Co będziemy czytać w 2023 roku? Choć nie znamy jeszcze wszystkich zapowiedzi i premier książkowych na najbliższe dwanaście miesięcy, to część wydawców podzieliła się już swoimi planami. Miłośników literatury na pewno ucieszy fakt, że do księgarń trafią powieści Douglasa Stuarta, Rebekki Makkai czy Rebecci F. Kuang. Ponadto w tym roku ukażą się kolejne książki Noblistów: Abdulrazaka Gurnaha i Toni Morrison. Polscy czytelnicy będą mogli sięgnąć po bestsellerową książkę autobiograficzną Jennette McCurdy, o której dyskutowano w całych Stanach Zjednoczonych. Swoją premierę będzie miała także długo wyczekiwana powieść zamykająca serię „Siedem Sióstr” Lucindy Riley. Poznaj zapowiedzi książkowe na 2023!

Nowości książkowe 2023 – co będziemy czytać w tym roku?

Bez wątpienia, fani literatury będą mieli na co czekać.  W tym roku na polskich czytelników czeka wiele tłumaczeń znakomitych powieści. Ukażą się nowe książki Douglasa Stuarta, Rebekki Makkai, Oksany Zabużko, B. A. Paris czy Eleny Armas. Spośród polskich premier warto zwrócić uwagę na nowe książki, Andrzeja Stasiuka i Marty Dzido. Szczególnie dużo będzie się działo w polskim kryminale. Nadchodzą kolejne powieści Remigiusza Mroza, Ryszarda Ćwirleja, Izabeli Janiszewskiej czy Hanny Greń.

Literacki rok – zapowiedzi i premiery książek 2023

STYCZEŃ

Odmawiam myślenia – Lotta ElstadOdmawiam myślenia – Lotta Elstad, tłum. Karolina Drozdowska, Wydawnictwo Pauza
Kup audiobooka lub ebooka Odmawiam myślenia na Woblink.com

Główną bohaterką powieści „Odmawiam myślenia” jest młoda freelancerka Hedda. Dziewczyna przemierza Europę po nieudanej próbie ucieczki od samej siebie. W trakcie swojej podróży – w pociągu, na promie, między przesiadkami autobusowymi, w czasie noclegu w tanim hostelu – opowiada o swoim życiu i marzeniach. Hedda zmaga się także z problemem nieplanowanej ciąży. Przed zabiegiem, zgodnie ze standardową procedurą, musi odczekać kilka dni, żeby upewnić się czy/że jej decyzja jest ostateczna. Bohaterka zostanie zmuszona przez lekarza do przemyślenia tego, czego chce w życiu.

Lotta Elstad twierdzi, że powieść powstała pod wpływem zaostrzenia przepisów aborcyjnych w Polsce.

Do cna – Katarzyna BondaDo cna – Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza
Kup audiobooka lub ebooka Do cna na Woblink.com

Katarzyna Bonda wraca z drugim trzecim cyklu z Jakubem Sobieskim. Tym razem detektyw stanie oko w oko z naprawdę niebezpiecznym przeciwnikiem… Anton Stadnicki już od kilku dni nie kontaktował się ze swoją rodziną. Ślad po młodym mężczyźnie urywa się w Żyrardowie. Jego matka nie chce zgłosić zaginięcia syna na policję, zamiast tego zleca odnalezienie Antona Jakubowi Sobieskiemu.

Detektyw szybko orientuje się, że cała rodzina skrywa wiele mrocznych sekretów, a te najpilniej strzeżone dotyczą samego zaginionego i jego fantazji – Anton chciał być zjedzony. Początkowo Sobieski podchodzi do tej informacji z dystansem, ale wszystko zmienia się, kiedy w parku Dittricha przypadkowa para kochanków znajduje reklamówki pełne ludzkich szczątków. Ugotowane i przyprawione wcześniej kości, pachną jeszcze rosołem… Detektyw nie ma już wątpliwości, że w Żyrardowie grasuje psychopata, który wkrótce znowu ruszy na łowy. Sobieski wplątuje się w sieć intryg, kłamstw i układów stworzonych przez ludzi chcących za wszelką cenę uniknąć odpowiedzialności. W dodatku, gdy tylko zbliży się do prawdy, ofiar zacznie przybywać.

W „Do cna” Katarzyna Bonda zaserwowała czytelnikom pierwszorzędną rozrywkę. To mroczny, pełen szaleństwa, strachu i chorych fantazji kryminał, który będzie prawdziwą gratką dla wszystkich fantów gatunku.

Muzyka nocy – Jojo MoyesMuzyka nocy – Jojo Moyes, tłum. Monika Bukowska, Wydawnictwo Znak
Kup ebooka Muzyka nocy na Woblink.com

Kolejna powieść Jojo Moyes, autorki bestsellerowych „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś”, po raz pierwszy w Polsce! Kiedy mąż Isabel zginął w wypadku, bohaterka poczuła, że cały świat wokół opanował chaos. Nie tak miała wyglądać ich przyszłość, nie tak się umawiali. Kolejne dni mijały, na stole rósł stos kopert ze złymi wiadomościami. Niespodziewanie jedna z nich przyniosła promyczek nadziei.

Czy przeprowadzka do odziedziczonego po dalekim krewnym domu na wsi rozwiąże problemy Isabel? Kobieta będzie musiała zawalczyć o swoje miejsce na świecie. Odkryje w sobie siłę, jakiej nie była świadoma i przekona się, że szczęście można znaleźć nawet wtedy, kiedy wszystko wokół się rozpada.

Spaleni w ogniu - Jaume CabreSpaleni w ogniu – Jaume Cabré, tłum. Anna Sawicka, Wydawnictwo Marginesy
Kup książkę lub ebooka Spaleni w ogniu na Woblink.com

Nowa powieść autora „Wyznaję”, w której czytelnik znajdzie wszystko, co w książkach najlepsze: wciągającą i angażującą intrygę, niepokojące, niejednoznaczne postaci, a także nieoczekiwane nawiązania literackie. „Spaleni w ogniu” to gwarancja prawdziwej przyjemności, ale także nostalgicznej refleksji. Barcelończyk Ismael nie miał prostego dzieciństwa, ale mimo tego udało mu się zdobyć wykształcenie i podjąć pracę jako nauczyciel języka i literatury. Pewnego dnia, poszukując guzików, trafia do pasmanterii, gdzie spotyka koleżankę z dzieciństwa. Stopniowo zaczyna rozwijać się między nimi uczucie, jednak przypadkowe spotkanie Ismaela ze znajomym ze szkoły zmienia jego życie o 180 stopni.

Budzi się on w tajemniczym szpitalu – nie wiem kim są dziwni lekarz, ani jak sam ma na imię. Jedyne, co może go wybawić z opresji to odzyskanie pamięci. Jaume Cabré przeplata pełne emocji wydarzenia z życia bohatera z przygodami rezolutnego dzika o filozoficznym zacięciu.

Ministerstwo prawdy – Carlos Augusto CasasMinisterstwo prawdy – Carlos Augusto Casas, tłum. Iwona Michałowska-Gabrych, Wydawnictwo Mova
Kup ebooka Ministerstwo prawdy na Woblink.com

„Ministerstwo prawdy” to wciągająca i przerażająco aktualna powieść. Rok 2030, ulicami jeżdżą elektryczne samochody, drony dostarczają przesyłki, a książki odeszły w zapomnienie. Społeczeństwo jest trzymane w ryzach przez urzędników Ministerstwa Prawdy, którzy z pokoju 101 manipulują zanurzonymi w cyfrowym świecie obywatelami. Julia Romero, studentka dziennikarstwa, podejmuje śledztwo w sprawie śmierci ojca. Uznano ją za samobójstwo, jednak Julia sądzi, że prawda jest dużo bardziej skomplikowana. Zwłaszcza, że kilka lat temu Gabriel Romero pisał teksty obnażające działanie Ministerstwa Prawdy. Został wtedy wyrzucony z redakcji, a po śmierci żony popadł w nałóg.

Julia zaczyna uświadamiać sobie, że jej ojciec nie był paranoikiem, a otaczająca ją rzeczywistość ma więcej warstw, niż mogłoby się wydawać…

Anne z Szumiących Wierzb – Lucy Maud MontgomeryAnne z Szumiących Wierzb – Lucy Maud Montgomery, tłum. Anna Bańkowska, Wydawnictwo Marginesy
Kup ebooka Anne z Szumiących Wierzb na Woblink.com

Wydawnictwo Marginesy nie zwalnia tępa i wraca z czwartą już częścią bestsellerowej serii o Anne Shirley w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny Bańkowskiej. Po ukończeniu studiów w Redmond College Anne obejmuje stanowisko dyrektorki liceum w Summerside. Ma jednak problem ze znalezieniem w miasteczku zakwaterowania. Pani Tomowa Pringle, kobieta od piętnastu lat wynajmująca pokoje kolejnym dyrektorom szkoły, z nienaznaczanych powodów odmówiła przyjęcia Anne. Bohaterce udaje się w końcu wynająć pokój na wieży w domu nazywającym się Szumiące Wierzby i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia.

