Startuje 10. Festiwal Miłosza w Krakowie
Festiwal Miłosza – trzydniowe święto poezji, szereg najważniejszych literackich nazwisk z Polski i z zagranicy, debaty i wieczory poetycko-muzyczne, pasmo filmowe i awangardowy OFF. Wydarzenie poetyckie rozpocznie się 9 lipca w Pałacu Potockich – nowej festiwalowej lokalizacji przy Rynku Głównym w Krakowie. Część wydarzeń będzie dostępna również online.
Festiwal Miłosza – Inauguracja 10. edycji
Spotkanie z Andrejem Chadanowiczem wokół jego premierowej książki zainauguruje tegoroczny festiwal. W piątkowe popołudnie białoruski poeta w rozmowie z Krzysztofem Czyżewskim opowie o książce Zabawy fantomowe w przekładzie Adama Pomorskiego, wydanej w 2021 przez Wydawnictwo „Pogranicze” pod patronatem Festiwalu Miłosza. W kolejnych godzinach uczestnicy festiwalu wezmą udział w spotkaniu z Magdaleną Bielską, z którą prowadzący Marcin Orliński pochyli się nad niepokojami płynącymi z codzienności, oraz wysłuchają tradycyjnego wykładu mistrzowskiego, który w tym roku wygłosi Joanna Zach. Profesor Zach przedstawi Czesława Miłosza jako twórcę o ogromnym apetycie na poznawanie świata i zada ciągle aktualne pytania o język i jego granice, o poezję, która zagląda w przyszłość, i o wagę słów, które tracą znaczenia i naszym zadaniem jest przywrócenie im wagi.
Pierwszy dzień festiwalu zakończą dwa niezwykłe wydarzenia: debata poetycka i wieczór poetycko-muzyczny. W tej pierwszej, zatytułowanej „Swój, obcy, nieobjęty”, Krzysztof Czyżewski, Irena Grudzińska-Gross i Tadeusz Sławek wspólnie z prowadzącym Markiem Radziwonem podejmą się próby zdefiniowania relacji między centralnymi i peryferyjnymi językami opowieści: nie tylko tymi globalnymi, ale też lokalnymi i najbardziej prywatnymi czy wręcz intymnymi – od polityki ogólnoświatowej po rodzinne stoły.
Ogród ziemskich rozkoszy w Hevre
Wieczór poetycko-muzyczny „Ogród ziemskich rozkoszy” w klubie Hevre na krakowskim Kazimierzu zakończy pierwszy dzień festiwalu. Ten rodzaj wspólnego celebrowania poezji cieszy się niesłabnącą sympatią publiczności. Poezja wszystkich festiwalowych gości okraszona subtelną muzyką w wykonaniu warszawskiego wiolonczelisty Michała Pepola (Royal String Quartet) – to gwarancja obfitującego w wiele wzruszeń wydarzenia, które jest doskonałą mieszanką wszystkich festiwalowych poetyk. Gospodarzami wieczoru będą Olga Brzezińska i Michał Nogaś.
W sobotę 10 lipca bogatą listę wydarzeń otworzy spotkanie autorskie z Justyną Bargielską, która w rozmowie z Maciejem Libichem opowie o swoim tomie „Dziecko z darów” poświęconym codzienności bez patosu, miłości i macierzyństwu. Wczesnym popołudniem Ewa Lipska wraz z Krzysztofem Siwczykiem zaproszą na rozmowę z Sebastianem Brejnakiem o jego debiutanckim zbiorze „Filo”, a zaraz po niej Wojciech Szot poprowadzi spotkanie z Joanną Roszak, utytułowaną poetką, nauczycielką i profesorką w Instytucie Slawistyki PAN, która opowie o swojej ostatniej książce „Ploso”.
Andrzej Sosnowski to kolejny już znakomity poeta odwiedzający krakowski festiwal. Autor kilkunastu tomów wierszy i laureat najważniejszych nagród poetyckich spotka się z czytelnikami podczas rozmowy z Magdaleną Piotrowską-Grot. Następnie w centrum festiwalowym odbędzie się debata „Podróżny świata” z udziałem Julii Fiedorczuk, Marii Poprzęckiej i Adama Wajraka. Uwaga rozmówców skupi się na kwestii poszukiwania w literaturze i sztuce nowych języków opisu sytuacji człowieka stojącego w obliczu kryzysów na niespotykaną skalę: ekologicznego i demokratycznego. Rozmowę poprowadzi Ryszard Koziołek.
Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Sobotnie święto poezji zakończy Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podczas której zostaną przyznane wyróżnienia dla najlepszych książek roku 2019 oraz 2020. Uroczystość będzie można zobaczyć na żywo na kanałach wp.pl i na PLAY KRAKÓW, a po niej zaprosimy na koncert The Pau na dziedzińcu Pałacu Potockich, który będzie częścią eksperymentalnego pasma OFF.
Ostatni dzień festiwalu rozpocznie spotkanie z laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, które poprowadzi Bartosz Sadulski. Tuż po nim Jacek Dehnel w rozmowie z Justyną Sobolewską zdradzi sposób na wskrzeszanie tego, co minione, by zrozumieć współczesność. Opowieść uzupełnią fragmenty ostatniej książki poety zatytułowanej „Najdziwniejsze”.
