Najbardziej wyczekiwane ekranizacje książek w 2022 roku!
2022 rok zapowiada się bardzo interesująco nie tylko pod względem premier literackich, ale także filmowych i serialowych. Wśród zapowiedzianych produkcji znalazło się wiele obiecujących tytułów. Szczególnej uwadze polecamy film zrealizowany na podstawie „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej, ekranizacje „Zaułka koszmarów” Greshama, „Córki” Ferrante czy „Słowika” Hannah. Fani seriali doczekają się w tym roku produkcji osadzonych w uniwersach „Gry o Tron”, „Wiedźmina” i „Władcy Pierścieni”. Zdecydowanie jest na co czekać! A że staramy się trzymać dywizy „Przeczytaj zanim obejrzysz”, proponujemy sięgnąć po literacki pierwowzór każdej z premier. Zobacz, na jakie ekranizacje książek 2022 roku czekamy najbardziej!
Najważniejsze ekranizacje książek 2022 – na co czekamy?
Wśród natłoku filmowych i serialowych premier czekamy przede wszystkim na popularne ekranizacje tego roku takie jak „Cyrano” Peterem Dinklagem w tytułowej roli, „Zaułek koszmarów” w reżyserii Guillermo del Toro, a także na ekranizacje „Śmierci na Nilu” Agathy Christie, „Córki” Eleny Ferrante i „Słowika” Kristin Hannah. Z polskich premier oczekujemy z niecierpliwością na „Innych ludzi” Aleksandry Terpińskiej.
Również fani seriali nie zostaną z pustymi rękami! W 2022 roku premierę będą miały produkcje rozgrywające się w świecie Wiedźmina czy Władcy Pierścieni.
Najbardziej wyczekiwane ekranizacje w 2022 roku
Zaułek koszmarów, reż. Guillermo del Toro
Polska premiera: 28 stycznia 2022
Na podstawie: „Zaułek koszmarów” William Lindsay Gresham
„Zaułek koszmarów” w reżyserii Guillermo del Toro to wyczekiwana ekranizacja w 2022 roku i film zrealizowany na podstawie, zaliczanej do klasyki amerykańskiej literatury noir, powieści Williama Lindsaya Greshama pod tym samym tytułem. Główny bohater, Stanton Carlisle, spotyka na swojej drodze nietypowe małżeństwo: ona potrafi ujrzeć przyszłość, on jest z kolei byłym telepatą. To spotkanie odmienia życie Stantona. Mężczyzna chcąc się wzbogacić zaczyna wykorzystywać naiwnych członków nowojorskiej elity. Coraz lepiej radzi sobie ze sztuką manipulacji i iluzji. Nie wie jeszcze, że jego sen o wielkim bogactwie może niebawem zmienić się w koszmar.
Cyrano, reż. Joe Wright
Polska premiera: 18 lutego 2022
Na podstawie: „Cyrano de Bergerac. Komedya bohaterska w 5-ciu aktach” Edmond Rostand
„Cyrano de Bergerac” jest jedną z najbardziej wyczekiwanych ekranizacji tego roku. Tytułowy bohater to dumny i waleczny Gaskończyk, utalentowany poety i muzyk. Równocześnie jest niesłychanie przewrażliwiony na punkcie swojego zbyt długiego nosa. Skrycie kocha się w swojej przepięknej kuzynce, jednak z powodu ogromnego kompleksu nie chce wyznać jej swoich uczuć. Dodatkowo wybranka jego serca zakochuje się w Christianie, przystojnym żołnierzu. Christian nie radzi sobie ze słowami tak dobrze jak Cyrano. Chcąc zdobyć serce pięknej dziewczyny prosi „rywala” o pomoc, który nieoczekiwanie zgadza się.
Śmierć na Nilu, reż. Kenneth Branagh
Polska premiera: 11 lutego 2022
Na podstawie: „Śmierć na Nilu” Agatha Christie
To obowiązkowa pozycja na liście każdego fana prozy Agathy Christie. Hercules Poirot udaje się na zasłużone wakacje. Beztroski rejs po Nilu przerywa nieoczekiwane morderstwo młodej milionerki. Detektyw musi przerwać swój urlop i rozpocząć poszukiwania mordercy. Szybko okazuje się, że sprawa jest dużo bardziej zagadkowa, niż mogłoby się wydawać.
