Chcesz umilić sobie wykonywanie codziennych obowiązków? A może chętnie czytałbyś książki papierowe, ale za każdym razem, gdy do nich siadasz coś cię rozprasza lub nie możesz się skupić? Na szczęście rozwiązanie tych problemów jest bardzo proste – audiobooki polecają się na co dzień dla każdego! W tym tekście chcielibyśmy opowiedzieć Wam dlaczego audiobooki są lepsze niż książki papierowe i przedstawić 10 powodów, by jeszcze w tym roku sięgnąć po audiobooka!

Dlaczego audiobooki są lepsze niż książki papierowe?

Na początku chcemy zaznaczyć, że spodziewamy się komentarzy, w których obrońcy książek papierowych będą oskarżać nas o herezję. Jednak najważniejsze jest dla nas to, by podejść do tego tekstu z otwartą perspektywą i chęcią poznania czegoś nowego. Nie będziemy próbować nikogo przekonywać, by porzucił książki papierowe na rzecz wszystkich form cyfrowych – w końcu nic nie zastąpi zapachu nowej książki! Książki elektroniczne oraz audiobooki dają ogromne możliwości osobom, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą sięgać po tradycyjną literaturę. Niedawno przekonywaliśmy Was, do sięgnięcia po ebooki – nasze argumenty znajdziecie w artykule pt. „Święto e-papieru: dlaczego warto czytać ebooki?” ale tym razem nadszedł czas na postawienie kolejnego pytania: Dlaczego audiobooki są lepsze niż książki papierowe? Przed Wami 10 powodów, by jeszcze w tym roku sięgnąć po audiobooka!

Jeśli jeszcze nie wiecie, czym są lub jak słuchać audiobooków to zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu na ten temat.

Jak słuchać audiobooków? Odtwarzanie książek na telefonie i innych urządzeniach

Po pierwsze – Superprodukcje

Każdego dnia pojawia się więcej tytułów dostępnych w formie audiobooka. To sprawia, że rośnie konkurencja związana nie tylko z doborem tytułów, ale również związana ze starannością realizacji nagrania oraz z jego jakością. Największą popularnością cieszą się obecnie tzw. superprodukcje. Jest to sposób nagrania audiobooka z dodatkiem efektów dźwiękowych, grą aktorską, odgłosami tła (np. tętentem koni, świergotem ptaków) oraz muzyką. Do stworzenia superprodukcji głosu udzielają nie tylko lektorzy, ale również znani aktorzy i aktorki lub celebryci. Lepsza oprawa dźwiękowa i jakość nagrania ma sprawić, by słuchacz lepiej wczuł się w atmosferę przedstawioną w opowieści. Podział na role pozwala również na odróżnianie bohaterów książki.

Po drugie – Ułatwienie dla osób niewidomych i słabowidzących

Dane GUS wskazują na to, że w Polsce jest ok. 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku, w tym ok. 100 tys. to osoby całkowicie niewidome. Większość z nich nie posiada dostępu do zbyt wielu tytułów – liczba tych drukowanych alfabetem Braille’a lub dużym, przejrzystym i dostosowanym do tego krojem czcionki jest bardzo niewielka. W tym miejscu audiobooki jawią się jako rozwiązanie idealne. To właśnie one dają możliwość poznawania wszystkich książek, które nas interesują – począwszy od klasyki literatury, a skończywszy na nowościach. Wydawnictwa w znacznym stopniu decydują się na drukowanie książek oraz jednoczesną produkcję audiobooka. Z reguły taka premiera pojawia się w dniu wydania książki papierowej lub kilka dni później, co jest znacznym ułatwieniem dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Po trzecie – Idealny kompan codziennych czynności

W idealnym świecie każdy książkoholik zawsze miałby czas, by w spokoju oddać się wymarzonej lekturze. Niestety w prawdziwym życiu nie zawsze tak jest. Nawet jeśli znajdziemy chwilę, często rozpraszające warunki wokół nie pozwalają na to, by dostatecznie skupić się na czytaniu. Dzięki audiobookom książek możemy słuchać także podczas innych czynności! Jest to świetne rozwiązanie, jeśli wybieramy książkę, która nie wymaga wielkiej koncentracji na szczegółach. Dlatego podczas gotowania, sprzątania, spaceru, kąpieli bądź jedzenia świetnym towarzyszem będzie ulubiona książka czytana przez ulubionego lektora lub lektorkę. Polecamy przyjrzeć się naszemu zestawieniu najlepszych lektorów audiobooków.