Anne nawiązuje nowe przyjaźnie, ale niestety musi się także zmierzyć z wrogością bardzo wpływowego w Summerside klanu Pringle’ów. To najgorsze, co może przydarzyć się osobie, która nie znosi być nielubiana. Dodatkowo wielu jej uczniów to potomkowie tej rodziny. Czy bohaterce uda się dotrzeć do niechętnych podopiecznych? Na szczęście zawsze może wyżalić się w listach ukochanemu Gilbertowi.

Elmet - Fiona MozleyElmet – Fiona Mozley, tłum. Łukasz Witczak, Wydawnictwo Pauza
Kup ebooka Elmet na Woblink.com

Elmet przypomina Drogę Cormaca McCarthy’ego.
Metro

Daniel i Cathy spędzają całe dnie, swobodnie wędrując po lesie. Kiedyś chodzili do szkoły, opiekowała się nimi babcia Morley i żyli jak inne dzieci, ale od tego pamiętnego lata, kiedy Cathy skończyła piętnaście lat, a Daniel czternaście, mieszkają we trójkę w odosobnieniu, z dala od społeczeństwa i jego norm. Tata własnymi rękami wybudował ich dom, poluje w lesie i dba o zaopatrzenie. Ale czasem znika… Równie bogata, dzika, mroczna i piękna, jak otoczenie samotnego domu w Yorkshire, Elmet to wspaniała opowieść o lojalności rodzinnej, porywający debiut o życiu na marginesie i sile przetrwania. Powieść była nominowana do wielu nagród literackich, między innymi do Bookera, Women’s Prize for Fiction, Dublin Literary Award oraz International Dylan Thomas Prize.

Cieszę się, że moja mama umarła – Jennette McCurdy, tłum. Magdalena Moltzan-Małkowska, Wydawnictwo Prószyński Media
Kup ebooka Cieszę się, że moja mama umarła na Woblink.com

24 stycznia ukaże się debiutancka książka Jennette McCurdy, amerykańskiej aktorki i piosenkarki znanej m.in. z seriali „iCarly” czy „Sam i Cat” stacji Nickelodeon.  Tytuł „Cieszę się, że moja mama umarła” szybko po premierze okazał się światową sensacją i popkulturowym fenomenem, o którym szeroko dyskutowano w całych Stanach Zjednoczonych. Jennette McCurdy już od dzieciństwa chciała zostać pisarką, jednak wbrew własnej woli została wrzucona w sam środek amerykańskiego show-biznesu. To jej matka zadecydowała o tym, że córka zrobi karierę aktorską – i to za wszelką cenę. Liczyła jej kalorie, wydzielała żywność, opóźniała dojrzewanie, regularnie ważyła, a nawet kąpała do szesnastego roku życia. Autorka w swojej bestsellerowej, pełnej czarnego humoru i wnikliwych spostrzeżeń na temat życia, pisze o toksycznej relacji z przemocową matką, wychodzeniu z zaburzeń odżywiania i uzależnień, a także o stopniowym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życie. Ta biograficzna opowieść stanowi zapis walki o własne granice, niezależność i czerpania radości z życia.

Łowcy skór – Tomasz Patora, Wydawnictwo Otwarte
Kup ebooka Łowcy skór na Woblink.com

Łowcy skór to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej wstrząsających tekstów prasowych w historii polskiego dziennikarstwa. Teraz możecie poznać kulisy jego powstania. Książka Patory powinna stać się podręcznikiem dziennikarstwa śledczego we wszystkich dziennikarskich szkołach
Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike

„Łowcy skór” to wstrząsająca książka non-fiction o tajemnicach zbrodni w łódzkim pogotowiu. Wszystko zaczęło się od anonimów z zestawieniem zakładów, które za łapówki przejęły prosektora łódzkich szpitali. Tomasz Patora wspólnie z dwójką innych dziennikarzy rozpoczął śledztwo, którego efektem było ujawnienie jednej z największych afer w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek i coraz więcej przypadków tajemniczych śmierci – sprawą „łowców skór” żył cały kraj, a organy ścigania wszczęły dochodzenie w tej sprawie. Patora wraca do sprawy po ponad dwudziestu latach o przedstawia nieznane dotąd dokumenty czy relacje świadków. Ujawnia sieć powiązań i analizuje materiały, by odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia.

Uwięziona - B. A. ParisUwięziona – B. A. Paris, tłum. Robert Waliś, Wydawnictwo Albatros
Kup ebooka Uwięziona na Woblink.com

B. A. Paris, autorka międzynarodowego fenomenu wydawniczego, „Za zamkniętymi drzwiami“ (przekłady na 40 języków, ponad trzy i pół miliona sprzedanych egzemplarzy – w tym przeszło 400 tysięcy w Polsce), powraca z nowym mrocznym thrillerem pt. „Uwięziona”.

Kiedyś: Amelie zawsze musiała potrafić zadbać o samą siebie. Ojciec osierocił ją, kiedy była nastolatką, jednak zanim wpadła w tryby opieki społecznej, uciekła i rozpoczęła zupełnie nowe życie w Londynie. Poznała wpływowych znajomych i podjęła pracę w redakcji luksusowego magazynu. Niedługo później zgodziła się wyjść za mąż za jego właściciela, miliardera Neda Hawthorpe’a. Ich związek od początku był na obu partnerów układem, ale dla Amelie okazał się pułapką. Śmiertelnie niebezpieczną pułapką…

Teraz: Amelie budzi się w ciemnym pokoju bez żadnych okien. Nie wie, dokąd ją zabrano i dlaczego. Kim są jej porywacze? I dlaczego czuje się teraz dużo bezpieczniej niż w boku swojego męża?

Najdłuższa podróż – Oksana Zabużko, tłum. Katarzyna Kotyńska, Wydawnictwo Agora
Kup ebooka Najdłuższa podróż na Woblink.com

24 lutego 2022 ziemia zatrzęsła się od rosyjskich rakiet padających na Ukrainę. Świat powinien zmienić się nieodwracalnie, ale czy się zmienił? Czy zobaczył wreszcie w Rosji to, co od co najmniej stulecia widzą w niej Ukraińcy? Część ukraińskich intelektualistów znalazła się w okopach, gdzie o europejskość swojego kraju walczą w dosłownym znaczeniu słowa. Pozostali wszystkim, którzy chcą słuchać, tłumaczą rzeczy dla Ukraińców oczywiste – że ta wojna nie zaczęła się ani w 2022, ani w 2014. Wśród nich jest Oksana Zabużko, która 23 lutego wpadła z krótką wizytą do Warszawy, i tak w dniu inwazji została „pisarką w podróży”. Od tamtego dnia powtarza: Rosja do takiego stopnia nie może pogodzić się z niepodległością Ukrainy, że chce ni mniej, ni więcej, tylko tego, żeby Ukraina nie istniała.

Najdłuższa podróż nie jest jednak książką czarną. W tym pasjonującym i błyskotliwym eseju Zabużko przypomina, że jedynym źródłem władzy w Ukrainie jest lud, a „Ukraina wybrała być”. Pokazała to w ostatnich latach wielokrotnie. Ta decyzja nie podlega władzy ani Poroszenki, ani Zełenskiego, ani tym bardziej brutalnych rządców Moskowii-Rosji. A jeśli „mała” Ukraina może odmówić gry na zasadach niszczącego planetę surowcowego imperium, to może jest nadzieja na większą, cywilizacyjną zmianę?

Krew o świcie – Claudia Salazar Jiménez, tłum. Tomasz Pindel, Wydawnictwo Artrage
Kup ebooka Krew o świcie na Woblink.com

W „Krwi o świcie” splatają się losy trzech kobiet na tle mrocznej historii Peru lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Świetlisty Szlak, terrorystyczna organizacja z radykalnym programem opartym na doktrynie marksistowski-leninowsko-maoistycznej.

Claudia Salazar Jiménez ukazuje wojnę oczami kobiet. Fikcyjne historie przybliżają czytelnikom traumę całego narodu, która do dziś pozostaje żywa.

W swojej książce pokazuje, że tylko sztuka pozwala pamiętać, a także przypomina, że każdy, kto ma jakieś pojęcie o historii, wie, że wielkie zmiany społeczne nie są możliwe bez kobiecego fermentu.

Jestem głód – Petra Dvořáková, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara SzkołaJestem głód – Petra Dvořáková
Kup ebooka Jestem głód na Woblink.com

„Jestem głód” to najnowsza książka Petry Dvořákovej, najpopularniejszej czeskiej pisarki w Polsce. Tytuł ten ukaże się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Stara Szkoła, w tłumaczeniu Mirosław1 Śmigielskiego. Data premiery została zaplanowana na 30 stycznia, ale już teraz ebooka powieści znajdziecie w przedsprzedaży w księgarni Woblink.

