Po raz dziewiętnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Tym razem ogłoszenie wyników odbyło się 26 lutego online na profilu Magazynu Literackiego KSIĄŻKI na Facebooku.

Przez cały rok, co miesiąc, zespół redakcyjny Magazynu Literackiego KSIĄŻKI, wybiera cztery tytuły warte szczególnej uwagi – ze względu na wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wybrane pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA.

W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród KSIĄŻEK MIESIĄCA zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł KSIĄŻEK ROKU.

– Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki

– powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Książki Roku 2020

„Talita” – Paweł Huelle, Znak

Paweł Huelle
Znajdź książkę na Woblink.com

„Od jednego Lucypera” – Anna Dziewit-Meller, Wydawnictwo Literackie

od jednego lucypera książki roku magazyn książki 2020
Znajdź ebooka lub audiobooka na Woblink.com

„M. Syn stulecia” – Antonio Scurati, tłum. Alina Pawłowska-Zampino, Sonia Draga

syn stulecia książki roku magazyn ksiażki
Znajdź książkę lub audiobooka na Woblink.com

„Lato 1920” – Joanna Rolińska, Bellona

lato 1920 bellona książki roku 2020
Znajdź książkę lub audiobooka na Woblink.com

„Biblioteka szaleńca” – Edwarda Brooke-Hitching, tłum. Janusza Szczepański, Rebis

„Hetman Chrystusa” – Jolanta Sosnowska, Biały Kruk

hetman chrystusa najlepsze książki książki roku 2020
Znajdź książkę na Woblink.com

Audiobook Roku 2020

Nagrodę Audiobook Roku 2020 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało Wydawnictwo Albatros  za słuchowisko „Upadek gigantów” Kena Folleta w przekładzie Zbigniewa A. Królickiego i Grzegorza Kołodziejczyka.

Wydawnictwo Roku 2020

Tytuł Wydawcy Roku 2020 otrzymało Wydawnictwo Pauza za „ambitną, pobudzającą intelektualnie literaturę, za konsekwencję w podążaniu własną drogą, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki, która w świadomości czytelników i branży stała się symbolem jakości”. Warto przypomnieć, że Pauza specjalizuje się w wydawaniu ambitnej, współczesnej prozy zagranicznej. Wydawnictwo dba zarówno o dobry dobór tytułów, jak i rzetelną pracę translatorską i edytorską.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Pauza ukazały się takie książki, jak „Dorośli” Marie Aubert, „Turbulencje” Davida Szalaya, „Nocny prom do Tangeru” Kevina Barry’ego i „Pełnia miłości” Sigrid Nunez.

pauza wydawnictwo roku książki roku 2020
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Człowiek Roku 2020

Tytułem Człowieka Roku 2020 zespół redakcyjny uhonorował Jędrka Biegańskiego „za wielkie serce i zapał do działań społecznych, za bezcenne inicjatywy na rzecz niezależnych księgarń i za koordynację akcji Książka Na Telefon, która pomogła przetrwać trudny okres wielu wspaniałym miejscom”.