„Warzywa zjedz, mięso zostaw!” – najlepsze książki o wegetarianizmie na Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt
Najlepsze książki o wegetarianizmie
Wegetarianizm zakłada świadome wykluczenie ze swojej diety mięsa – w to wlicza się również ryby, owoce morza oraz owady. Oprócz unikania jedzenia mięsa wegetarianie unikają również produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak smalec czy żelatyna. Ludzie na świecie coraz częściej przechodzą na dietę bezmięsną, a wynika to z wielu różnych powodów. Część wybiera taką dietę ze względów klimatycznych i nadciągającego globalnego ocieplenia z nadzieją, że jeszcze uda się zdziałać coś w tej sprawie. Inni przechodzą na wegetarianizm ze względów zdrowotnych, a jeszcze inni ze względów etycznych. Wiele wegetarian nie zgadza się z brutalnym przemysłem hodowlanym zwierząt, zwracając uwagę na to, że zwierzęta, tak jak i ludzie, odczuwają ból. Krzywdy, które człowiek wyrządza naturze są niewspółmierne do tego, co otrzymujemy – chwilowa błogość podniebienia według wegetarian nie uzasadnia okrucieństwa przemysłu hodowlanego zwierząt. Po jakie książki o wegetarianizmie sięgnąć, by dowiedzieć się więcej?
W tym artykule postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka tekstów, które poruszają temat praw zwierząt, diety bezmięsnej oraz kryzysu klimatycznego. Naszym zamiarem nie jest przekształcenie dotychczasowych mięsożerców w roślinożerców, a jedynie przedstawiamy książki o wegetarianizmie, które mogą w czytelniku wzbudzić refleksję nad naszą codziennością.
Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu – Natalia Mętrak-Ruda, Wydawnictwo Poznańskie
Nasze zestawienie rozpoczniemy od książki, której tytuł zainspirował ten artykuł. Zanim na dobre wdrożymy się w temat wegetarianizmu oraz dlaczego ludzie zaprzestają jedzenia mięsa, trzeba zacząć nasz namysł od historycznego spojrzenia. Właśnie takie zaplecze zapewnia Natalia Mętrak-Ruda w swojej książce „Warzywa zjedz, mięso zostaw„. Powody do przejścia na wegetarianizm są różne: ekologiczne, etyczne czy zdrowotne. Obecnie mięsa nie je się z troski o zdrowie, klimat, dobrostan zwierząt. Ale czy zawsze tak było? Co kierowało pierwszymi osobami, które zdecydowały się przejść na dietę bezmięsną? I czy w ogóle wiadomo, kto był prekursorem wegetarianizmu? Z tej książki dowiecie się:
- Czy dieta bezmięsna mogła przydać się Polakom w walce o niepodległość?
- Kto przywiózł tofu z Azji?
- Czy Indie rzeczywiście są najbardziej wegetariańskim państwem świata?
- Kto uważał, że dieta jarska była najlepsza już dla dawnych Słowian?
- Dla kogo wymyślono płatki kukurydziane?
Natalia Mętrak-Ruda to kulturoznawczyni i historyczka kulinariów. W swojej książce, „Warzywa zjedz, mięso zostaw” prowadzi czytelników przez zawiłą (a czasem całkiem zabawną) historię roślinnej kuchni. Autorka pokazuje, że w przeszłości za ideą niejedzenia zwierząt stały zupełnie inne motywacje niż dziś. Nieraz decyzja ta wynikała z czynników religijnych lub ekonomicznych. I choć obecnie popularyzacja wegetarianizmu kojarzy się głównie z duchowością Wschodu i kontrkulturą, to kuchnia ta równie dużo zawdzięcza ruchom protestanckim. A także szalonym pomysłom dietetyków, dziwaków i hipochondryków. Dowiedz się, jaką drogę przebył wegetarianizm – od wysp antycznej Grecji do dzisiejszych najbardziej wykwintnych restauracji. Tego rodzaju książki o wegetarianizmie są jednymi z najbardziej interesujących!
Żywoty zwierząt – J. M. Coetzee, tłum. Jacek Dehnel, Wydawnictwo Znak
Następną książką na naszej liście jest niedawna premiera południowoafrykańskiego noblisty – J. M. Coetzee. To tekst, po którym czytelnik dogłębnie może zastanowić się nad tym, co czyni go człowiekiem oraz czy usprawiedliwia go to z krzywdzenia innych istot.
