Nowe powieści Jacka Dukaja, Szczepana Twardocha, Jo Nesbø, Wioletty Grzegorzewskiej, Eleny Ferrante. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej zapowiedzi i premier książek jakie przyniesie nam wrzesień 2020!

Jesień to dla miłośników książek bardzo intensywna pora roku. Oprócz planowanych znakomitych premier odbywają się m.in. Conrad Festival, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie oraz przyznawane są prestiżowe nagrody literackie – Nagroda Literacka Nike, Nagroda Conrada, Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, Man Booker Prize. A to wszystko na przestrzeni zaledwie dwóch miesięcy. Zobaczmy zatem jakie nowości czekają nas we wrześniu.

2 września 2020

Imperium chmur – Jacek Dukaj
Wydawnictwo Literackie

Dukaj przedstawia powieść inspirowaną „Lalką” Bolesława Prusa. Kultura samurajów odchodzi w niepamięć – rodzi się nowa Japonia. Pisarz przenosi czytelników w ostatnie lata XIX wieku – do cesarza Mutsuhito przybywa Stanisław Wokulski, delegat Kraju, Którego Nie Ma. Przedstawia propozycję sojuszu, który ma opierać się na odkryciu doktora Geista – technologii metalu lżejszego niż powietrze. „Imperium chmur” to kolejna dawka literackich popisów Jacka Dukaja, znakomicie odnajdującego się w tworzeniu alternatywnych rzeczywistości.

Królestwo – Jo Nesbø, tłum. Iwona Zimnicka 
Wydawnictwo Dolnośląskie

Nesbø powraca z nową książką, tym razem bez Harry’ego Hole w roli głównej. Wydawca zapewnia jednak, że „Królestwo” jest równie wciągające, co poszczególne tomy słynnej serii norweskiego pisarza.

W małej norweskiej górskiej wiosce mieszka mechanik Roy, który wiedzie spokojne, proste życie. Pewnego dnia po latach do miasteczka wraca jego przedsiębiorczy brat Carl z propozycją budowy hotelu. Między mężczyznami zaczynają odżywać mroczne sekrety z przeszłości. Ponadto miejscowy policjant śledczy wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci.

Zakłamane życie dorosłych – Elena Ferrante, tłum. Lucyna Rodziewicz-Doktór
Wydawnictwo Sonia Draga

„Zakłamane życie dorosłych” to najnowsza książka autorstwa tajemniczej pisarki – Eleny Ferrante. Akcja powieści rozgrywa się w Neapolu, mieście rozdartym strachem i nienawiścią. Neapol podzielony na miasto wzgórz i nizin, podobnie jak główna bohaterka Giovanna, balansuje między pięknem i szpetnością, szczęściem i smutkiem, sukcesem i upadkiem.

zapowiedzi sierpień 2020 elena ferrante

Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli: Ronan Farrow, tłum. Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
Wydawnictwo Czarne

2 września ukaże się kolejna książka ze znakomitej Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. „Złap i ukręć łeb” to efekt śledztwa przeprowadzonego przez Ronana Farrowa, syna Mii Farrow i Woody’ego Allena. Ronan prowadził śledztwo związane z przemocą seksualną w Hollywood, głównie w głośnej sprawie Harveya Weinsteina. Farrow kontaktował się z kolejnymi ofiarami Weinsteina, których z dnia na dzień przybywało. Autora reportażu najbardziej zszokowała nie liczba poszkodowanych, a fakt, jak wiele osób wiedziało o zbrodniczym procederze Weinsteina i uczestniczyło w tuszowaniu sprawy.

Pandemia – Paweł Kapusta
Insignis

Że powstaną książki o pandemii mogliśmy być pewni już na jej początku. Wiele z nich na pewno nie będzie się do niczego nadawać. Warto jednak zwrócić na nową książkę Pawła Kapisty, autora bestsellerów „Gad” i „Agonia”, finalisty Grand Press i Nagrody im. Kapuścińskiego, laureata Nagrody im. Torańskiej. Pracownicy hospicjów, lekarze, pielęgniarki, sprzedawcy w dyskontach, funkcjonariusze służby więziennej, listonosze, pracownicy zakładów pogrzebowych, nauczyciele – to ich życie w pierwszej kolejności całkowicie zmieniła pandemia. Kapusta rozmawia z nimi i stara się opisać rzeczywistość, którą określamy mianem „nowej normalności”. Uzupełnieniem wydania są obszerne wywiady z „twarzami” walki z pandemią: ministrem zdrowia, profesorem Łukaszem Szumowskim oraz profesorem Krzysztofem Simonem. Głos zabierają także profesorowie Witold Orłowski i Marcin Król.

