28 sierpnia na świecie obchodzi się Dzień Publicznego Czytania Komiksów. „Święto” ma na celu propagowanie sięgania po komiksy i powieści graficzne. Z tej okazji warto przyjrzeć się rynkowi e-komiksów, bowiem istnieje wiele znakomitych aplikacji na urządzenia mobilne, które pozwalają cieszyć się lekturą komiksów w każdym miejscu. Czy e-komiksy wyprą z obiegu te tradycyjne, drukowane? Gdzie i jak czytać komiksy elektroniczne?

Czytanie komiksów elektronicznych

Ciągle pojawiają się głosy, że elektroniczne wersje nośników danych niebawem wyprą wszystkie formy analogowe i tradycyjne. O ile w przypadku prasy widoczna jest tendencja przechodzenia na prenumeraty cyfrowe, o tyle w przypadku winyli czy komiksów ta tendencja jest dużo mniejsza. Niemniej coraz więcej komiksów pojawia się w formie elektronicznej i coraz więcej portali oferuje ich sprzedaż.

Jak czytać komiksy elektroniczne? E-komiksy można czytać na wiele różnych sposobów. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są formaty cyfrowe, w których możemy zapisywać i otwierać komiksy. Najpopularniejszymi rozszerzeniami są .cbr oraz .pdf. Tradycyjne już PDF-y można czytać praktycznie na wszystkich urządzeniach mobilnych, bowiem wiele aplikacji odtwarza pliki o takim rozszerzeniu, nawet przeglądarki internetowe. Problematyczne może okazać się jednak uruchomienie e-komiksu w innych rozszerzeniach – wspomnianego .cbr, .cb7 czy .cbz (które pochodzą od archiwów .rar, .7z, .zip). Do ich otwarcia bowiem potrzebne są specjalne programy i aplikacje.

Ekran

Czytając komiksy internetowe, warto mieć na uwadze rozmiar i jakość ekranu, z którego czytamy. Istotne jest by ekran był na tyle duży, by móc dojrzeć szczegóły rysunków oraz niewielki rozmiar liter znajdujących się w dymkach z kwestiami bohaterów. Z drugiej strony ważny jest komfort lektury – nieustanne przybliżanie i oddalanie treści znajdującej się na ekranie może rozpraszać. Należy też pamiętać o dostosowaniu jasności ekranu do światła panującego w pomieszczeniu, tak by zminimalizować zmęczenie oczu. Posiadane komiksy można czytać na komórce, tablecie a nawet komputerze. Z tych wszystkich opcji najwygodniejszy wydaje się tablet, który swoim rozmiarem przypomina standardową stronę komiksu. W związku z tym na systemy Android i Apple istnieje wiele aplikacji pozwalających w wygodny sposób czytać i przechowywać swoje kolekcje komiksów.

Jeszcze niedawno wydawało się, że prężnie rozwijający się rynek e-komiksów wymusi na producentach czytników elektronicznych powstanie takich z kolorowym wyświetlaczem. Póki co nie zapowiada się takowe powstaną. Jednak w kwestii czytników takich jak Kobo, Kindle czy PocketBook warto podkreślić, że dobrze sprawdza się na nich czytanie komiksów czarno-białych np. mangi.

Programy i aplikacje do czytania e-komiksów

Większość czołowych marek komiksów posiada swoje własne aplikacje, w których można nabywać ich produkty. I tak swoje własne aplikacje posiadają DC, Marvel czy Dark Horse Comics. By zachęcić czytelników do pobrania ich na swoje urządzenia, giganci proponują szereg darmowych komiksów, które można pobrać i czytać w aplikacjach. Z oficjalnych apek, w których można kupić komiksy wszystkich wymienionych producentów, najbardziej popularną jest Comixology. Niestety aplikacja praktycznie nie posiada polskich wersji e-komiksów. Na palcach jednej ręki można policzyć tam pliki dostępne w języku polskim.