„Jestem głód” to przejmująca opowieść z wyraźnymi motywami autobiograficznymi. Główna bohaterka to uzdolniona plastycznie dziewczynka, która wychowuje się w opresyjnej rodzinie. Aby nie zatracić się w przytłaczającej relacji z matką i odnaleźć własną drogę, własne uczucia i własne ja, musi uciec jak najszybciej i dokądkolwiek. Czytelnik towarzyszy bohaterce przez trzydzieści dwa lata pełne rozterek, upadków, a także wzlotów. Razem z nią dojrzewa, kocha, cieszy się i cierpi, stając się gościem w tym niezwykle intymnym świecie.

Zapowiedzi książkowe 2023 – LUTY

Dom po drugiej stronie jeziora – Riley Sager, tłum. Ryszard Oślizło, Wydawnictwo Mova
Kup ebooka Dom po drugiej stronie jeziora na Woblink.com

Riley Sager, autor elektryzujących bestsellerów „Tylko przetrwaj noc”, „Wróć przed zmrokiem” i „Zamknij wszystkie drzwi”, wraca ze swoim najbardziej zaskakującym thrillerem.

Casey Fletcher to niedawno owdowiała aktorka. Żeby uciec przed dziennikarzami, wyjeżdża do rodzinnego domu nad jeziorem w stanie Vermont. W towarzystwie lornetki i pokaźnego zapasu alkoholu spędza czas na podglądaniu pary mieszkającej w domu po drugiej stronie jeziora, Toma i Katherine Royce’ów. Wszystko w życiu tej pary wydaje się idealne. Ich piękny dom stojący nad malowniczym jeziorem i ich małżeństwo.

On jest cenionym innowatorem technologicznym, ona to eksmodelka. Niespodziewanie Katherine nagle znika. Casey za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co stało się z sąsiadką. Stopniowo odkrywa coraz mroczniejsze tajemnice kryjące się tuż pod powierzchnią pozornie perfekcyjnego związku Royce’ów. Casey sądzi, że dokładnie wie, dokąd zmierza ta historia. Nie wie jednak, że po drugiej stronie drzwi do sekretów i obsesji znajdzie nie to, czego się spodziewa.

Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce – Łukasz Drozda, Wydawnictwo Czarne
Kup ebooka Dziury w ziemi na Woblink.com

Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie? I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”?

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w całej Unii: absurdalnie małe metraże, fatalna jakość zabudowy, „dzik reprywatyzacja”, grodzenie osiedli czy demolowanie zabytków oraz przyrody.

Rodzimi deweloperzy rzadko zajmują się zaspokajaniem realnych potrzeb lokalowych, a rynek nieruchomości jest ukształtowany przez kapitalizm i brak polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia.

Łukasz Drozda, urbanista, analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym. Rozmawia ze specjalistami z branży oraz szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania o problemy mieszkalnictwa w Polsce.

Kroniki dziwnych bestii – Yan Ge, tłum. Joanna Karmasz, Wydawnictwo Tajfuny
Kup ebooka Kroniki dziwnych bestii na Woblink.com

7 lutego pojawi się pierwsza chińska powieść w zbiorze Wydawnictwa Tajfuny. „Kroniki dziwnych bestii” Yan Ge, w tłumaczeniu Joanny Karmasz, to jedna z najpopularniejszych chińskich książek ostatnich lat i zapowiadają prawdziwie wybitną czytelniczą ucztę. W Yong’anie bestie żyją obok ludzi. Fizycznie bywają niemal nie do odróżnienia: pociągające, melancholijne, czasem tragiczne, nierzadko bardziej ludzkie niż ludzie. Na własnej skórze przekonuje się o tym pewna pisarka – dawniej studentka zoologii u najwybitniejszego badacza bestii. Jej kroniki spotkań z przedstawicielami innych gatunków stają się w mieście literacką sensacją. Ona zaś z każdym tekstem zbliża się do rozwiązania niepokojącej zagadki własnego pochodzenia.

„Kroniki dziwnych bestii” to klimatyczna mieszanka gatunków – urban fantasy, science fiction, powieści noir, lirycznego romansu i społecznego komentarza. Nie sposób również nie zauważyć podobieństw do klasycznego bestiariusza. Yan Ge, jedna z najbardziej uznanych współczesnych chińskich pisarek, kreuje swój świat z niezwykłą lekkością, a w karty powieści subtelnie wplata nawiązania do własnego życia i polityki, z typowym dla siebie ujmującym humorem i dystansem.

Mleko krew żar – Dantiel W. Moniz, tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza
Kup ebooka Mleko krew  żar na Woblink.com

Literacki debiut Dantiel W. Moniz to zbiór jedenastu opowiadań o życiu mieszkańców Florydy. W międzypokoleniowych historiach poznajemy zawiłości relacji partnerskich, problemy rasowe, intymność i sekrety kobiet, kwestie trudnego dziedzictwa i mroczną stronę natury ludzkiej. Rozgrywające się w miastach i na przedmieściach tego upalnego amerykańskiego stanu opowieści pozwalają wejrzeć w zwyczajne światy dziewcząt, kobiet i mężczyzn, nagle rzuconych w okoliczności zdarzeń niezwykłych lub doświadczających gwałtownych przemian. Psychologiczne portrety pojedynczych ludzi i ich związków prowokują czytelnika do rozważań o sensie rodziny, wiary, przebaczenia, konsumpcji i tego, co sobie wzajemnie zawdzięczamy (albo i nie).

W zbiorze Mleko krew żar Dantiel W. Moniz pisze o Florydzie, dorastaniu, rodzinie, utracie… wspaniały debiut niezwykle utalentowanej pisarki.

Lauren Groff

Adżami. Opowieści z Jafy – Yossi Granovski, tłum. Roman Vater, Wydawnictwo Filtry
Kup ebooka Adżami na Woblink.com

Jafa była kiedyś tętniącym życiem wielokulturowym miastem portowym, które po uzyskaniu niepodległości przez Izrael stało się slumsami południowego Tel Awiwu.

W zbiorze opowiadać Yossi Granovski oddaje sprawiedliwość arabskim mieszkańcom portu, opisuje początki ich współistnienia z Żydami, a także dokonuje dekonstrukcji izraelskiej mitologii wojny i Tel Awiwu postrzeganego jako białe miasto niewinnie wzniesione na piasku.

Kabalista - Remigiusz MrózKabalista – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
Kup ebooka Kabalista na Woblink.com

Już 8 lutego pojawi się pierwsza w tym roku książka polskiego mistrza kryminału, Remigiusza Mroza. Tym razem pisarz powraca do serii z Gerardem Edlingiem już w czwartym tomie pt. „Kabalista”. Behawiorysta, Gerard Edling powraca, by zmierzyć się z najgorszym koszmarem. Półtora roku po tym, jak Małgorzata Rosa wyjechała do Warszawy, szefostwo stacji telewizyjnej chce, by dziennikarka wróciła do rodzinnego miasta. Ma przygotować materiał na temat ofiary gwałtu, której opolska prokuratura odmówiła pomocy. Zeznania dziewczyny zostały uznane za niewiarygodne, sprawcy nigdy nie zaczęto szukać, a śledztwa nie wszczęto. Kiedy Rosa zjawia się na miejscu, orientuje się, że w Opolu panuje zmowa milczenia. Nie ma innego wyjścia, niż zwrócić się do jedynej osoby w prokuraturze, której ufa.

Gerard Edling został jednak odsunięty na boczny tor przez nową szefową i nie jest w stanie zaoferować pomocy. Dziennikarce udziela jej niespodziewanie lokalny jasnowidz, od lat odnajdujący zaginione lub martwe osoby, zwany Kabalistą z Chabrów.

The American Roommate Experiment – Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska, Wydawnictwo Otwarte
Kup ebooka The American Roommate Experiment na Woblink.com

W połowie lutego swoją premierę będzie miała książka „The American Roommate Experiment” Eleny Armas, autorki bestsellera „The Spanish Love Deception”, który był najchętniej wybieranym tytułem w zeszłorocznej edycji akcji Czytaj PL. Rosie Graham, najlepsza przyjaciółka Cataliny, postanowiła rzucić swoją dotychczasową pracę i poświęcić się karierze pisarskiej. Tyle, że właściwie nie pisze, a termin oddania tekstu zbliża się nieubłaganie. Dodatkowo sufit jej nowojorskiego mieszkania dosłownie zaczyna walić się jej na głowę. Zdesperowana dziewczyna szuka pomocy u Cataliny. Okazuje się, że nie ona jedna – na miejscu zastaje kuzyna przyjaciółki, Lucasa Martína, którego od miesięcy „śledzi” na Instagramie. Rosie decyduje się dzielić mieszkanie z przystojnym mężczyzną.