Kraina Lovecrafta – Matt Ruff
Wydawnictwo W.A.B.

Rok 1954, Chicago. Atticus Turner, były żołnierz, wyrusza w drogę do Nowej Anglii, aby odnaleźć swojego zaginionego ojca. Towarzyszą mu wuj George i przyjaciółka z dzieciństwa, Letycja. Podczas podróży napotkają zarówno bardzo realistyczne zagrożenia białej Ameryki, jak i duchy iście z kart powieści grozy. Niedawno swoją premierę miał wyczekiwany serial Jordana Peela od HBO oparty o książkę Matta Ruffa.

Jak przejąć kontrolę nad światem 2 – Dorota Masłowska
Wydawnictwo Literackie

„Jak przejąć kontrolę nad światem 2” to druga odsłona przemyśleń, esejów, zapisków Doroty Masłowskiej na temat otaczającego nas, ostatnio gwałtownie przekształcającego się, świata. Tym razem autorka „Innych ludzi” komentuje rzeczywistość w dobie pandemii koronawirusa. Jak to u Masłowskiej, na pewno nie zabraknie dużej dawki ciętego humoru, kiczu i popkultury.

9 września 2020

Kowalska. Ta od Dąbrowskiej – Sylwia Chwedorczuk
Wydawnictwo Marginesy

Anna Kowalska była powieściopisarką, nowelistką i redaktorką. Prywatnie zaś żoną Jerzego i matką Tuli. Ponadto zaś partnerką Marii Dąbrowskiej. Kowalska znała kilka języków, m.in. angielski, grekę, łacinę, niemiecki oraz biegle francuski. Całe życie poświęciła pisaniu. Dowodem jej determinacji i talentu jest korespondencja prowadzona od 1940 z Marią Dąbrowską. A

Sylwia Chwedorczuk przywraca pamięć o pisarce niesłusznie zapomnianej, która inspirowała m.in. Władysława Broniewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i Jana Parandowskiego. To także opowieść o życiu literackim w przedwojennym Lwowie, czasach wojny, powstaniu warszawskim, odradzającym się po wojnie Wrocławiu i rzecz jasna relacji Anny z Marią.

16 września 2020

Cokolwiek powiesz, nic nie mów – Patrick Radden Keefe
Wydawnictwo Czarne

Jedną z najgorętszych premier września z pewnością jest reportaż Patricka Raddena Keefe’a o Irlandii Północnej, napisany przez pryzmat historii Jean McConville. W grudniu 1972 roku, wdowa i matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wyszarpana z domu w Belfaście przez napastników w kominiarkach. Kobieta zniknęła – wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć. Zarzuty nigdy nie zostały potwierdzone. Wiadomo, że Jean i jej rodzina padli ofiarą konfliktu między republikanami i lojalistami. Przez blisko trzydzieści lat ich starcia zbierały krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Keefe stara się poznać losy wdowy, jednocześnie szukając motywacji bojowników do posuwania się do tak brutalnych metod walki.

Książka otrzymała Amerykańską Nagrodę Krytyków Literackich oraz Nagrodą im. George’a Orwella. Została również wybrana najlepsza książką historyczną 2019 roku wg Amazona oraz okrzyknięta najlepszym reportażem roku według „Time’a”. To nie koniec wyróżnień – „Cokolwiek powiesz, nic nie mów” stał się bestsellerm „New York Timesa”, wybrany wśród dziesięciu książek roku „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „Chicago Tribune”. Ponadto to najlepsza książka roku „The Economist”, „Kirkus”, „Variety”, „Library Journal”, „London Times”, „Vanity Fair”, „The Atlantic”, „Foreign Affairs”, „Huffington Post” i „The Guardian”. Uffff…

Powrót z Bambuko – Katarzyna Nosowska
Wydawnictwo Wielka Litera, Kayax

Pierwsza książka Katarzyny Nosowskiej (A ja żem jej powiedziała…) okazała się hitem wydawniczym. Piosenkarka poszła więc za ciosem i we wrześniu ukaże się drugi zbiór jej tekstów. Duża dawka humoru i obserwacji podszytych życiowym doświadczeniem. A jak proponuje wydawnictwo Wielka Litera – lekiem na rozterki związane z szalejącą pandemią jest dystans. A tego Nosowskiej na pewno nie brakuje.

