Początek nowego roku to czas literackich zapowiedzi. Przedstawiliśmy już wam nadchodzące premiery od Wydawnictwa Czarne, teraz przyszła kolej na Wydawnictwo Poznańskie. Prezentujemy najciekawsze tytuły Grupy Wydawnictwa Poznańskiego, a wśród nich nagradzana literatura piękna, kryminał, literatura obyczajowa i młodzieżowa. Oto Grupa Wydawnictwa Poznańskiego i jej zapowiedzi na 2021 rok!

Grupa Wydawnictwa Poznańskiego – zapowiedzi 2021:

Wydawnictwo Poznańskie

David Attenborough – Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość, tłum. Paulina Surniak

AUTOBIOGRAFIA

10 lutego 2021

David Attenborough, legendarny dokumentalista i jeden z najsłynniejszych przyrodników świata, w swojej autobiograficznej książce opowiada o popełnionych przez ludzi błędach oraz o możliwościach ich naprawy. Pokazuje, że zagłada bioróżnorodności naszej planety to prawdziwa tragedia współczesnych czasów, a jej dowody są widoczne na każdym kroku.

Mark Bowden – Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon, tłum. Mariusz Gądek

REPORTAŻ

23 marca 2021

Książka Marka Bowdena poświęcona została sprawie zaginięcia dwóch dziewczynek w 1975 roku. Do zaginięcia sióstr Lyon doszło na przedmieściach Waszyngtonu. Śledztwo stanęło w martwym punkcie, ciała nie zostały odnalezione – sprawę uznano za niewyjaśnioną. Lata później, dzięki dociekliwości detektywów i wykorzystaniu niestandardowych metod rozwikłano zagadkę owej zbrodni.

Bernardine Evaristo – Dziewczyna, kobieta, inna, tłum. Aga Zano

POWIEŚĆ/ZBIÓR OPOWIADAŃ

kwiecień 2021

Nagroda Bookera 2019

Bernardine Evaristo to brytyjska pisarka nigeryjskiego pochodzenia. Za powieść „Girl, Woman, Other”, razem z Margaret Atwood wyróżnioną za „Testamenty”, otrzymała Nagrodę Bookera 2019. Książka Evaristo jest zbiorem dwunastu opowieści – większość z nich to historie czarnoskórych Brytyjek opowiadających o swoich rodzinach, przyjaciołach czy kochankach.

Douglas Stuart – Shuggie Bain, tłum. Krzysztof Cieślik

POWIEŚĆ

czerwiec 2021

Nagroda Bookera 2020

„Shuggie Bain” to debiutancka książka Douglasa Stuarta, tegorocznego laureata Nagrody Bookera. Została osadzona w Szkocji lat 80. XX wieku i opowiada o miłości, jej granicach, uzależnieniu oraz rodzicielstwie. Rok 1981, Glasgow. Miasto powoli umiera, a zamieszkujące je rodziny muszą uciekać, aby przetrwać. Agnes Bain zostaje porzucona przez męża i razem z trójką dzieci zostaje w opustoszałym górniczym miasteczku. Stopniowo popada w coraz większe uzależnienie od alkoholu. Życie rodziny, skrajne ubóstwo i alkoholizm matki opisuje jej syn Shuggie.

Kiley Reid – Such a Fun Age, tłum. Agnieszka Kalus

POWIEŚĆ

czerwiec 2021

Nominacja do Nagrody Bookera 2020

Kolejną zdecydowanie wartą uwagi zapowiedzią od Wydawnictwa Poznańskiego jest nominowana do nagrody Bookera debiutancka książka Kiley Reid pt. „Such a Fun Age”. Jest to bardzo odważna opowieść o uprzedzeniach, nierównościach, a także współczesnych przejawach rasizmu.

Harald Jähner – Czasy wilka. Powojenne Niemcy 1945-1955, tłum. Arkadiusz Żychliński

REPORTAŻ

Nieokreślona data premiery

Reportaż Haralda Jähnera, niemieckiego pisarza i dziennikarza, to wstrząsająca opowieść o Niemczech w pierwszych dziesięciu latach po zakończeniu II wojny światowej. Autor pisze o kraju, który będąc w cieniu Holokaustu i wojny, stara się wrócić do normalności.

Jasmyn Ward – Krwawa smuga, tłum. Tomasz S. Gałązka

POWIEŚĆ

Nieokreślona data premiery

Po wakacjach swoją premierę będzie miała trzecia na polskim rynku książka Jesmyn Ward. To „Krwawa smuga” w tłumaczeniu Tomasza S. Gałązki. Dwukrotna zdobywczyni National Book Award z fascynującą precyzją opisuje amerykańskie Południe.

Colum McCann – „Apeirogon”, tłum. Aga Zano

POWIEŚĆ

Nieokreślona data premiery

Nominacja do Nagrody Bookera 2020

„Apeirogon” to powieść o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Colum McCann opowiada historię mężczyzn stojących po dwóch różnych stronach konfliktu. Ich losy nigdy nie powinny się przeciąć. Jednak nieoczekiwanie łączy ich wspólna strata. Strata, która stanie się początkiem wielkiej i zaskakującej przyjaźni.