Kiedy Lucas dowiaduje się o blokadzie twórczej  swojej nowej współlokatorki, proponuje jej eksperyment: zabierze ją na kilka randek, aby odnalazł inspirację. Wszystko komplikuje się, kiedy randki okazują się dużo lepszą zabawą, niż Rosie przypuszczała.

Ślad po mamie – Marta Dzido, Grupa Wydawnicza Relacja
Kup ebooka Ślad po mamie na Woblink.com

Już w lutym powraca Marta Dzido ze swoją najnowszą książką – „Ślad po mamie”. Historia będzie spojrzeniem na aborcję z perspektywy pojedynczej kobiety, bez uwikłania w polityczny kontekst. Nastoletnia Anna zachodzi w ciążę z Grześkiem, który pojawia się z plikiem banknotów i adresem dyskretnego gabinetu ginekologicznego. Umawia się na zabieg i po wszystkim próbuje na nowo poukładać swoje życie. Wraca myślami do dzieciństwa, tworzy alternatywne scenariusze i zastanawia się nad okolicznościami własnego przyjścia na świat. W tle miłość, przyjaźń, imprezy, narkotyki i próby wejścia w dorosłość.

Ten drugi - Książę HarryTen drugi – Książę Harry, tłum. Miłosz Biedrzycki, Agnieszka Dzierzgowska, Jan Dzierzgowski, Mariusz Gądek, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, Wydawnictwo Marginesy
Kup ebooka Ten drugi na Woblink.com

Pod koniec lutego pojawi się również najgłośniejsza autobiografia tej dekady, czyli „Ten drugi”, opowiadająca historię Księcia Harry’ego. Książka jeszcze przed premierą wywołała ogromną uwagę w social mediach i obecnie jest najszybciej sprzedającą się autobiografią w historii!

„Ten drugi” przenosi czytelników z powrotem do jednego z najbardziej przejmujących obrazów XX wieku: dwóch młodych chłopców, dwoje książąt idących za trumną matki. Świat patrzył w smutku – i przerażeniu. Kiedy Diana, księżna Walii, spoczęła w grobie, miliardy ludzi zastanawiały się, co książęta muszą myśleć i czuć – i jak potoczy się ich życie. Teraz Harry w końcu opowiada swoją historię.

„Ten drugi”, książka pełna surowej, niezachwianej szczerości, jest na wielu poziomach przełomowa dzięki przenikliwości, serii olśnień, samoanalizie i ciężko wywalczonej mądrości na temat wiecznej mocy miłości, która triumfuje nad żalem. Książę Harry pragnie wesprzeć brytyjskie organizacje charytatywne darowizną płynącą z dochodu z publikacji książki „Ten drugi.” Książę Sussex przekazał 1,5 miliona dolarów Sentebale, organizacji, którą założył wraz z księciem Seeiso jako hołd dla ich matek, która wspiera dzieci i młodzież w Lesotho i Botswanie zarażonych HIV/AIDS. Książę Harry przekaże również darowiznę na rzecz organizacji non-profit WellChild w wysokości 300 tysięcy funtów. WellChild, której od piętnastu lat udziela królewskiego patronatu, stara się, by dzieci i młodzież z chorobami przewlekłymi otrzymywały opiekę w domu zamiast w szpitalu. Harry, książę Sussex, jest mężem, ojcem, działaczem humanitarnym i ekologicznym, weteranem wojennym i ambasadorem zdrowia psychicznego. Mieszka w Santa Barbara w Kalifornii z rodziną i trzema psami.

Fotograf utraconych wspomnień – Sanaka Hiiragi, tłum. Barbara Słomka, Wydawnictwo Relacja
Kup ebooka Fotograf utraconych wspomnień na Woblink.com

22 lutego na półkach księgarni pojawi się bestellerowa książka Sanaki Hiiragi, czyli „Fotograf utraconych wspomnień”. Powieść zostanie przetłumaczona z języka japońskiego przez Barbarę Słomkę. Witajcie w zaświatach! Jak tam jest? Gdzieś między światami znajduje się studio fotograficzne, do którego ludzie trafiają po śmierci. Zanim jednak odejdą w dalszą drogę, czeka ich ostatnie zadanie. Otrzymują stos zdjęć, po jednym z każdego dnia życia, i z nich muszą wybrać po jednym z każdego przeżytego roku. Mogą też cofnąć się w czasie, aby sfotografować jeden szczególny dla nich moment. Gdy zdjęcia są już wybrane, Hirasaka przygotowuje specjalny pokaz, podczas którego każda osoba ogląda swoje życie, zanim w spokoju odejdzie do wieczności. W książce poznajemy trzech gości tego wyjątkowego zakładu fotograficznego.

Starsza kobieta chce wrócić do ruin powojennego Tokio. Mężczyzna w średnim wieku, członek yakuzy, wraca do momentu, w którym czuł radość i wdzięczność. Z siedmioletnią dziewczynką Hirasaka chce spędzić dzień na beztroskiej zabawie. Ale nie można bezkarnie ingerować w przeszłość… „Fotograf utraconych wspomnień” to kojąca i podnosząca na duchu opowieść o życiu, nadziei i przeplataniu się ludzkich losów.

O kocie, który ratował książki – Sosuke Natsukawa, tłum. Anna Zalewska, Wydawnictwo Flow Books
Kup ebooka O kocie, który ratował książki na Woblink.com

Już 22 lutego swoją premierę będzie miał międzynarodowy bestseller, który został sprzedany w ponad milionie egzemplarzy, czyli „O kocie, który ratował książki”. Powieść przetłumaczy z japońskiego Anna Zalewska. To historia dla wszystkich, którzy kochają książki i nie chcą, żeby zniknęły. Antykwariat Natsuki to miejsce niezwykłe. Miłośnicy czytania znajdą tu książki z duszą i spokój do lektury. Gdy nieoczekiwanie właściciel przybytku umiera, księgarnię dziedziczy jego nieśmiały i introwertyczny wnuk Rintarō. Wśród uginających się od grubych tomów półek, w przyćmionym świetle i w wirującym kurzu zjawia się gadający kot. Rudy, pręgowany, o szmaragdowych oczach. To on wciąga Rintarō w niebezpieczną grę. Razem wyruszają w podróż przez cztery labirynty, aby uratować ginące książki, odnaleźć sens i radość życia.

Czy tajemnicze spotkania, niezwykła wyprawa i egzystencjalne pytania odmienią życie Rintarō? Czy odkryje, na czym polega nieskończona i nieodgadniona siła miłości? Czy pokona samotność i czy finalnie uratuje książki przed wyginięciem? Magiczna przyjaźń, filozoficzne pytania, potęga wyobraźni i hikikomori, który kocha czytać. Bestseller „Timesa” w Wielkiej Brytanii i ulubiona pozycja niezależnych księgarni w USA.

MARZEC

Babel, czyli o konieczności przemocy – Rebecca F. Kuang, tłum. Grzegorz Komerski, Wydawnictwo Fabryka Słów
Kup ebooka Babel na Woblink.com

Rebecca F. Kuang, nagradzana autorka głośnego cyklu „Wojna makowa”, powraca z najnowszą książką w stylu dark academia pt. „Babel, czyli o konieczności przemocy”. 1828 rok. Osierocony w wyniku cholery Robin Swift zostaje przywieziony do Londynu przez tajemniczego profesora Lovella. Na miejscu uczy się łaciny, starożytnej greki i chińskiego, co ma przygotować go na prestiżowy Królewski Instytut Tłumaczeń Uniwersytetu Oksfordzkiego, znanego także jako Babel. To światowe centrum tłumaczeń, a co ważniejsze, magii. Praktykowana jest tam sztuka manifestowania znaczenia utraconego tłumaczeniu przy pomocy zaklętych srebrnych sztabek. Niestety wiedza posłuszna jest władzy, a Robin jako chiński chłopiec wychowany Wielkiej Brytanii zdaje sobie sprawę, że jego obecność w Babelu oznacza zdradę ojczyzny. W miarę postępów w nauce bohater trafia między oksfordzki instytut, a mroczne Towarzystwo Hermesa mające na celu powstrzymanie imperialnej ekspansji. Wielka Brytania prowadzi wojnę z Chinami o opium i srebro, a Robin musi podjąć decyzję.