Popołudniu uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać Sary Szamot, która podczas spotkania prowadzonego przez Magdalenę Kicińską, opowie o swoim debiutanckim tomie „Ścisk” i wyjaśni, jak ważna jest solidarność ze zwierzętami i działanie w związku ze zbliżającą się katastrofą klimatyczną. Podczas kolejnego spotkania Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało i Urszula Zajączkowska usiądą naprzeciwko Michała Nogasia i zdradzą kilka szczegółów o swoich najnowszych tomach poetyckich. Uczestnicy spotkania porozmawiają o „Mer de Glace” Małgorzaty Lebdy, wyznaczającym nowy etap w twórczości poetki skupionej do tej pory na lokalności i relacjach rodzinnych, napisanym w duchu zmiany „Raster Lichtensteina” Agnieszki Wolny-Hamkało i osadzonym w lingwistycznej medytacji nad słowem „piachu” Urszuli Zajączkowskiej.
Ararat – premiera tomiku Louise Glück
Długo wyczekiwana w Polsce publikacja będzie osią kolejnego premierowego spotkania, podczas którego czytelnicy po raz pierwszy poznają polskie tłumaczenie poezji ubiegłorocznej noblistki Louise Glück. Podczas premiery książki „Ararat” o twórczości poetki porozmawiają Krystyna Dąbrowska (online) i Kacper Bartczak. Spotkanie poprowadzi Agata Hołobut.
Festiwal Miłosza – jubileusz
Jubileusz Festiwalu Miłosza jest znakomitą okazją do wspólnej refleksji nad twórczością jego patrona i będzie głównym wątkiem poruszanym w rozmowie Miłosz jak świat dziś. Uczestnicy spotkania wysłuchają dyskusji Andrzeja Franaszka, Ireny Grudzińskiej-Gross i Aldony Kopkiewicz, którzy spróbują podsumować dotychczasowe odsłony festiwalu i pochylą się nas samym Miłoszem, pytając, jaki jest jego status – czy jego poezja została w jakiś sposób zdefiniowana, czy dyskusja na ten temat wciąż pozostaje otwarta i czy to my, czytelnicy, możemy stale tę definicję tworzyć. Spotkanie poprowadzi Anna Marchewka.
Finałowym wydarzeniem zamykającym tegoroczny festiwal będzie spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu. Śpiewa to, co milczy to wyjątkowy poetycko-muzyczny wieczór, podczas którego usłyszymy wiersze wybitnego poety, przyjaciela festiwalu, którego pożegnaliśmy kilka miesięcy temu. Poezję Adama Zagajewskiego przeczytają Danuta Stenka i Juliusz Chrząstowski, a Grzegorza Mania i Piotr Różański wykonają trzecie części wszystkich symfonii Johannesa Brahmsa w transkrypcji fortepianowej kompozytora.
Wydarzenia online
Wszystkie te osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w wydarzeniach na żywo, obejrzą spotkania online z zagranicznymi gośćmi, których książki pod patronatem Festiwalu Miłosza ukazały się w ubiegłym roku. Magdalena Kicińska porozmawia z Agi Mishol – jedną z czołowych izraelskich poetek, Magda Heydel natomiast spotka się z Alice Oswald, laureatką m.in. T.S. Eliot Prize. W wydarzeniach online weźmie udział również Peter Gizzi, utytułowany amerykański poeta, który w rozmowie z Kacprem Bartczakiem opowie o Pieśniach progowych, a Franciszek Nastulczyk podczas spotkania z Ivanem Štrpką zada najważniejsze pytania o słowacką poezję jednemu z jej najbardziej znanych przedstawicieli. Ostatnie, piąte spotkanie to rozmowa z gościem pasma OFF Anthonym Josephem, podczas którego Bartosz Wójcik zapyta pochodzącego z Trynidadu twórcę o pisanie kreatywne i muzykę tworzoną przez poetę.
Dodatkowo widzowie obejrzą streamingi wybranych spotkań festiwalowych. Szczegóły można znaleźć w programie festiwalu na stronie www.miloszfestival.pl
Pasmo OFF
Niezależny cykl kipiący nową energią i pełny zaskakujących pomysłów – tak w skrócie można opisać awangardowe pasmo OFF na Festiwalu Miłosza. Podczas trzydniowego święta poezji posłuchamy punkowego koncertu The Pau, spotkamy się z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej autorkami poemiksu Joanną Mueller i Joanną Łańcucką, które performatywnie przeczytają „Waruj” w towarzystwie animacji Oli Wasilewskiej, dowiedziemy się czegoś więcej o mocnym debiucie Patryka Kosendy, dołączymy do buntu podczas spotkania, na którym Harry Josephine Giles, Luke Roberts i David Grundy zdradzą swoje zaskakujące podejście m.in. do brexitu, a także poznamy bliżej lidera czarnej brytyjskiej awangardy – Anthonego Josepha. Wszystkich czytelników kwartalnika „KONTENT” uspokajamy – premiera najnowszego numeru również znajdzie się w programie pasma OFF. Na wydarzenia zapraszamy do DeRevolutionibus Books&Cafe, Café Szafé i na dziedziniec Pałacu Potockich.
Warsztaty i filmowe kolory
Podczas festiwalu nie tylko posłuchamy ukochanej poezji i zadamy pytania ulubionym twórcom, ale również weźmiemy udział w warsztatach z ekopoetyki – wraz z Julią Fiodorczuk poszukamy jak najszerszej definicji natury. Fani dziesiątej muzy znajdą na festiwalu prawdziwe perełki w postaci tryptyku „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Wszystkie części obejrzymy odpowiednio od piątku do niedzieli w Kinie Pod Baranami o godzinie 20.00.
Pełny harmonogram festiwalu można znaleźć na stronie www.miloszfestival.pl
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)