Książki poruszające temat zdrowia psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Pierwsze obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyły się w 1992 roku z inicjatywy globalnej organizacji zajmującej się zdrowiem psychicznym World Federation for Mental Health. Tego dnia rokrocznie na całym świecie prowadzone są działania uświadamiające na temat chorób psychicznych. To także czas, w którym kładzie się nacisk na edukację w temacie zdrowia psychicznego i walkę ze stygmatyzacją osób zmagających się z problemami natury psychicznej.
Książki poruszające temat zdrowia psychicznego
Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży – Małgorzata Gołota, Wydawnictwo Filia
„Żyletka…” jest najnowszą książką Małgorzaty Gołoty, nominowanej do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022 „Spinalongi. Wyspy trędowatych”. Autorka dotarła do specjalistów, lekarzy, a także pacjentów i ich rodzin. W efekcie ta publikacja pokazuje, jak może wyglądać świat chorego nastolatka, a także dostarcza solidną porcję wiedzy m.in. o depresji, samookaleczeniu i samobójstwach wśród dzieci i młodzieży. Małgorzata Gołota zwraca uwagę na problem przemocy rówieśniczej, opresyjny system edukacji i konieczność zrównoważenia szkolnej nauki z troską o rozwój psycho-społeczny uczniów. Po „Żyletkę zawsze noszę przy sobie” powinni sięgnąć zwłaszcza rodzice i nauczyciele.
Przy okazji premiery książki przeprowadziliśmy wywiad z Małgorzatą Gołotą. Autorka opowiedziała nam o pracy nad książką, przyczynach zaburzeń u młodych ludzi, literackich planach na przyszłość i ulubionych lekturach.
Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? – Marta Guzowska, Wydawnictwo Znak
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród nastolatków na świecie. Być może nawet pierwszą. Tak bardzo dzieci nie chcą żyć. Także polskie dzieci.
Tak zaczyna się opis książki „Kończę z tym” Marty Guzowskiej. Ta publikacja, tak jak wcześniej opisana „Żyletka…”, poświęcona tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Autorka pokazuje, jak wielki ból potrafią odczuwać nastolatkowie i jak bezradni bywają dorośli. Rozmawia z ekspertami, którzy starają się wyjaśnić, jak bardzo może boleć życie i co można zrobić, żeby ten ból złagodzić. Wreszcie oddaje głos samym zainteresowanym – nastolatkom.
Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce – Aneta Pawłowska-Krać, Wydawnictwo Czarne
Na początku tego roku w serii reporterskiej Wydawnictwa Czarne ukazał się reportaż Anety Pawłowskiej-Krać o leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Według statystyk, co czwarty Polak na pewnym etapie swojego życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Przekładając to na gołe liczby – blisko osiem milionów osób doświadczyło lub doświadcza zaburzeń psychicznych.
Problem zaburzeń i chorób psychicznych dotyka osób w każdym wieku. Chorują bogaci, biedni, kobiety, mężczyźni, dzieci i młodzież. Cierpią m.in. na depresję, schizofrenię, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, stany lękowe. Niestety, z powodu uprzedzeń do osób chorych, słabej dostępności czy braku środków, do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent.
Autorka książki opowiada, jak wygląda profilaktyka, pomoc, zaplecze leczenia psychiatryczne w kraju. W tym celu rozmawiała z pacjentami, pielęgniarzami, specjalistami, teoretykami i praktykami psychiatrii. Przygląda się także rozwiązaniom przyjętym w innych krajach, a także analizuje reformę psychiatrii.
Psycho-logika – Dean Burnett, tłum. Bożena Jóźwiak, Wydawnictwo Insignis
Autor bestsellera „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają”, w „Psycho-logice” pisze o tym, skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i ja je zrozumieć. Każdego roku jedna na cztery osoby zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Same zaburzenia lękowe i depresyjne dotykają przeszło 500 milionów osób na całym świecie!
Dean Burnett, neurobiolog i popularyzator nauki wyjaśnia, co dzieje się w mózgu osoby cierpiącej na stany lękowe, depresję czy uzależnienie. Udziela także odpowiedzi na szereg pytań m.in. o to:
Dlaczego zaburzenia psychiczne są tak powszechne?
Co współcześnie wywiera szkodliwy wpływ na psychikę?
Czemu wiele problemów ze zdrowiem psychicznym daje wyraźne objawy fizyczne?
Dlaczego tym problemom wciąż towarzyszy tyle nieporozumień i stygmatyzacja?
Dodatkowo przeplata wyniki badań ze zwierzeniami osób cierpiących na problemy ze zdrowień psychicznym.
Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze – Justyna Suchecka, Wydawnictwo W.A.B.
Rozmówcy Justyny Sucheckiej dzielą się swoimi doświadczeniami i pokazują m.in. jak poradzić sobie z kryzysem, gdzie szukać pomocy, a także jak udzielić jej innej osobie.
W końcu pierwszej pomocy psychologicznej trzeba uczuć tak, jak tej przedmedycznej.
Z książki „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” można dowiedzieć się, dlaczego nie mówić innym takich słów jak „wszystko będzie dobrze” albo „inni mają gorzej”, co dobrego daje nuda i cyberhigiena, jak tworzyć dobrą atmosferę w szkole oraz w jaki sposób budować pozytywną samoocenę.
Bohaterowie opowiadają, czym zajmuje się psychiatra, psycholog i pedagog. Pokazują, że wiedza z zakresu zdrowia psychicznego to podstawa dbania o siebie. również wtedy, kiedy jest się zdrowym.
Top książki terapeutyczne i psychoedukacyjne
To oczywiście tylko kilka tytułów poruszających temat zdrowia psychicznego. Jeśli chcecie poznać więcej publikacji terapeutycznych i psychoedukacyjnych, podejmujących ten problem, polecamy zajrzeć do jednego z naszych wcześniejszych wpisów na blogu – Książki o depresji:
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)