Literacka Nagroda Nobla 2022 – poznaliśmy zwyciężczynię! W tym roku laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została Annie Ernaux.

Annie Ernaux laureatką literackiej Nagroda Nobla 2022

6 października po godzinie 13.00 poznaliśmy 119. laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie otrzymała francuska pisarka Annie Ernaux! Ogłoszenie werdyktu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale The Nobel Prize na YouTubie:

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka przekazała, że Annie Ernaux otrzyma medal „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Lata - Annie Ernaux
Kup książkę lub ebooka Lata na Woblink.com

Francuska pisarka znajdowała się na piątym miejscu list bukmacherskich (13/1).

Charakterystyka twórczości Annie Ernaux

Annie Ernaux to laureatka Nagrody Renaudot. Jest uznawana za jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek. W swoich książkach porusza głównie wątki autobiograficzne. Do tej pory w Polsce ukazała się jedna jej pozycja, zatytułowana „Lata”, za którą otrzymała nagrodę Warwick Prize for Women in Translation oraz znalazła się na krótkiej liście dzieł nominowanych do Nagrody Brookera. Polski wydawca tegorocznej noblistki, Wydawnictwo Czarne, poinformował o tym, że wkrótce ukaże się jej zbiór „Bliscy”. Składają się na niego trzy mikropowieści. Francuska pisarka otrzymała również Nagrodę im. Marguerite’a Yourcenara za całokształt twórczości. Oprócz tego jest także pierwszą kobietą, które dzieła wydano w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard jeszcze za jej życia.

Annie Ernaux pisze książki autobiograficzne, które charakteryzuje oszczędny styl. Jej debiut z roku 1974, „Les Armoires vides”, opisuje historię studentki z niżej klasy, która poddaje się aborcji. W swoich pierwszych dziełach Annie Ernaux na pierwszy plan wysuwa wątki feministyczne i to właśnie z nich jest najbardziej znana. Jej druga książka, „Ce qu’ils disent ou rien”, została przyjęta z ogromnym uznaniem przez krytyków i świat literacki. To właśnie dzięki niej Ernaux zaczęła być porównywana do Simone de Beauvoir. Najważniejszym momentem w literackiej karierze pisarki było wydanie książek „La place” oraz „Une femme”, które w znacznym stopniu opowiadały o życiu i śmierci jej rodziców. To właśnie od tych książek francuska pisarka zaczęła w swojej twórczości łączyć elementy społeczne, autobiograficzne oraz historyczne. Ten wyjątkowy styl pisania zapewnił jej częste typowanie na listach bukmacherskich do Nagrody Nobla, a w tym roku wreszcie została nią nagrodzona!

Literacka Nagroda Nobla 2022

W tym roku poznaliśmy 119. laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Dwa lata temu Fundacja Noblowska zdecydowała o podniesieniu wartości tegorocznej nagrody pieniężnej o 1 mln koron. Obecnie zatem nagroda wynosi 10 mln koron. Jest to równowartość 950 tys. euro. Swoją decyzję motywowała poprawą stanu finansów fundacji oraz wolę utrzymania prestiżu Nagrody Nobla.

Warto przypomnieć, że w wyniku skandalu w Akademii Szwedzkiej, w 2018 roku nie wyłoniono laureata. W następstwie tej decyzji, w ubiegłym roku ogłoszony został podwójny werdykt – wyróżnienie otrzymali Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019). Za rok 2020 nagrodę otrzymała z kolei Louise Glück, a za rok 2021 z medalem wrócił do domu Abdulrazak Gurnah.