Saturnin – Jakub Małecki
Wydawnictwo Sine Qua Non

Jakub Małecki ze szwajcarską regularnością od 2015 roku wydaje jedną książkę rocznie. 16 września ukaże się jego Saturnin. Ta rozpisana na trzy pokolenia opowieść zaczyna się zniknięciem dziadka tytułowego Saturnina. Satek wraz ze swoją matką ruszają jego śladem i coraz bardziej zapuszczają się w przeszłość. To co odkrywają podczas rodzinnego śledztwa całkowicie zaburza świat, jaki znali do tej pory.

Pokora – Szczepan Twardoch
Wydawnictwo Literackie

Bez wątpienia najbardziej wyczekiwaną premierą września jest nowa powieść Szczepana Twardocha. 11 listopada tytułowy leutnant Pokora wychodzi z berlińskiego szpitala prosto na zrewoltowane ulice miasta. W bólach rodzi się nowy świat, a La Belle Époque odchodzi w niepamięć. Alois Pokora pozostaje w zawieszeniu – nie należał ani do starego, ani tym bardziej do nowego świata. Przez swoje pochodzenie ciągle spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Jedynym w co wierzy wydaje się być erotyczna relacja z perwersyjną dominą Agnes.

W październiku odbędzie się premiera „Króla”, serialowej adaptacji bestsellerowej powieści Twardocha o tym samym tytule. To kolejny dowód na to, że jesień będzie należeć do niego.

Srebrne skrzydła – Camilla Läckberg
Wydawnictwo Czarna Owca

Drugi tom cyklu Faye i kontynuacja powieści „Złotka klatka”. Po zakończeniu toksycznej relacji Faye rozpoczęła nowe życie. Jej były mąż trafił do więzienia, a ona nareszcie może rozwijać swoją karierę. Myślała, że najgorsze jest już za nią, ale szybko okazuje się, jak bardzo się myliła…

Paradoks – Artur Urbanowicz
Wydawnictwo Vesper

„Paradoks” to najnowsza powieść Artura Urbanowicza, autora „Inkuba”. Jej główny bohater Maks jest najlepszym studentem matematyki na całym wydziale. Jest też chorobliwym perfekcjonistą, który gardzi innymi ludźmi. Najbardziej jednak pogardza samym sobą, zwłaszcza kiedy popełni błąd. Wymierza sobie wtedy dotkliwe kary. Stopniowo autoagresja Maksa przybiera na sile i zaczynają dręczyć go paranoiczne myśli oraz przerażające wizje, w których prześladuje go niebezpieczny sobowtór. Chłopak nie wie jednak, że prawdziwy koszmar dopiero nadchodzi.

Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów – Nina Solomin
Wydawnictwo Otwarte

To książka non-fiction pokazująca zamkniętą społeczność nowojorskich chasydów. Przewodnikami po tym trudno dostępnym dla osób z zewnątrz świecie są rozmówcy Solomin, ultraortodoksyjni chasydzi, którzy pokazują czytelnikom satmarski Williamsburg – pełen mężczyzn z pejsami i skromnie ubranych kobiet przestrzegających surowych zasad, nakazów i zakazów dotyczących każdego obszaru ich życia.
Co prawda premiera książki została zapowiedziana na 16 września, jednak już teraz możecie kupić ją, w formie ebooka, na Woblinku!

Kup ebooka na Woblink.com

Bruno. Epoka genialna – Anna Kaszuba-Dębska
Wydawnictwo Znak

16 września ukaże się wyczekiwana biografia Brunona Schulza wybitnego polskiego artysty żydowskiego pochodzenia. Schulz pozostawił po sobie dwa tomy opowiadań: Sklepy cynamonowe oraz Sanatorium pod Klepsydrą, oraz kilka pojedynczych utworów, które nie znalazły się ostatecznie w wymienionych zbiorach. Mimo skromnego dorobku literackiego, uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy 20-lecia międzywojennego, który zyskał rzeszę czytelników na całym świecie. Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki „Kobiety i Schulz”, tym razem rysuje pełny obraz artysty.