Córka, reż. Maggie Gyllenhaal
Polska premiera: 4 marca 2022
Na podstawie: „Córka” Elena Ferrante
Kolejną pozycją na naszej liście wyczekiwanych filmów na postawie książek 2022 roku jest film „Córka”w reżyserii Maggie Gyllenhaal z laureatką Oscara Olivią Colman w roli głównej. Leda, bohaterka historii, udaje się na wakacje do Grecji. Chce w pełni skorzystać z urlopu i wypocząć na prywatnej plaży. Jej odpoczynek zostaje niespodziewanie zaburzony przez pojawienie się ekscentrycznej rodziny mieszkającej w największej willi na wyspie. Kobieta zwraca szczególną uwagę na młodą matkę, która mierzy się z trudami wychowania kilkuletniej córki. Obserwowanie nieznajomej młodej matki wywołuje w bohaterce lawinę wspomnień, od których od dawna starała się uciec.
Inni ludzie, reż. Aleksandra Terpińska
Polska premiera: 18 marca 2022
Na podstawie: „Inni ludzie” Dorota Masłowska
„Inni ludzie” Doroty Masłowskiej to gatunkowa hybryda, której najważniejszym bohaterem jest sam język. 18 marca swoją premierę będzie miała filmowa wersja tej historii w interpretacji Aleksandry Terpińskiej. Główną osią fabularną jest monotonne, szare życie grupy warszawiaków, którzy szukają ukojenia wśród antydepresantów i narkotyków. W produkcji wystąpili m.in. Sonia Bohosiewicz, Sebastian Fabijański, Jacek Beler oraz Magdalena Koleśnik.
Where the Crawdads Sing, reż. Olivia Newman
Światowa premiera: 22 lipca 2022
Na podstawie: „Gdzie śpiewają raki” Delia Owens
W lipcu tego roku ma ukazać się ekranizacja międzynarodowego hitu Delii Owens pt. „Gdzie śpiewają raki”. Powieść ukazała się na polskim rynku w 2019 roku i od tego czasu nie opuszcza list bestsellerów. To piękna oda do świata przyrody i wzruszająca opowieść o dojrzewaniu.
Po sennym miasteczku Barkley Cove od lat krążą plotki o tajemniczej Dziewczynie Bagien. Kiedy w 1969 roku na mokradłach znaleziono ciało Chase’a Andrewsa, mieszkańcy zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej właśnie Dziewczyną z Bagien. Jednak Kya nie jest taka, za jaką ją uważają. To wrażliwa i inteligentna dziewczyna, która przez wiele lat samotnie żyła na bagnach będących jej domem. Nieokiełznane piękno tajemniczej młodej kobiety intryguje dwóch młodzieńców z miasteczka. Kiedy Kya postanawia otworzyć się na nowe przeżycia zaczynają dziać się niewyobrażalne rzeczy.
Salem’s Lot, reż. Gary Dauberman
Światowa premiera: 9 września 2022
Na podstawie: „Miasteczko Salem” Stephen King
Mówiąc o najważniejszych ekranizacjach książek w 2022 należy spomnieć o opowieściach o wampirach. Ten rok przyniesie dwie ekranizacje znanych i lubianych powieści o krwiopijcach. Pierwsza z nich będzie remakem oryginalnego „Miasteczka Salem” z 1979 roku zrealizowanego na podstawie powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Fabuła książki i obu produkcji opowiada historię pisarza, który po latach wraca do rodzinnego miasteczka. Na miejscu, zamiast gościnnych i przyjaznych mieszkańców, zastaje nieufną i wrogą społeczność. Bohater podejrzewa, że za wszystkim może stać ekscentryczny sprzedawca antyków.
The Nightingale, reż. Mélanie Laurent
Światowa premiera: 23 grudnia 2022
Na podstawie: „Słowik” Kristin Hannah
Pod koniec bieżącego roku ma ukazać się „The Nightingale”, czyli ekranizacja bestsellerowej i poruszającej powieści historycznej Kristin Hannah pt. „Słowik”. To opowieść o losach dwóch sióstr mieszkających we Francji podczas II wojny światowej. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu. Opuszczona przez męża Vianne musi przyjąć pod swój dach wroga. Bohaterki dzieli prawie wszystko: wiek, doświadczenie i okoliczności, w jakich dorastały. Łączy je najważniejsze – Isabelle i Vianne muszą odnaleźć własną drogę do miłości, wolności i przetrwania w wojennej rzeczywistości.
W rolach sióstr zobaczymy na ekranie Dakotę i Elle Fanning.
