O!Lśnienia 2021. Nagrody Onetu i Miasta Kraków – nominacje
Joanna Bator za „Gorzko, gorzko”, Zyta Rudzka za „Tkanki miękkie” i Mira Marcinów za „Bezmatek” zostały nominowane w plebiscycie O!Lśnienia, czyli Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków. O!Lśnienia to wyjątkowe nagrody, w których nominowani są wybierani przez jury złożone ze specjalistów, a laureatów wybierają internauci.
O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków
Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków. Nominacje dla artystów za 2020 rok zostały ogłoszone 12 lutego w programie Katarzyny Janowskiej „Rezerwacja” w Onecie. Plebiscyt potrwa do północy 28 lutego. Zwycięzców poznamy 5 marca o godz. 20.00, podczas uroczystości wręczenia nagród. Z bohaterami wieczoru organizatorzy będą się łączyć z Pałacu Potockich w Krakowie. Uroczystość będzie transmitowana w Onecie oraz na platformie PLAY KRAKÓW. W sobotę, 6 marca o godzinie 15.50 retransmisję wręczenia nagród pokaże TVN.
O!Lśnienia – laureatów wybiorą internauci
O wynikach zadecydują internauci, którzy do północy 28 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w następujących 8 kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna i Jazz, Teatr, Serial oraz Herosi Kultury.
Do O!lśnień nominowani są artyści, których dzieła były dostępne dla odbiorców w 2020 roku w Polsce, lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków i ludzi kultury, przygotowała wraz z Katarzyną Janowską redakcja serwisu Onet Kultura oraz Robert Piaskowski, doradca prezydenta Krakowa ds. kultury i Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. Zwycięzców w plebiscycie wybierają użytkownicy Onetu. Ambasador Kultury – honorowy tytuł, przyznawany przez Miasto Kraków i Onet, zostanie ogłoszony w dniu wręczenia nagród.
Nominowani w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu
O!LŚNIENIA – LITERATURA
Zyta Rudzka – „Tkanki miękkie” – wyd. W.A.B.
Za prozę rozprawiającą się z mitem Don Juana, opisującą męską starość, uwiąd ciała i pragnień.
Mira Marcinów – „Bezmatek” – wyd. Czarne
Za bezkompromisowy, dojrzały debiut, w którym autorka opisuje historię zaborczej miłości między córką a matką, miłości naznaczonej umieraniem.
Joanna Bator – „Gorzko, gorzko” – wyd. Znak
Za misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności.
O!Lśnienia – FILM
Maciej Musiałowski za rolę w filmie „Sala samobójców. Hejter” (reż. Jan Komasa)
Producent: Naima Film / Canal+ / Coloroffon / Studio K2 / TVN Grupa Discovery
Dystrybutor: Kino Świat
Za umiejętność zagrania bólu odrzucenia i nienawiści u bohatera, którego historia urasta do symbolu naszych czasów.
Zofia Stafiej za rolę w filmie „Jak najdalej stąd” (reż. Piotr Domalewski)
Producent: Akson Studio / PISF
Dystrybutor: Forum Film Poland Sp. z o.o.
Debiutująca aktorka tworzy przykuwający portret dziewczyny, która mierzy się z bolesnymi emocjami rodzin rozdzielonych przez emigrację zarobkową.
Piotr Trojan za rolę w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (reż. Jan Holoubek)
Producent: TVN Grupa Discovery / PISF
Dystrybutor: Kino Świat
Za talent w wykreowaniu postaci wiarygodnego bohatera, tym bardziej zasługujący na docenienie, że jego historię i osobę znała cała Polska.
O!Lśnienia – SERIAL
Natasza Parzymies za pomysł i reżyserię serialu „Kontrola”
Warszawska Szkoła Filmowa / YouTube
Za emanujący ciepłem i twórczą energią internetowy serial o lesbijskiej miłości. Kilkuminutowe opowieści stał się hitem wykraczającym poza granice Polski.
Arkadiusz Jakubik za role w serialach „Król” i „W głębi lasu”
Producent: Canal+ („Król”) — ATM Grupa / PISF / Netflix („W głębi lasu”)
Za królewsko zinterpretowane role w serialowych produkcjach, będące dowodem, że wielki aktor nawet w drugoplanowych rolach skupia uwagę i tworzy zapadające w pamięć kreacje.
Piotr Głowacki za rolę w serialu „Nieobecni”
Producent: TVN Grupa Discovery / Player
Za oszczędny i konsekwentny dobór środków aktorskich w tworzeniu postaci policjanta dotkniętego zespołem Aspergera.
O!Lśnienia – TEATR
Reżyserka Katarzyna Kalwat i aktor Jacek Poniedziałek za spektakl „Podróż do Reims”, koprodukcja Teatr Nowy i Łaźnia Nowa.
Za inscenizację perfekcyjnie wykorzystującą nowe media oraz za rolę opartą na osobistych doświadczeniach poruszającą w widzu najczulsze struny.
Reżyser Wiktor Rubin i dramaturżka Jolanta Janiczak za spektakl „I tak mi nikt nie uwierzy” w teatrze im. Fredry w Gnieźnie.
