Dzisiaj, 15 czerwca, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Ten typ leczenia stosowany jest w Polsce od 1987 roku i cieszy się coraz większym powodzeniem. Trudno się dziwić! W końcu nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a dogoterapia jest często zdecydowanie najprzyjemniejszą częścią długiego i zazwyczaj niezwykle żmudnego procesu leczenia, w tym rehabilitacji. To właśnie dzięki niej pacjenci mogą chociaż na moment zapomnieć o chorobie i cierpieniu, skupiając się na opartym o bezwarunkową przyjaźń czy miłość kontakcie z czworonogiem. Z okazji tego dnia przygotowaliśmy dla was dogoterapię w wydaniu książkowym – prezentujemy najlepsze książki o psach lub takie, w których pies odgrywa główną rolę.


W zestawieniu znajdziecie książki poświęcone psiej naturze, literaturę obyczajową, a także opowiadania. Nie zapomnieliśmy również o horrorze i powieści detektywistycznej. Zapraszamy do lektury!

O psach, autor zbiorowy

„O psach” to antologia wydawnictwa Czarne poświęcona oczywiście tytułowym zwierzakom. Kurtynę, za którą znajduje się świat czworonogów, odsłaniają dla czytelników Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak, Andrzej Stasiuk i Krzysztof Varga. W każdym z krótkich tekstów znajdziemy opisy złożonych relacji ludzi i psów. Jeden z autorów opisuje swoich najważniejszych psich towarzysz, inny opowiada o życiu za granicą w towarzystwie czworonoga.
Wydawnictwo Czarne wydało również drugą część antologii – „O kotach”. Recenzję obu tytułów znajdziecie na portalu Czytaj PL.

najlepsze książki o psach
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują, Alexandra Horowitz

Wszyscy psiarze na pewno chociaż raz w życiu zastanawiali się nad tym, jak ich ulubieńcy postrzegają otaczający świat. W książce „Oczami psa” Aleksandry Horowitz znajdziecie odpowiedź na to i wiele innych pytań dotyczących psiej natury. Autorka w oparciu o liczne badania i własne obserwacje opisuje oraz wyjaśnia zachowania naszych milusińskich. Skupia się na pokazaniu, że każdy pies jest indywidualnym bytem, jednocześnie unikając antropomorfizacji.

najlepsze książki o psach
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

W. Bruce Cameron

Jeśli szukacie angażujących, pełnych ciepła i nadziei historii z psiakami w roli głównej, polecamy sięgnąć po jedną z książek W. Bruce’a Camerona.

Pierwsza z nich, „Był sobie pies”, to opowieść o czworonogu, którego nadrzędnym celem jest nauczenie swoich opiekunów pogody ducha, spokoju i miłości. Aby wypełnić ten plan, Bailey będzie potrzebował nie jednego, a kilku żyć.

najlepsze książki o psach
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Kolejną propozycją jest „Był sobie szczeniak. Ellie”. Na kartach tej książki autor opowiada na nowo losy psiaków znanych z przedstawionej wyżej powieści. Ellie jest bardzo mądrą suczką, którą od szczeniaka trenowano na psa ratownika. Poza pracą musi zajmować się także swoimi opiekunami, którzy są nieco zagubieni.

najlepsze książki o psach
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Ostatnia pozycja to „Psiego najlepszego”. Jest to niezwykle pogodna, świąteczna opowieść. Życie głównego bohatera, Josha Michaelsa, wywróci się do góry nogami, kiedy pewnego dnia znajdzie pod swoimi drzwiami porzuconą ciężarną suczkę Lucy.

najlepsze książki o psach
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Jonathan Carroll

Kolejnym autorem, który chętnie umieszcza w swoich powieściach psich bohaterów, jest Jonathan Carroll. Styl, w jakim tworzy, najczęściej porównywany jest do realizmu magicznego. Wykreowany przez niego świat jest pozornie bardzo realistyczny. Jednak im dalej zagłębiamy się w powieść, tym częściej zaczynamy natrafiać na magiczne elementy. W powieściach prawie zawsze umieszcza psią postać (najczęściej bulteriera), która odgrywa mniejszą lub większą rolę. Dobrym przykładem będzie tu wypełniony psami „Zakochany duch” czy „Kraina Chichów”. Więcej o Jonathanie Carrollu oraz o tym, jak zacząć czytać jego książki, znajdziecie na portalu Czytaj PL.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Pies Baskerville’ów, Arthur Conan Doyle