Czy życie zwierzęcia jest mniej ważne niż życie człowieka? Okrucieństwo człowieka wobec zwierząt sprawia, że pisarka i główna postać w książce „Żywoty zwierząt„, Elizabeth Costello, nie jest już w stanie spokojnie patrzeć bliźnim w oczy. Wykorzystuje okazję, gościnny wykład na uniwersytecie Apppleton, by przeanalizować „zbrodnię o szokujących rozmiarach”. Zwierzęta krzywdzą Nie tylko jej bliscy i uniwersyteccy koledzy, a w dodatku popełniają to rutynowo. Niezwykły wywód skłania do głębokiej refleksji nie tylko nad jednym z najważniejszych współczesnych dylematów. Przede wszystkim skłania do myślenia nad pytaniem: „Co tak naprawdę czyni nas ludźmi?”.
Tekst wzbogacony został wstępem filozofki Amy Gutmann oraz esejami literaturoznawczyni Marjorie Garber. Znajdziemy tutaj również teksty filozofa Petera Singera, religioznawczyni Wendy Doniger, antropolożki i biolożki Barbary Smuts. Tworzą one pogłębione humanistyczne tło dla toczącej się współcześnie dyskusji. Takie książki o wegetarianizmie pokazują ten ruch z perspektywy etycznej oraz ekologicznej.
Porozmawiajmy o jedzeniu zwierząt – Michael Huemer, tłum. Włodzimierz Gogłoza, Wydawnictwo Naukowe PWN
Wiele osób wybiera wegetarianizm lub weganizm nie tylko ze względów ekologicznych czy zdrowotnych, ale również ze względów etycznych. W tym miejscu idealną pozycją na zrozumienie etyki wegetarianizmu jest „Porozmawiajmy o jedzeniu zwierząt”. Książka jest prowadzona po części w formie rozmowy na temat etyki, a po części autor filozoficzne przedstawia podejście do wegetarianizmu. Dyskusja toczy się wokół takich pytań, jak:
- Dlaczego postulaty obrońców praw zwierząt wydają się szalone?
- Skoro zwierzęta zjadają się nawzajem, dlaczego ludzie mieliby robić inaczej?
- Jaki jest związek między inteligencją a zdolnością do przeżywania cierpienia?
- Czy decyzja pojedynczej osoby o niejedzeniu mięsa ma znaczenie?
- Dlaczego ci, którzy popierają wegetarianizm, często sami jedzą mięso?
- Czy lepiej żyć na fermie przemysłowej, niż nigdy się nie urodzić?
To tylko wybrane wątki zaciekłej dyskusji, którą na kartach tej książki toczą mięsożerca i wegetarianin. Napisane przystępnym językiem, angażujące dialogi pokazują, jak prowadzić rzeczową rozmowę na te kontrowersyjne tematy. Pokazuje jakich myślowych błędów i retorycznych pułapek unikać oraz jakie wnioski wydają się nieuchronne. Opisowa bibliografia na końcu książki zawiera streszczenia najważniejszych publikacji na temat etyki wegetarianizmu i weganizmu, a posłowie tłumacza przybliża praktyczne realia tego zagadnienia w Polsce.
Jeśli zaczynasz podejrzewać, że jedzenie mięsa jest moralnie wątpliwe, ta książka stanowi doskonałe wprowadzenie do tematu i kompendium argumentów po obu stronach debaty. Jeśli z kolei uważasz, że wegetarianie są przewrażliwieni, a jedzenie mięsa można obronić, stanowi ona fascynujące intelektualne wyzwanie.
Zjadanie zwierząt – Jonathan Safran Foer, tłum. Dominika Dymińska, Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Jonathan Safran Foer zasłynął jako pisarz książek takich jak „Wszystko jest iluminacją” lub „Strasznie blisko niesamowicie głośno”, ale jest również aktywistą na rzecz zwierząt. Gdy pisarzowi urodził się syn, chciał się dowiedzieć, jak powinien go karmić i czym naprawdę jest mięso. Skąd pochodzi? Jak się je produkuje? Jak traktowane są zwierzęta i czy to ważne? W jaki sposób zjadanie zwierząt wpływa na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko? Wyniki tego śledztwa sprawiły, że stanął twarzą w twarz z rzeczywistością, której jako obywatel nie mógł zignorować, a jako pisarz nie mógł przemilczeć.
