96. gala wręczenia Oscarów za rok 2023 odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca. To prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie dla fanów kina. Już wkrótce będziemy mieli okazję dowiedzieć się, czy nasi faworyci otrzymają słynną statuetkę. 23 stycznia zostały ogłoszone nominacje. W kategorii Najlepszy film zmierzą się m.in. Barbie i Oppenheimer, ale Oscary 2024 to nie tylko starcie tych dwóch filmowych gigantów. W tym artykule postanowiliśmy sprawdzić, które z nominowanych produkcji powstały na podstawie książek. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Adaptacje książkowe, które walczą o Oscara 2024

Biedne istoty – Alasdair Gray, tłum. Ewa Horodyska, Poradnia K

adaptacje książek nominowane do oscara 2024: Biedne istoty, Alasdair Gray
Kup ebooka Biedne istoty na Woblink.com

„Biedne istoty” w reżyserii Giorgiosa Lanthimosa to prawdziwe widowisko, które przykuwa uwagę wyrazistymi kolorami i fantazyjnymi strojami. Produkcja otrzymała aż 11 nominacji do Oscarów. Film z Emmą Stone w roli głównej jest adaptacją książki Alasdaira Graya, nieżyjącego już szkockiego autora.

„Biedne istoty” to postmodernistyczna reinterpretacja Frankensteina. Ekscentryczny doktor Godwin Baxter przywraca do życia ciało młodej samobójczyni. Wszczepia jej mózg małego dziecka, więc Bella rozpoczyna wszystko od nowa. Jej postępy przerastają oczekiwania twórcy. Pozbawiona uprzedzeń, przekorna, a także nienasycona seksualnie, Bella Baxter pragnie odkrywać, co świat ma do zaoferowania. Nie daje się podporządkować ani mężczyznom, ani innym ograniczeniom swoich czasów.

Gray parodiuje klasyczną powieść wiktoriańską. „Biedne istoty” to historia o niezwykłej przemianie. Bella udaje się w podróż dookoła świata. Z sali operacyjnej późnowiktoriańskiego Glasgow do arystokratycznych kasyn, slumsów Aleksandrii i paryskiego burdelu, aż po ołtarz w szkockim kościele…

Żywy trup? Potwór? A może Bella to po prostu empatyczna i wrażliwa istota poszukująca akceptacji i miłości…

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI – David Grann, tłum. Piotr Grzegorzewski, WAB

oscarowe filmy adaptacje książek - czas krwawego księżyca

Najnowszy film cenionego reżysera Martina Scorsese powstał na podstawie głośnego reportażu Davida Granna. „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” przedstawia historię plemienia Osagów. To przerażająca opowieść o zbrodni, ludzkiej chciwości i rasizmie.

Najgłośniejsza książka non-fiction ostatnich sezonów!

W dziwnych okolicznościach w hrabstwie Osage w krótkim czasie odnotowano kilkanaście morderstw członków plemienia Osagów. Na terenach ich rezerwatu znajdują się niezwykle bogate złoża ropy naftowej, a sami Osagowie są nazywani najbogatszymi Indianami Ameryki.

„Czas krwawego księżyca” rozgrywa się w latach dwudziestych XX wieku. David Grann, dziennikarz „New Yorkera” i autor bestsellera „Zaginione miasto Z”, przedstawia wstrząsającą historię głośnej zbrodni.

Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej – Kai Bird, Martin J. Sherwin, tłum. Janusz Błaszczyk, Replika

adaptacje książek nominowane do oscara 2024: Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej, Kai Bird, Martin J. Sherwin
Kup ebooka Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej na Woblink.com

Kilka miesięcy temu mogliśmy obserwować prawdziwe starcie filmowych gigantów. Do kin niemal w tym samym czasie trafili „Oppenheimer” i „Barbie”. Rywalizacja dwóch blockbusterów nie dobiegła jeszcze końca. Produkcje walczą o nagrodę w kategorii Najlepszy film.

„Oppenheimer” zdobył łącznie aż 13 nominacji, w tym jedną za scenariusz adaptowany. Film Christophera Nolana opiera się na nagrodzonej Pulitzerem biografii „Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej”.