Tym razem proponujemy detektywistyczną zagadkę z tajemniczym, przypominającym psa potworem w roli głównej. Detektyw Sherlock Holmes i jego wierny asystent doktor Watson będą musieli zmierzyć się z niesamowitym monstrum, które grasuje po angielskiej prowincji, zabijając samotnych wędrowców.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Tajemnice psiego umysłu, Stanley Coren

W „Tajemnicach psiego umysłu” Stanley Coren stara się odsłonić przed czytelnikami świat najlepszego przyjaciel człowieka. Udowadnia tym samym, że większość nieporozumień na linii człowiek – pies wynika z przekładania zwierzęcego zachowania na ludzkie. Autor opowiada o słuchu, węchu, smaku oraz osobowości i świadomości naszych psich przyjaciół. Jego historie wzbogacone są licznymi anegdotami, które często są wynikiem przeprowadzonych przez niego badań.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

O psie, który jeździł koleją, Roman Pisarski

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć chyba najbardziej wzruszającej książki z psem w roli głównej. Autor opowiedział tu, opartą na prawdziwych wydarzeniach, historię psa Lampo, który potrafił samodzielnie podróżować pociągami. W „O psie, który jeździł koleją” wzrusza przede wszystkim relacja między człowiekiem a zwierzęciem oparta na przyjaźni i oddaniu. To książka, której nie da się zapomnieć.

Kup książkę na Woblink.com

Zrozumieć psa. Jak być jego lepszym przyjacielem, John Bradshaw

Autor „Zrozumieć psa” postawił sobie za cel obalenie całego szeregu stereotypowych opinii o psach. Przede wszystkim tłumaczy, że nie są one udomowionymi wilkami, które za wszelką cenę dążą do dominacji. Są to zwierzęta, u których rozwinęły się cechy, dzięki którym mogą bez przeszkód żyć w towarzystwie innych gatunków, przede wszystkim ludzkiego.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Cujo, Stephen King

„Cujo” to horror amerykańskiego mistrza strachu i grozy, Stephena Kinga. W niewielkim miasteczku w stanie Maine spokojne życie wiedzie Cujo, przyjazny bernardyn. Pewnego dnia zostaje ukąszony przez zarażone wścieklizną zwierzę. Pod wpływem choroby zmienia się w pogrążoną w szaleństwie bestię, z którą przyjdzie się zmierzyć niczego nie podejrzewającej rodzinie.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

 

Biały Kieł, Jack London

Tytułowy Biały Kieł to zwierzę będące skrzyżowaniem psa i wilka. Pewnego razu trafia w ręce Indian, a potem, ze względu na swoją ogromną siłę, zostaje przeznaczony do psich walk. Jego los odmienia się, kiedy – wpółżywego po jednej z brutalnych walk – odkupuje go chłopiec. Weddon Scott zabiera Białego Kła na farmę i oswaja. Jack London przedstawia w powieści piękną historię przyjaźni dzikiego stworzenia z młodym człowiekiem, który z cierpliwością i oddaniem uczy swojego czworonoga bezwarunkowej miłości.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Psy od wieków są oddanymi towarzyszami, pomocnikami, terapeutami, a przede wszystkim przyjaciółmi. Trwają przy swoim opiekunie bez względu na wszystko, pocieszając go w najtrudniejszych chwilach. Ludzie okazują wdzięczność i oddanie czworonożnym kompanom w różnej formie, także poprzez pisanie o nich – stąd książki o psach to zarówno fachowa literatura kynologiczna, jak i powieści obyczajowe, książki dla dzieci, a nawet horrory czy kryminały. Jesteśmy świadomi, że w tekście zamieściliśmy zaledwie ułamek tytułów, w których psy grają istotną rolę, jednak mamy nadzieję, że każdy z was znajdzie tu lekturę dla siebie.

Martyna Gancarczyk