Zapowiedzi i premiery książek – sierpień 2020
Choć zwykle najciekawsze premiery książkowe przygotowywane są na jesień, to trzeba przyznać, że tegoroczny sierpień zapowiada się znakomicie pod względem nowości! Wybraliśmy kilka tytułów, których nie możecie przegapić. Na naszej liście zapowiedzi znalazło się kilka powieści, reportaży oraz książek dla dzieci. Wśród nich kilka znakomitych reportaży od Wydawnictwa Czarne, niepublikowana dotąd w Polsce powieść Michaela Chabona oraz nowy kryminał laureata Nagrody Wielkiego Kalibru Roberta Małeckiego.
Sierpień 2020 zapowiedzi:
5 sierpnia 2020
Łódź. Miasto po przejściach – Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak
Wydawnictwo Czarne
„Łodź. Miasto po przejściach” to reporterski eksperyment. Najnowszy „miejski reportaż” Wydawnictwa Czarne wyraźnie różni od pozostałych, podobnych publikacji. W książce pojawiają się reportaże z przeszłości – głównie z przełomu lat 80. i 90. Ze współczesnością konfrontuje je Bartosz Józefiak.
7 sierpnia 2020
Panna Doktór Sadowska – Wojciech Szot
Dowody na Istnienie
To jedna z najgłośniejszych zapowiedzi sierpnia. Wszystko za sprawą internetowego poruszenia wokół książki Wojciecha Szota, znanego recenzenta i krytyka literackiego. „Panna doktór Sadowska” to jego debiut, którego premiera odbędzie się podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Najnowsza publikacja Dowodów Na Istnienie to reportaż poświęcony lekarce, działaczce społecznej, feministce, lesbijce, wreszcie bohaterce jednego z największych skandali obyczajowych międzywojennej Warszawy. Co ciekawe książka ukazuje się w czasie, gdy w Polsce wprowadzane są „strefy wolne od LGBT”, a Szczebrzeszyn znajduje się na terenie jednej z nich.
10 sierpnia 2020
Każdy – Salvatore Scibona, tłum. Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo Znak
Rok po premierze w Stanach Zjednoczonych ukaże się polskie tłumaczenie „The Volunteer” Salvatore Scibony, finalisty National Book Award. Akcja powieści rozgrywa się na hamburskim terminalu. Kilkuletni Janis wychodzi z toalety i wypatruje ojca. Niestety ten zniknął bez śladu. Chłopiec nie ma żadnych dokumentów ani bagażu. Jedyne co posiada to kilka dolarów w kieszeni. Nikt nie wie skąd chłopak się wziął, kto go zostawił i jaką skrywa tajemnicę. Na dodatek Janis nie zamierza odpowiadać na żadne pytania obsługi lotniska.
12 sierpnia 2020
Telegraph Avenue – Michael Chabon, tłum. Krzysztof Majer
W.A.B.
„Telegraph Avenue” to najnowsza powieść Michaela Chabona, laureata prestiżowych nagród Pulitzera, Hugo i Nebuli, autora znakomicie przyjętych „Związku żydowskich policjantów” i „Niesamowitych przygód Kavaliera i Claya”. Książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku, lecz dopiero teraz zostanie wydana w Polsce w tłumaczeniu Krzysztofa Majera. Jej akcja toczy się w Oakland (Kalifornia). Jak to u Chabona, występują w niej przedstawiciele różnych grup społecznych. Motywem przewodnim będą tu losy dwóch rodzin – afroamerykańskiej i żydowskiej, które się ze sobą wzajemnie splatają. Ciemnoskóry Archy i Żyd Natam prowadzą lokalny sklep z płytami. Niestety w okolicy ma powstać megastore, który może przekreślić ich szanse na zarobek.
Żałobnica – Robert Małecki
Czwarta Strona
Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, autor cyklu z Bernardem Grossem w roli głównej, powraca z nową powieścią. Tytułowa żałobnica otrzymuje w spadku po mężu dobrze prosperujące przedsiębiorstwo i pokaźny majątek. Niestety skrywane przez lata tajemnice prowadzą do niechybnej katastrofy. Ktoś bowiem zaczyna manipulować informacjami z przeszłości, mając realny wpływ na przyszłość. Książkę na Woblinku możecie kupować już w przedsprzedaży!
Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo – Jeff Guinn, przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Wydawnictwo Poznańskie
Miłośnicy reportaży o Stanach Zjednoczonych i sektach religijnych nie mogą przejść obojętnie obok książki Jeffa Guinna. 12 sierpnia nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukaże się „Co się stało w Jonestown?” – obszerna analiza i opowieść o sekcie Jima Jonesa i kulisach największego samobójstwa, którego dokonali jej członkowie.