Komiksy na komputerze

Gdzie czytać komiksy w internecie? Najpopularniejszymi programami do czytania komiksów z ekranu komputera, zaraz po oficjalnych aplikacjach gigantów komiksowych, są Comic Seer i CdisplayEx. Ponadto warto zwrócić uwagę na dedykowany miłośnikom Mangi – Rock Manga. Najbardziej uniwersalny wydaje się być jednak YACreader, który pozwala na utrzymywanie posiadanych plików w porządku. Program bowiem oferuje bardzo ciekawy widok na biblioteczkę. Ostatnim programem wartym uwagi jest Comic Rack, bowiem oferuje on symulację czytania prawdziwego komiksu. Obrazki zostają nałożone na specjalny symulator, dzięki czemu czytanie sprawia dodatkową frajdę.

Komiksy elektroniczne na smartfonach

Na urządzenia mobilne istnieje bardzo dużo lepszych i gorszych aplikacji – dlatego na smartfonach i tabletach najłatwiej jest znaleźć program do uruchomienia plików .cbr, .cbz czy .cb7. Użytkownikom iOS najbardziej przypadnie do gustu aplikacja Comic Flow, w której biblioteczką można zarządzać za pomocą iTunesa. Użytkownicy Androida na pewno docenią Astonishing Comic Reader, dedykowany komiksom w rozszerzeniu .cbr i .cbz. Layout aplikacji do złudzenia przypomina aplikację Marvela i Comic Flow, dla fanów „jabłuszka”. Niestety, jako, że są to aplikacje darmowe, użytkownicy muszą liczyć się z wyskakującymi reklamami i pojawiającymi się w aplikacjach błędami. Jedną z najsolidniejszych płatnych aplikacji jest CdDisplayEx Comic Reader, będący odpowiednikiem wspomnianego już programu komputerowego. W sklepie Play jest dostępna za 26 zł.

Woblink i e-komiksy?

Otóż tak! Na Woblinku możecie bowiem znaleźć bardzo ciekawą propozycję – komiksy z serii „Kajko i Kokosz” w bardzo okazyjnych cenach. Co je odróżnia od innych? Są to komiksy specjalnie przygotowane, każdy pojedynczy kadr z komiksowej planszy stanowi osobny obrazek. Każdy kadr został bowiem wycięty, dzięki czemu komiks można z satysfakcją czytać nawet na małym ekranie smartfona. Komiksy są w formacie PDF i można je czytać w aplikacji Woblinka. Taka możliwość wyróżnia Woblinka na tle innych aplikacji portali zajmujących się sprzedażą książek elektronicznych. Podobną opcję proponuje w swojej aplikacji Marvel, w której po dwukrotnym kliknięciu w dany obrazek powiększa się on i przybliża poszczególne kadry.

e-komiksy: Komiksy Kajko i Kokosz
Kup w wersji elektronicznej lub papierowej na Woblink.com

Wersja papierowa i elektroniczna

Coraz częściej spotykanym zabiegiem jest sprzedawanie jednocześnie komiksu w formie papierowej i elektronicznej. Jak to działa? Podczas kupowania wersji papierowej otrzymuje się specjalny kod, dzięki któremu można pobrać z internetu wersję mobilną komiksu, do czytania na komputerze bądź smartfonie i tablecie. To praktyka zaczerpnięta ze świata winyli, gdzie przy kupnie płyty analogowej można otrzymać dostęp do pobrania wersji cyfrowej utworów, które znalazły się na winylu. Kilka lat temu Marvel zaczął taką taktykę stosować ze swoimi komiksami. 

Darmowe komiksy do czytania w internecie

Wiele było o płatnych wersjach komiksów. Skąd zatem można zdobyć darmowe komiksy? Otóż jest trochę źródeł, które pozwalają na darmowe i całkowicie legalne darmowe komiksy. Już wspomnieliśmy o tym, że w aplikacji Marvela można pobrać wiele darmowych tytułów. W 2013 roku Marvel przekazał przeszło 700 tytułów do darmowego pobrania. Ponadto takie portale jak Aleja Komiksu czy Web Komiksy proponują kilkadziesiąt powieści graficznych i komiksów młodych, debiutujących, ale też doświadczonych autorów komiksów. 

Jako że dziś światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, to chwytajcie za komiksy, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej i pokażcie innym swoje ulubione komiksowe przygody! Zachęcamy do odwiedzenia zakładki z komiksami i książkami graficznymi w księgarni internetowej Woblink!