To niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści ostatnich lat. 1 czerwca 2022 ukazał się „Empuzjon” – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Od dziś książkę w formie ebooka i papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink!

Empuzjon – premiera pierwszej powieści Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla!

1 czerwca swoją premierę miała najbardziej wyczekiwana powieści ostatnich lat – „Empuzjon”, czyli pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Fabuła książki rozgrywa się wokół uzdrowiska Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Jest wrzesień 1913 roku, podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby. A może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica. W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Tokarczuk w Empuzjonie odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

empuzjon tokarczuk olga premiera
Kup ebooka „Empuzjon” na Woblink.com

Olga Tokarczuk – polska noblistka

Olga Tokarczuk to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. W 2019 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, wcześniej została wyróżniona Międzynarodową Nagrodą Bookera za tłumaczenie powieści „Bieguni” (ang. „Flights”). Rok później miała szansę na kolejnego Międzynarodowego Bookera, tym razem za powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (ang. „Drive your Plow over the Bones of the Dead”).

Na początku kwietnia 2022 roku poznaliśmy tzw. krótką listę nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Wśród sześciu finalistów znalazła się Olga Tokarczuk, autorka powieści „Empuzjon”. Polska pisarka otrzymała nominację za „Księgi Jakubow” w przekładzie Jennifer Croft. Na tzw. shortliście znaleźli się również Jon Fosse, Bora Chung, Claudia Piñeiro, Mieko Kawakami i Geetanjali Shree. Ostatecznie Bookera otrzymała hinduska pisarka Geetanjali Shree za książkę „Tomb of Sand”. Po raz pierwszy w historii Nagrody nominację otrzymała książka tłumaczona z języka hindi. Dziś już wiemy, że to nie tylko pierwsza nominacja, ale również pierwsza nagroda dla książki oryginalnie napisanej w tym języku.

Pisarka jest autorką przeszło 20 książek, zbiorów opowiadań, zbiorów esejów i scenariuszy, w tym takich książek, jak „Podróż ludzi księgi”, „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe”, „Szafa”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Opowiadania bizarne”, „Czuły narrator. Oprócz Nagrody Nobla i Bookera, Tokarczuk otrzymała dwa razy Nagrodę Literacką Nike, Paszport Polityki w kategorii literaturam, Nagrodę im. Fundacji Kościelskich i wiele innych.

Więcej o książkach Olgi Tokarczuk przeczytacie na stronie internetowej Czytaj PL.