  Ñameryka – Martín Caparrós, tłum. Wojciech Charchalis, Wydawnictwo Literackie
Kup ebooka Ñameryka na Woblink.com

8 marca na półki księgarni trafiła nowa książka wybitnego argentyńskiego pisarza, Martína Caparrósa. Dziennikarz znany jest przede wszystkim ze swojej przejmującej książki „Głód„. Tym razem powrócił z książką na temat Ameryki Łacińskiej, czyli „Ñameryka”. W tym tekście po znakomitym i wielokrotnie nagradzanym „Głodzie”, Martín Caparrós zmienia taktykę: już nie zajmuje się globalnym zjawiskiem, wybiera region, który doskonale zna – część świata, w której czterysta milionów ludzi w dwudziestu różnych krajach mówi jednym językiem, dzieli wspólną historię i kulturę, miewa podobne nadzieje i troski. Argentyński dziennikarz i podróżnik postanowił przedstawić ogólny obraz społeczeństw Ameryki Łacińskiej – od wielkich metropolii po wioski, od reggaetonu i piłki nożnej po nierówności społeczne i emigrację.

Na kartach Ñameryki zabiera nas w podróż do Meksyku, Caracas, Bogoty, Hawany, Buenos Aires, La Paz czy El Alto. Odwiedzimy kopalnie, wysypiska śmieci, plantacje bananów, skupiska slumsów i targowiska, miejsca, gdzie działały narkotykowe kartele, a także te, w których notorycznie brakowało wody. Nauczymy się wrażliwości i uodpornimy na konsumpcyjne pozory. A przede wszystkim wyjdziemy poza powierzchowne stereotypy, kulturowe kalki i folklor. Poznamy Amerykę Łacińską w XXI wieku – taką, jaka jest naprawdę.

Samoszacunek – Toni Morrison, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Poznańskie
Kup ebooka Samoszacunek na Woblink.com

W 2023 roku ukaże się niepublikowany dotychczas zbiór tekstów nonfiction Noblistki. Będzie obejmował cztery dekady twórczości Toni Morrison, w tym wykład noblowski. W ostatnim, wydanym przed śmiercią, zbiorze medytacji, przemówień i esejów, pisarka zmusza czytelników do refleksji na tematy płci, rasy oraz klasy.

„Samoszacunek” jest podzielony na dwie części i zawiera w sobie przejmujące i zapadające w pamięć teksty o wykluczeniu społecznym, ekonomicznym i politycznym, sprawie kobiet, osób czarnych oraz cudzoziemców. Noblista pisze także o swoich literackich mistrzach, reprezentacji Afroamerykanów w literaturze czy potędze języka. Tym samym książka jest swoistego rodzaju testamentem i spuścizną, która trafnie i boleśnie diagnozuje współczesną kulturę.

KWIECIEŃ

Młody Mungo – Douglas Stuart, tłum. Maciej Studencki, Wydawnictwo Poznańskie
Kup ebooka Młody Mungo na Woblink.com

„Młody Mungo” to druga książka nagrodzonego Bookerem Douglasa Stuarta. Pierwszą był fenomenalny  „Shuggie Bain”, w którym autor opowiada o historię najmłodszego z trójki rodzeństwa tytułowego Shuggiego, dorastającego z matką alkoholiczką w Glasgow lat 80. ubiegłego wieku.

W „Młodym Mungo” Douglas Stuart kreśli żywy portret życia klasy robotniczej, a także opisuje poruszającą historię niebezpiecznej pierwszej miłości dwóch młodzieńców – tytułowego Mungo i Jamesa. Katolik James i protestant Mungo żyją w hiper męskim świecie. Mieszkają w Glasgow, gdzie młodzie mężczyźni z klasy robotniczej dzielą się według wyznawanej religii i toczą bitwy o terytorium. Dwójka bohaterów powinna się nienawidzić, jednak James i Mungo zostają najlepszymi przyjaciółmi. Stopniowo zaczyna się między nimi rodzić uczucie. Mungo musi bardzo uważać, aby nie zdradzić swojego prawdziwego oblicza przed nikim, a zwłaszcza przed swoim starszym bratem Hamishem, przywódcą lokalnego gangu.

To porywająca, czuła opowieść o dorastaniu, więzach rodzinny, znaczeniu męskości, a także skali przemocy, z jaką spotykają się ci, których społeczeństwo postrzega jako odmieńców. „Młody Mungo” jest również historią ryzyka związanego z kochaniem kogoś za bardzo i na przekór wszystkiemu.

Premiery książkowe 2023 – MAJ

Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim – Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski, Wydawnictwo Znak
Kup ebooka Prezydent na Woblink.com

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy tak otwarcie mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie.

Opowiada o początkach w polityce oraz o wstrząsającym wydarzeniu, przez które prawie wystąpił z PZPR. Przybliża kulisy przemian po ’89 roku, a także wyjaśnia zawiłości relacji łączącej go z Leszkiem Millerem, Józefem Oleksym i Adamem Michnikiem. Zdradza, jak to jest być jednocześnie prezydentem i ojcem nastolatki, oraz jaki ma przepis na udane małżeństwo. Wspomina swoje rozmowy z Putinem o Ukrainie i dzieli się znaną dotąd nielicznym wiedzą, jak kształtował się obecny układ sił zarówno na polskiej, jak i globalnej scenie politycznej.

To pierwszy wywiad rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich lat.

Pasożyt – Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
Kup ebooka Pasożyt na Woblink.com

Marek Krajewski wraca do serii z Edwardem „Łyssym” Popielskim. „Pasożyt” to już dwunasta powieść z cyklu.

Jest 1936 rok, w sztabie polskiego wywiadu i kontrwywiadu dochodzi do odkrycia śladów podwójnego agenta. Każdy jego ruch to błyskawiczny wyrok śmierci na kolejnego polskiego szpiega działającego z Związku Sowieckim. Nikt nie wie, kim jest tytułowy Pasożyt, a wytropienie go wydaje się być niemożliwe. Zadania może podjąć się tylko jeden człowiek: Popielski.

Premiera książki została zapowiedziana na 11 maja, jednak już od dziś znajdziecie ją, w formie ebooka, na Woblink.com!

Zgłoba – Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Kup ebooka Zgłoba na Woblink.com

Katarzyna Puzyńska wraca z piętnastym tomem bestsellerowej sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa, łączącej klasyczny kryminał z rozbudowanym wątkiem obyczajowym.

Do Lipowa przybywa zagadkowa kobieta. Daniel Podgórski zgadza się pomóc jej w śledztwie w sprawie niesłusznie oskarżonego o cztery morderstwa mężczyzny.

Mieszkańcy malutkiego Puszczykowa boją się chodzić do okolicznych lasów. Skrywa się tam uważany za nawiedzony wąwóz. W dziewiętnastym wieku schwytano tam pewną oskarżoną o czary kobietę. Zanim spłonęła na stosie, rzuciła klątwę na potomków swoich oprawców. W latach sześćdziesiątych XX wieku na tym terenie ginie mała dziewczynka. Ślady na jej ciele przypominają rany zadane przez strzygę. Czy dziewczynka może być ofiarą dawnej klątwy?

Lata później grupka nastolatków chce rozwiązać zagadkę jej śmierci. Jednak nie wszyscy chcą, żeby prawda wyszła na jaw…

Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni – Toshikazu Kawaguchi, tłum. Joanna Dżdża, Wydawnictwo Relacja
Kup ebooka Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni na Woblink.com

W maju swoją premierę będzie miała kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzu. W „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni” czytelnicy spotkają bohaterów znanych z pierwszej części, jak i zupełnie nowe osoby.

Zasady pozostają takie same: mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie – pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa.

Do przeszłości wraca mężczyzna, który chce spotkać się ze zmarłym ponad dwadzieścia lat temu przyjacielem, pokiereszowany przez życie syn rozmawia z matką, na której pogrzeb nie przyszedł, dawny narzeczony wraca zobaczyć się z dziewczyną, z którą nie mógł wziąć ślubu, a eks policjant spotyka się z żoną, której nie dał prezentu na urodziny.

Atlas. Historia Pa Salta – Lucinda Riley, Harry Whittaker, tłum. Anna Esden-Tempska, Wydawnictwo Albatros
Kup ebooka Atlas. Historia Pa Salta na Woblink.com

W 2021, po czteroletniej walce z nowotworem, zmarła Lucinda Riley – irlandzka pisarka, autorka bestsellerowego cyklu „Siedem Sióstr”. Krótko przed premierą siódmej części cyklu autorka zapowiedziała ósmą i finalną część serii, w której czytelnicy poznają historię adopcyjnego ojca sióstr. Niestety Riley nie zdążyła jej ukończyć, jednak napisała kilka najważniejszych rozdziałów nowej powieści i zarysowała koncepcje całości książki „Siedem Sióstr” tom 8. Zgodnie z jej wolą, pracę nad książką przejął jej najstarszy syn Harry Whittaker. W efekcie już 17 maja ukaże się długo wyczekiwany finał uwielbianej na całym świecie serii „Siedem sióstr”.