Robert Oppenheimer stał się współczesnym wcieleniem Prometeusza. Po zrzuceniu przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę został uznany za najsłynniejszego naukowca swojego pokolenia. Stanowczo sprzeciwił się jednak dalszemu rozwojowi broni atomowej, wskazując na zagrożenie wybuchu wojny nuklearnej. Po swoim odkryciu Oppenheimer musi zmagać się z konsekwencjami postępu naukowego, do którego przyłożył rękę.

Książka szczegółowo przedstawia życie i czasy naukowca, ujawniając wiele zaskakujących detali, intryg i napięć. To portret genialnego i ambitnego, a zarazem złożonego i pełnego wad człowieka, który na zawsze zmienił świat.

Strefa interesów – Martin Amis, tłum. Katarzyna Karłowska, REBIS

oscarowe filmy 2024 adaptacje książek - strefa interesów

Strefa interesów” przenosi widza do czasów II wojny światowej. Przedstawia sielankowe życie komendanta obozu koncentracyjnego i jego żony tuż obok horroru, dziejącego się w pobliżu. Film w reżyserii Jonathana Glazera otrzymał 5 nominacji do Oscara, w tym nominację za scenariusz adaptowany. W polskich kinach pojawi się 8 marca.

„Strefa interesów” jest interpretacją książki Martina Amisa o tym samym tytule. To brawurowa powieść pióra mistrza literatury brytyjskiej! Golo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Prawda wychodzi jednak na jaw i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo.

To tylko powierzchnia, pod którą kotłuje się hitlerowski koszmar. Amis w „Strefie interesów” mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Pokazuje banalność zła i granice jego akceptacji. To Zagłada przedstawiona z zupełnie innej perspektywy.

Mistrzowska proza, prowokacyjny humor, cynizm i niezgoda na zło.

Kolor purpury – Alice Walker, tłum. Michał Kłobukowski, Replika

adaptacje książek oscary 2024 - kolor purpury
Kup ebooka Kolor purpury na Woblink.com

„Kolor purpury” otrzymał jedną nominację do Oscara. Danielle Brooks, znana ze swojej roli w popularnym serialu Orange is the new black, walczy o statuetkę w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa. Brooks zagrała w „Kolorze purpury” Sofię.

Polska premiera ekranizacji jest wyznaczona na 22 marca, więc film będziemy mogli obejrzeć dopiero po Oscarowej gali. „Kolor purpury” w reżyserii Blitz Bazawule to adaptacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Alice Walker.

To książka, która przerwała tabu wokół przemocy domowej. Przedstawia losy Celii, ubogiej Afroamerykanki, ofiary przemocy ojca, a następnie męża. Celia odnajduje listy zaginionej siostry i dowiaduje się, że Nettie wyjechała do Afryki, gdzie pracuje jako misjonarka. Staje się to impulsem dla Celii do opuszczenia męża i próby rozpoczęcia nowego życia. Celia opowiada historię swojego życia poprzez listy skierowane do Boga i ukochanej siostry

„Kolor purpury” wywołał obyczajową burzę. To powieść brutalna i odarta ze wszelkich skrupułów – historia kobiet, które odznaczyły się ogromną odwagą.

Nimona – N.D. Stevenson, tłum. Agata Cieślak, We Need YA

oscary 2024: Nimona, N.D. Stevenson
Kup ebooka Nimona na Woblink.com

W kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany nominację otrzymała „Nimona”. Produkcja Netflixa została oparta na popularnym komiksie N.D. Stevenson, który w zeszłym roku ukazał się w Polsce za pośrednictwem wydawnictwa We Need Ya.

Eksperymenty naukowe, eksplozje, zacięta walka, smoki i… rekiny.

Rycerz zamieszany w tragiczną zbrodnię szykuje intrygę z młodą zmiennokształtną nastolatką, aby oczyścić swoje imię. Nimona marzy o zostaniu łotrzycą. Lord Ballister Czarneserce pragnie zemsty.

Łączą siły, by spróbować udowodnić mieszkańcom królestwa, że sir Ambrozjusz Złotobiodry i jego kamraci z Instytutu Porządku Publicznego i Bohaterstwa nie są tak szlachetni, jak się powszechnie wydaje. Wkrótce lord Czarneserce uświadamia sobie, że Nimona może być o wiele groźniejsza, a jej moce są potężniejsze, niż na początku mogłoby się wydawać.

Świetny humor, wyjątkowy świat przedstawiony i nietuzinkowi bohaterowie – oto przewrotna opowieści N.D. Stevenson.