Zawsze w grudniu przychodzi czas podsumowań. W spokoju można wrócić myślami do przeczytanych książek, przesłuchanych płyt i obejrzanych filmów. Również my postanowiliśmy zrobić rachunek sumienia i przygotować dla was zestawienie najchętniej wybieranych przez was tytułów. Oto bestsellery Woblinka 2020, czyli najlepiej sprzedające się ebooki chylącego się ku końcowi roku.

Bestsellery Woblinka 2020 roku – top 10 ebooków:

1. „27 śmierci Toby’ego Obeda” – Joanna Gierak-Onoszko

Na pierwszym miejscu znalazł się wstrząsający reportaż Joanny Gierak-Onoszko pt. „27 śmierci Toby’ego Obeda”. Głównym „bohaterem” książki jest Kanada – kraj powszechnie uznawany za przykład tolerancji i kultury. Niestety w jego historii znaleźć można wiele ciemnych kart oraz niezagojonych ran. W swojej debiutanckiej książek Gierak-Onoszko pisze o rdzennych mieszkańcach terenów dzisiejszej Kanady, którzy trafiali do chrześcijańskich internatów, by uczyć się języka, kultury i zwyczajów kolonizatorów. Prawda jest taka, że na siłę byli zabierani ze swoich domów i trafiali do piekła, z którego nie można było tak łatwo uciec. Na miejscu czekały na ich przemoc, cierpienie i prześladowanie. Reporterka rozmawia z ofiarami terroru, którzy zmagają się traumami i bolesnymi wspomnieniami z przeszłości. To również książka o tym, jak wygląda próba rozliczenia się kraju z niechlubną przeszłością.

Książka była nominowana do Nagrody im. WItolda Gombrowicza, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody Conrada. Reportaż znalazł się również w finale Nagrody Literackiej Nike i ostatecznie otrzymał Nagrodę Nike Czytelników.

Kup ebooka na Woblink.com

2. „Ekstradycja” – Remigiusz Mróz 

Drugie miejsce przypadło w udziale „Ekstradycji” Remigiusza Mroza. To 11 tom bestsellerowego cyklu z Joanną Chyłką w roli głównej.

Od ucieczki Chyłki minęło już kilka miesięcy. Wszelki ślad po niej zaginął. Nikt nie jest w stanie odnaleźć jakiegokolwiek tropu, nawet pomimo tego, że za kobietą wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania. Kordian nie wierzy już, że Joanna znajdzie sposób, żeby się z nim jakoś skontaktować. Tymczasem Oryński musi zająć się sprawą mężczyzny, który właśnie wybudził się ze śpiączki. Jest oskarżony o zastrzelenie trzech osób w jednej z restauracji na Powiślu. Mężczyzna nie pamięta właściwie niczego, co stało się przed trwającą przeszło rok śpiączką. Wie tylko jedno – ma dla Oryńskiego wiadomość od Joanny Chyłki.

Kup ebooka na Woblink.com

3. „Wyrwa” – Wojciech Chmielarz 

Topową trójkę bestsellerowych ebooków Woblinka 2020 zamyka „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza, autora cyklu kryminalnego z Jakubem Mortką w roli głównej i zekranizowanego przez Canal+ „Żmijowiska”. „Wyrwa” to emocjonalny rollercoaster o trudnej przyjaźni, zagmatwanych uczuciach, konsekwencjach życiowych błędów, a także o tym, że można mieszkać z kimś pod jednym dachem i nic o nim nie wiedzieć.

Kiedy żona Macieja ginie w wypadku samochodowym mężczyźnie wali się cały świat. Jak ma powiedzieć dzieciom, że straciły mamę? A teściom, że nie zobaczą już nigdy swojej córki? Maciej nie ma pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina miała być w tym czasie pod Krakowem. Kiedy na pogrzebie kobiety pojawia się tajemniczy mężczyzna Maciej orientuje się, że jego żona ukrywała przed nim wiele sekretów. Pytania zaczynają się mnożyć, a rodzinna tragedia zmienia się stopniowo w zagmatwaną zagadkę. Kiedy mąż Janiny wyjeżdża w poszukiwaniu prawdy na Mazury przekonuje się, że nie znał swojej żony tak dobrze, jak mu się wydawało.