Rok 1928, Paryż. Pewna rodzina przyjmuje pod swój dach wycieńczonego chłopca. Utalentowany młodzieniec rozkwita w nowym domu, a otaczający go ludzie zapewniają my życie, o jakim nawet nie śmiał marzyć. Nikt nie zna jego przeszłości, a on sam liczny na ten temat. Chłopiec wyrasta na młodego mężczyznę, poznaje swoją pierwszą miłość, a talent szlifuje w paryskim konserwatorium muzycznym. Już prawie zapomniał o tym, co zdarzyło się w przeszłości.

Tymczasem Europę zaczyna trawić zło. Rok 2008, Morze Egejskie. Siedem sióstr spotyka się na podkładzie statku, aby pożegnać ukochanego, pełnego tajemnic ojca. Okazuje się, że Pa Salt powierzył wskazówkę dotyczącą historii ich rodziny ostatniej z sióstr, o której istnieniu do niedawna nawet nie wiedziały. Długo skrywane sekrety zaczynają wychodzić na światło dzienne i mogą mieć dla sióstr poważne konsekwencje.

Żuchwa Kaina – Ernest Powys Mathers, tłum. Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
Data premiery: 17 maja

Sześć morderstw, sto stron i miliony możliwych kombinacji – ale tylko jedna z nich jest właściwa. Czy potrafisz rozwiązać zagadkę morderstwa Torquemady? „Żuchwa Kaina” to książka-zagadka z 1934 roku, która podbiła Tik Toka. Edward Powys Mathers (aka Torquemada), twórca tajemniczych krzyżówek w magazynie Ovserve, wydał powieść będącą jednocześnie tajemnicą morderstwa i najtrudniejszą zagadką literacką, jaką kiedykolwiek została napisana. Strony wydrukowano w przypadkowej kolejności, ale dzięki logice, a także uważnemu czytaniu, możliwe jest posortowanie stron w prawidłowej kolejności. Dzięki temu czytelnik ujawni sześć ofiar morderstw i ich zabójców. Co ciekawe, podobno tylko trzem miłośnikom łamigłówek udało się rozwiązać zagadkę zawartą na kartach „Żuchwy Kaina”.

Ta dziewczyna – Ruth Ware, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Czwarta Strona
Kup ebooka Ta dziewczyna na Woblink.com

„Ta dziewczyna” to bestsellerowa powieść Ruth Ware, która sprzedała prawie 8 miliona egzemplarzy książek na całym świecie!

April Clarke-Cliveden była pierwszą osobą, którą Hannah Jones poznała w Oksfordzie. Żywa, bystra i niekiedy złośliwa dziewczyna szybko urzekła Hannah.  Już w pierwszym semestrze, wspólnie z Willem, Huhg, Ryanem i Emily, stworzyły paczkę nierozłącznych przyjaciół. Pod koniec drugiego April już nie żyła. Teraz, dziesięć lat po tamtych zdarzeniach, Hannah i Will spodziewają się pierwszego dziecka. Mężczyzna skazany za morderstwo April, były portier z Oksfordu, zmarł w więzieniu. Hannah czuje, że wreszcie zostawiła przeszłość za sobą. Jej świat wywraca się do góry nogami wraz z pojawieniem się młodego dziennikarza przedstawiającego dowody na to, że to nie portier mógł być winny śmierci April. Grupa przyjaciół odnawia kontakt i zagłębia się w tajemnice śmierci dawnej przyjaciółki. Niektórzy z tego grona mają sporo do ukrycia…

Premiera książki została zapowiedziana na 17 maja, jednak już od dziś znajdziecie ją, w formie ebooka, na Woblink.com!

Noce zarazy – Orhan Pamuk, tłum. Piotr Kawulok, Wydawnictwo Literackie
Kup ebooka Noce zarazy na Woblink.com

„Noce zarazy” to najnowsza powieść Orhana Pamuka, laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury.

Wiosna, 1901 rok. Oczy całego świata kierują się na Minger. Spokojna wyspa nazywana „perłą Lewantu”, stała się jednym z najbardziej niebezpiecznym miejsc w Imperium Osmańskim. Zaatakował je niewidzialny, ale śmiertelnie groźny wróg – dżuma.

Liczba ofiar rośnie błyskawicznie, ale zaraza nie jest jedynym zabójcą. Ofiarą morderstwa pada główny inspektor sanitarny, Bonkowski Pasza. Niedługo później jego asystent zostaje otruty. Czy te zbrodnie mogą mieć coś wspólnego z epidemią?

Fjaka. Sezon na Chorwację – Aleksandra Wojtaszek, Wydawnictwo Czarne
Kup ebooka Fjaka. Sezon na Chorwację na Woblink.com

Aleksandra Wojtaszek, rówieśnica Chorwacji, spędziła większość swojego dorosłego życia, starając się ją poznać oraz zrozumieć. Efektem tego jest książka „Fjaka. Sezon na Chorwację”.

Wojtaszek opowiada w niej o drużynie piłkarskiej Hajduk Split, mieszkańcach adriatyckich wysp, weteranach wojennych, byłych szwaczkach, więźniach obozów koncentracyjnych, ofiarach transformacji, jugosłowiańskiej popkulturze, wymarłych językach, chorwackiej fantastyce, wampirach,  paru prezydentach i jednym chłopskim królu. To wszystko składa całość, która nie jest ani zamknięta, ani ostateczna, udowadniając tym samum, że sezon na Chorwację nadal trwa.

Premiery książkowe 2023 – CZERWIEC

Heart Bones. Nagie serca – Colleen Hoover, tłum. Matylda Biernacka, Wydawnictwo Otwarte
Kup ebooka Nagie serca na Woblink.com

Na początku czerwca ukaże się wznowienie bestsellerowej powieści Colleen Hoover pt. „Nagie serca”.

Ponure życie i nazwisko to jedyne, co rodzice ofiarowali Beyah. Resztę zawdzięcza tylko i wyłącznie sobie. Ciężko pracowała, aby zdobyć stypendium i dostać się na studia. Niespodziewanie niedługo przed wyjazdem na uczelnię jej matka umiera, a Beyah traci dach nad głową. Resztę lata musi spędzić z ojcem, którego właściwie nie zna. Zamierza nie wychylać się i przeczekać czas do studiów, jednak jej nowy, przystojny sąsiad Samson torpeduje ten plan.

Historia na śmierć i życie – Wojciech Tochman, Wydawnictwo Literackie
Kup ebooka Historia na śmierć i życie na Woblink.com

„Historia na śmierć i życie” Wojciecha Tochmana to reportaż z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego. Autor pisze w nim o dziewczynie, która za swoją młodość, płeć oraz urodę zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć.

Składa również hołd reportażystce Lidii Ostałowskiej, która jaki pierwsza zaczęła dokumentować tę historię. Książka jest ich wspólną opowieścią o przemocy, strachu, niesprawiedliwości, tęsknocie i zemście. Rozpoczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych o trwa aż do dzisiaj.

Stella Maris – Cormac McCarthy, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Literackie
Kup ebooka Stella Maris na Woblink.com

Po latach milczenia Cormac McCarthy, wybitny amerykański prozaik i laureat Nagrody Pulitzera, powraca z mistrzowską dylogią. Składają się na nią powieści o tytułach „Stella Maris” i „Pasażer”.

Gdybyś nie została matematykiem, kim chciałabyś być?
Trupem.

Jesienią 1972 roku do zakładu psychiatrycznego Stella Maris trafia dwudziestoletnia Alicia Western. To genialna skrzypaczka, doktorantka na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego i córka naukowca, który współpracował przy Projekcie Manhattan. Dziewczyna cierpi na depresję i halucynacje. Uciekła z Włoch, gdzie jej brat Bobby, kierowca Formuły 2 i utalentowany fizyk leży w śpiączce po wypadku na torze rajdowym. Dziewczyna zdecydowanie odmawia rozmów o Bobbym. Terapeucie opowiada o dzieciństwie w Los Alamos, barwach liczb, mechanice kwantowej, Schopenhauerze oraz zakazanych marzeniach. W tej intelektualnej potyczce to pacjentka jest górą i nigdy nie wiadomo, kiedy kłamie, a kiedy odsłania samą siebie. Co jest złudzeniem? A co prawdą?

Pasażer – Cormac McCarthy, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Literackie
Kup ebooka Pasażer na Woblink.com

Myślisz, że nad naszą rodziną ciąży jakaś klątwa?
Podniósł wzrok. Klątwa?
Tak.
Że niby grzechy ojców i tak dalej?

Jest 1980 rok. Trzydziestosiedmioletni Bobby Western ma za sobą karierę kierowcy rajdowego i nadal nie potrafi pogodzić się ze stratą ukochanej siostry oraz śmiercią ojca, uczestnika Projektu Manhattan. Pracując jako nurek głębinowy zostaje wezwany na miejsce katastrofy wartego trzy miliony dolarów niewielkiego samolotu. Odkrywa brak czarnej skrzynki, torby pilota i ciała jednego z pasażerów. Wygląda na to, że ktoś musiał być tu wcześniej. W dodatku media milczą o wypadku, mieszkanie Bobby’ego zostaje przeszukane, konto bankowe zablokowane. Sprawą zaczynają interesować się agenci federalni. W co mężczyzna się wpakował? I czy ta sprawa ma coś wspólnego z historią jego rodziny?

