Fani pełnych napięcia kryminałów i mrożących krew w żyłach thrillerów mogą już otwierać szampana: jeden z topowych polskich wydawców – Znak – wystartował z nową marką Znak Crime. Tym samym krakowskie wydawnictwo poszerza swoją ofertę literatury kryminalnej. Jesteście ciekawi jakie tytuły ukażą się ich nakładem w 2023 roku? Jeśli tak, koniecznie przeczytajcie nasz tekst, w którym uchylamy rąbka planów wydawniczych Znaku Crime.

Nowa marka Wydawnictwa Znak dedykowana kryminałom i thrillerom – Znak Crime

Znak Crime to najnowsza marka krakowskiego Wydawnictwa Znak. Jest dedykowana thrillerom i kryminałom. 30 listopada odbyło się wydarzenie inaugurujące jej powstanie. Na miejscu pojawili się jej twórcy, promotorzy literatury czy kultury, a także pisarze i pisarki.

Znak Crime trafił w ręce osób znających się na literaturze tego gatunku. Markę poprowadzi Adrian Tomczyk, który był wcześniej związany m.in. z Wydawnictwem Poznańskim, w którym pełnił rolę szefa Czwartej Strony Kryminału. Pracował z najpopularniejszymi polskimi autorami powieści kryminalnych na czele z Remigiuszem Mrozem, Robertem Małeckim, Maxem Czornyjem czy Bartoszem Szczygielskim. Odpowiada także za debiutami takich autorek jak Izabela Janiszewska i Anna Górna. Razem z nim przy zbliżających się premierach pracuje Agata Ługowska, redaktora prowadząca, która również była związana z Wydawnictwem Poznańskim. Przez dwa lata współtworzyła Czwartą Stronę Kryminału. Pracowała m.in z Hanną Greń oraz Joanną Dulewicz.

Znak Crime – premiery powieści kryminalnych Znak na 2023 rok

Półmistrz – Mariusz Czubaj
Data premiery: 11.01.2023, jednak już od 23.12 ebooka i audiobooka tego tytułu znajdziecie w przedpremierze na Woblink.com

Znak Crime: Półmistrz Mariusza Czubaja
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Zagadkowa zbrodnia burzy spokój pasażerów transatlantyku płynącego do Buenos Aires. Czy uda się schwytać mordercę, nim będzie za późno?

W przededniu II wojny światowej grupa Polaków wyrusza w podróż z Gdyni do Buenos Aires na olimpiadę szachową na pokładzie transatlantyku „Przyszłość”. Nieoczekiwanie na statku dochodzi do brutalnego morderstwa: w oczodole ofiary tkwi szachowy pion. Śledztwo w tej tajemniczej sprawie prowadzi jeden z pasażerów, Edward Abramowski. Mężczyzna szybko dochodzi do wniosku, że za ową zbrodnią kryje się coś więcej.

Dodatkowo wśród pasażerów znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także pilnie strzegąca swych sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski. Na pokładzie „Przyszłości” rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę.

„Półmistrz” Mariusza Czubaja to pierwszy z kryminałów Znak Crime. Książka ukaże się 11 stycznia 2023 roku, ale już od 23 grudnia ebooka i audiobooka tego tytułu znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Oszustka – Aleksandra Śmigielska
Data premiery: 25.01.2023

Znak Crime: Oszustka Aleksandry Śmigielskiej
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Pod koniec stycznia swoją premierę będzie miała „Oszustka” Aleksandry Śmigielskiej, wielokrotne nagradzanej w konkursach organizowanych w ramach festiwali kryminału (np. Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego we Wrocławiu czy Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda). W swojej powieści kryminalnej w Znak Crime pokazuje, że przeszłości nie da się zmienić.

Można ją jednak oszukać, czego próbuje główna bohaterka. Jej poprzednie życie było tajemnicą. Udało jej się zwieść całe otoczenie na tyle długo, że w końcu sama zapomniała, kim kiedyś była.

Niespodziewanie przeszłość zaczyna upominać się o bohaterkę… Ktoś postanawia przypomnieć jej całe zło, które zostawiła za sobą i zburzyć jej idealne życie, które obecnie prowadzi z ukochanym Piotrem i córkami.

Do czego posunie się kobieta, aby uchronić najbliższych przed prawdą?

W snach to ja trzymam nóż – Ashley Winstead, tłum. Agnieszka Brodzik
Data premiery: 08.02.2023

W snach to ja trzymam nóż – Ashley Winstead
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Mint, Caro, Frankie, Coop, Heather, Jack i Jessica.

