Najlepsze audiobooki – top 10 roku 2022
Najlepsze audiobooki – top 10 roku 2022
1. Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń, Wydawnictwo Aleksandria
Czytaj Janusz Zadura
Tegoroczne zestawienie otwiera książka „Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia, która już od dłuższego czasu nie opuszcza listy audiobookowych bestsellerów. Tytuł ten rozpoczyna poczytną serię dla dzieci, która w 2017 roku została wpisana na listę lektury szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III). To pełna humoru historia, która podbiła serca nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych czytelników. Tytułowy Cukierek to mały, pręgowany dachowiec przygarnięty przez rodzinę Marcelego. Słodki kociak szybko okazuje się wielkim rozrabiaką wywracającym życie rodziny do góry nogami.
2. Jak to wyjaśnić? – Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte
Czyta Kacper Pitala
Drugie miejsce zajmuje „Jak to wyjaśnić” Kacpra Pitali. Autor zabiera czytelników w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania m.in. o to czym jest „wszystko”, czym jest „nic”, czy wszechświat ma granice, a Wielki Wybuch naprawdę był wybuchem.
Tytuł ten znalazł się w tegorocznej – rekordowej – edycji akcji Czytaj PL. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w wersji audio.
3. Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi – Andrzej Dragan, Wydawnictwo Otwarte
Czyta Maciej Kowalik
4. Plac Senacki 6PM – Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
Czyta Krzysztof Gosztyła
5. Reguły na czas chaosu – Tomasz Stawiszyński, Wydawnictwo Znak
Czyta Tomasz Stawiszyński
Na piątym miejscu znalazł się audiobook „Reguły na czas chaosu” Tomasza Stawiszyńskiego czytany przez samego autora. To krótki przewodnik dla wszystkich, którzy czują niepewność i lęk. Autor przypomina, że warunkiem pożytecznego, sensownego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z tekstów kultury oraz literatury filozoficznej pokazuje, jak nie dać się manipulacjom czy poddawać refleksji odruchy serca.
6. Koniec pieniądza papierowego – Roland Baader, tłum. Ryszard Zajączkowski, Wydawnictwo Aleksandria
Czyta Maciej Więckowski
Jeśli chcecie uporządkować swoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania państwa i ekonomii to teraz macie ku temu idealną okazję! Roland Baader w klarowny sposób pisze o gospodarce, przedstawia jej podstawowe zasady, a także przedstawia aktualną sytuację i przyszłość Europy.
7. Shogun – James Clavell, tłum. Małgorzata Grabowska, Wydawnictwo Aleksandria
Czyta Andrzej Hausner
Siódme miejsce zajmuje kolejna książka pióra Jamesa Clavella. „Shogun” to monumentalna i wielowątkowa powieść o zderzeniu się dwóch cywilizacji, honorze, poświęceniu i nienawiści przeplatającej się z miłością. Akcja rozgrywa się na przełomie XVI i XVII wieku. Angielski żeglarz John Blackthorne trafia do kraju kwitnącej wiśni. Musi odnaleźć się na japońskim dworze pełnym spisków i knowań. Chce za wszelką cenę odnaleźć drogę umożliwiającą mu powrót do Europy. Nie jest to jednak proste w kraju samurajów, gdzie walka o władzę ani trochę nie przypomina zachodniej rzeczywistości. „Shogun” został zekranizowany i na stałe wpisał się do kanonu najważniejszych dzieł ubiegłego wieku.
8. Mitologia – Jan Parandowski, Wydawnictwo Aleksandria
Czyta Wiktor Zborowski
„Mitologia” już od długiego czasu nie opuszcza listy audiobookowych bestsellerów. Jak widać, współcześnie nadal chętnie czytamy i słuchamy historii, których korzenie sięgają kilku tysięcy lat wstecz. To najpopularniejsza książka Jana Parandowskiego, która zyskała aż kilkanaście wydań. Dodatkowo od dawna znajduje się w kanonie szkolnych lektur. Autor ukazuje w niej najbardziej znane mity w żywy i niezwykle interesujący sposób, dzięki czemu czytelnicy (a w tym przypadku słuchacze) mogą poznać nieustannie pasjonujący zbiór opowieści o herosach i bogach.