 

SIERPIEŃ

Wodnik – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne
Kup ebooka Wodnik na Woblink.com

Szczepan Turski, jest doświadczonym psychologiem, który specjalizuje się w pracy z dziećmi. Mężczyzna przyjmuje pracę w Zwierzyńcu, w domu nad stawami Echo, pośrodku roztoczańskich lasów. Jego pacjentem zostaje siedmioletni Michał. Rodzice są zaniepokojeni  zachowaniem chłopca, a przede wszystkim jego wybuchami złości.

To jednak dopiero początek problemów. Dom przesiąknięty jest duchem śmierci starszego syna, Marcela, który utopił się w pobliżu. Szybko okaże się, że według Michała jego brat nie zginął przypadkowo. Chłopiec twierdzi, że jego śmierci winny jest tajemniczy wodnik…

 

WRZESIEŃ

Holly – Stephen King, tłum. Tomasz Wilusz, Wydawnictwo Prószyński Media
Kup ebooka Holly na Woblink.com

Holly Gibney, ukochana bohaterka Stephena Kinga w swojej własnej historii, w której musi zmierzyć się z parą genialnych  i okrutnych przeciwników.

Penny Dahl zwraca się do agencji Uczciwi Znalazcy z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej zaginionej córki. Początkowo Holly Gibney nie chce brać jej sprawy na swoje barki, przede wszystkim na trudną sytuację, w jakiej aktualnie się znajduje. Jej partner Peter jest ciężko chory, a poza tym niedawno zmarła jej matka, z którą wiązała ją skomplikowana relacja. Jednak coś w głosie zdesperowanej klientki nie pozwala Holly odmówić i zmusza do wyruszenia na poszukiwania sprawcy.

Bohaterka nie wie jeszcze, że niedaleko od miejsca, gdzie zniknęła Bonnie Dahl, mieszka pewne małżeństwo profesorów na emeryturze. Z pozoru są typowymi przedstawicielami klasy średniej, zakochanymi w sobie staruszkami, jednak za drzwiami doskonale utrzymanego domu skrywają makabryczny sekret. Holly będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje zdolności, by przechytrzyć bezwzględną i szalenie przebiegłą parę i odkryć makabryczną, przerażającą i mrożącą krew w żyłach prawdę.

 

Mam do pana kilka pytań – Rebecca Makkai, tłum. Rafał Lisowski, Wydawnictwo Poznańskie
Kup ebooka Mam do pana kilka pytań na Woblink.com

„Mam do pana kilka pytań” ukazuje nowe, zaskakujące oblicze autorki bestsellerowej powieści „Wierzyliśmy jak nikt”.

1995 rok. W elitarnym liceum Granby’ego kilkunastoletnia Thalia ginie w tajemniczych okolicznościach. Jej ciało odnaleziono w szkolnym basenie, a za zabójstwo został skazany pracownik techniczny, Omar.

Ponad dwie dekady później do Granby’ego przyjeżdża Bodie Kane, rówieśniczka i koleżanka Thalii, a obecnie znana podkasterka. Za sprawą jednej z uczennic tajemnica z przeszłości wraca ze zdwojoną siłą. Okazuje się, że wina Omara wcale nie jest taka oczywista, a wydarzenia sprzed lat nadal budzą wątpliwości i emocje. Bodie razem z podopiecznymi zaczynają prowadzić amatorskie dochodzenie, które może podać w wątpliwość ustalenia śledczych.

 

Zwycięzcy – Fredrik Backman, tłum. Anna Kicka, Wydawnictwo Marginesy
Kup ebooka Zwycięzcy na Woblink.com

Nowa powieść autora bestsellerowych „Niespokojnych ludzi” i „Mężczyzny imieniem Ove”. Obie książki podbiły serca czytelników na całym świecie!

Fredrik Backman w „Zwycięzcach” opowiada historię o pierwszych miłościach, drugich szansach i ostatnich pożegnaniach.

Od wydarzeń, o których nikt nie chce myśleć, minęły już dwa lata. Wszyscy chcieli iść dalej, ale coś w tej części lasu to uniemożliwia. Straszna w skutkach wichura podsyca odwieczną rywalizację między Björnstad a sąsiednim Hed.

Podczas gdy napięcie między społecznościami rośnie, na horyzoncie widnieją duże zmiany. Ktoś wróci do domu po długiej nieobecności. Ktoś zostanie pochowany. Ktoś się zakocha, ktoś spróbuje naprawić małżeństwo, a ktoś zrobi wszystko, by uratować swoje dzieci.

 

Idol w ogniu – Rin Usami, tłum. Sara Manasterska, Grupa Wydawnicza Relacja
Kup ebooka Idol w ogniu na Woblink.com

Książka laureatki Nagrody im. Akutagawy – najbardziej prestiżowego japońskiego wyróżnienia dla debiutujących autorów.

Dla licealistki Akari sensem życia jest jej muzyczny idol Masaki. Każda wolną chwilę spędza na obsesyjnym tropieniu jego wypowiedzi w internecie, a nawet prowadzi bloga na jego temat. Jej relacje z ludźmi ograniczają się właściwie do tych istniejących w mediach społecznościowych. Pewnego dnia Akari budzi się, a jej telefon zalewają powiadomienia: Masaki uderzył fankę. Dziewczyna daje się porwać internetowej wojnie, a jej obsesja na punkcie idola się pogłębia.

 

Szpital Filomeny – Graham Masterton, tłum. Małgorzata Stefaniuk, Wydawnictwo Albatros
Kup ebooka Szpital Filomeny na Woblink.com

W „Szpitalu Filomeny” Graham Masterton wraca do korzeni gatunku, w którym tworzył przez niemal całą swoją pisarską karierę i składa hołd dla klasycznego horroru w nowoczesnym wydaniu.

Niektóre miejsca powinny zostać zapomniane na zawsze. Jednak trudno zapomnieć o imponującej zabytkowej rezydencji położonej w ogromnym parku. Lilian Chesterfield kupuje dawny szpital wojskowy i myśli, że właśnie zrobiła rewelacyjny interes. I choć od pierwszej chwili staje się jasne, że ktoś – lub coś – ukrywający się w budynku nie zamierza tolerować intruzów, Lilian nie daje za wygraną.

Nawet kiedy dowiaduje się o kolejnych śmierciach i zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z czymś o wiele bardziej niebezpiecznym niż duchy…

 

Carrie Soto powraca – Taylor Jenkins Reid
Kup ebooka Carrie Soto powraca na Woblink.com

Taylor Jenkins Reid, autorka takich bestsellerów jak „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” i „Malibu płonie” wraca z nową powieścią!

W momencie przejścia na emeryturę Carrie jest najlepszą tenisistką na świecie. Pobiła wszystkie rekordy i zdobyła dwadzieścia Wielkich Szlemów. Sześć lat po przejściu na emeryturę niespodziewanie jeden z jej rekordów zostaje pobity przez Nicki Chan – oszałamiającą i brutalna brytyjska tenisistka.

Carrie Soto podejmuje decyzję o powrocie na kort, aby odzyskać rekord. Na przekór wszystkiemu powraca na ten jeden, ostatni sezon.

 

Kukułcze jajo – Camilla Läckberg, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
Kup ebooka Kukułcze jajo na Woblink.com

Camilla Läckberg wraca do Fjällbaki!

Miasteczkiem wstrząsa wiadomość o dwóch zbrodniach. Ktoś brutalnie morduje znanego fotografa przygotowującego właśnie swoją wystawę w miejscowej galerii. Niedługo później dochodzi do kolejnej zbrodni, tym razem na pobliskiej wysepce, gdzie sławny pisarz pracuje nad dziesiątym tomem swojej powieści. Obie sprawy prowadzi Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu Tanumshede. Nic nie wskazuje na to, żeby zbrodnie były ze sobą powiązane.

W tym samym czasie Erica Falck próbuje udokumentować zagadkowe morderstwo, do którego doszło lata temu w Sztokholmie. Okazuje się, że nici z przeszłości sięgają obecnych czasów…

 

Stramerowie – Mikołaj Łoziński, Wydawnictwo Literackie
Kup ebooka Stramerowie na Woblink.com

Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera w przejmującej powieść o rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii.

