10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego mający na celu zwiększenie świadomości, edukowanie, a także walczenie ze stygmatyzacją społeczną w zakresie zdrowia psychicznego. To temat zdecydowanie warty uwagi – szacunki wskazują, że na depresję cierpi tak wiele osób, że coraz częściej mówi się o epidemii tej choroby. W ostatnim czasie na rynku ukazało się kilka książek podejmujących temat zdrowia psychicznego, w tym „Żyletkę zawsze noszę przy sobie” Małgorzaty Gołoty. Autorka pisze w niej m. in. o depresji i samobójstwach wśród dzieci oraz młodzieży, a także przeprowadza szereg rozmów z pacjentami i specjalistami z takich dziedzin jak psychiatria czy suicydologia. Przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego opisaliśmy pokrótce ten i inne tytuły dotyczące zdrowia psychicznego.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Pierwsze obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyły się w 1992 roku z inicjatywy globalnej organizacji zajmującej się zdrowiem psychicznym World Federation for Mental Health. Tego dnia rokrocznie na całym świecie prowadzone są działania uświadamiające na temat chorób psychicznych. To także czas, w którym kładzie się nacisk na edukację w temacie zdrowia psychicznego i walkę ze stygmatyzacją osób zmagających się z problemami natury psychicznej.

Książki poruszające temat zdrowia psychicznego: Żyletkę zawsze noszę przy sobie Małgorzata Gołota
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Książki poruszające temat zdrowia psychicznego

Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży – Małgorzata Gołota, Wydawnictwo Filia

„Żyletka…” jest najnowszą książką Małgorzaty Gołoty, nominowanej do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022 „Spinalongi. Wyspy trędowatych”. Autorka dotarła do specjalistów, lekarzy, a także pacjentów i ich rodzin. W efekcie ta publikacja pokazuje, jak może wyglądać świat chorego nastolatka, a także dostarcza solidną porcję wiedzy m.in. o depresji, samookaleczeniu i samobójstwach wśród dzieci i młodzieży. Małgorzata Gołota zwraca uwagę na problem przemocy rówieśniczej, opresyjny system edukacji i konieczność zrównoważenia szkolnej nauki z troską o rozwój psycho-społeczny uczniów. Po „Żyletkę zawsze noszę przy sobie” powinni sięgnąć zwłaszcza rodzice i nauczyciele.

Przy okazji premiery książki przeprowadziliśmy wywiad z Małgorzatą Gołotą. Autorka opowiedziała nam o pracy nad książką, przyczynach zaburzeń u młodych ludzi, literackich planach na przyszłość i ulubionych lekturach.

„Musimy działać na rzecz zwiększania świadomości i profilaktyki depresji” – wywiad z Małgorzatą Gołotą

Książki poruszające temat zdrowia psychicznego: Kończę z tym Marta Guzowska
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? – Marta Guzowska, Wydawnictwo Znak

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród nastolatków na świecie. Być może nawet pierwszą. Tak bardzo dzieci nie chcą żyć. Także polskie dzieci.

Tak zaczyna się opis książki „Kończę z tym” Marty Guzowskiej. Ta publikacja, tak jak wcześniej opisana „Żyletka…”, poświęcona tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Autorka pokazuje, jak wielki ból potrafią odczuwać nastolatkowie i jak bezradni bywają dorośli. Rozmawia z ekspertami, którzy starają się wyjaśnić, jak bardzo może boleć życie i co można zrobić, żeby ten ból złagodzić. Wreszcie oddaje głos samym zainteresowanym – nastolatkom.

Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce – Aneta Pawłowska-Krać, Wydawnictwo Czarne

Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Na początku tego roku w serii reporterskiej Wydawnictwa Czarne ukazał się reportaż Anety Pawłowskiej-Krać o leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Według statystyk, co czwarty Polak na pewnym etapie swojego życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Przekładając to na gołe liczby – blisko osiem milionów osób doświadczyło lub doświadcza zaburzeń psychicznych.

Problem zaburzeń i chorób psychicznych dotyka osób w każdym wieku. Chorują bogaci, biedni, kobiety, mężczyźni, dzieci i młodzież. Cierpią m.in. na depresję, schizofrenię, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, stany lękowe. Niestety, z powodu uprzedzeń do osób chorych, słabej dostępności czy braku środków, do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent.

Autorka książki opowiada, jak wygląda profilaktyka, pomoc, zaplecze leczenia psychiatryczne w kraju. W tym celu rozmawiała z pacjentami, pielęgniarzami, specjalistami, teoretykami i praktykami psychiatrii. Przygląda się także rozwiązaniom przyjętym w innych krajach, a także analizuje reformę psychiatrii.

Psycho-logika – Dean Burnett, tłum. Bożena Jóźwiak, Wydawnictwo Insignis

Autor bestsellera „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają”, w „Psycho-logice” pisze o tym, skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i ja je zrozumieć. Każdego roku jedna na cztery osoby zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Same zaburzenia lękowe i depresyjne dotykają przeszło 500 milionów osób na całym świecie!

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Dean Burnett, neurobiolog i popularyzator nauki wyjaśnia, co dzieje się w mózgu osoby cierpiącej na stany lękowe, depresję czy uzależnienie. Udziela także odpowiedzi na szereg pytań m.in. o to:

Dlaczego zaburzenia psychiczne są tak powszechne?

Co współcześnie wywiera szkodliwy wpływ na psychikę?

Czemu wiele problemów ze zdrowiem psychicznym daje wyraźne objawy fizyczne?

Dlaczego tym problemom wciąż towarzyszy tyle nieporozumień i stygmatyzacja?

Dodatkowo przeplata wyniki badań ze zwierzeniami osób cierpiących na problemy ze zdrowień psychicznym.

Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze – Justyna Suchecka, Wydawnictwo W.A.B.

Książki poruszające temat zdrowia psychicznego: Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze Justyna Suchecka
Znajdź książkę na Woblink.com

Rozmówcy Justyny Sucheckiej dzielą się swoimi doświadczeniami i pokazują m.in. jak poradzić sobie z kryzysem, gdzie szukać pomocy, a także jak udzielić jej innej osobie.

W końcu pierwszej pomocy psychologicznej trzeba uczuć tak, jak tej przedmedycznej.

Z książki „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” można dowiedzieć się, dlaczego nie mówić innym takich słów jak „wszystko będzie dobrze” albo „inni mają gorzej”, co dobrego daje nuda i cyberhigiena, jak tworzyć dobrą atmosferę w szkole oraz w jaki sposób budować pozytywną samoocenę.

Bohaterowie opowiadają, czym zajmuje się psychiatra, psycholog i pedagog. Pokazują, że wiedza z zakresu zdrowia psychicznego to podstawa dbania o siebie. również wtedy, kiedy jest się zdrowym.

Top książki terapeutyczne i psychoedukacyjne

To oczywiście tylko kilka tytułów poruszających temat zdrowia psychicznego. Jeśli chcecie poznać więcej publikacji terapeutycznych i psychoedukacyjnych, podejmujących ten problem, polecamy zajrzeć do jednego z naszych wcześniejszych wpisów na bloguKsiążki o depresji:

Książki o depresji