„Cyberpunk 2077” to obecnie najbardziej wyczekiwana gra komputerowa na świecie. Jej premiera miała odbyć się 16 kwietnia, jednak z powodów technicznych, jej ukazanie się zostało przesunięte na wrzesień. Aby jakoś urozmaicić czas oczekiwania na jej wydanie, mamy dla was kilka propozycji czytelniczych.

Czym jest Cyberpunk 2077?

„Cyberpunk 2077” to fabularna gra komputerowa produkcji polskiej wytwórni CD Project Red. Jej premiera miała odbyć się 16 kwietnia, jednak z powodów technicznych została przeniesiona na wrzesień. Gra będzie adaptacją papierowej gry fabularnej „Cyberpunk 2020”, a jej fabuła osadzona 57 lat po wydarzeniach znanych z pierwowzoru. Gracze będą mieli okazję sterować bohaterem w otwartym świecie, konkretnie w dystopijnym, fikcyjnym mieście Night CIty.

Kreacja cyberpunkowego świata opiera się dużej mierze na książceCzy androidy śnią o elektrycznych owcach?autorstwa Philipa Dicka i jej kultowej ekranizacji – „Blade Runnera” Ridleya Scotta z 1982 roku. Dick przedstawił wizję świata przyszłości, w którym ludzie skolonizowali inne planety, na Ziemi zaś, w wyniku bliżej nieokreślonej katastrofy nuklearnej, panują fatalne warunki egzystencjalne.

blade runner cyberpunk
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Cyberpunk charakteryzuje się dystopijną wizją świata przyszłości. Utwory zaliczane do tego nurtu zwykle podejmują temat negatywnych skutków postępu technologicznego. Istotną rolę odgrywa informacja – jej przetwarzanie i sposób przekazywania ma ogromny wpływ na kontrolę społeczeństwa. W znacznym stopniu rozwinięta jest też sztuczna inteligencja, często w cyberpunkowych dziełach pojawiają się cyborgi, androidy i roboty, a ludzi zewsząd otaczają urządzenia elektroniczne. Przeważająca większość ludzi żyje w biedzie, w wyniku postępu i konfliktów (często nuklearnych) doszło do dużego rozwarstwienia społecznego. Cyberpunkowy świat wpisuje się w nurt retrofuturystyczny – przedstawiony świat przyszłości czerpie ze stylistyki retro. Dzięki temu powstał jeden z najciekawszych, zarówno tematycznie, jak i wizualnie, nurtów fantastyki.

„Cyberpunk 1982–2020”

Od 16 kwietnia w księgarni internetowej Woblink.com możecie kupić książkę Michała Wojtasa pt. „Cyberpunk 1982–2020” w formie ebooka. Jest to kompletny przewodnik po świecie cyberpunku, który doskonale wypełni wasz czas w oczekiwaniu na grę!

Opis wydawcy: Cyberpunk to nocna metropolia rozświetlona neonami w każdym języku świata, z plątaniną uliczek, na których można kupić cybernetyczną miłość, przeżyć czyjeś wspomnienia, wszczepić dodatkową rękę i zostać przerobionym na organy zamienne. W tym popkulturowym labiryncie twoim przewodnikiem będzie Michał Wojtas, prezentujący olbrzymie grono twórców – od azjatyckich po amerykańskich – którzy, inspirując się nawzajem, tworzyli hipnotyzującą wizję przyszłości, świata dotkniętego przez zmiany klimatyczne i wojnę korporacji czyniących ludzi i ich tożsamość chodliwym towarem. Brzmi znajomo, prawda?

Michał Wojtas dociera do cyberpunkowych korzeni – jego założeń, estetyki i filozofii. Wyjaśnia, skąd się brały pomysły poszczególnych autorów, jaki wpływ miała na nich popularna literatura science fiction z lat 50. i w jaki sposób awangardowy twórca komiksów z Francji ukształtował obraz cyberpunkowej wizji w amerykańskich blockbusterach.

 

Cyberpunk
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Książki dla fanów „Cryberpunka”

Seria Kroniki Diuny Franka Herberta

„Kronik Diuny” to najważniejsza, wielokrotnie nagradzana seria Franka Herberta, amerykańskiego pisarza science fiction, której klimat w pewnym stopniu jest zbliżony do „Cryberpunka”. Twórczość pisarza określana jest często jako hard science fiction. Herbert łączy filozofię, technologię, psychologię, ekologię i ekonomię koncentrując się na ludzkiej naturze. Seria „Kroniki Diuny” rozgrywa się w przeważającej części na planecie Arrakis będącej jedynym w całym wszechświecie źródłem melanżu. „Diuna”, czyli powieść otwierająca cykl została wyróżniona najważniejszymi nagrodami dla literatury science fiction – Hugo oraz Nebula.

