Nagroda Literacka Nike 2021 – finaliści
3 września poznaliśmy siódemkę finalistów jubileuszowej, 25. edycji Nagrody Literackiej Nike. W tym roku lista jest wyjątkowo różnorodna – nominowani zostali autorzy i autorki reportaży, biografii, poezji, monografii oraz powieści.
Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021!
Nagroda Literacka Nike 2021: Zbigniew Rokita laureatem za „Kajś”
Nagroda Literacka Nike 2021
Kasper Bajon, Krzysztof Federowicz, Aleksandra Lipczak, Grzegorz Piątek Jacek Podsiadło i Zbigniew Rokita to tegoroczni finaliści Nagrody Literackiej Nike. Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. Laureata bądź laureatkę Nike poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w niedzielę 3 października. Na gali poznamy również laureata tzw. Nike Czytelników.
Nagroda Literacka Nike 2021 – finaliści
Kasper Bajon „Fuerte”, Czarne – reportaż
„Fuerte” to niecodzienna książka serii Sulina Wydawnictwa Czarne. Wyjątkowo nie jest to książka o Bałkanach, Rosji czy wschodniej Polsce, a o… Fuerteventurze, czyli jednej z Wysp Kanaryjskich. Autorem książki jest Kasper Bajon, syn znanego polskiego reżysera. Autor na co dzień mieszka na wyspie, nie wybrał się na nią tylko w celu napisania reportażu. Jego obraz wyspy jest zatem bardzo intymny i osobisty.
Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty”, Wysoki Zamek – powieść
Krzysztof Federowicz łączy w „Zaświatach” swoje dwie największe pasje – pisanie i wino. To erudycyjna i eseistyczna opowieść, w której pozornie nie związane ze sobą opowieści, łączą się. Są tu opowiadania, których fabuła rozgrywa się w czasie wojny trzydziestoletniej oraz takie, które są niezwykle bliskie, poruszają temat pandemii.
Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, Karakter – reportaż
Książka Aleksandry Lipczak to reportersko-eseistyczna opowieść rozpięta w czasie między średniowieczem, a współczesnością. Głównym temat książki „Lajla znaczy noc” jest arabsko-wielokulutrowe dziedzictwo Andaluzji, w przeszłości znanej jako Al-Andalus. Lipczak opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, uwypukla wątki, które są dziś niezwykle aktualne. Pisze o tym, jak współcześnie pokazywana jest historia Maurów, jaki jest stosunek mieszkańców Andaluzji do przeszłości oraz jak w praktyce wygląda wielokulturowość regionu.
Grzegorz Piątek „ Najlepsze miasto świata”, WAB – reportaż
Warszawa przed wojną nazywana była Paryżem Północy. W wyniku bombardowań, w 1944 roku stolica Polski zmieniła się w ocean gruzów. Wyobrażenie sobie jej odbudowy, na podstawie wystających kikutów zrujnowanych kamienic, graniczyło z cudem. A jednak błyskawicznie podjęto decyzję o jej odbudowie. Wizytówką stolicy miała zostać odrestaurowana starówka, jednak reszta miasta miała przerodzić się w nowoczesną metropolię. To książka o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy w latach 1944-1949 przygotowywali fundamenty pod „najlepsze miasto świata”. Inżynierowie nie do końca byli świadomi, że tworząc miasto swoich marzeń, jednocześnie przykładali rękę do rozwoju totalitarnego państwa i aparatu propagandy.
Jacek Podsiadło „Podwójne wahadło”, WBPiCAK – poezja
Tytuł najnowszego tomu poezji Jacka Podsiadło nawiązuje do jednej z jego największych pasji. Od kilku lat na łamach „Tygodnika Powszechnego” Podsiadło pisze o dzwonach oraz o języku i możliwościach, jakie daje. Według poety dzwon jest instrumentem, dzięki któremu człowiek może zajrzeć w głąb świata. W wierszach przebrzmiewa też temat Holokaustu, pogromów oraz żyjącego w nas antysemityzmu, z którym Podsiadło stara się rozliczyć.
Zbigniew Rokita „Kajś”, Czarne – reportaż
„Kajś” Zbigniewa Rokity to opowieść o Górnym Śląsku – burzliwej historii, niejednoznacznym dziedzictwie, mieszkańcach regionu. Autor podjął się karkołomnego zadania – opisania Górnego Śląska w formie reportażu. Rokita idąc po nitce do kłębka odkrywa śląskie korzenie swojej rodziny. Opowieść o familii przeplata anegdotami i opowieściami o regionie. Pisze o zwyczajach, postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych kluczowych dla Śląska i Ślązaków. Dzięki temu powstał wyjątkowy obraz miejsca niezwykle trudnego do opisania i zdefiniowania. Suspensowe zakończenie książki pokazuje, jak przewrotne może być życie. Dzięki rodzinnej narracji Rokity książkę czyta się jak dobrą powieść.
Monika Śliwińska „Panny z Wesela” – Wydawnictwo Literackie – biografia
Monika Śliwińska powraca z opowieścią o kobietach z „Wesela” – Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach. Wcześniej autorka napisała m.in. biografię Stanisława Wyspiańskiego. Anna wyszła za polityka i malarza Włodzimierza Tetmajera. Jadwiga, Panna Młoda z dramatu Wyspiańskiego, została żoną Lucjana Rydla, a Maria była wielką miłością Ludwika de Laveaux, zmarłego przedwcześnie malarza ukazanego w „Weselu” jako Widmo.
Autorka książki „Panny z 'Wesela’” kreśli losy córek chłopa z Bronowic. Kobiet, które z zachwytem były portretowane przez najważniejszych polskich pisarzy i malarzy przełomu XIX oraz XX wieku. Pokazuje, że mimo iż dziewczęta od dzieciństwa były przygotowywane do zrezygnowania z niezależności, to jako dorosłe kobiety zachowały niepodległość i aktywnie wpływały na życiorysy mężów.
Nagroda Literacka Nike
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli„.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)