oraz pomaga zrozumieć, jak możemy o siebie zadbać. To lektura, która skłania do refleksji i rzuca światło na tematy dotąd pomijane. Bardzo wartościowa!

Co ze mną nie tak?, Joanna Flis
Kup ebooka Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie)radzimy na Woblink.com

Kasia poleca – Króliczek – Mona Awad, tłum. Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie

Zaczyna się jak historia typu dark academia, potem nic nie rozumiesz, ale nieźle buja, żeby na koniec tak cię rozbujać, że rozumiesz już WSZYSTKO! Polecam!

Króliczek, Mona Awad
Kup ebooka Króliczek na Woblink.com