Wyczekiwane ekranizacje – seriale 2022
Daisy Jones & The Six (serial)
Światowa premiera: 2022
Na podstawie: „Daisy Jones & The Six” Taylor Jenkins Reid
Barwna i pełna wrażeń historia zespołu Daisy Jones & The Six porwała nie tylko czytelników, ale i twórców – zaowocowało to powstaniem serialu, który będziemy mogli zobaczyć jeszcze w tym roku. Produkcja powstała w oparciu o powieść „Daisy Jones & The Six” Taylor Jenkins Reid, autorki takich książek jak „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”, „Na zawsze, ale z przerwą” i „Rozstańmy się na rok”. Reid zaprezentowała czytelnikom opowieść o bijącym rekordy popularności rockowym zespole, który rozpada się z dnia na dzień. Jakie wydarzenia mogły do tego doprowadzić?
Interview With The Vampire (serial)
Światowa premiera: 2022
Na podstawie: „Wywiad z wampirem” Anne Rice
Kolejną „wampiryczną” produkcją i popularną ekranizacją tego roku jest serial „Interview With The Vampire” oparty o kultową powieść Anne Rice pod tym samym tytułem. Produkcja ma składać się z ośmiu odcinków, a jej show-runnerem i scenarzystą jest Rolin Jones znany między innymi ze znakomitego „Zakazanego imperium”.
„Wywiad z wampirem” ukazał się w 1976 roku i zapoczątkował serię „Kroniki wampirów”. Książka ta przez wielu jest uważana za najlepszą odsłonę cyklu. Jej akcja rozgrywa się w latach 70. ubiegłego wieku w San Francisco. Dziennikarz przeprowadza wywiad z mężczyzną, który okazuje się być wampirem.
Wiedźmin: Rodowód Krwi (serial)
Światowa premiera: 2022
Produkcja rozgrywająca się w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego w sadze „Wiedźmin Geralt z Rivii”
„Wiedźmin: Rodowód krwi” to nowy serial Netfliksa związany z uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Jego akcja rozgrywa się w erze elfów, 1200 lat przez czasami Geralta z Rivii. Twórcy przedstawią opowieść o powstaniu i losach pierwszego Wiedźmina oraz wydarzeniach, których skutkiem była „Koniunkcji Sfer”. To właśnie w jej efekcie doszło do połączenia się światów ludzi, elfów i potworów.
Ród Smoka (serial)
Światowa premiera: 2022
Produkcja rozgrywająca się w uniwersum stworzonym przez George’a R.R. Martina w sadze „Pieśń Lodu i Ognia”
„Ród smoka” to serial od HBO rozgrywający się na 200 lat przed wydarzeniami z „Gry o tron”. Fabuła będzie skoncentrowana na krwawej i brutalnej wojnie domowej Targaryenów. W serialu wystąpią między innymi Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D’Arcy i Matt Smith. Twórcy „Rodu smoka” opierali się na „Ogniu i krwi” G.R.R. Martina. Książka rozpoczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, twórcy Żelaznego Tronu. Autor opisał w niej także dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów i ich walki o utrzymanie władzy – aż po wyniszczającą wojnę domową.
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (serial)
Światowa premiera: 2 września 2022
Produkcja rozgrywająca się w uniwersum stworzonym przez J.R.R. Tolkiena w trylogii „Władca Pierścieni”
„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” jest wyczekiwanym przez miliony fanów na całym świecie serialem Amazona. Produkcja powstała w oparciu o książki J.R.R. Tolkiena i, jak sugeruje sam tytuł, będzie opowiadać o powstaniu oryginalnych pierścieni, które umożliwiły Sauronowi szerzenie ciemności w Śródziemiu.
Sandman (serial)
Światowa premiera: 2022
Na podstawie: „Sandman” Neil Gaiman
Na koniec zostawiliśmy „Sandmana”, czyli ekranizację serii komiksów Neila Gaimana, który pełni rolę jednego z producentów wykonawczych netflixowej produkcji. Główną postacią serii Gaimana jest uosobienie pana krainy sennych marzeń – zwanego Snem, a także Morfeuszem. Sen jest bratem sześciorga Nieskończonych. Jego rodzeństwem są Śmierć, Zniszczenie, Los, Rozpacz, Pożądanie i Maligna. Po latach Sen zostaje uwolniony z niewoli pewnego maga. Teraz chce odbudować swoje królestwo, jednak wcześniej będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami swoich dawnych czynów.
Serial od Netflixa ma być połączeniem współczesnego mitu, mrocznej fantazji połączonej z współczesną fikcją i dramatem historycznym. Ze względu pojawienie się serialu przemocy, seksu, narkotyków, samookaleczenia itp. „Sandman” będzie odpowiedni wyłącznie dla dorosłych odbiorców. Nie dziwi to zapewne czytelników komiksowego pierwowzoru – pełnego mroku i również kierowanego do grupy wiekowej 18+.
Interesuje Cię historia Chin? Sprawdź popularne książki na chiński Rok Tygrysa 2022!
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (187)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)