Kup ebooka na Woblink.com

4. „Precedens” – Remigiusz Mróz 

Zaraz za podium uplasowała się kolejna powieść Remigiusza Mroza, również należąca do cyklu o charyzmatycznej prawniczce. „Precedens” to dwunasty i zarazem najnowszy tom z serii.

Do Joanny Chyłki zgłasza się jedna z topowych polskich aktorek. Sprawa, z którą przychodzi jest jednak bardzo nietypowa. Kobieta informuje, że lada chwila popełni przestępstwo i chce, aby Chyłka ją broniła. Zanim prawniczka ma szansę przemyśleć to, co usłyszała i zapobiec ewentualnej zbrodni, jest już za późno. Aktorka w brutalny sposób morduje swoją ofiarę, a całe zajście transmituje w mediach społecznościowych. Śledczy mają niepodważalne dowody jej winy – nagrania i DNA. Kobieta nie przyznaje się jednak do morderstwa. Zapewnia Chyłkę i Kordiana, że popełniła zbrodnię doskonałą.

Kup ebooka na Woblink.com

5. „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” – Stefanie Stahl

Stefanie Stahl to niemiecka terapeutka i psycholożka, autorka popularnych poradników psychologicznych. Jej książka „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” stała się międzynarodowym bestsellerem, a w samych tylko Niemczech sprzedano ją u nakładzie wynoszącym prawie milion egzemplarzy.

Poradnik Stahl staje się kluczem do rozwiązania wielu problemów kryjących się w prawie każdym z nas. Pozwala odkryć swoje wewnętrzne dziecko, zaprzyjaźnić się z nim i dzięki temu odzyskać równowagę.

Kup ebooka na Woblink.com

6. „Szczelina”– Josef Karika

Lata mijają, a „Szczelina” nadal towarzyszy nam w zestawieniach bestsellerów. To wciągająca książka łącząca w sobie elementy thrillera, powieści przygodowej, horroru i quasi-reportażu. Jej głównym tematem są zagadkowe zaginięcia, do jakich dochodzi na słowackim Trybeczu. O tym miejscu od lat krążą różne opowieści. Podobno ludzie znikają tam bez wieści, a w okolicy odnotowywane są liczne zjawiska paranormalne. Karika postanowił prześwietlić i wykorzystać te tajemnicze zdarzenia i napisał o tym powieść. W „Szczelinie” do końca nie wiadomo, co jest snem, a co jawą, a czytelnik po skończeniu lektury nie będzie miał pewności, czy ma do czynienia z fikcją literacką czy przerażającą prawdą.

Książka spodoba się wszystkim miłośnikom serii „Niewyjaśnione” produkcji Netflixa.

Kup ebooka na Woblink.com

7. „Kochaj najlepiej, jak potrafisz” – Stefanie Stahl

To już druga książka niemieckiej autorki w pierwszej dziesiątce bestsellerów Woblinka. Tym razem niemiecka terapeutka bierze na warsztat relacje międzyludzkie i udowadnia, że każdy człowiek ma predyspozycje do tego, żeby stworzyć szczęśliwy związek. Stahl podobnie, jak w „Odkryj swoje swoje wewnętrzne dziecko”, pisze, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na kształtowanie ludzkiej emocjonalności i wrażliwości. W swoim poradniku podpowiada jak dbać o siebie i proponuje ćwiczenia, które pozwalają czytelnikowi na chwile autorefleksji.

Warto przypomnieć, że książkę, w ramach akcji Czytaj PL mogliście czytać i słuchać zupełnie za darmo przez cały listopad. „Kochaj najlepiej, jak potrafisz” była, zaraz po „Zimowli” Dominiki Słowik, najchętniej wybieraną książką tegorocznej edycji!