Yaniva Iczkovits – „Córki rzeźnika”, tłum. Anna Halbersztat

POWIEŚĆ

Nieokreślona data premiery

„Córka rzeźnika”, autorstwa izraelskiego pisarza Yaniva Iczkovitsa, jest literacką podróżą zarówno w czasie, jak i przestrzeni – wprost do Imperium Rosyjskiego przełomu XIX i XX wieku. „Córka rzeźnika” to awanturnicza, przewrotna, pełna intryg oraz wartkiej akcji panorama życia żydowskiej diaspory, które już przeminęło.

Czwarta Strona

Agata Przybyłek – Droga, którą przeszłam

POWIEŚĆ OBYCZAJOWA

13 stycznia 2021

W swojej najnowszej powieści Agata Przybyłek opowiada historię o tym, że ucieczka nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza wtedy, kiedy uciekamy przed miłością. Autorka często porusza ważne społecznie tematy – nie inaczej jest w przypadku „Drogi, którą przeszłam”. Alicja i Dawid to młode małżeństwo cierpiące po stracie dziecka. Kiedy kobieta powoli dochodzi do siebie niespodziewanie wszystko przed czym uciekała powraca. Czy Alicji uda się przepędzić duchy przeszłości?

Izabela M. Krasińska – Urszula

POWIEŚĆ OBYCZAJOWA

13 stycznia 2021

„Urszula” jest poruszającą historią o poszukiwaniu swojej drogi do szczęścia, powracających wspomnieniach, zupełnie nowych nadziejach i wsparciu, które pomaga znaleźć radość w najmniejszych nawet chwilach.

Bartosz Szczygielski – Winni jesteśmy wszyscy

KRYMINAŁ

27 stycznia 2021

W piątkowe popołudnie wszyscy zazwyczaj myślą już o weekendzie. Konrad Łazar zastanawiał się nad czymś zupełnie innym. Chciał zrozumieć, dlaczego jego była kochanka wykrwawia się na jego oczach i dlaczego nie udało mu się przewidzieć tego wydarzenia. Mężczyzna będzie musiał zmierzyć się ze śmiercią, która upomni się o jego bliskich.

Joanna Szarańska – Wymruczane szczęście

POWIEŚĆ OBYCZAJOWA

10 lutego 2021

„Wymruczane szczęście” Joanny Szarańskiej to pełna humoru opowieść o miłości i o tym, że w walce o uczucia wszystkie chwyty są dozwolone. Nawet jeśli to miłość do… kota!

Gabriela Gargaś – W przestworzach

POWIEŚĆ OBYCZAJOWA

luty 2021

Gabriela Gargaś powraca z opowieścią o miłości, która okaże się silniejsza niż rozsądek. Kacper i Luna wpadli na siebie podczas urlopu w Paryżu. Dane im szczęście trwało jednak bardzo krótko. Każde z nich musiało wrócić do swojego domu, ale uczucie, które się między nimi narodziło, nie zgasło.

Robert Małecki – nowa powieść

KRYMINAŁ/THRILLER PSYCHOLOGICZNY

Nieokreślona data premiery

Robert Małecki powraca z najnowszą powieścią. Będzie to pełen napięcia thriller psychologiczny. Mamy nadzieję, że już wkrótce poznamy więcej szczegółów.

Ryszard Ćwirlej – nowa powieść z Fischerem

KRYMINAŁ

Nieokreślona data premiery

Autor kryminałów retro, Ryszard Ćwirlej, również powraca w tym roku z nową powieścią, w której najprawdopodobniej wystąpi Antoni Fischer.

Remigiusz Mróz – nowa powieść z Joanną Chyłką

Nieokreślona data premiery

W 2021 roku nakładem Czwartej Strony ukaże się kolejna powieść Remigiusza Mroza z Joanną Chyłką, najpopularniejszą postacią autora.

We need YA

Adam Silvera – Syn nieskończoności, tłum.  Agnieszka Brodzik

POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA

13 stycznia 2021

„Sny nieskończoności” to debiutancka powieść Adama Silvery w gatunku fantastyki młodzieżowej. To historia dwóch braci, którzy żyją we współczesnych Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Nowym Jorku. Niespodziewanie chłopcy wdają się w magiczną wojnę.

K.F. Breene, Shannon Mayer – Akademia Mrocznych Zaklęć. Próby śmierci, tłum. Agnieszka Brodzik

POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA

10 lutego 2021

Kolejna propozycja dla młodzieży to powieść „Akademia Mrocznych Zaklęć. Próby śmierci” będąca pierwszą częścią trylogii. To opowieść o nastoletniej Wild. Dziewczyna zajmuje miejsce swojego brata w pełnej niebezpieczeństw grze. Aby ocalić swoją rodzinę, Wild będzie musiała ukrywać swoją tożsamość, zmierzyć się z niesamowitymi istotami, szeregiem zabójców i samą sobą.

Victoria Schwab – Niewidzialne życie Addie LaRue, tłum. Maciej Studencki

POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA

24 lutego 2021

Nowa powieść V.E. Schwab zatytułowana „Niewidzialne życie Addie LaRue” powinna przypaść do gustu wszystkim fanom młodzieżowej fantastyki. To opowieść o dziewczynie, która przez zawarcie faustowskiego paktu staje się nieśmiertelna. Jednak nieśmiertelność wiele ją kosztuje – nikt, kto ją poznaje, nie pamięta jej. Sytuacja zmienia się, kiedy po trzystu latach wędrówki po ziemi Addie trafia do ukrytej księgarni i poznaje człowieka, który zapamiętuje jej imię.