Foer opisuje okropieństwa hodowli przemysłowej zwierząt i wpisuje się w nurt filozoficzny na temat etyki. Już najstarsi filozofowie (nie wspominając o dziennikarzach i aktywistach) zastanawiali się nad tym czy zabijanie zwierząt na mięso jest etyczne. Foer świetnie dodaje kolejne informacje do tego dyskursu. W swojej książce jednak nie nawołuje stanowczo do przejścia na wegetarianizm. Z chłodnym podejściem pokazuje jak naprawdę wygląda hodowla przemysłowa oraz o ogromie bólu, który człowiek zadaje naturze. Książki o wegetarianizmie, w tym „Zjadanie zwierząt„, to tytuły, przez które czytelnik rewaluuje swoje codzienne jedzeniowe i życiowe wybory.
Wyzwolenie zwierząt – Peter Singer, tłum. Anna Szczęsna, Anna Alichniewicz, Wydawnictwo Marginesy
Pozycja Petera Singera jest tekstem kultowym i niezwykle istotnym dla dyskusji na temat wegetarianizmu. To wznowienie Wydawnictwa Marginesy opatrzone jest fenomenalnym wstępem Yuvala Noaha Harariego oraz wstępem Dariusza Gzyry, współzałożyciela Stowarzyszenia Empatia. „Wyzwolenie zwierząt” to swoista „biblia” obrońców praw zwierząt i każdego, komu nieobce jest cierpienie naszych braci mniejszych.
Zwierzęta nie mogą same domagać się wyzwolenia ani też głosowaniem, demonstracjami czy bojkotem protestować przeciwko warunkom, w jakich żyją. Zdaniem Singera jednak normy moralne nie powinny odnosić się jedynie do ludzi, lecz do wszystkich istot, które zdolne są odczuwać cierpienie. Nie ma dobrych powodów pozwalających nam na używanie zwierząt do zaspokajania naszych potrzeb. Zwłaszcza na taką skalę i z takim okrucieństwem.
Czy zatem tyrania człowieka nad zwierzętami będzie trwać nadal, dowodząc, że w zderzeniu z egoistycznymi interesami moralność nic nie znaczy? Czy też staniemy na wysokości zadania i udowodnimy, że stać nas na prawdziwy altruizm, kończąc z bezlitosną eksploatacją gatunków, nad którymi mamy władzę, i to nie dlatego, że zmuszą nas do tego aktywiści, lecz ponieważ uznamy, iż jest ona moralnie nie do przyjęcia?
Sławomir Zagórski z „Gazety Wyborczej” pisze, iż „Wyzwolenie zwierząt” to książka, która „nie jest wyłącznie opisem tragicznego losu zwierząt, ale jest to także jasny i klarowny wywód filozoficzny na temat źródeł naszego szowinizmu gatunkowego i przedmiotowego traktowania zwierząt”. Jeśli jesteście zainteresowani tematem przejścia na wegetarianizm i szukacie dodatkowych argumentów, które mogą Was do tego przekonać, koniecznie sięgnijcie po „Wyzwolenie zwierząt”.
Atlas mięsa 2022. Fakty i dane na temat zwierząt, które zjadamy – zbiór autorów, tłum. Anna Dzięgiel, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie, Instytut na rzecz Ekorozwoju
Przy tej pozycji przejdziemy do twardych danych oraz do sytuacji w Polsce. Jeśli interesuje Was dokładnie jak wygląda to na naszym rodzimym polu, to ta pozycja będzie idealna. „Atlas Mięsa 2022″ to zbiór aktualnych danych i faktów dotyczących konsumpcji, produkcji, przetwórstwa i handlu mięsem. Publikacja wyjaśnia problematyczny charakter hodowli zwierząt gospodarskich i wskazuje jej społeczne, etyczne i środowiskowe konsekwencje. Wiemy, że produkcja i spożywanie mięsa cały łańcuch od pola do stołu wpływa na zmianę klimatu. Sama tylko hodowla i chów przyczyniają się do globalnej emisji gazów cieplarnianych na poziomie 2,0–3,6 mld ton CO2eq/rok. To 4 do 9 razy więcej niż wynosi ludzi.