Za precyzyjnie napisaną i zainscenizowaną historię Barbary Zdunk, nazywanej „ostatnią czarownicą Europy”. Historię wpisującą się w aktualną dyskusję o losie kobiet.
Anna Smolar za reżyserię spektaklu „Koniec z Eddym” – Teatr Studio
Za najbardziej konsekwentny i zespołowy spektakl roku, w którym doskonale poprowadzeni aktorzy sugestywnie budują postaci przygniecione przeszłością i pochodzeniem.
O!Lśnienia – SZTUKI WIZUALNE
Monika Sosnowska – wystawa w Zachęcie Galerii Narodowej, kuratorka Maria Brewińska i w galerii Labirynt, kurator Waldemar Tatarczuk
Za artystyczny dialog z architekturą socmodernizmu lat 60. I 70. w Polsce. Artystka w swoich pracach zwraca uwagę na detale i jednocześnie plastyczność i lekkość ciężkich materiałów. Tworzy przestrzenne instalacje, które miejscom i wnętrzom nadają nowe znaczenia.
Waldemar Tatarczuk – dyrektor galerii Labirynt w Lublinie za wystawy „Jesteśmy ludźmi” i „Nigdy nie będziesz szła sama”.
za błyskawiczną reakcję na rzeczywistość polityczną i społeczną. Przygotowanie interwencyjnej wystawy, w której twórcy mogli wyrazić solidarność ze środowiskami LGBT oraz za wystawę dokumentującą ikonografię, hasła i język strajku kobiet.
Wojciech Grzybała i Magdalena Ziółkowska – kuratorzy wystawy „Wróblewski. Poczekalnia” w Moderna Galerija w Lublanie.
Za zorganizowanie, mimo pandemicznych ograniczeń, wystawy prac Andrzeja Wróblewskiego, na której niektóre prace pokazano po raz pierwszy. Wystawę dokumentuje imponujący katalog.
O!Lśnienia – MUZYKA POPULARNA
Kasia Lins płyta „Moja wina” Wydawnictwo: Universal Music Polska
Za album inspirowany różnymi nurtami muzycznymi. Za wykreowanie teatralnych teledysków tworzących całość z nowoczesnym brzmieniem.
Krzysztof Zalewski płyta „Zabawa” Wydawnictwo: Kayax/ e-muzyka
Za przeniesienie alternatywnego brzmienia do mainstreamu, świetne teksty oraz ciągły rozwój, czego dowodem jest album „Zabawa”.
Baasch płyta „Noc” Wydawnictwo: PIAS Records/ Mystic Production oraz muzyka do ulicznego koncertu „Dziady na Mickiewicza”
Za krążek oddający lęki czasu pandemii. Za muzykę do ulicznego performansu „Dziady na Mickiewicza” oraz artystyczną wszechstronność i samodzielność.
O!Lśnienia – MUZYKA KLASYCZNA I JAZZ
Dominik Wania – „Lonley Shadows” Wydawnictwo: ECM Records/ Universal Music Polska
Za pierwszą, solową płytę perfekcyjnego pianisty jazzowego, nagraną dla prestiżowego wydawnictwa ECM.
Krzysztof Pietraszewski – kurator Festiwalu Sacrum Profanum wraz ze współpracownikami
Za stworzenie nowego wymiaru słuchania i prezentowania muzyki online. Za mocny głos kobiet i usieciowienie – aż 15 projektów to koprodukcje polskie i zagraniczne.
Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch – „Drach. Dramma per musica”Wydawnictwo: Universal Music Polska
Szczepan Twardoch, autor libretta, za umiejętność wyciągnięcia esencji z wielowątkowej powieści. Aleksander Nowak za napisanie muzyki odsyłającej do początków opery i współczesności.
HEROSI KULTURY
Reżyser Oskar Sadowski wraz z artystkami i artystami, którzy wzięli udział w spektaklu „Dziady na Mickiewicza”
Za rewolucyjny performans, w którym artyści połączyli się z protestującymi w obronie praw kobiet i słowami wieszcza wyrazili współczesne niepokoje Polaków.
Jan Tomasz Adamus wraz z chórem i orkiestrą Capella Cracoviensis
Za 80 koncertów zagranych, mimo pandemii, w jubileuszowym roku działalności. Za muzyczne innowacje, nagrania dla festiwalu Opera Rara oraz koncertu z Jakubem Józefem Orlińskim w ramach cyklu ICE Classic
Prof. Jerzy Hausner wraz z grupą ekspertek i ekspertów
Za tworzenie wraz z grupą ekspertów co tygodniowych raportów opisujących sytuację, potrzeby i sposoby wyjścia z kryzysu dla branży kultury zamrożonej z powodu lockdownu.
O!Lśnienia – wyniki głosowania
Zwycięzców poznamy 5 marca o godz. 20.00 podczas transmisji gali na www.onet.pl oraz na platformie PLAY KRAKÓW. Wręczenie nagród odbędzie się w Krakowie, w Pałacu Potockich. Tegoroczne wydarzenie, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbędzie się bez udziału publiczności. Współorganizatorami O!Lśnień są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Centrum Kongresowe ICE Kraków, partnerem kategorii Sztuka jest Dom Aukcyjny Polswiss Art.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)