9. Król szczurów – James Clavell, tłum. Andrzej Grabowski, Wydawnictwo Aleksandria
Czyta Filip Kosior
„Król szczurów” jest czwartą książką wchodzącą w skład sagi Azjatyckiej Jamesa Clavella. W 1941 roku James Clavell został wysłany na wojnę do Malezji. Siedemnastolatek miesiącami ukrywał się w dżungli i żył w malezyjskiej wiosce. Został schwytany przez Japończyków, którzy umieścili do w obozie jenieckim Changi nieopodal Singapuru. Ze 150 tysięcy więźniów przeżyło tylko 10 tysięcy. Jednym z nich był właśnie Clavell. Na kanwie jego obozowego doświadczenia stworzył debiutancką powieść pt. „Król szczurów”. To opowieść o zachowaniu człowieka w ekstremalnej sytuacji, a także o tym, że nawet w piekle można zachować godność i człowieczeństwo.
10. Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu – Viktor E. Frankl, tłum. Aleksandra Wolnicka, Wydawnictwo Czarna Owca
Czyta Marcin Popczyński
Zestawienie zamyka książka określana często jako jedna z najbardziej wypływowych publikacji w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. W Pierwszej części Viktor E. Frankl opisuje swój pięcioletni pobyt w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i wysiłki, aby znaleźć tam powody do życia. W drugiej przechodzi o opisania, opracowanych na bazie swoich doświadczeń, metod psychoterapeutycznych. Autor wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie celu i sensu.
W gronie topowych tytułów znalazły się także „Pandrioszka” Krystyny Kurczab-Redlich, „Brakujący element” Harlana Cobena i „Nigdy” Kena Folletta.
Pandrioszka – Krystyna Kurczab-Redlich, Wydawnictwo Saga Egmont
Czyta Katarzyna Nowak
Tytułowa Pandrioszka jest połączeniem puszki Pandory z tradycyjną rosyjską zabawką zbudowaną z włożonych jedna w drugą drewnianych laleczek zwaną matrioszką. Określenie stworzone przez autorkę reportażu stanowi celne podsumowanie złożonego opisu przemian politycznych społecznych, a także obyczajowych w Rosji lat 90 ubiegłego wieku.
Brakujący element – Harlan Coben, tłum. Magdalena Słysz, Wydawnictwo Albatros
Czyta Marcin Popczyński
Harlan Coben ma na swoim koncie ponad trzydzieści powieści. Większość ukazała się w polskim tłumaczeniu i ma swoją wersję w formie audiobooka. W naszej księgarni znajdziecie m.in. „O krok za daleko”, „Mistyfikację” czy „W głębi lasu”.
Nigdy – Ken Follett, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Albatros
Czyta Krzysztof Gosztyła
Ken Follett to jeden z najpopularniejszych współczesnych brytyjskich pisarzy. Jest autorem dwóch bestsellerowych cykli literackich – serii Kingsbridge i Trylogii Stulecie. Łącznie jego opasłe powieści historyczne rozeszły się w nakładzie przekraczającym 200 milionów egzemplarzy. „Nigdy” to jego najnowsza książka będąca elektryzującym, realistycznym i wnikliwym thrillerem o wielkich katastrofach zaczynających się od problemów początkowo uważanych za zbyt błahe, żeby się nimi w porę zająć.
Ranking audiobooków 2022
Więcej bestsellerowych audiobooków znajdziecie TUTAJ. A jeśli interesuje was ten temat, przeczytajcie koniecznie nasz artykuł pt. 10 powodów, by wybrać audiobooka zamiast książki papierowej.
Tags In
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)