W tym roku przypada 20 rocznica pracy artystycznej Marka Krajewskiego. Z okazji jubileuszu mistrza polskiego kryminału, we Wrocławiu, przy ulicy Jedności Narodowej 42/44a powstaje mural z podobiznami autora oraz bohaterów jego kultowych kryminałów. Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się 2 października o godzinie 12.00. Na wydarzeniu pojawi się sam autor. 


Mural Marka Krajewskiego

Data odsłonięcia muralu wiąże się nie tylko z jubileuszem pracy artystycznej Marka Krajewskiego. W księgarniach niebawem ukaże się kolejna powieść pisarza pod tytułem „Mock. Golem”. Książka będzie dostępna do kupienia od 16 października. Powstanie muralu jest wspólną inicjatywą miasta Wrocławia oraz Wydawnictwa Znak. Autorem projektu grafiki jest Michał Pawłowski, natomiast wykonawcami – grupa NieTak i Łukasz Zasadni. Partnerami projektu są: Wrocław – miasto spotkań BNP Paribas Sigma Coatings – sponsor farb elewacyjnych Malowanie Artystyczne, grupa NieTak i jej koordynator, pan Łukasz Zasadni – wykonawca muralu.

 

Mock. Golem

16 października ukaże się książka „Mock. Golem”. Będzie to już dziesiąta powieść bezpośrednio poświęcona pracy Eberharda Mocka oraz czwarta dotycząca młodości jednego z głównym bohaterów Marka Krajewskiego.

Opis książki:

Breslau, 1920. W mieście pojawia się sekta „mesjaszy”, którzy na ulicach wpadają w taneczny trans. Przewodzi im cyniczny dwulicowy guru Theodor Jauch – „tańczący Jan Chrzciciel”, który umiejętnie podsyca tlący się w mieście antysemityzm. Wkrótce on sam stanie się narzędziem w rękach spiskowców, którzy nie cofną się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

Eberhard Mock zmaga się z najstraszniejszym ze swoich demonów – demonem alkoholizmu. Każdego dnia walczy z samym sobą i próbuje rozwikłać mroczną tajemnicę zaginięcia małej Rosemarie. Wie, że jeśli odnajdzie dziewczynkę, raz na zawsze wyrwie się ze szponów nałogu. By tego dokonać, podejmuje się wykonania niebezpiecznego zlecenia. Jeszcze nie wie, że każdy jego ruch śledzi tajne sprzysiężenie.

Krok za krokiem Mock zbliża się do rozwiązania zagadki i poznaje coraz bardziej przerażające strony natury ludzkiej.

Wkrótce odkryje, kto jest jego przyjacielem, a kto wrogiem.
Wkrótce zmieni się w budzącą litość i przerażenie kreaturę.
Wkrótce spotka zło, o którego istnieniu nawet nie śnił.

źródło: www.wydawnictwoznak.pl

autorami zdjęć wyróżniających jest Michał J. Gadek