3 września poznaliśmy sześciu nominowanych pisarzy i pisarek do Nagrody Bookera. Wśród nich znaleźli się autorzy dobrze znani międzynarodowej rzeszy czytelników: Salman Rushdie, Margaret Atwood czy Elif Shafak oraz nominowani do niej po raz pierwszy. Nagroda Bookera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich na świecie.

Do niedawna nagrodę tę mógł otrzymać anglojęzyczny artysta pochodzący z Wielkiej Brytanii oraz krajów, które są podległe koronie brytyjskiej. Kilka lat temu zmieniono jednak zasady i mogą do niej być nominowane wszystkie książki wydane w okresie od końca września roku poprzedzającego daną edycję do końca września roku, w którym przyznawana jest nagroda. Dlatego na liście znalazła się na przykład książka „The Testaments”, która ukaże się dopiero 10 września. Laureata bądź laureatkę tegorocznej nagrody poznamy podczas oficjalnego ogłoszenia 14 października.

Nagroda Bookera – tegoroczni finaliści:

Margaret Atwood (Kanada), „The Testaments” (Vintage, Chatto & Windus)

„The Testaments” to kontynuacja bestsellerowej powieści „Opowieść podręcznej”. W Wielkiej Brytanii powieść ukaże się 10 września. Na polską premierę trzeba będzie poczekać aż do lutego 2020 roku, polskie tłumaczenie ukaże się nakładem wydawnictwa Wielka Litera. Margaret Atwood zdobyła już jedną Nagrodę Bookera w 2010 roku za powieść „Ślepy zabójca”.

Lucy Ellmann (USA/Wielka Brytania), „Ducks, Newburyport” (wydawnictwo Galley Beggar Press)

Do tej pory najdłuższą książką, która otrzymała Bookera, jest powieść „The Luminaries” („Wszystko, co lśni”) autorstwa Eleanor Catton. Rekord może jednak się zmienić już w tym roku, bowiem powieść „Ducks, Newburyport” Lucy Ellmann liczy przeszło 1000 stron! Dodatkowej trudności w lekturze mogą przysporzyć bardzo długie, ciągnące się nawet przez sto stron zdania.  Pochodząca ze Szkocji pisarka ma na swoim koncie Guardian Fiction Prize, za swoją debiutancką powieść „Sweet Desserts”. Póki co w Polsce nie doczekaliśmy się tłumaczeń jej dzieł.

Bernardine Evaristo (Wielka Brytania), „Girl, Woman, Other” (Hamish Hamilton)

Bernardine Evaristo to brytyjska pisarka pochodzenia nigeryjskiego. Jej książka „Girl, Woman, Other”, nominowana do tegorocznej Nagrody Bookera, składa się z 12 opowieści.  Większość z nich stanowią historie czarnoskórych Brytyjek, które opowiadają o swoich rodzinach, kochankach i przyjaciołach.

Chigozie Obioma (Nigeria), „An Orchestra of Minorities” (Little Brown)

Pisarz nigeryjskiego pochodzenia znany jest w Polsce dzięki bardzo dobrze przyjętej powieści „Rybacy”, za którą był nominowany do Nagrody Bookera. „An Orchestra of Minorities” to jego druga książka i drugi finał Bookera. Czy tym razem otrzyma wyróżnienie? Data polskiej premiery książki nie jest jeszcze znana.

Salman Rushdie (Wielka Brytania /Indie), „Quichotte” (Jonathan Cape)

Salman Rushdie otrzymał już Nagrodę Bookera w 1981 roku, za książkę „Dzieci Północy”. W tym roku nominowany jest za powieść „Quichotte”, stanowiącą swoisty hołd dla wybitnego dzieła Miguela de Cervantesa. Książka ukaże się w Polsce w przyszłym roku, nakładem wydawnictwa Rebis.

Elif Shafak (Wielka Brytania /Turcja), „10 Minutes 38 Seconds in This Strange World” (Viking)

Elif Shafak to druga, zaraz po Orhanie Pamuku, najchętniej czytana turecka pisarka w Polce. Jest to poruszający obraz różnorodnej i rozdartej współczesnej Turcji.

Warto pokreślić, że dwóch autorów nie pisało swoich książek w językach ojczystych. Elif Shafak na co dzień posługuje się językiem tureckim, natomiast Chigozie Obioma używa języka nigeryjskiego. Nominowane książki zostały wybrane spośród 13 książek, które znalazły się na tak zwanej „longliście”.

źródło informacji: Gazeta Wyborcza