Sytuację w Polsce przedstawia pięć rozdziałów poświęconych odpowiednio produkcji mięsa i handlowi, wpływowi chowu zwierząt gospodarskich na klimat i środowisko, nawykom i postawom konsumpcyjnym młodych ludzi oraz zmianie modelu produkcji zwierzęcej. Wyraźnie widać, że Polska wpisuje się w światowe trendy intensyfikacji i uprzemysłowienia produkcji zwierzęcej, globalizacji oraz liberalizacji handlu mięsem. Choć ciągle mamy wiele małych i średnich gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą i chowem, ich liczba spada. Równocześnie wzrosła liczba pozwoleń na budowę ferm wielkoprzemysłowych. Spożycie mięsa w Polsce zmalało o blisko 6% w ciągu ostatnich pięciu lat, mimo to jego produkcja cały czas wzrasta.
Wedle twórców „Atlasu Mięsa 2022″, młode Polki i Polacy jedzą coraz mniej mięsa. Częściej chcą też ograniczyć jego konsumpcję w przyszłości, a tak wynika z reprezentatywnego badania społecznego, które przeprowadzili autorzy przed wydaniem tej publikacji. Najsilniejszą motywacją do ograniczenia konsumpcji mięsa wśród młodych osób są względy humanitarne oraz klimatyczne. Młode osoby coraz częściej przejawiają zainteresowanie sprawami klimatu, zrównoważonego rozwoju i dobrostanu zwierząt. Ten rodzaj książki o wegetarianizmie dostarcza wszystkich danych związanych z przejściem na dietę roślinną, ale również jest fascynującym pokazaniem ingerencji człowieka w planetę.
Prawa zwierząt. Co każdy powinien wiedzieć – Paul Waldau, tłum. Mateusz Różycki, Wydawnictwo Naukowe PWN
Ruch związany z wegetarianizmem to nie tylko zaprzestanie jedzenia mięsa, ale także ciekawym jest zastanowienie się nad sytuacją zwierząt na świecie oraz jakie im przysługują prawa. Książka „Prawa zwierząt. Co każdy powinien wiedzieć” jest przystępnym wprowadzeniem w złożoną problematykę praw zwierząt w wymiarach moralnym, społecznym, prawnym i politycznym. Profesor Paul Waldau, etyk oraz specjalista w zakresie antrozoologii i praw zwierząt, udziela odpowiedzi na wiele pytań, takich jak:
- Dlaczego i w jaki sposób dzielimy zwierzęta na towarzyszące, laboratoryjne, wykorzystywane do rozrywki, wykorzystywane do produkcji pożywienia oraz zwierzęta dzikie?
- Czy ochrona zwierząt występuje we wszystkich kulturach?
- Jak z punktu widzenia zwierząt wyglądają współczesne realia polityczne?
- Co powinniśmy sądzić o cyrkach i zoo w kontekście praw zwierząt?
- Czy zwierzęta odczuwają emocje?
- Kim są najważniejsze postacie ruchu na rzecz praw zwierząt?
- Jak wygląda przyszłość praw zwierząt?
Szczególnie odczuwalny jest brak powszechnego zrozumienia, że debata wokół praw zwierząt należy do kategorii sporów, w których toku wypracowywane są wartości fundamentalne. Oczywiście zdaniem części osób samo poruszanie tego tematu stanowi zaprzeczenie człowieczeństwa, a zatem jest głęboko niemoralne. Paul Waldau zauważył jednak, że dla wielu takie koncentrowanie się na człowieku oznacza poruszanie się w sferze znajdującej się poniżej ludzkiego horyzontu etycznego. Dlatego według niego ludzie powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele osób widzi związek troski o prawa zwierząt z innymi sferami życia. To ten rodzaj książki o wegetarianizmie i prawach zwierząt, która w przystępny sposób może odpowiedzieć na nurtujące pytania.
Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy? – Barbara J. King, tłum. Adam Pluszka, Wydawnictwo WAB
Ciekawą pozycją może również okazać się książka Barbary J. King, pt. „Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?„. Najlepsze książki o wegetarianizmie poruszają nie tylko specyfikę diety roślinnej, ale również to jaki status ontologiczny posiadają zwierzęta. Bohaterami „Osobowości na talerzu” są zwierzęta, które w świadomości większości ludzi funkcjonują najczęściej jedynie jako serwowane na obiad czy kolację dania. Tymczasem Barbara J. King, przytaczając wyniki najnowszych badań naukowych, a także opisując własne doświadczenia ze zwierzętami, udowadnia, że to żywe istoty posiadające osobowość, emocje i inteligencję.
Autorka bazuje na gruncie amerykańskim w swoich badaniach i bardzo często odwołuje się do tamtejszej popkultury, reklam i tego, co można zobaczyć na co dzień. Książka jest ciekawym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy na temat postrzegania zwierząt tylko w zakresie ich hodowli na mięso oraz co należy zrobić, by ten proces myślowy odwrócić. Nie jest to książka zupełnie naszpikowana formalną i naukową literaturą, ale autorka sięga do tego, co każdy może zobaczyć wokół siebie.
Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat – Paul Shapiro, tłum. Natalia Mędrak-Ruda, Wydawnictwo Marginesy
„Czyste mięso” to pozycja bardzo interesująca na temat produkcji mięsa tworzonego zupełnie bez udziału zwierząt. Książkę fenomenalną przedmową opatrzył Yuval Noah Harari. Według Shapiro, nadchodzi kolejna rewolucja naukowa, a historia dzieje się na naszych oczach: odkryto sposób na wytwarzanie wystarczającej ilości jedzenia dla wciąż rosnącej ludzkiej populacji.
Ziemia ledwo dyszy. Wzrost zaludnienia i popytu na mięso, jaja, nabiał i skórę sprawia, że przemysłowa hodowla miliardów zwierząt stała się ze wszech miar szkodliwa. Nie ma nic naturalnego w kurze, której podaje się stymulatory wzrostu i hoduje w szopie z kilkudziesięcioma tysiącami innych, ani w krowie czy świni, które wraz z paszą wchłaniają obłędne ilości antybiotyków.
Dlatego trwają zaawansowane prace nad produkcją i komercjalizacją czystego mięsa – nie pochodnej soi czy seitana. Twórcy pragną stworzyć prawdziwe mięs – tworzone bez udziału zwierząt. Naukowcy zapewniają, że rozwój mięsa z tkanki zwierzęcej nie da fałszywego mięsa. Wręcz przeciwnie. Techniki laboratoryjne pozwalają uzyskać mięso nieskażone hormonami, pestycydami, bakteriami E. coli czy konserwantami. W tej przełomowej książce doktor Paul Shapiro opowiada szaloną historię wizjonerskich wynalazców, laboratoria naukowe i inwestorów. Ich celem jest postawienie na naszych stołach pierwszych na świecie produktów zwierzęcych wyhodowanych bez zwierząt. Tego rodzaju top książki o wegetarianizmie i przyszłości bez mięsa zwierzęcego zdarzają się naprawdę rzadko!
Z czym to się je? Słów kilka o weganizmie
Dieta bezmięsna ma wiele oblicz. Niektórzy ograniczają tylko spożycie wszelkiego mięsa, a inni również usuwają ze swojej diety produkty odzwierzęce, na przykład mleko czy jajka. Coraz częściej spotyka się również osoby, które nazywają się fleksitarianinami (okazjonalne spożywanie posiłków mięsnych) bądź pescatarianinami (wyłączenie z diety mięsa czerwonego i białego, a pozostawieniu ryb). Natomiast w tej części artykułu krótko chcielibyśmy się skupić na książkach, które opisują polskie oraz zagraniczne realia weganizmu. Weganizm to nie tylko dieta roślinna bazująca na usunięciu mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego, które wiąże się z eksploatacją zwierząt. Weganizm to również styl życia, w którym obok diety roślinnej nie stosuje się kosmetyków testowanych na zwierzętach, ubrań tworzonych z odzwierzęcych surowców bądź nie uczestniczy się w rozrywkach wykorzystujących zwierzęta, na przykład polowania bądź cyrki. Poniżej przedstawiamy kilka książek, które opisują tę tematykę na bazie polskich realiów oraz zagranicznych.
Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta – Dariusz Gzyra, Wydawnictwo Krytyka Polityczna
„Dziękuję za świńskie oczy” to ważny głos w polskiej debacie na temat naszego stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie, w tym o ludziach, ale również jak bardzo potrzebna jest prowegańska polityka rozwoju. Dariusz Gzyra uważa, że w świecie, w którym zło jest wszechobecne, widać wyraźnie, ile jest możliwości czynienia dobra. Weganizm postrzega jako kontestację systemu manipulującego ludźmi, a rozwijanie krytycznego myślenia jako podstawowy akt oporu.
W Polsce każdego roku dla smaku, kaprysu i mody zabija się miliony zwierząt. Codziennie po cichu na fermach przemysłowych i w rzeźniach giną kurczaki, świnie, cielęta, norki oraz wiele innych zdolnych do odczuwania zwierząt. Większość Polek i Polaków deklaruje miłość do zwierząt i jest przekonana, że odczuwają one ból tak samo jak ludzie. Połowa z nas ma pod opieką jakiegoś zwierzęcego pupila, a jednak mało kto na poważnie traktuje zwierzęcą krzywdę.
Ponieważ nie chcemy widzieć cierpienia i śmierci zwierząt, większość niezliczonych przypadków przemocy wobec nich to działanie na zlecenie. Zaplanowane, metodyczne i standardowe. Zgadzamy się na stosowanie przemocy przez innych, abyśmy sami mogli się cieszyć smakiem mięsa. Ale czy to zwalnia nas z odpowiedzialności? Książki o wegetarianizmie oraz weganizmie pokazują ogrom moralnych decyzji, które musimy podejmować każdego dnia.
Jak stworzyć wegański świat. Podejście praktyczne – Tobias Leenaert, tłum. Aleksandra Paszkowska, Wydawnictwo Krytyka Polityczna
W tej prowokującej do myślenia książce Tobias Leenaert wskazuje, że dotychczasowe strategie działania na rzecz praw zwierząt się nie sprawdziły. Autor prezentuje nową wizję tego, jak możemy stworzyć wegański świat. Takie podejście do książki o wegetarianizmie lub weganizmie jest czymś bardzo nowatorskim i z pewnością w „Jak stworzyć wegański świat” można znaleźć zaskakujące ujęcie tego tematu.
Tobias Leenaert wskazuje, że dotychczasowe strategie działania na rzecz praw zwierząt się nie sprawdziły. Pomimo działalności tysięcy zaangażowanych aktywistów i coraz bardziej błyskotliwych, a nie rzadko szokujących kampanii, spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych wciąż rośnie. Leenaert prezentuje nową wizję tego, jak możemy stworzyć wegański świat. Biorąc pod uwagę naszą obecną sytuację, gdy niemal całe społeczeństwo zależy od wykorzystywania zwierząt, potrzebujemy innego, bardziej pragmatycznego podejścia. „Jak stworzyć wegański świat” to interesujący i mocny głos w sprawie obecnego kryzysu klimatycznego, nadprodukcji mięsa zwierzęcego oraz co możemy zrobić, by zawalczyć o klimatycznie neutralny świat.
Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać – Jaś Kapela, Wydawnictwo Krytyka Polityczna
„Polskie mięso” to jedna z najciekawszych polskich pozycji dotycząca tematu produkcji mięsa. Jaś Kapela zatrudnił się na czarno przy łapaniu drobiu w kurniku oraz na etacie na zawieszaniu w ubojni, by u źródeł zobaczyć, w jakich warunkach żyją hodowlane kury i jak są później przetwarzane na mięso. Udał się do miasta w środkowej Polsce, gdzie znajduje się największy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład uboju świń, by z lokalnymi dziennikarzami i aktywistami dowiedzieć się, jak przemysłowa produkcja zwierząt wpływa na życie codzienne mieszkańców. Wreszcie wyruszył śladem aktywistów do Puszczy Białowieskiej, by dowiedzieć się, jak ważne jest zaangażowanie w walce o lepszą przyszłość i dlaczego warto blokować harvestery.