Dorosłe już dzieci Nathana i Rywki Stramerów rozdziela wojna. Wela i jej mąż przedostają się ze Lwowa do Warszawy, gdzie na różne sposoby próbują przetrwać. Nusek znajduje pracę w podwarszawskim Konstancinie. Wsiąka w towarzystwo partyzantów, bimbrowników, antysemitów. Rudek i Rena trafiają do Stalińska na Syberii. Hesio zostaje wysokim rangą oficerem armii Berlinga. Salek jest zaangażowany w działania francuskiego ruchu oporu. Najmłodsza z rodziny Stramerów, Róża, ukrywa się u swojej przedwojennej opiekunki w opukowanym Krakowie.

Każdy z bohaterów szuka choć namiastki normalności.

 

Do raju – Hanya Yanagihara, tłum. Jolanta Kozak, Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 27 września 2023

Nowa i długo wyczekiwana książka autorki bestsellerowego „Małego życia” to epicka i niezwykle błyskotliwa powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech stuleci w trzech różnych wersjach Ameryki.

W alternatywnej rzeczywistości osadzonej w 1893 roku Nowy Jork jest częścią Wolnych Stanów. Ludzie mogą tu żyć i kochać wedle własnych upodobań, a przynajmniej tak im się wydaje.

W 1993 roku na osaczonym przez epidemię AIDS Manhattanie młody Hawajczyk mieszka ze starszym i zamożnym partnerem. Ukrywa przed ukochanym własne traumy oraz skomplikowaną historię swojej rodziny.

W roku 2093 świat jest nękany przez epidemie i zniewolony przez rządy totalitarne. Zniszczona chorobą wnuczka pewnego naukowca usiłuje brnąć przez życie bez wsparcia swojego dziadka, a także odnaleźć zaginionego w zagadkowych okolicznościach męża.

 

The Long Game – Elena Armas, tłum. Marta Piotrowicz-Kendzia, Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 27 września 2023 

Adalyn Reyes ma perfekcyjnie zaplanowany każdy dzień. Wstaje z samego rana, jedzie do siedziby drużyny piłkarskiej Miami Flames, gdzie ciężko pracuje i wraca do domu. Niespodziewanie do internetu wycieka nagranie jej starcia z maskotką drużyny i staje się wiralem, a wypracowana rutyna odchodzi w niebyt. Właściciel klubu nie zwalnia Adalyn, tylko daje jej nowe zadanie – aby odzyskać dobre imię, ma odbudować drużynę Green Warriors.

Problem w tym, że klub znajduje się w Karolinie Północnej, jego zawodnicy trenują w strojach baletowych, hodują kozy i… są dziewięciolatkami. Adalyn jest zdeterminowana, by z niesfornych dzieciaków zrobić gwiazdy piłki nożnej.

 

Mr. Loverman – Bernardine Evaristo, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 27 września 2023

Autorka znakomitej powieści „Dziewczyna, kobieta, inna” prezentuje czytelnikom pełną humoru i przełamującą kulturowe mity opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę.

Barry Walker ma siedemdziesiąt cztery lata, zadziorny charakter, sentyment do garniturów retro i Szekspira. Urodził się w Antigui na Karaibach, ale mieszka w Londynie, gdzie prowadzi podwójne życie. Jest mężem, ojcem i dziadkiem. W sekrecie, od kiedy był nastolatkiem, spotyka się ze swoim najlepszym przyjacielem Morrisem.

O ich związku nie wie nikt, chociaż Carmel, żona Barry`ego, podejrzewa, że mąż zdradza ją z… innymi kobietami. Tymczasem Barry od lat próbuje zakończyć ich związek.

 

PAŹDZIERNIK

Ex Hex – Erin Sterling, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Znak
Data premiery: 11 października 2023

„Nigdy nie mieszaj wódki z czarami”. Vivi, bohaterka powieści „Ex Hex”, znała tę regułę bardzo dobrze. Jednak w przypadku złamanego serca musiała zrobić wyjątek.

Kiedy odurzona drinkiem i własnym bólem Vivi rzuca klątwę na swojego byłego chłopaka Rhysa, jest przekonana, że spotka go najwyżej bad hair day. Nie podejrzewa, że jej niewinne zaklęcie może wywołać chaos w całym Graves Glen w stanie Georgia.

Tymczasem Rhys powraca do miasteczka, aby spełnić swój czarnoksięski obowiązek. Vivi i Rhys, mimo napiętej relacji, starają się przywrócić ład w miasteczku opanowanym przez magię, złośliwego ducha i gadatliwego kota.

 

Reguły gry – Colson Whitehead, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Albatros 
Data premiery: 11 października 2023

„Reguły gry” to sequel bestsellera „Rytm Harlemu” oraz najnowsza powieść zdobywcy National Book Award i dwóch Pulitzerów, uhonorowanego National Medal Of Arts.

Colson Whitehead opowiada gorzko-zabawną historię człowieka wkraczającego do świata kanciarzy, szemranych typów, złodziei starej daty i bezlitosnych zabójców.

Jest rok 1971. Ray Carney, właściciel sklepu meblowego na Harlemie, zostawił za sobą przeszłość związaną ze skokiem na sejf pewnego hotelu. Jego legalny interes prosperuje, dzieci rosną, a czasy, gdy przewoził skradzione towary, minęły bezpowrotnie. Tak mu się przynajmniej wydaje, dopóki córka May nie prosi go o zdobycie biletów na koncert The Jackson 5.

 

Dawno temu w Warszawie – Jakub Żulczyk, Wydawnictwo Świat Książki
Data premiery: 16 października 2023

Jakub Żulczyk wraca z kontynuacją bestsellerowej powieści „Ślepnąc od świateł”.

2014 Jacek Nitecki stoi samotnie przed halą odlotów. Zaczyna padać deszcz. Dzwoni telefon. Jacek odbiera, myśląc, że jego droga do piekła właśnie się skończyła. A ona dopiero się zaczyna.

2020 Warszawa wchodzi w kolejną falę pandemii. Lockdown zamyka ludzi w domach. W samym środku tego szaleństwa Marta Pazińska stara się walczyć o życie i godność tych, którzy są samotni i bezbronni.

 

Nowości wydawnicze 2023 – data nieznana

Cursed Bunny – Bora Chung, Wydawnictwo Tajfuny

W tym roku, nakładem wydawnictwa Tajfuny, ukaże się polskie tłumaczenie zbioru opowiadań „Cursed Bunny” Bory Chung. Jej opowieści to miks groteski, przypowieści przypominających baśnie, folkloru i realizmu magicznego, a wszystko to z dodatkiem feministycznego przesłania szczególne widocznego w pierwszych tekstach zbioru. Czytelnicy w „Cursed Bunny” znajdą m.in. turpistyczną opowieść o istocie, która pojawia się w muszli klozetowej („The Head”) czy zaskakującą historię ciężarnej dziewczyny, która musi znaleźć kogoś, kto zostanie ojcem, bo inaczej czeka ją dramatyczny koniec („The Embodiment”). Bora Chung studiowała literaturę polską i rosyjską, bardzo dobrze zna oba te języki i zajmuje się tłumaczeniami literackimi na koreański. Co ciekawe, autorka opisuje swoje wrażenia z pobytu w Polsce w jednym z opowiadań ze zbioru („The Reunion”). Tekst ten jest inny od reszty opowieści z tomu, ale równie poruszający.

All My Rage – Sabaa Tahir, tłum. Maciej Potulny, Wydawnictwo We Need YA

Sabaa Tahir, przedstawia genialną, chwytającą za serce i niezapomnianą współczesną powieść młodzieżową o rodzinie i przebaczeniu. To książka o miłości i stracie, która łączy, mimo wielu przeciwności losu. Lahore, Pakistan.

Kiedyś. Misbah to kochająca opowiadanie historii marzycielka i świeżo upieczona żona Toufiqa. Związek tej dwójki został zaaranżowany. Kiedy niespodziewanie ich życiem wstrząsa tragedia, para przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Para otwiera motel Cloud’s Rest Inn i ma nadzieję na nowy początek. Juniper, Kalifornia.

Dzisiaj. Salahudin i Noor są dla siebie kimś znacznie więcej niż najlepszymi przyjaciółmi. Dorastali razem jako wyrzutki w niewielkim pustynnym miasteczku Juniper położonym w Kalifornii. Rozumieją się bez słów – do czasu wielkiej kłótni, która niszczy ich więź. Teraz Sal stara się prowadzić rodzinny motel, gdyż jego matka Misbah podupada na zdrowiu, a pogrążonego w żałobie ojca pochłania alkoholizm. Noor pracuje w sklepie monopolowym swojego wuja i stara się ukryć fakt, że złożyła podanie do college’u. Dziewczyna chce uciec zarówno od gniewnego krewnego, jak i samego Juniper. Kiedy Sal próbuje uratować motel, wszystko wymyka się spod kontroli. Razem z Noor będą musieli zadać sobie pytanie o to, ile warta jest przyjaźń i czy dadzą rady pokonać potwory z przeszłości.

 

 

 

Więcej szczegółów wkrótce. Lista będzie aktualizowana na bieżąco!