Szóstka przyjaciół, spotkanie po latach i niewyjaśniona zbrodnia. Przeżyli razem zarówno najlepsze, jak i najgorsze chwile w życiu. Jedno z nich to skryty pod piękną maską potwór, drugie zaplanowało zemstę.

Spotkanie po latach na uczelni to perfekcyjny moment, żeby powspominać w gronie najbliższych przyjaciół, a także wyciągnąć na światło dzienne dawno zakopane sekrety. Jedno z nich popełniło brutalną zbrodnię. Drugie zrobi wszystko, aby morderca Heather dostał w końcu to, na co zasłużył.

„W snach to ja trzymam nóż” to pierwsza książka pióra zagranicznego autora, jaka zostanie wydana nakładem marki thrillerów Znak Crime. Debiutancka powieść Ashley Winstead została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, a także innych, słynących z pełnych suspensu, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, autorów powieści z pogranicza thrillera i kryminału. Tytuł poleca m.in. Riley Sager („Ocalałe”, „Wróć przed zmrokiem”, „Zamknij wszystkie drzwi”, „Tylko przetrwaj noc”) i Amy Gentry, która poleca go wszystkim wielbicielom powieści Ruth Ware („W ciemnym, mrocznym lesie”, „Pod kluczem”, „Śmierć pani Westaway”).

Bez wyboru – Agnieszka Płoszaj
Data premiery: 8.02.2023

Znak Crime: Bez wyboru Agnieszki Płoszaj

„Bez wyboru” Agnieszki Płoszaj to powieść o namiętności sprzed lat, potwornej zbrodni, a także o przeszłości, która nie chce dać o sobie zapomnieć.

Podczas łódzkiego Festiwalu Światła dochodzi do niezwykle makabrycznego odkrycia – w jednej ze świetlnych instalacji znaleziono zwłoki młodej kobiety. Na ciele znanej dziennikarki morderca wyciął nazwisko Zoi Sterlak, młodej śledczej, która przed rokiem odeszła ze służby w atmosferze skandalu, a następnie zaszyła się w rodzinnym Rovinj położonym na wybrzeżu Chorwacji.

Zoja wraca do Polski. Chce uporządkować swoje sprawy, a jej dawni policyjni partnerzy (jednym z nich jest Kardas, z którym łączył ją gorący romans) proszą ją, żeby pomogła im w śledztwie.

W kolejnym z kryminałów Znak Crime bezkompromisowa Zoja angażuje się w rozgrywkę z zabójcą, a brudne interesy, ogromne pieniądze i namiętności ściągają na nią prawdziwe niebezpieczeństwo.

Dobra żona – Darby Kane, tłum. Joanna Grabarek
Data premiery: 8.03.2023

Pewnego dnia uwielbiany nauczyciel, Aaron, zostaje uznany za zaginionego. Kilka miesięcy wcześniej w tym samym miasteczku zniknęła studentka Karen. W końcu dochodzi do odkrycia, że to już trzeci tego typu przypadek w ciągu ostatnich lat. Całą społeczność ogarnia ogromny niepokój. Tylko Lila, żona zaginionego nauczyciela, jest zaskakująco spokojna…

Otulina – Klaudiusz Szymanczak
Data premiery: 22.03.2023

„Otulina” jest pierwszą powieścią Klaudiusza Szymańczaka po serii z Johnem Sladem i Robertem Laurentowiczem („Negatyw”, „Mroczny świt”, „Virga”).

Czwórka licealistów wyrusza na nocną wyprawę do Puszczy Kampinoskiej. Kilka godzin później tylko trójka z nich wraca do swoich domów. Ciało nastoletniej Hani zostaje znalezione na skraju lasu, a rodzice dziewczyny przeżywają swój najgorszy koszmar. Cała rodzina ledwie pół roku wcześniej przeprowadziła się z zatłoczonej Warszawy pod Kampinos w poszukiwaniu upragnionego spokoju. Żadne z nich nie spodziewało się, że czeka na nich tylko śmierć i rozpacz.

Okoliczni mieszkańcy są wstrząśnięci zbrodnią. Tym bardziej, że najprawdopodobniej mordercą jest ktoś z nich.

Co tak naprawdę stało się tamtej nocy w samym sercu puszczy? Kto jest winien tragedii, która nieodwracalnie zmieni życie tak wielu osób? Tego dowiecie się, sięgając po następne powieści kryminalne Znak Crime.

Jesteś miłośnikiem kryminałów i thrillerów? Koniecznie sprawdź też nasz przewodnik po najlepszych książkach kryminalnych.