„Polskie mięso” to nie tylko mocny reportaż o zwierzętach, jedzeniu mięsa, weganizmie, ale także poruszająca historia jedzenia – tego, jak jedzono, co się je i co będziemy jeść już za kilka lat. Tego rodzaju książki o wegetarianizmie oraz weganizmie zdarzają się bardzo rzadko, więc jest to pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tym tematem!
Dla czytelników o mocnych nerwach – dystopia o świecie, w którym mięso zwierzęce nie istnieje
W dyskusji na temat jedzenia oraz niejedzenia mięsa bardzo często pojawia się utopijna wizja świata, w którym mięso nie będzie już nikomu potrzebne. Dyskurs zarówno wegetariański jak i wegański lubi dywagować na temat tego, jak taki świat by wyglądał. Zastanawiają się również co byłoby potrzebne do zmienienia we współczesnych społecznościach, by taki świat mógł powstać. Wizja ta ma wszelkie znamiona projektów utopijnych, jednak każda zmiana może mieć swoje pozytywne, jak i negatywne skutki. Tej nie tak idealnej wizji świata bez zwierzęcego mięsa wtóruje Agustina Bazterrica, argentyńska pisarka. W swojej najpopularniejszej powieści „Wyborny trup” snuje dystopijną wizję świata, w którym mięso zwierzęce nie służy człowiekowi. Nie przedstawia stanowiska przeciwko wegetarianizmowi bądź weganizmowi, ale raczej dyskusje na temat świata bez mięsa sprowokowały ją do stworzenia makabrycznej historii, w której to człowiek jest traktowany jak zwierzę.
Wyborny trup – Agustina Bazterrica, tłum. Patrycja Zarawska, Wydawnictwo MOVA
Elektryzująca, nagradzana, najlepiej sprzedająca się na całym świecie powieść o dystopijnym świecie, w którym wymordowano zwierzęta, ludzi zbiera się na pożywienie, a społeczeństwo podzielono na tych, którzy jedzą i tych, którzy są zjadani. Agustina Bazterrica pokazuje świat, w którym zwierzęce mięso zostało zarażone śmiertelnym dla ludzi wirusem, a w obliczu tego problemu kanibalizm został prawnie usankcjonowany przez państwo.
Marcos, pracujący w lokalnym zakładzie przetwórczym, zajmuje się ubojem ludzi – choć nikt już ich tak nie nazywa. Żona go opuściła, ojciec pogrąża się w demencji, a Marcos stara się nie myśleć o tym, jak zarabia na życie. W końcu stało się to tak szybko. Po pierwsze, stwierdzono, że zwierzęta zostały zakażone wirusem, a ich mięso stało się trujące. Wtedy rządy zainicjowały Przemianę. Teraz ludzkie mięso – „mięso specjalne” – jest legalne. Marcos próbuje trzymać się liczb, przesyłek, przetwarzania. Pewnego dnia dostał prezent: egzemplarz najwyższej jakości. Zostawia ją w swojej stodole, związaną, problem do usunięcia później. Ale ona nawiedza Marcosa. Jej drżące ciało, czujne, wiedzące oczy. Choć zdaje sobie sprawę, że jakikolwiek kontakt osobisty jest zabroniony pod groźbą śmierci, stopniowo zaczyna traktować ją jak człowieka. Wkrótce staje się torturowany przez to, co zostało utracone – i co może jeszcze zostać uratowane.
Agustina Bazterrica tworzy dystopijny horror, który przerazi nawet osoby o silnych nerwach. To jedna z tych książek, po lekturze której czytelnik ma ochotę zastanowić się nad swoimi wyborami – tym razem nie rozważamy nie tylko nasze życie, ale również życie zwierząt. Po przeczytaniu tej książki każdy jest w stanie uświadomić sobie krzywdę, którą świat wyrządza zwierzętom, gdy zestawimy ją z bólem, który mogliby czuć ludzie na ich miejscu. „Wyborny trup” to lektura niezwykle trudna, ale obowiązkowa do przeczytania!
Wegetarianizm – najlepsze książki
Książki o wegetarianizmie oraz weganizmie bądź takie, które opisują kryzysy globalne coraz częściej pojawiają się na półkach w księgarniach. W tym artykule chcieliśmy przedstawić Wam kilka najciekawszych pozycji, które mogą pomóc zastanowić się nad wyborami, które podejmujemy każdego dnia.
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)