Kup ebooka na Woblink.com

8. „Pomocnik kata” – Marek Krajewski

Na ósmym miejscu tegorocznego zestawienia znalazła się powieść Marka Krajewskiego pt. „Pomocnik kata”. To druga, po „Dziewczynie o czterech palcach”, powieść szpiegowska wrocławskiego pisarza, który po kilku latach przerwy powrócił do pisania o przygodach Edwarda Popielskiego. Akcja powieści rozpoczyna się w czerwcu 1927 roku. Na dworcu kolejowym w Warszawie, nastoletni Borys Kowerda oddaje strzał w kierunku Piotra Wojkowa, ambasadora ZSRR w Polsce. Dyplomata umiera w szpitalu. Niestety morderstwo negatywnie wpływa na stosunki polsko-sowieckie, przez co oba kraje znajdują się na krawędzi wojny. Błyskawicznie rozpoczyna się proces, a jedynym człowiekiem, który wie kto stoi za tą zbrodnią jest Edward Popielski, pracownik tajnych służb Rzeczypospolitej.

Kup ebooka na Woblink.com

9. „Król” – Szczepan Twardoch

Obecność „Króla” w pierwszej dziesiątce nie powinna nikogo dziwić. Bestsellerowa powieść Szczepana Twardocha z 2016 roku przeżywa drugą młodość. Wszystko za sprawą premiery serialu produkcji Canal+ Polska, który swoją premierę miał w listopadzie bieżącego roku.

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, w której czuć napięcie zbliżającej się wojny. Na ulicach walczą ze sobą nacjonaliści z socjalistami, na uniwersytetach pojawiają się getta ławkowe, podsycane są nastroje antysemickie. W „Królu” czytelnicy śledzą losy Jakuba Szapiro, zawodowego boksera żydowskiego klubu Makabi, a po godzinach schodzącego do gangsterskiego podziemia, przybocznego Kuma Kaplicy – starego PPS-owskiego bojownika, socjalisty i herszta stołecznego półświatka. „Król” to pełnokrwista powieść sensacyjna, w której nie brakuje gangsterskich porachunków, pięknych kobiet, drogich samochodów, nielegalnych interesów i wstrząsających zwrotów akcji.

Kup ebooka na Woblink.com

10. „Dżentelmen w Moskwie” – Amor Towles

Pierwszą dziesiątkę ebookowych bestsellerów Woblinka 2020 zamyka „Dżentelmen w Moskwie”. Powieść miała swoją światową premierę w 2016 roku i od tego czasu nie opuszcza list najpoczytniejszych tytułów – również u nas. Książka Towlesa jest hołdem złożonym drugiemu człowiekowi i pieśnią miłosną o Rosji: kraju szlachetnych ludzi i wielkich artystów.

Wszystko zaczęło się od jednego wiersza, przez który hrabia Rostow musiał zamienić apartament w najbardziej ekskluzywnym moskiewskim hotelu na malutki pokój na poddaszu. Taki wyrok, obowiązujący dożywotnio, wydał bolszewicki sąd. Hrabia wie, że jeśli człowiek nie jest panem własnego losu, to stanie się jego sługą. Pozbawiony dotychczasowych wygód, rozrywek i majątku stara się odnaleźć w zupełnie nowej rzeczywistości. Na pomoc przychodzą mu zaprzyjaźniony kucharz, piękna aktorka i niezwykła dziewczynka. Razem z nimi Rostow na nowo buduje swój świat udowadniając, że zawsze warto być przyzwoitym.

Kup ebooka na Woblink.com

Jesteście ciekawi jakie audiobooki i książki papierowe kupowaliście w 2020 roku najchętniej? Jeśli tak, zapraszamy do lektury naszych pozostałych zestawień: Bestsellery Woblinka – top 10 audiobooków 2020 roku, Bestsellery Woblinka – top 10 książek papierowych 2020 roku.