Jak podaje portal PolskiGamedev.pl, powstaje gra na podstawie książki Olgi Tokarczuk – polskiej noblistki. Pisarka ma być jedną ze scenarzystek pierwszoosobowej gry RPG, która ma nawiązywać do takich produkcji jak „Disco Elysium” czy „Return of the Obra Dinn”.

Powstaje gra na podstawie książki Olgi Tokarczuk

Jak pisze Mateusz Witczak dla portalu PolskiGamedev.pl, Mateusz Błaszczyk i Ola Bieluk, założyciele studia Sundog, postanowili połączyć swoją miłość do literatury pięknej z interesem zawodowym. Bez większych nadziei zwrócili się do Olgi Tokarczuk z pytaniem, czy weźmie udział w ich projekcie, stworzenia gry komputerowej, nawiązującej do dzieł pisarki. Niestety dla producentów (ale na szczęście dla autorki!) trafili na zły moment. Wiadomość napisali kilka dni przed ogłoszeniem werdyktu Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Siłą rzeczy mail przepadł w zalewie listów gratulacyjnych, licznych zaproszeń i innych pilnych spraw. Na szczęście syn Olgi Tokarczuk – Zbyszko Fingas – odszukał maila od Błaszczyka i Bieluk i zorganizował spotkanie, w celu omówienia szczegółów.

„Anna In w grobowcach świata” jako gra komputerowa?

Pierwotny zamysł był taki, by Tokarczuk napisała unikalną opowieść, która zostałaby zaadaptowana na potrzeby gry. Uczestnicy spotkania doszli jednak do wniosku, że jedna z pierwszych powieści noblistki – „Anna In w grobowcach świat” idealnie nada się, jako materiał źródłowy. Choć wydawać by się mogło, że lepiej wykorzystać bardziej znaną powieść – jak „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni”, to wybór padł na powieść, w której Tokarczuk reinterpretuje starożytny mit sumeryjski. Tytułowa bohaterka książki jest wcieleniem Inanny, sumeryjskiej bogini płodności i wojny, ale fabuła rozgrywa się w quasi współczesnym świecie, będącym swoistym miksem naszej rzeczywistości z cyberpunkiem i retro-futurystycznmi realiami przywodzącymi na myśl film „Metropolis”.

Ibru. Powstaje gra na podstawie książki Olgi Tokarczuk
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

W toczącej się w świecie wykreowanym przez Olgę Tokarczuk grze będziemy mieli okazję wcielić się w postać detektywa, który wyruszy na poszukiwania Anny In, po tym jak ta zeszła do świata umarłych. By móc skutecznie prowadzić śledztwo, spróbujemy wciągnąć w nie bogów. Żeby zmusić bogów do działania, konieczne będzie rozeznanie się w technologii, poznanie stronnictw, wierzeń i obyczajów panujących w uniwersum.  Miejscem, po którym będziemy się poruszać, będzie Ibru – ogromny, wielokondygnacyjny ziggurat, którego niższe piętra powstały na zgliszczach pradawnego miasta. Znajdują się tam dzielnice przypominające slumsy, zamieszkiwane przez najbiedniejsze klasy społeczne. Im wyższe piętro, tym lepsze warunki. Szczyt zigguratu zamieszkują bogowie.

Ibru. Powstaje gra na podstawie książki Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk współtwórczynią gry komputerowej

Odpowiedzialne za stworzenie gry z Olgą Tokarczuk jest Studio Sundog. To niewielkie przedsiębiorstwo, składające się jednak z kilku niezwykle doświadczonych specjalistów, którzy pracowali dla takich marek, jak Flying Wild Hog, Platige Image czy CD Projekt. Jak będzie wyglądała rola Olgi Tokarczuk w powstawaniu nowej gry? Jak wyjaśnia prezes spółki: – Choć bazujemy na jej twórczości, opowiemy odrębną historię, z nowymi postaciami i wydarzeniami. Olga Tokarczuk stworzy tę fabułę razem z nami, będzie też trzymać jakościową pieczę nad projektem.

Ibru. Powstaje gra na podstawie książki Olgi Tokarczuk

To nie pierwszy raz, gdy Olga Tokarczuk powieścią „Anna In w grobowcach świata” wchodzi w mariaż z innym medium niż literatura. W 2018 powstała opera „ahat-ilī – siostra bogów”, do której polska noblistka stworzyła libretto. Za warstwę muzyczną odpowiedzialny był Alek Nowak, a całość wyreżyserowała Pia Partum.

Póki co, prace nad grą na podstawie książki Tokarczuk – Ibru – są stricte koncepcyjne i większość projektów dopiero powstaje na papierze. Na temat wstępnej koncepcji rozgrywki wypowiedział się syn pisarki, Zbyszko Fingas: – Chcemy oddać graczowi wybór profesji. Jako alchemik przeczytamy traktaty, dzięki którym uwarzymy eliksiry pozwalające zobaczyć więcej w świecie przedstawionym. Myślimy też o wprowadzeniu klasy astrologa, w końcu to nauka Oldze bliska. Mógłby on przed rozpoczęciem śledztwa spojrzeć w nocne niebo, lub w astrolabium i wyczytać z gwiazd jakąś informację, którą wykorzysta podczas śledztwa.

Więcej informacji znajdziecie na stronie PolskiGamedev.pl. Warto dodać, że od pewnego czasu trwają także prace nad grą na podstawie powieści Stanisława Lema, a miłośnicy gier komputerowych mogą także sprawdzić zestawienie książek związanych z Cyberpunk 2077.

Ibru: Powstaje gra na bazie twórczości Olgi Tokarczuk

Źródło: PolskiGamedev.pl