Kroniki Diuny (#1). Diuna, t.1

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają planetę, swe największe źródło dochodów. Diunę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Diuna
Kup ebooka na Woblink.com

Książki Isaaca Asimova

Isaac Asimov to jeden z najważniejszych pisarzy science fiction. Był nie tylko pisarzem, ale i naukowcem specjalizującym się w biochemii. Najpopularniejszym dziełem w jego dorobku literackim jest siedmiotomowy cykl „Fundacja”, będący rozbudowanym i dopracowanym studium procesów historycznych i powiązanych z nimi tematów jak władza czy manipulacja. „Fundacja” jest utrzymana w nurcie fantastyki naukowej. Opowiada o końcu i rozpadzie Imperium Galaktycznego, które obejmuje swoim zasięgiem całą Galaktykę. Powieścią otwierającą serię jest „Preludium Fundacji”.

Fundacja (#1). Preludium Fundacji

Podczas Zjazdu Dziesięcioletniego na Trantorze, stołecznym świecie Imperium, młody matematyk Hari Seldon przedstawia referat, z którego wynika, że wzory psychohistoryczne pozwolą być może kiedyś przewidywać zachowania dużych zbiorowisk ludzkich, a co za tym idzie – przyszłość. Kiedy wieści o tym docierają do Imperatora, Hari Seldon musi uciekać. Ścigany przez wszechwładnego ministra imperialnego Eto Demerzela, próbuje przy pomocy przyjaciół sformułować podstawowe założenia nowej nauki. Przemierza cały Trantor, by w końcu stanąć twarzą w twarz z przeznaczeniem…
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

fundacja cyberpunk
Kup ebooka na Woblink.com

Warty uwagi jest również cykl „Roboty”, w którym Asimov przedstawił trzy prawa robotów (opowiadanie „Zabawa w berka” z pierwszego tomu serii „Ja, robot”. Wywarły one ogromny wpływ na pisarzy science fiction oraz naukowców interesujących się zagadnieniem SI.

Co nas czeka? Futurologiczna literatura popularnonaukowa w klimacie Cyberpunka

Tematy poruszane w przeszłości przede wszystkim w literaturze science fiction, jak roboty, sztuczna inteligencja, rozwinięta bioinżynieria czy “nieśmiertelność”, stają się zagadnieniami coraz częściej poruszanymi w literaturze faktu. W naszym tagu nie mogło więc zabraknąć tytułów popularnonaukowych, które podejmują tę tematykę. Poniżej przedstawiamy trzy wybrane pozycje.

Homo deus. Krótka historia jutra, Yuval Noah Harari

Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku. Tak będzie wyglądała nasza przyszłość! Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok – w Homo deus… myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że człowiek pod wieloma względami już stał się równy bogom i przystąpił do realizacji kolejnych marzeń: o nieśmiertelności i szczęściu. Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

cyberpunk homo deus
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka, Paweł Oksanowicz Aleksandra Przegalińska

Kto już wkrótce zastąpi nas w biurze i fabryce? Czy algorytm może mieć emocje? Czy roboty mają świadomość? Kto steruje dzisiejszą polityką z tylnego fotela? Czy zbliżamy się do momentu, w którym będziemy musieli oddać koronę władców Ziemi? Sztuczna Inteligencja staje się rzeczywistością. Przyjmujemy wobec niej skrajne stanowiska: od wielkiego technooptymizmu z Doliny Krzemowej do ogromnego lęku, który inspiruje snujących scenariusze rodem z Matrixa i Terminatora. Jak działa? Po co ją stworzono? Jak zmienia nasze życie? Aleksandra Przegalińska, najbardziej znana w świecie nowych technologii Polka prowadząca badania na MIT, tworzy pasjonującą biografię Sztucznej Inteligencji. Przytacza sylwetki jej twórców i anegdoty związane z jej początkami, które sięgają drugiej wojny światowej. Wyjaśnia zawiłości technologiczne i odpowiada na trudne etyczne pytania. I odważnie podejmuje dyskusję ze specjalistami i teoretykami przyszłości takimi jak Yuval Harari.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

arcyludzka cyberpunk
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Ludzkość poprawiona, Grzegorz Lindenberg

Rozwój nauki i technologii w ostatnich latach jeszcze bardziej przyspieszył. Wkrótce świat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Nawet człowiek za kilkanaście lat może diametralnie różnić się od tego, kim jest dzisiaj. Ingerencje w DNA roślin, zwierząt i ludzi staną się powszechne. Z jednej strony pozwoli to na eliminację setek śmiertelnych chorób, z drugiej da szansę na ukształtowanie człowieka według naszych oczekiwań. Sztuczna inteligencja gwałtownie się rozwija i przejmuje coraz więcej naszych obowiązków. Świat, w którym nie będziemy musieli pracować, to niedaleka przyszłość, bo specjaliści dążą do tego, aby jak najszybciej stworzyć AI co najmniej równą ludzkiej.Możemy negować te procesy, ale nie zmieni to faktu, że one już się dzieją. Będziemy więc musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przewartościować nasze życie. Grzegorz Lindenberg opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja. Pokazuje też świat, jaki czeka na nas za rogiem.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ludzkość poprawiona cyberpunk
Kup ebooka na Woblink.com

Pozostałe książki z naszego tagu „W oczekiwaniu na Cyberpunk 2077” znajdziecie TUTAJ.

Jeśli powyższe zestawienie przypadło Ci do gustu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł pt. „Mindhunter” – jakie książki czytać po obejrzeniu serialu, w którym polecamy książki nawiązujące klimatem do popularnego serialu Netflix.