28 września 2020

Obudzę się na Shibui – Anna Cima
Wydawnictwo Dowody na Istnienie

„Jana kocha się platonicznie w aktorach Kurosawy, czyta Murakamiego i uzależnia się od Japonii. Podróż do Tokio i wypowiedziane lekkomyślnie życzenie stają się początkiem jej uwięzienia w tokijskiej dzielnicy – Shibuya…” – opis wydawcy.

28 września 2020

Burzliwe czasy – Mario Vargas Llosa, tłum. Marzena Chrobak 
Wydawnictwo Znak

28 września na polskim rynku ukaże się tłumaczenie najnowszej powieść Mario Vargasa Llosy, laureata literackiej Nagrody Nobla (2015). Tym razem pisarz przenosi czytelników do Gwatemali lat 50. XX wieku. Baron owocowy zatrudnia Edwarda Bernaysa, kontrowersyjnego i znanego specjalistę PR. Biznesmen nie ma jednak pojęcia, że ta decyzja sprowadzi na niego zainteresowanie CIA, a w konsekwencji doprowadzi do jednej z największych akcji tajnych służb Stanów Zjednoczonych w Ameryce Łacińskiej.

30 września 2020

Dodatkowa dusza – Wioletta Grzegorzewska
Wydawnictwo Literackie

W swojej najnowszej książce Wioletta Grzegorzewska przedstawia opowieść inspirowaną prawdziwą historią. II światowa, z pociągu transportującego Żydów do Treblinki ucieka mężczyzna. Jego głównym celem jest powrót do Warszawy i odnalezienie syna. Mężczyzna przed wojną był przedsiębiorcą, jednak nowa rzeczywistość zmusza go do zmierzenia się z dramatyczną sytuacja w jakiej się znalazł. Musi przyjąć nową tożsamość oraz ukrywać się przed sąsiadami, w obawie, że któryś go rozpozna. Na dodatek obawia się o los syna, który angażuje się w działalność konspiracyjną, mimo że ma zaledwie trzynaście lat.

Dunkel – Jakub Bielawski
Wydawnictwo Vesper

Dunkel zabiera czytelnika w podróż na Dolny Śląsk 1945 roku. Pokazuje, jak wszystko się skończyło i zaczęło. Przedstawia bohaterów: Franię, Franciszka, Kazię i Władka, których nie da się zapomnieć. Dunkiel jest ciemnością.

30 września 2020

Pełnia miłości – Sigrid Nunez
Wydawnictwo Pauza

„Pełnia miłości” to nowa powieść Sigrid Nunez, autorki książki „Przyjaciel” będącej laureatką National Book Award.
Kobieta opisuje spotkania z ludźmi, do których doszło w ciągu jej życia, m.in. z jej napotkanym przypadkiem byłym, właścicielem Airbnb nie potrafiącym wchodzić w interakcje z gośćmi czy chorą na raka przyjaciółką z młodości. Każda z tych osób chce mówić o sobie i swoich doświadczeniach.

30 września 2020

Wiosna zaginionych – Anna Kańtoch
Wydawnictwo Marginesy

Krystyna jest emerytowaną policjantką. Jako młoda dziewczyna straciła brata w bardzo tajemniczych okolicznościach. W 1963 roku grupka studentów wyruszyła w Tatry. Trójka z nich została znaleziona martwa, a brat Krystyny zaginął bez wieści. Z wyprawy wrócił tylko Jacek. Teraz, po ponad połowie wieku, Krystyna spotyka go w osiedlowych sklepie. Niedługo później mężczyzna zostaje zamordowany. „Wiosna zaginionych” to powieść otwierająca nową trylogię kryminalną Anny Kańtoch.

30 września 2020

Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy – Rawles James Wesley, tłum. Tomasz Jurewicz, Rafał Wierzbicki
Wydawnictwo Kompania Mediowa

Atak terrorystyczny, pandemia, katastrofa naturalna czy krach gospodarczy. Czasami jedno wydarzenie wystarczy, żeby przewrócić nasz świat do góry nogami. Były oficer wywiadu amerykańskiej armii, James Rawles, wyjaśnia wszystko, co trzeba wiedzieć, aby móc ochronić siebie i swoich bliskich w chwilach największego kryzysu. Podpowiada ile jedzenia należy zabezpieczyć w domu, jak filtrować wodę czy w jaki sposób chronić własne pieniądze.

Wybrali i opracowali Martyna Gancarczyk, Kuba Krasny