Najlepsi lektorzy audiobooków

Po czwarte – Słuchanie podczas aktywności fizycznej

Siłownia, bieganie lub każda inna aktywność fizyczna to idealny czas na nadrobienie czytelniczych zaległości w formie audiobooka! Szczególnie jeśli są to ćwiczenia, które nie wymagają od nas wielkiej koncentracji. Aby urozmaicić swoją aktywność fizyczną, zamiast słuchać muzyki, możemy spróbować puścić sobie audiobooka. Przyjmując, że w ciągu tygodnia poświęcamy chociaż godzinę na jakiekolwiek ćwiczenia, to słuchanie audiobooków pozwala nam na pochłonięcie nawet kilkunastu książek rocznie!

Po piąte – Słuchanie w samochodzie

Niestety praca wielu z nas łączy się z długim przebywaniem w samochodzie. Wtedy, rzecz jasna, nie mamy możliwości fizycznego czytania książki papierowej lub ebooka. Świetnym rozwiązaniem może okazać się tutaj słuchanie książek podczas pokonywania swojej standardowej trasy do pracy. Przy wyborze tej opcji słuchania prosimy jednak o zachowanie szczególnej uwagi przy prowadzeniu samochodu – dobrze wiemy, że prawdziwie dobry audiobook może wciągnąć do swojego świata!

Po szóste – Dla osób, które męczy fizyczne czytanie

W czytaniu to jest piękne, że do niczego nie musimy się zmuszać. Niektórzy ludzie zwyczajnie nie lubią książek papierowych. Ciężko im się skupić na śledzeniu tekstu lub po prostu męczy ich czytanie. W związku z tym, zamiast na siłę przekonywać się do samodzielnego czytania lub kupować kolejną książkę, która zostanie rzucona w kąt, można spróbować audiobooka. Bardzo możliwe, że okaże się, że podczas uprawiania sportu, gotowania lub sprzątania osoba, która do tej pory miała alergię na książki papierowe, wciągnie się w słuchanie świetnie przygotowanego audiobooka!

Po siódme Dla dzieci

Znaczna ilość akcji, które promują czytelnictwo, skupia się na tym, by zaszczepić w najmłodszych czytelnikach nawyk sięgania po książki. Bardzo często rodzice wykorzystują czas przed zaśnięciem swoich pociech do przeczytania im chociaż kilku stron ulubionej bajki. Oczywiście jak najbardziej popieramy wszelkie inicjatywy, które promują czytelnictwo wśród dzieci. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że rodzice nie zawsze mają czas, by regularnie czytać swoim najmłodszym. Audiobooki mogą okazać się tutaj najlepszym rozwiązaniem! Zwłaszcza gdy są dobrze dostosowane do dzieci, a książkę czyta lektorka lub lektor z przyjaznym głosem. Przyjemna muzyka oraz odgłosy świata przyrody w audiobookowych superprodukcjach z pewnością przykują uwagę dziecka!

Po ósme Dla osób starszych

Niestety z wiekiem wzrok u wielu ludzi pogarsza się. Szczególnie narażeni na problemy ze wzrokiem są ci, którzy w pracy długi czas spędzali przed ekranem komputera. Bardzo często zdarza się, że po powrocie do domu po całym dniu pracy, często nie mamy się ochoty czytać. Nie mamy również ochoty dalej męczyć swojego wzroku patrzeniem na książkę papierową lub na ekran czytnika ebooków. Audiobooki są tutaj dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy po przejściu na emeryturę mają więcej czasu wolnego i nie chcą nadwyrężać swojego wzroku!

Po dziewiąte – Audiobooki można przyspieszyć!

Jesteś jedną z osób, które pochłaniają wiele książek jednocześnie? Lubisz czytać sporo książek w krótkim czasie? A może potrzebujesz, by coś stale „mówiło” w tle swoich codziennych obowiązków? Tutaj bardzo cennym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po audiobooki. Dlaczego? Audiobooki posiadają możliwość przyspieszenia tempa czytania – szczególnie w aplikacji mobilnej Woblink! Zwiększenie tempa do 1,25 lub 1,5 normalnej prędkości (lub do 2 lub 3 dla prawdziwych audiobookowych wyjadaczy!) pozwala na zaoszczędzenie cennych minut przy poznaniu nowej książki.

Po dziesiąte Do nauki języków obcych

Audiobooki sprawdzają się jako świetne rozwiązanie do nauki języka obcego. W jaki sposób? Ich słuchanie to nie tylko sprawi, że poszerzysz swoje słownictwo, ale również jesteś w stanie osłuchać się z akcentem danego języka oraz z konkretną wymową wszystkich słów. Świetnym rozwiązaniem jest również słuchanie audiobooków książek obcojęzycznych bądź sięgnięcie po nie w formie e-booków!

Książka do czytania czy audiobook – co wybrać?

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Was do sięgnięcia po audiobooki. Chyba teraz rozumiecie skąd nasze przewrotne pytanie o tym dlaczego audiobooki są lepsze niż książki papierowe. Jeśli szukacie dobrych audiobooków na rozpoczęcie swojej przygody ze słuchaniem, polecamy sprawdzenie naszego artykułu na temat serialowych i filmowych hitów!