Washington Black – Esi Edugyan
Świat Książki
12 sierpnia ukaże się również powieść Esi Edugyan – kanadyjskiej pisarki, finalistki Nagrody Bookera. Jej najnowsza książka to opowieść o Washu – George’u Washingtonie Blacku, nastoletnim niewolniku, który z plantacji trzciny cukrowej na Barbadosie trafia do służby w domu brata swojego pana. Okazuje się, że Christopher Wilde jest miłośnikiem przyrody i abolicjonistą, co pozwala im na nawiązane przyjaźni. George przestaje widzieć w Christopherze bezdusznego właściciela, a ten traktuje George’a jak równego sobie. Gdy Wash zostaje podejrzany o morderstwo, bohaterowie decydują się ucieczkę.
Cyberpunk. Odrodzenie – Andrzej Ziemiański
Wydawnictwo Akurat
Data premiery gry „Cyberpunk 2077” kolejny raz została przełożona. Tymczasem dużo dzieje się wokół cyberpunkowego uniwersum – wydawane są opracowania gry, książki poświęcone historii cyberpunku oraz powieści utrzymane w stylistyce „Blade Runnera”. Jedną z nich jest najnowsza książka Andrzeja Ziemiańskiego, autora cyklu „Achaja”. Tym razem pisarz przenosi czytelników do Zakazanego Miasta – gigantycznej, rozświetlonej neonami metropolii, w której rządzą nauka przyszłości i zbrodnia. W oczekiwaniu na grę, „Cyberpunk. Odrodzenie” wydaje się idealną lekturą.
W księgarni internetowej Woblink możecie już przedpremierowo zamawiać „Cyberpunk. Odrodzenie” w formie ebooka.
19 sierpnia 2020
Fuerte – Kasper Bajon
Wydawnictwo Czarne
19 sierpnia w serii Sulina Wydawnictwa Czarne ukaże się nietypowa książka. Wyjątkowo nie będzie to książka o Bałkanach, Rosji czy wschodniej Polsce, a o… Fuerteventurze, czyli jednej z Wysp Kanaryjskich. Autorem książki jest Kasper Bajon, syn znanego polskiego reżysera. Co wydaje się najciekawsze, autor na co dzień mieszka na wyspie, nie wybrał się na nią tylko w celu napisania reportażu.
24 sierpnia 2020
Ochotnik– Jack Fairweather, tłum. Arkadiusz Romanek
Wydawnictwo Znak
Wśród najgłośniejszych premier sierpnia koniecznie warto wyróżnić książkę Jacka Fairweathera, za którą autor otrzymał Costa Book Award. „Ochotnik” to biograficzna opowieść o losach Witolda Pileckiego. Warto zwrócić uwagę na merytoryczne przygotowanie autora, który znakomicie czuje się w opisywaniu polskiej historii.
26 sierpnia 2020
Rok zająca – Arto Paasilinna, tłum. Sebastian Musielak
Książkowe Klimaty
Kto by się spodziewał, że uratowanie potrąconego zająca może zmienić czyjeś życie? A jednak! Po takim wydarzeniu, życie sfrustrowanego i zawiedzionego swoim życiem dziennikarza helsińskiej gazety całkowicie się zmienia. Kaarlo Vatanen postanawia rzucić pracę, rozstaje się z żoną i wyrusza w podróż po dzikich terenach północnej Finlandii. Dziennikarz rezygnuje z życia w mieście i od wypadku z zającem zaczyna sypiać pod gołym niebem, kąpie się w rzece i zarabia na życie jako drwal. Zapowiada się naprawdę znakomicie!
28 sierpnia 2020
Miasto Biesów – Albert Jawłowski
Wydawnictwo Czarne
Stutysięczna procesja zmierzająca lipcową nocą w stronę Ganinej Jamy, rzekomego miejsca ukrycia zwłok Romanowów. Dla uczestników tego marszu-wyprawy prawdziwa Rosja upadła przed stu laty, dlatego wśród flag i proporców nie ma żadnych współczesnych symboli państwowych. To nie alternatywna wersja historii, ani opis powieści science-fiction. W Rosji, a konkretnie w Jekaterynburgu i okolicach Uralu setki tysięcy ludzi żyje przyszłością. Dla wielu z nich uczestnictwo w procesji to wydarzenie niemal mistyczne. Przez pryzmat opowieści o ludziach żyjących przeszłością, Albert Jawłowski opowiada o współczesnej Rosji – kraju kontrastów, skrajności i nierówności. „Miasto biesów” to jedna z najciekawszych premier tego lata!
2 września 2020
Zakłamane życie dorosłych – Elena Ferrante, tłum. Lucyna Rodziewicz-Doktór
Wydawnictwo Sonia Draga
Co prawda premiera najnowszej powieści tajemniczej pisarki Eleny Ferrante przypada na 2 września, ale warto o niej wspomnieć już teraz, bo tłumaczenia jej książek są w Polsce bardzo wyczekiwane. Akcja powieści rozgrywa się w Neapolu, mieście rozdartym strachem i nienawiścią. Neapol podzielony na miasto wzgórz i nizin, podobnie jak główna bohaterka Giovanna, balansuje między pięknem i szpetnością, szczęściem i smutkiem, sukcesem i upadkiem.
Wybrał Kuba Krasny
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)